Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Cum si-a riscat mandatul asta?

nu si-l risca deloc daca mergea pe suspendare. e clar ca nu pierdea la referendum.

eu zic ca prin miscarea asta si l-a riscat, chiar daca practic sta pe scaunul de la cotroceni in momentul asta.

Pai mi se pare ca tocmai asa nu si l-a riscat deloc, ci continua cum l-a inceput. Invizibil. O sa-l primeasca si pe al doilea, tot cu raul cel mai mic, nu? Ca io una nu-i dau votul de drag. Si m-am cam saturat de voturi anti.
Daca respingea propunerea asta pt ca este extrem de proasta si nici n-avea nevoie de prea multe cuvinte sa isi motiveze respingerea, psd venea cu alta la fel de proasta, ca n-au de unde sa scoata acum om competent, clar. Respinsa si aia. Apoi, cu riscul suspendarii, cand clar nu ar fi pierdut, cerea opozitiei sa vina cu propuneri sau facea el o propunere. Ar fi castigat un capital politic imens.
Dilema: Care-i raul cel mai mic, Tariceanu interimar o luna, sau interimat dupa interimat la guvern, timp de 4 ani?
Care ar fi fost mobilizarea #rezist, cu el alaturi(moraliceste, nu o mai luati si voi ad literam), fata de dezamagirea de acum?
Nu cred in strategii, in jocuri, sa-i vedem pe astia cum se fac de rahat, pt ca rahatul e deja acolo si pute rau de ceva vreme, acu doar se transforma in diaree. Scuze.

eu cred ca nu va dura mult si nu a fost o miscare cu bataie lunga. adica nu cred ca e o chestie gen sa vedem cum o fi peste 6 luni - 1 an. sa se spanzure psd si romania sa se duca intre timp in fundul pamantului.

evident, nu stiu ce urmeaza si ce a avut in cap iohanis, dar nu cred ca va dura mult pana vom afla. si acum ce sa zic, sper sa nu ma insel.

ah da si am mai auzit si asta ca isi securizeaza a doilea mandat. ca de fapt el vrea sa crape psd in 3 ani si apoi sa iasa el, ca alta alternativa nu e. mah, atat de tembel nu e.

Cu sau fara miscarea asta, va avea al doilea mandat. Eu cred ca foarte foarte multi oameni nu inteleg importanta alegerilor parlamentare, ei cred ca prezidentialele sunt cele mai importante la noi si se mobilizeaza doar pt asta. Cu ocazia asta au invatat cat de importante sunt si parlamentarele, poate chiar mai mult. Cel putin sper ca au priceput.

nu au priceput. te asigur! suntem un neam cu minte scurta si memorie la fel.

pleaca psd, lasa tara in fundul gol, vine un alt partid (oricare), care strange cureaua ca nahā€¦cand esti in fundul gol nu ai alta alternativa daca vrei sa faci ceva. evident, noua nu ne place asa, adica stai, repara, dar nu indrazni sa umbli la curea. cu chiu cu vai ne apropiem de liman, vin alegerile si toti imbecilii voteaza din nou psd care vine si promite ca face si drege, nu ca aia dinainte care au strans cureaua.

Deci fara speranta zici, in vecii vecilor si pururea.
Pe Iohannis nu o sa-l vad nicio secunda nici singur impotriva tuturor, si nici strateg, cand el a acceptat-o pe dna sarmaluta fara sa clipeasca. Dar chiar m-a socat cu viteza lui. Nu merg pe teoria conspiratiei, ca fratie cu psd. Dar nici vreun spirit de lupta nu vad in el neam!
Si ma gandesc ca euā€¦tuā€¦ nu stim care is procedurile cu dizolvarea parlamentului. Dar, din moment ce doua partide s-au dus la el cu aceasta idee, banuiesc ca exista parghiile legale,un consultant poate au si ei in partid. Dar, dupa cum ai zis, de ce nu s-au dus si cu propuneri?!?
Tot aud ca asta e o propunere mai rea decat Sevil Shailala, si cred ca au dreptate, macar aia stia administratie, a fost in vreo 3 guverne, dar asta?!? N-a fost in stare sa scoata doua cuvinte cand au iesit la declaratii dupa Iohannis, doar ca multumesc iubitului partiiiid, multzu si lu aldeee, multzu si colegilor. Si atat, ca i-a luat dragnea maul.
E nasol.

Voi va uitati la ce a postat Mandruta pe FB?

Amuzant. Mandruta este f naiv la faza asta, sa creada asa ceva. Deci, in psd, niste psd-isti, multi, sunt prizonerii lui dragnea, si spera IN TACERE sa-i salveze Iohannis. N-am cum sa cred asa ceva. Si cum ne-ar fi scapat Iohannis de Dragnea cu pixul?!? Cum scapa psd de dragnea, daca Iohannis respingea propunerile psd? Nu prea are logica. Plus, demiterea lui tudose a fost in CEx, nu? Eu asa am inteles. Si ce, a fost votata plecarea lui tudose de la guvern impotriva vointei lui daddy? !?
N-are logica. De ce nu il dau singuri jos, in partid, daca is atat de multi? Cum sa-l dea Iohannis cu pixul? Stiu ca ma repet, dar am inceput sa vorbesc singura, nu sunt sigura ca-mi mai functioneaza sinapsele la ora asta, dupa 3 zile de distractie cu astia.
Cred ca ma bag la Nesbo.

Stai ca revin, ca nu mai pot :joy::joy::joy::joy: ce face?!? Sa-i dea posibilitatea lui Iohannis sa-i scape de dragnea? say again? :joy::joy::joy: Hai mersi, Mandruta, m-ai facut sa rad cu lacrimi!

Si eu am zis initial ca e nebun sa posteze asa ceva. Sa ii scape Iohannis de Dragnea pe pesedei?

in situatia in care suntem mi se pare ca nu avem multe alternative:

• ori suntem de aceeasi parte a baricadei ca si pana acum, chiar daca la prima vedere nu intelegem ce face iohanis. e aberant sa ne asteptam sa vina acum cu o motivatie detaliata doar ca sa ne tina pe noi satisfacuti ca nah, tre sa avem detalii. stii ca in romania toti suntem politicieni si e obligatoriu sa avem ce dezbate cu toate cartile pe masa :smile:
  • ori o luam pe campie (cum au luat-o ciumegii se la coruptia ucide) si ne tinem de teorii ale conspiratiei: aaa s-a dat cu psd, isi asigura mandatul, se va inscrie in psd pt prezidentiale si inca 28287272 variante aberante

eu prefer varianta 1. nu stiu ce o sa iasa. sper doar sa iasa bine.

si cel mai penibil dintre toate mi se pare faptul ca toti cei care il bestelesc acum cum le vine la gura, daca cumva intr-o luna iohanis le da sah mat alora de la psd, incep imediat: vaaaai presedintele nostru!!! ce supeeeerrrrr!!! give me five mr. president!

Ce faci, Herr, de ce nu salvezi baeții? :rofl::rofl::rofl:
mandruta e de rasul curcilor. Si tonul asta, conspirativā€¦:rofl::rofl:

Totusi, in postarea lui Mandruta e ceva pe bune, s-au dat lupte in PSD pentru ciolan, clar. Dar, au incercat sa il implice si pe presedinte, ca sa aiba suportul lui cumva? Cum? Cu anticipate? La anticipate cred ca tot PSD-ul ar castiga, dar fara Dragnea, ar fi eliminat din partid, ca n-a fost in stare sa faca un guvern stabil? E posibil!

Clar prima varianta, nu le am cu teoriile conspirationiste si aberante din speta.
Sa ai gura aurita si asa sa fie. Nu, nu o sa fac high five cu el ca io doar pe Bowie il idolatrizez :rofl::rofl:
Scuze, inca nu mi-am revenit de la faza cu Mandruta, cred ca e descarcare nervoasa deja, dar chiar rad cu lacrimi.

Dar cine sa le mai inteleaga mintile incalcite? Eu cred ca Mandruta a cazut victima unui psd-ist pe care-l mustra un pic contiinta si vrea sa arate ca el nu-i ca ceilalti, altfel de ce s-ar baga in seama cu el?

Inca una si ma duc :rofl::rofl: O avea Iohannis un pix pe post de arma letala, ca in Bond 007. Iohannis, scate pixuuuu, da-i fix in frunte lu dragnea :rofl:
@Sibipa Nu cred ca exista samanta de psd-ist care sa-si doreasca anticipate.

haha, asta e cea mai tare, normal ca o sa il laude cu prima ocazie, si daca se succedau altfel evenimentele, numirea prim ministrului urmata de vizita liderilor japonezi, altfel poate stateau lucrurile.

Daca sunt urmate de preluarea puterii in partid, he he, e posibil. Uite, cum de au fost pesedeii de acord cu un guvern tehnocrat?

De frica. atunci toata clasa politica a facut un pas in spate de frica. Nici ceilalti n-au inghitit tehnocratii. I-a socat pe toti reactia oamenilor dupa Colectiv. Plus, si-au facut calculele, doar un an pana la alegeri, avem timp sa ne regrupam. Asta am simtit atunci, o cred si acum.