Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

In plus, pe atunci nu mai aveau alianta, se sparsese USL-ul si PNL a trecut in opozitie, nu mai aveau pe ce sa se bazeze.

Asa e, dar a fost un moment propice ca Dragnea sa scape de Ponta si sa devina seful cel mare. Astia-s cu ochiul pe ciolan in orice moment, si nu cred ca le e frica de nimic, poate doar de puscarie.

mie mi se pare ca acum a casunat toata lumea pe iohanis in conditiile in care psd e acolo pus de popor. un fel de: asa si…ce daca l-am pus noi, tu de ce nu te iei la tranta sa ii dai jos, ca nah noi te aplaudam de pe margine.

suntem cam ca englezii cu brexitul. aaaaa pai ce, stai asa…adica acum chiar iesim din ue? ne jucam si noi cu stampila de vot! nu stiam ca e pe bune! pe acelasi sistem trebuiau sa tabere pe regina: alooooo, tanti regina, apasa tu butonul ala de undo ca noi nu vorbeam serios!

pozitia lui iohannis nu e cu mult diferita de a reginei. nu are prin constitutie absolut toate puterile necesare cat sa poata repune lucrurile in situatia anterioara alegerii psd, fara ca totul sa miroasa urat.

Soc si groaza: dar eu de data asta nu am nici o parere 100% batuta-n cuie.

Tot ce pot sa sper este ca @Queen sa aiba gura aurita.

De ceva vreme insa eu nu mai am sperante. De ce? Pentru ca nici Iohannis, nici Basescu, nici Regina mama nu ne poate salva daca noi nu vrem. Si nu prea vrem.
Salarii marite, posturi multe in sectorul public, suflete mici si corupte, needucati…cu cine sa te salvezi???

Chiar sunt fff curioasa cati o sa iasa in strada sambata. O sa fim surprinse, cred :wink: si nu intr-un mod pozitiv…am un sentiment. Din nou, sper sa ma insel.

Intre timp, aud la stiri ca Ungaria a luat masuri anti-soros :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:

De draci, am mai donat niste bani unui ONG care mai are inca energie sa se lupte sa educe oameni.
E singura chestie concreta pe care o pot face impotriva astora. Ce dracu as putea face mai mult? Macar sa stiu ca sustin oamenii care mai au energie sa se lupte pentru prosti si hahalere oportuniste.

Nu stiu, chiar nu stiu ce se mai poate face. In afara de planuri pentru luat casa-n spate.

Mi se pare o analiza destul de obiectiva si clara.

Fie că e vorba de patriotism local („adică noi, de la Videle, ce-avem?”), fie că într-o localitate atât de mică oamenii se știu între ei (de la cizmarul care îi pune flecuri la pantofi până la colegele din organizația de femei a PSD), cetățenii din Videle o prezintă pe Viorica Dăncilă ca pe un lider cu mari competențe, care va schimba fața României.

Aceste speranțe sunt enunțate din mijlocul unui oraș cenușiu și subdezvoltat, pe care maidanezii îl străbat nestingheriți de la un capăt la altul. Inclusiv blocul în care locuiește premierul Viorica Dăncilă arată deprimant: cu pereții crăpați, cu balcoane din fier forjat și cu rufe întinse la uscat pe maidanul din spate.

.

Puși în fața acestor evidențe, localnicii admit că politicienii din Teleorman puteau face mai multe pentru județul lor înainte de a trece la conducerea țării, dar îi privesc ca pe niște fii risipitori pentru care se bucură, totuși, că au reușit în viață: „Pe-aici n-au prea făcut, dar ce să le facem? Sunt ai noștri, nu putem să le dăm în cap. Ne pare bine că au ajuns în frunte”.

Eeee? Cum e? Sunt sau nu sunt fericiti romanii in mizerie si rahat?

Si pe langa asta, ma scuzati ca-s scârba, dar romanii merita o portie de tough love. Fratilor, n-ati mers la vot, sau ati votat galeti si pixuri, luati acum de va saturati, de social democratie si stati la mana canaliei. Ca Iohannis nu e presedintele tatuc, care-si baga coada peste tot, ca sa arate lumii ca el e seful.
Acum vorba aia, platesc si sfintii, pentru pacatosi si e naspa, dar pe bune, omul nu se invata minte, pana nu-l atingi unde-l doare mai rau!

@Samoa vezi articolul de l-am pus mai sus. Le mananca cainii din traista, e o saracie lucie si un analfabetism infloritor…dar ia uite la ei, cica-s mandri de satenii lor care au ajuns in fruntea statului.

Unde dracu sa ii mai atingi, mai rau decat ii tot atinge viata/psdul de ani de zile?? Buda-n curte, buda-n curte, din spitale scapa cine poate, saracia crunta e la loc de cinste…si?! Sunt atat de abrutizati incat le este in continuare bine.

Pai sa zicem ca la nivel local, na, oamenii au un soi de solidaritate de-asta tâmpa. Dar aia care nu traiesc in Videle/ Teleorman si care nu se pot identifica in vreun fel cu leprele astea, ce motive ar avea sa fie multumiti de viata lor? Ok, aia needucati, neiesiti in lume, dar sunt si astia foarte mici burghezi, cu pretentii si aspiratii ceva mai aristocrate, care in final, ar trebui sa se cam sature sa stea tot in burghezia minuscula. De pe-acolo, cred eu ca ar putea veni spumele si clabucii, pe PSD.

O mare parte din astia sunt cu joburi la stat. De ce ar fi nemultumiti de PSD?

Ahh, si mai exista o masa mare de oameni tare speciali care nu se coboara la un nivel ataaaat de jos incat sa ii intereseze politica. Ei se pisa pe el vot, dezbaterea politica inseamna scandal pentru ei, implicarea civica si cerutul de drepturi e catalogata drept “lipsa de preocupare” si chef de scandal. E cah-cah macar sa citeasca o stire, li se zgarie retina cand vad discutii pe tema politicului.
Pentru ca nu-i asa, cetatea se tine in picioare mereu de catre altii. “Noi” suntem prea buni, mereu prea buni. Desi nu stiu cum dracu vor mai iesi specialii astia din rahat.

Si mai ramane mana aia de oameni din statul paralel. Cu o floare nu facem primavara.

N-are cum! Patura aia e mult prea groasa. Personal, cunosc o pereche, oameni mai tineri decat mine, dar mai saracuti asa, cu duhul, ca sa ma exprim politicos. Oamenii au muncit destul de greu si mult, sa-si faca un credit, sa-si ia un aparatament in Broscarie (cartier margians al Sibiului). S-au ridicat putin, au inceput sa stranga si ei bani de-o vacanta la bulgari. Apoi in Grecia, la 2 stele. Si gata. Ca mai mult nu si-au permis.
Vor si ei sa vada lumea, sau macar ceva mai mult din Europa. Vor si ei sa scape de credit. Vor si ei sa-si permita haine mai de soi, nu luate din magazinele de pe langa piata. Vor vacante, macar cu dejun inclus.
Astia votasera PSD, desi nu sunt angajati la stat si n-au fost niciodata. Au un cerc de prieteni, foarte larg, din zona rurala. In aceeasi situatie, multi dintre ei.
Astia se intarata unii pe altii si tot asa…SPER!

Mai si eu sper sa ai dreptate. Dar pana acum statistica ne-a cam dovedit ca sunt prea putini romanii care vor mai mult. Mult prea putini.

Da, daca vor incepe specialii aia de care ziceam mai sus, sa isi scoata capul din cur, poate mai exista vreo sansa.

Insa, sa nu ne facem sperante. Daca astia raman la conducere pana la urmatoarele alegeri, imi pot paria de pe acum toti banii ca vor face imposibila votarea pentru diaspora, iar fraudarea va fi floare.

„Rețeaua de fantome” este o practică globală a crimei organizate. Genul acesta de grupare specializată în infracțiuni economice maschează originea banilor, oferind aparență comercială unor plăți fără obiect. Contractele încheiate sunt doar pretexte care justifică în fals operațiuni bancare. Clienții fantomelor își diminuează astfel baza de impozitare sau, pur și simplu, își convertesc soldurile în cash care nu lasă urme.

Fenomenul a luat amploare și la noi. Mai multe holdinguri au apelat la „spălătorii” din toată țara, arată statistica penală a ultimilor ani: Socol (Siveco), Ghiță (Asesoft), Urdăreanu (UTI), Dobronăuțeanu (Murfatlar), Berna (Tehnologica Radion) etc.

Rețeta este simplă: la vedere apar figuri de paie care habar n-au câte milioane se mișcă în numele lor. Li se spune „săgeți”, dar au rol de paravane și reprezintă un nivel esențial de protecție.

Ei cad primii, așa cum s-a întâmplat în cazul Tel Drum.

Zeci de oameni săraci din sudul țării au devenit puncte de tranzit pentru zeci de milioane de euro – taximetriști din Argeș, zilieri din Teleorman, țărani din Giurgiu, brutari din Olt, piețari din București, croitorese și mecanici din Dâmbovița.

Mai bine se numea articolul ratiune si scuze. . Raman la parerea mea, intr-o luna de interimat, Tariceanu nu ar fi avut curajul sa miste-n front.
De fapt, nu cred ca miseii ar fi avut curajul nici sa voteze suspendarea lui Iohannis, gandindu-se la ce-i asteapta afara. Eu am incredere ca ar fi fost aparat cu dintii. Luminitele din pta Victoriei ar fi fost o gluma, pe langa furia pe care ar fi declansat-o tentativa de suspendare.
Da, au gresit romanii, nu au iesit la vot, practic au neglijat cele mai importante alegeri dn Romania. Ok, s-au trezit cu dusul rece pe ei, trebuie sa stea la colt si sa inghita?!? sa accepte palme peste palme de la astia si sa fie pedepsiti la infinit pt ca n-au pus stampila?
Iohannnis a gresit, discursul a fost patetic, neargumentat, “psd trebuie sa performeze” ?!?
O sa ia mandatul doi la fel cum l-a luat pe primul, dar atat.
Ca daca intram in detalii, gasim si mai multe argumente impotriva.
Nu cred in bataia lunga, in strategul intelept, ne agatam aiurea de niste supozitii, fara sa avem nici cel mai mic indiciu ca are vreun as in maneca. A avut cel mai mare atu, sprijinul societatii civile. L-a avut…

Mai bine si-ar fi bagat in fund discursul asta. Si cred ca de acolo s-a starnit multa furie. Multa, multa furie!!
Adica ai la guvernare niste hoti incompetenti. Intr-un an de zile au reusit sa puna pe butuci si putinele chestii care mai mergeau si care iti dadeau speranta.
Si tu vii relaxat ca staiiii, mai dau o sansa PSD-ului. Pai iti bagi joc de noi?

Ok, pot intelege (sau mai bine zis pot incerca sa inteleg si sa accept) ca nu se putea altfel. Dar macar in discurs…te durea gura sa fii mai autoritar si sa nu te comporti ca si cum e firesc, total firesc sa avem numai tzoape si penali la conducere???

Eu una am zis ca ma sufoc cand l-am auzit. A parut atat de relaxat, un profesoras bland, care mai da o sansa golanului clasei la corijenta. Sa nu scotocim mai adanc in argumentul cu aritmetica, s-ar putea sa nu fie chiar asa. In constitutie scrie " partidul care are majoritate absoluta". Coalitia psd alde nu e inregistrata ca formatiune politica, ca un tot unitar. O sa mai studiez cand o sa ies din starea asta f f proasta, dar inclin sa cred ca asa e. Iar majoritatea absoluta inseamna un singur lucru, 50%+1, iar psd nu o intruneste.

Urmatorul gand, tot cred ca alianta politica nu a fost inregistrata, se bazeaza strict pe sprijin parlamentar. Daca ar fi fost inregistrata ca formatiune politica, ar fi participat la alegeri sub o singura organizatie, ca USL-ul. Suna logic vreun pic?
Pai si atunci, ce majoritate absoluta are psd?? Da, la nr de voturi in parlament, ca ii sprijina alde, dar clar, pe hartie, astfel incat sa poata fi invocata incalcarea constitutiei pt o eventala suspendare a lui Iohannis?

Ia uite cu ce se ocupa opozitia:

Pentru ca fix, fix acum este momentul luptelor interne de sufragerie, in fata unei halbe de Gambrinus.