Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

nu am aprofundat subiectul si de cand am terminat eu dreptul nu mi-am mai batut capul cu dreptul constitutional ci cu chimia mea :smile:, dar nu cred ca legislatia noastra permite asa tzaca paca: azi apare criza politica, iohannis dizolva parlamentul si gataaa, in 30 de zile avem si nou guvern si tot ce vrem.

iar varianta de a sta tot anul cu referendumuri, cu interimari de prsedinte si cu ce o mai fi, sincer…ca tara nu cred ca ne aranjeaza.

Ei, eu am dat examen la dr. constitutional acum 22 de ani. Nu, ar fi fost un proces mai lung, dar am fi avut interimar, nu? Care e diferenta pt noi, intre asta de a fost interimar o zi si altul din psd? Ce anume iti sugereaza tie o mai buna stabilitate acum fata de interimat la guvern? Nimic! tot aia e, psd pune numai interimari, nu?

Poate nu stiu eu bine tot procesul asta politic dar, totusi, exista posibilitatea asta, din moment ce PNL si USR au mers la el cu propunerea asta.

Dancila nu cred ca a fost o momeala, a fost votata in unanimitate pentru ca este un executant-robot al partidului. Sa vedem ce va fi cu legile justitiei, sa fim sanatosi si sa putem iesi in strada.

nu pot sa cred in teoria cu ii las sa se compromita. Ca si cum a mai ramas ceva de compromis la astia…

eu ma refer la interimar al presedintelui. adica nu mai stiu daca iohannis putea dizolva primul parlamentul sau il suspendau ei primii.
presedinte interimar nu putea fi decat tariceanu. o lichea! care evident, cel mai probabil, facea jocul psd din ipostaza de interimar.

apoi urmau nu anticipate ci referendum. apoi naiba mai stie ce, ca nu stiu cum se ajungea la anticipate.

acum, zi tu, un an de bataie din asta de joc, de frecus care arunca in aer si euro si robor si euribor si ce o mai fi, ne ajuta cu ceva la situatia in care suntem deja acum?

un lucru e totusi cert. eu cred ca nu e de durata nici chestia asta. si cu siguranta, o a 4-a incercare pt psd nu va mai exista, indiferent care va fi miza.

Da, referendum in 30 de zile de la suspendarea presedintelui. la dizolvarea parlamentului se fac anticipate. Eu cred ca Tariceanu nu ar fi avut curaj sa miste in front o luna, daca ieseau oamenii in strada cu Iohannis langa ei. Dar cum l-ar fi suspendat, asta nu stiu. O sa mai citesc.
Pricep ce zici, cu un an de bataie de joc, dar ma gandesc ca n-am niciun motiv sa sper ca urmatorii 3 vor fi altfel.

ah, si nu mai zic de faptul ca PNL a venit cu destul in gura. doar base (care e cantitate neglijabila) a venit cu o propunere si aia vizibil putin probabila sa fie acceptata in conditiile astea.

toti vor ceva de la iohannis in baza putinelor prerogative pe care le are prin constitutie, in conditiile in care restul clasei politice sta cu palma in fund. adica inclusiv ei vor ceva de la iohannis, dar au venit la consultari ca viteii.

bai, totusi, iohannis e presedintele unei tari care se vrea minim civilizata. cum naiba sa iasa strada cu iohanis alaturi si sa il sperie pe tariceanu.

adica un an de zile de proteste nu au schimbat nimic si au continuat porceste. este naiv sa ne imaginam ca le tremura chilotii si nu misca in front in asteptarea referndumului care il readuce pe iohanis ce pune biciul pe ei. pai daca ar avea teama asta nu s-ar mai fi ajuns aici si nu s-ar pune problema de suspendare. evident ca ar trage cu dintii si ar scoate toate armele posibile.

Doua propuneri a dus Base.
Totul e tare incalcit, de aia ar trebui toti sa se gandeasca bine bine inainte de a decide sa chiuleasca de la vot. Pt ca uite, vine momentul in care nu mai avem ce face si platim.
Tot m-a dezamagit Iohannis, discurs talamb, placa stricata.
Cum dracu ma sa o accepti pe madam sarmaluta aia? ca iar ma apuca crizele si incep sa injur.
Zic ca oamenii s-ar fi mobilizat mai mult, cu si in sprijinul lui Iohannis.

Pe langa multe alte chestii socante, asta mi s-ar fi parut cel mai putin “necivilizat”. Ce mai vezi tu civilizat la astia?

nu sunt f incantata de situatie. adica nu sunt incantata deloc. cum nu sunt satisfacuta nici de modul in care iohannis a comunicat asta.

dar, strangand din dinti, trebuie sa accept si sa imi amintesc ca:

• nu iohanis ne-a bagat in asta, ca sa fie el cel care ne scoate nesifonati
  • si de ar vrea sa o faca, nu are prin constitutie toate funiile necesare cat sa nu cauzeze multe neplaceri in incercarea asta
  • nu ma satisface ca aia nu au primit o flegma impreuna cu numirea, dar trebuie sa ne amintim si ca nu putem sa ii cerem lui iohannis ce i-am reprosat lui baseacu. nu putem sa avem un presedinte circar cand ne covine, domn cand avem nevoie, ferm cand vrem sa ne apere fundul, mascarici cand ne plictisim si vrem sa ne amuze cineva

Permiteti diasporei ignorante, sa-si dea cu parerea! :smiley:
Iohannis nu poate iesi in strada, ca un Gavroche, simbol al vointei populare. E presedinte de tara, nu de asociatie de locatari, orisicat! Trecand peste efectul populist, dpdv politic, aia ar putea insemna sa-si traga un glont in picior si el e ceva mai intelept de-atat. Si mai precaut, evident, ca e sas, iar sasii fac treaba buna, dar incet!

FIX!!!

avem pretentia ca am depasit timpurile lui horea, closca si crisan sau ale bataliilor cu turcii.

cat ar fi suspendat nu ar mai fi presedinte. Si nu iesit din ala cu stat si urlat intre ei, ci doar asa, cate o vizita de incurajare.

Eu cred ca si l-a tras deja. dar ma rog, o tipa frica din mine. Nu pt mine, ca am mai facut una alta, oi supravietui cumva. Dar am ajuns, ca mama, sa ma gandesc cum sa-i fac pe ai mei sa invete cat mai bine, fix in scopul de a se cara din tara!

eu zic ca nu merge asa treaba. adica nu se poate “hai repede cu maciuca in mana in strada, ca daca se supara cineva ii zici ca ce bah’ nu mai eram presedinte!”. la basescu ma asteptam la asa ceva, ca asta ii era felul. de la iohannis am alte pretentii.

Hai ca n-a zis nimeni nimic de maciuca. Presiune pe Tariceanu din partea oamenilor, in caz ca are prostii in cap si incearca ceva. Si un Iohannis pe care sa-l simta alaturi de el.

Si inca ceva, da, ok, de ce sa faca ceva pt romanii care au stat acasa si n-au votat la parlamentare, dar macar sa fi facut asta pt aia de au votat la prezidentiale , care au fot oleaca mai multi, nu?

eu zic ca cel care a ramas cu adevarat singur este iohannis. sunt convinsa ca stia asta. faptul ca si-a asumat siguratatea si o lupta pe cont propriu este de admirat.

sunt convinsa ca stia ce va urma. nu e tampit sa creada ca psd nu l-ar atarna in streang cu urmatoarea ocazie si sunt convinsa ca nu a avut in vedere o alianta cu psd (indiferent ce abereaza aia de la coruptia ucide). stia ca odata facuta miscarea asta o sa fie bestelit si hulit de marea majoritate a celor care il ridicau in slavi si ca se mai poate baza pe foarte putini.

faptul ca si-a riscat mandatul asta si pe un eventual al doilea mandat, nu doar ca a evitat o suspendare ce compromitea totusi situatia tarii, ma face sa cred ca totusi, nu o fi el expresiv si carismatic, dar trebuie sa aiba un plan.