Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

asa zic si ei, si te trimit fara greata la birou de consultanta, pe bani.

in plus, din ce am vazut, in afara se obisnuieste ca omul sa aiba un consultant pt probleme fiscale, asigurari si alte minuni, exact cum are medic de familie. si atunci nu ca in afara e mai clar, dar e mai putin probabil sa ajungi in situatii de genul asta, fiind cineva care te sfatuieste.

doar ca la noi cine isi permite sa mai plateasca si un contabil, consultat sau ceva, mai ales daca se stie curat ai fara intentii se a pacali statul.

Da, si eu ma gandeam cum e la americani, de au contabil chiar si persoanele fizice. Din ce am vazut prin filme :grin:

Da, aici cam toti cei care au un anumit venit prefera sa plateasca un contabil. Dar stiti de ce?
Nu pentru ca fara ala nu te descurci, ci pentru ca ala te mai ajuta sa economisesti bani. Iti mai da tips and tricks despre cum sa pacalesti legal sistemul.
Nu platesti contabil de nevoie pentru ca altfel nu te descurci. Platesti contabil de lene sau pentru ca ai atat de multi bani incat ajuta un sfat al unui expert.

Poti insa bine merci sa faci totul de unul singur. Mister si-a facut totul in cateva ore. Fara sa aiba cunostinte despre asa ceva, ca nu e domeniul lui. S-a folosit exclusiv de site-ul HMRC. Intrati acolo de curiozitate sa vedeti cum este structurata informatia pentru contribuabil.
Intrati si pe gov.co.uk sau pe nhs.co.uk. Totul este rezolvat de noi doar din cateva clickuri.
Si sa nu uitam ca discutam despre oameni straini si care inca se adapteaza si invata sistemul.

Si apoi intrati la noi, pe site-urile guvernului si explicati-mi cum ca de fapt la noi de vina sunt oamenii: ca sunt prosti, ca sunt needucati, ca sunt zgarciti si nu vor sa plateasca contabil.

Sa nu uitam cate milioane de euro s-au bagat in site-urile astea ale statului. La puhoiul asta de bani (dada stim ca de fapt ei sunt bagati in masini si averi) nu pot accepta ca problema e tot la oamenii needucati sau saraci.

Nici n-am insinuat asa ceva, in primul rand codurile si normele de aplicare lasa foarte multe semne de intrebare, chiar si pentru oamenii din anaf. De unde sa mai gandim si scheme simple pentru oameni. Iar la ghiseu, sa te fereasca sfantul! Ce am stabilit mai sus, cu tara bananiera, fix aia e.
Vrem sa ne aliniem cu occidentul in ceeea ce priveste taxarea, dar nu facem nimic sa-i inlesnim contribuabilului accesul la informatii. cam asta e.

Te trimit, nu?! Pentru ca nu-i asa ca salariile lor sunt din banii ma-sii si nu din taxele fraierilor pe care ii trimit la consultanta?!

Si uite de asta suntem toti confuzi si fie sfarsim isterici si dorindu-le astora o moarte cat mai lenta. Fie te resemnezi si platesti tot, fara sa mai chestionezi. Pe principiul da-i dracu ca tot hoti sunt. Macar nu mai fut nervi.

Nu e ok nici una din variante. De asta astia trebuie batuti cu rigla la palma pana cand inteleg ce ala respect pentru boul care plateste taxe.

Asta ca sa nu uitam pe ce topic suntem :grin:

Pai da, pentru ca anaful e plin de fosile cu idei comuniste sau de tineret initiat in tainele meseriei de catre aceste fosile. Mama, e o babeta la bilanturi la cta, iti vine sa fugi pe scari numa cand se uita la tine :grinning:
Ai dreacu de contribuabili nebuni ce sunteti!!

Nu rade :smile: pe bune ca astia pot transforma si un buddhist intr-un killer profesionist :smile:

Hahahahaa, ce m-am distrat aseara (rasu’-plansu’ asa) cand incerca Iordache sa convinga ce schimbari bune fac ei pentru tara. Asta in timp ce venise breaking news-ul ca si-au luat-o la gioale de la americani.
Dar e ok, ca se da drumul acum la retorica: vin americanii sa ne zica noua ce sa facem!!??!?!

Pai cum sa se lase magarii?!

Astept momentul in care vor hotari (cu sustinerea unei mari parti din populatie) sa scoata tara din nato si restul.

ca sa nu zicem ca n-am stiut, n-am auzit, ne-a luat prin surprindere iarna.

Total de acord.

Pacat, mare pacat ca se vorbeste numai despre asta, in loc sa discutam despre cum intr-o capitala UE gravidele sunt operate fara anestezie (pentru statui si targuri de neamuri proaste sunt bani), oamenii mor pentru ca Ministerul Sanatatii se scarpina dupa ureche.

Insa, deturnarea atentiei a fost o reusita :wink:

http://adevarul.ro/news/politica/alerta-psd-vrea-voteze-lege-justitiei-sedinta-solemna-dedicata-regelui-mihai-votul-era-programat-maine-erau-anuntate-proteste-1_5a2e4bc75ab6550cb812f604/index.html

Pai cum dracu. Pentru ca nu au fost deloc impresionati de oamenii care au iesit din nou in strada.

Ma lamureste si pe mine cineva ce inseamna/de la ce vine “tefelist”?

Pe asta cu sorosistul am prins-o. Dar vad ca ni se atribuie noi epitete. Si macar as vrea sa inteleg.

Hai noapte buna si la revedere!

Sa vedem daca vor reusi totusi sa-l treaca. Sa ii oprim numai prin iesirea in strada nu mi se pare o solutie pe termen lung, trebuie sa semnalam ca nu suntem de acord cu schimbarile guvernarii prin alte mijloace.
Semnaturi, dar nu asa doar prin petitii ci cred ca trebuie sa fim parte din ceva organizatii civice, cand merg reprezentatii sa conteste pot spune ca reprezinta sute de miii de romani si nu doar pe cei iesiti in strada. Ah, si nu putem sa mai asteptam minunatul Referendum.

Ii doare-n cur. Iar iesitul in strada in mod evident nu ii impresioneaza. Si au iesit putini, mult prea putini pentru ce nenorociri se intampla in tara aia. Deci inseamna ca multora le este ff bine.