Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

In al douazecilea rand?!?! Asa o rusine si o mascarada mai rar.

Pacat de oamenii misto si de tara aia…Pacat, mare pacat.

Da, ce sa zic, asteptam mutarea presedintelui.

Imi face si mie cineva un rezumat cu ce s-a intamplat si despre ce e vorba? Nu prea mai am timp sa ma tin la curent cu ritmul de jaf al PSD-ului si cu ce mascari mai fac.

A aruncat manusa cu demiterea lu’ tanti Codruta?

ma rog, sper ca nu se revine la proteste, ca deja sunt o gluma proasta protestele.

Incepe procedura de revocare a lui Kovesi. Pa pa pa, DNA.

In afara de proteste ce se poate face?! Legal?! Ca ilegal as avea niste idei dar noi suntem cu Miorita, nu suntem englezi.

Am prevazut mizeria asta dar tot imi bubuie capul.

Mingea cica e la Iohannis. Ce gluma buna…

Da, a anunțat că declanșează ”procedura de revocare”.

Și da, se iese în piață. Eu cred că așa trebuie. Poate Iohannis refuză să o demită, îl vor suspenda și atunci se va rupe pisica-n două. Nu, n-am nimic cu pisica.

Pfai, ce sila mi-a facut Tudorel cand plangea de mila celor condamnati pe nedrept, viitorii costaricani.
Da, mingea e la Iohannis si sper ca opozitia sa invete din greseli si sa faca un front comun.

Bun, asta e fix punctul in care va fi relevanta pozitia lui Iohannis. Daca le face jocul nu mai are scuza stabilitatii politice si economice a tarii.

Nu, nu mai cred in proteste. Sunt un fel se rahat pansat unde eu nu mai pierd nici 5 secunde.

Stai, ca deja a venit cu un comentariu de la Cotroceni, ca raportul e neconcludent.

Dar sa ne intelegm. Nu cred ca trebuie demisa tanti Codruta, ba din contra, asta ar fi cel mai rau lucru acum, insa nici prea mult nu mai cred in inocenta ei si neimplicarea ei in anumite jocuri politice.

La ora asta nici macar nu mai conteaza ca e Codruta sau Maica Tereza, e o chestiune de principiu.

Sa-mi bag picioarele, imi vine sa-i aduc pe-ai mei aici!

Mah, sa stii ca totul e joc politic, din care castiga Codruta, PSD si Iohannis la gramada. Blat pe fata!

Bai frate mi se ridica parul pe mine cand il ascult pe asta. Fix ca Ceausescu suna. Ma simt intoarsa in timp cu masina lui Dr Who.

Mie imi dau multe cu minus si e un motiv serios sa nu ma deranjez nici macar cu un #rezist, dar sa mai si deger in piata.

Pai sa vedem:

• tanti Codruta chiar o cam comite. Nu de demisie, dar o comite. Rolul ei in lupta anticoruptie il recunosc, dar episodul DNA Ploiesti e de rahat si ar fi trebuit transat mai ferm de ea, nu cu miorlaiala aia. La asta se adauga ca nu o vad chiar un cavaler pe cal alb, in slujba exclusiva a dreptatii. Sigur a facut si multe jocuri.
  • tudorel o cere jos - pfffff electoratul psd e in extaz
  • iohannis nu o demite ca nu e prost sa isi riste urmatorul mandat decat a fost riscat deja - pfff electoratul iohannis e in extaz
  • codruta apare ca mare eroina care ramane pe pozitie, desi nu are niciun merit in treaba asta pt tot ce face e sa isi mentina pozitia printr-un simplu concurs de imprejurari

Si toate astea pe fondul unei intalniri de acum cateva zile: Dragnea-Iohannis cu Dancila paznic la usa. Intalnire dupa care astia se despart asa prieteni ca Dragnea nu mai conteneste cu amabilitatile la adresa lui Iohannis.

serios? Asta ar fi motiv ca eu sa stau degeaba prin piete la proteste? :joy: mergeti la casele voastre oameni buni ca sigur nu o demite iohannis.

Io nu gândesc așa departe precum prietena @Queen, zic însă doar că decizia nu stă în puterea clămpăului de Tudorel. Mâncă rahat declarativ, dar asta-i tot. Deci să nu ne agravăm.

Jocuri politice, nejocuri politice, protestul mi se pare deja o forma de igiena.
Simplul fapt ca avem astfel de creaturi in fruntea unei tari care se doreste a fi numita “civilizata” e un motiv indeajuns de puternic pentru revolta.

Voi l-ati ascultat pe Tudorel? Yeap, felul in care a fost tratat cazul portocala si dosarul Microsoft au fost bile negre pentru Kovesi, dar ca sa spui ca dna Kovesi ne afecteaza imaginea tarii in strainatate. Valeu!

Da, asa am zis si eu. are bile negre si nu putine, dar nu de demitere sau cel putin nu in contextul politic actual din Romania.

Tudorica fara frica nici nu are pretentii ca o demite. El e doar scula lui dragnea si face ce zice partidul. Stie si el, stie si partidu’ ca iohannis nu o va demite ca doar facura blat si vor si unii si altii capital electoral.