Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Grecii au fost misto. Venezuela vom fi.

Nu stiu ce dracu vom fi, dar bine e clar ca nu o sa mai fie mult timp de acum inainte. Momentan mai sunt putine rezerve, mai functioneaza lucrurile din inertie, inca e caldicel.
Mi-e groaza cu bezmetecii astia iresponsabili.

Doamne fereste!
Ne dau astia afara din UE, pe bune!

Eu stiu ca ne paste izolarea naspa. Si pentru ca suntem mai ocupati cu ce face tzatza floarea si nenea Dragnea, nu mai observam ca la nivel inalt se discuta cand mai subtil, cand mai direct despre cine si cum trebuie sa aiba un cuvant de spus in UE.

E mare intalnirea la Davos, Macron a adus iar in discutie problema celor 27 de state care nu se pun de acord. Nu o sa mai mearga mult caruta.

De asta, eu una, numar zilele si lunile, sa ma vad putand sa aplic pentru cetatenie. Oi fi paranoica dar din punctul meu de vedere nu o sa mai avem zile multe printre tarile civilizate. Si sa vezi atunci stat la coada la vize si cerut voie de la tatuc sa mai pleci pe undeva.

Nu esti paranoica, eu mi-am luat cetatenia suedeza, anul trecut, incepusem s-o bag pe maneca.
Acum ma bucur si mai tare, c-am facut-o!

Bine ai mai facut!!

Dar cum sa nu te ingrijorezi cand vezi ca nu mai exista nici cea mai mica limita?! Cum dracu sa nu cauti solutii cand partidul de la guvernare iti zice ca face nemernicii pentru ca poate.

De ce i-ai dat in cap? Pentru ca am putut. De ce furi mah? Pentru ca pot. De ce pui penali in fruntea guvernului? Pentru ca putem.

Pentru un asa raspuns, demn de Gherla, trebuia sa fim toti cu furcile peste ei. De ce? Pentru ca putem.

sunt si nu sunt de acord. nu ne vor da astia afara din UE pt ca in realitate nu o sa le convina prea tare, cum nu le-ar fi convenit nici de Grecia. deja statele membre sunt legate intre ele prin diverse obligatii si nu plecarea oricarui stat ar duce la nemultumiri.

cat despre statele care nu se inteleg intre ele…por favor, romania este prea mica pt harfele astora.
UE este oricum o chestie care o sa esueze mai devreme sau mai tarziu si nu din cauza unor state cum e romania, care nici nu incurca si nici nu ajuta prea tare ci pt ca granzii UE au fiecare interesele lor si incep sa se cam calce pe bataturi.

madam merkel trage spuza pe turta ei si in mare face legea in UE, macron are si asta harfele lui, anglia si-a luat boarfele si a plecat (si nu, nu din cauza unor state capusa ci pt ca ei mereu au fost gica contra) etc etc.

asa ca nu imi fac mari griji ca ne invita aia sa ne caram din UE pt ca asa ceva este imposibil. astea sunt doar speculatii.

@Queen teoretic, text-book asa, sunt de acord cu tine si zici bine ce zici. Ca de obicei, marile puteri fac si desfac. Si da, evident ca suntem o musculita nedemna de luat in seama.
In fond, e firesc ca fiecare tara sa isi puna interesele in fata.

DAR: UE-ul ca institutie si-a aratat cu varf si indesat vulnerabilitatile iar nevoia unei reforme e tot mai mare. Au ajuns deja de rasul curcilor: dezastrul cu Turcia (negocieri pentru aderare in timp ce aia o puneau de-o dictatura, dat bani la greu pentru ca sultanul santaja continentul cu refugiati) Brexit, Ungaria si Polonia - ambele state au inceput sa faca pipi cu bolta pe UE si pe democratia pentru care au dat cu subsemnatul.

Toate chestiunile astea au erodat UE-ul si se incearca o readucere la viata a simbolului. Grupul de la Visegrad este un alt semnal de alarma. Va fi o chestiune de timp pana se va rupe de tot sandramaua, corect.

Facem noi pe grozavii, pentru ca daaaa, lasa ca stim noi ca Germania, Franta, Italia etc au interese. Dar cred ca tocmai pentru ca suntem atat de mici si pentru ca insistam sa demonstram ca suntem o tara de lumea a treia, s-ar putea sa le fie si mai usor sa ne dea de exemplu.
Nu azi, nu maine…dar drumul pe care au apucat-o astia il cam face si pe Orban sa roseasca. Eu una zic sa nu subestimam nici nevoia alora de reforma, nici nevoia noastra de a ne da foc cu totul.

Grecia, e de departe, in alta liga. Europa si in special occidentul, s-au batut mult si bine pentru Grecia, pe cand pe noi ne-au bagat la categoria “si ce daca?”, inca dupa sfarsitul razboiului. Sa nu ne amagim singuri, ca da, are UE interese si asta ne garanteaza un scaun (chiar si schiop), la masa smecherilor. Nu noi avem, ci Grecia, are!

Si cum zice si @Daria, nu suntem cei mai dezirabili in grupul ala si daca tot facem eforturi, s-ar putea sa se sature aia, de aerele de Mita Baston, cu care-i tot obosim de-o vreme incoace si sa ne arate usa.
Evident ca decizia nu vine peste noapte, dar si daca vine peste un an, tot ne face una cu pamantul!

Maiiii, ce Mita Baston!!! Era bine :smile: :smile:

Voi realizati ca in momentul asta, in afara de Iohannis nu e unul pe care sa il poti trimite sa te reprezinte cat de cat decent?
Cine?! Parvenita aia de la Videle fara nici o pregatire, fara o limba straina, fara nimic?! Pe aia o pui sa faca smecherii si sa negocieze cu Merkel??? Olguta? Dragnea?!?!?! Nu i-as angaja pe astia nici pe post de procesatori de formulare - copy-paste, d-apoi sa ii trimit la o negociere serioasa. Ce sa mai discutam despre chestiuni gen Davos.

Pai fraiera ar fi Merkel sa nu ne faca colonie…nah, ca tot o tin nebunii cu statul paralel si coloniile :smile: macar sa le dam material :smile:
Dar pe bune acum, scancim ca nu ne iau in seama, ca aia fac ce vor. Pai normal ca fac. Noi cu cine ne ducem la negocieri? Cu cine iesim in fata?

UE e demult kk-maca. Adica e demult doar o adunatura de interese (in general economice), nu o suma de principii solide care au la baza democratia si alte poleieli.
numai daca iau ca reper interesele din domeniul in care activez si ma stric de ras cat de pe fata sunt interesele UE.

raman la parerea ca nu le da mana sa ne arate usa. chestie care ii oftica pe dragnea & co. daca ar fi posibil sa ne arate usa UE, ar fi cei mai fericiti si ar sta si in cap pt asta, dar stiu si ei ca sansele sunt practic inexistente.

Situatia e de plans, dar Plesu are haz:

“E momentul cînd apare, din acelaşi cenuşiu anonimat, a treia şefă de guvern, doamna Viorica. Pare femeie cumsecade, m-aş lăsa oricînd invitat la o porţie de sarmale gătită de dînsa, dar n-am nici un argument să dorm liniştit, cu conştiinţa că ţara e pe mîinile unui expert… Dl Dragnea se explică autocritic: „n-am avut mînă bună“ cu cei pe care i-am numit în funcţie. Păi, în orice ţară normală, un preşedinte de partid care o ţine langa din greşeală în greşeală pleacă. Dar dl Dragnea zîmbeşte ’oţ şi se pregăteşte de însurătoare! Partidul îl susţine, poporul îşi menţine neştirbită încrederea în el.”

Citeste mai mult: adev.ro/p33s01

Ma mir ca n-au aparut reactii de la feministi, pe subiectul sarmalele Vioricai, dar nu e timpul pierdut:grin:

:open_mouth::open_mouth::open_mouth::open_mouth::joy::joy::joy:

daaaa, fix asa, o chestiune de repere.

Vad ca oamenii s-au pus sa toace tot ce prind: reclamatii la adresa lui Tudor Chirila - sa il dea domne afara de la Vocea Romaniei pentru ca are opinii puternice impotriva hahalerelor. Jos palaria pentru Pro tv care i-au trimis pe misei la plimbare.

Rise Project tocat din nou ca are finantare de la Soros. Ocazie cu care mi-au amintit sa le mai donez niste bani baietilor. Multumesc hahalerelor, stati linistiti ca mai avem bani in conturi de la Soros, mai avem de unde sa donam.

Aruncati un ochi. Asta asa…daca vreti sa vedeti nivelul tarii. Dar cu apa rece si cu zen…ca n-are sens sa va enervati.

Il iubesc pe omul asta!

Hahahahahahha

Marele om de ştiinţă – inginerul naţiunii, mustaţa neamului, gloria partidului, minunea Teleormanului, protectorul cocotierilor

Mustata neamului :)))))))))))

Da, si mie imi place mult de Valeriu Nicolae. Offff, de-ar fi mai multi oameni ca el pe bucatica aia de pamant…

Ah, m-au spart cu Sorosul lor, stirea asta prinde la dacii adevarati, iubitori de tara si de neam.

Nu că-mi pocnește capul. Ia uitați, gagicile din diaspora, ce zice toanta asta de cică devine ministru al românilor de pretutindeni:

„Indiferent cât de greu ar fi, nu este o soluţie să plecăm în străinătate. Ce se întâmplă cu ţara dacă plecăm toţi şi lăsăm o ţară pustie? (…) Există soluţii. Te poţi angaja să ai trei meserii, să munceşti, şi cu siguranţă rezultatele vor fi la fel din punct de vedere material", a declarat Intotero într-un interviu pentru Adevărul.

• Cum să-ţi iei două-trei joburi, când faci 12 ore muncă fizică? Să munceşti 24 din 24 de ore?
  • Daţi-mi exemplu de un român plecat în străinătate care munceşte acolo, câştigă un salariu, îşi plăteşte cheltuielile şi după aceea cu cât mai rămâne.
  • Avem prieteni din copilărie care munceau de dimineaţa până seara pe câteva sute de lei. Au fost nevoiţi să plece, şi-au lăsat copiii acasă, n-au făcut-o de plăcere.
  • Salar? Cât au salaru’? Haideţi să vedem cât au salaru’. Nu vreau să intru în polemică, vă spun cu tot respectul, putem număra pe degete cazurile fericite. Dumneavoastră de ce nu aţi plecat în străinătate? Pentru că aţi avut ambiţie şi voinţă. Dacă oamenii ar fi mai conştiincioşi, dacă ar avea ambiţie şi voinţă…

Ambiție și voință??? Știe măcar cum se scriu cuvintele astea? T-o-n gâții ei de vacă*

*Scuzați limbajul, dar să știți că-n ciuda a ceea ce pare, m-am cenzurat.

Dacă aveți nervi…

http://adevarul.ro/news/politica/natalia-intotero-1_515c635000f5182b857ee62f/index.html