Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Crect! Fie si numai “to make a point”, tot e relevant protestul!
Oricat de gros ar fi soricul pe ei, nu exista om in lumea asta, care sa nu simta un disconfort, cand stie ca nu e placut!
Asadar, sa fie proteste!

aici, in bula mea, ca n-am fost deloc pe faza, sunt de parere ca Iohannis o sa se stearga la fund cu raportul lui. N-am avut nervi sa citesc alea 20 si ceva de puncte.
Faza cu Microsoft si mie mi s-a parut ciudata.
Nu ma mai enervez.

Eh, as crede ca nu e blat daca Iohannis refuza, iar PSD baga suspendarea mult amenintata. De ce zic ca e blat Kovesi-Dragnea-Iohannis? Pai ia sa ne gandim cat mai are din mandat Kovesi? Nu prea mult, nu e asa? Pana acum nu imi da ca cineva ar fi in pierdere:
-ea nu are nimic de pierdut si eventual iese din scena eroina
-psd spera sa castige electorat
-iohannis spera sa castige electorat

Ce aveti mah? Ce disconfort! Mah, ma scuzati ca va zic, nu o zic sa va apostrofez, da cre ca din fericire pt voi, nu mai stiti ce grad are nesimtirea in romania. drumul meu spre munca trece prin piata Victoriei. Luni intregi aproape ca au dormit oameni acolo, pe vant, ploaie, ninsoare sau arsita. Fix acolo in fata guvernului. multa vreme i-am privit cu admiratie, apoi cu parere de rau si strangere de inima si in cele din urma cu mila. De mai bine de un an de zile se strange lume acolo, pe vreme caineasca de cel mai multe ori!

Prostestul e important “to make a point” in alte tari, unele civilizate sau poate si in Romania, dar in alte vremuri. Nu in Romania de azi!

interesant.
Nu am chef sa caut prin constitutie acum, dar asta poate fi motiv de suspendare? orice poate fi motiv de suspendare? pai si-atunci o sa cedeze la infinit de frica?

Pai nici refuzul lui Dancila nu era musai motiv de suspendare :joy: Nu cred ca asta e un impediment pt ei…

Eu vreau sa zic ca o sa mai cred cand nu e blat doar cand o sa il vad pe Iohannis refuzand revocarea lui Kovesi si pe Dragnea & Co. declansand suspendarea lui Iohannis.

Orice alt scenariu in afara astuia e blat din motivele deja expuse:

• Kovesi castiga
  • PSD / Dragnea castiga
  • Iohannis castiga

Cat a vorbit asta? O ora jumate?!?
Iohannis ce-a zis, ca studiaza departametul?
Sper sa le dea peste ochi.

a vorbit fix Ceausescu style :joy: oricum, suntem o natie de cretini. acum ne dam cu fundul de pamant ca vai ce s-a votat nu a fost corect, ca daca se iesea la vot le aratam noi, ii bateam la fundul gol. wtf! serios oameni buni?

1. indiferent cine si cati ieseau la vot tot un rahat era, ca stanga politica era puternica, iar dreapta era vraise. voturile se imparteau intre o gramada de neica-nimeni cu aere de liberali.
  2. lasati-o balta pe aia cum ca macar nu avea majoritate PSD. ooo da, impartea majoritatea cu ALDE, chestie care ce sa vezi, era o mare diferenta :joy: tariceanu, mie personal, mi se pare o lichea mult mai mare ca dragnea si mult mai periculoasa pt ca in timp ce dragnea e un taranoi vulgar, ala e o panarama unsa cu toate alifiile. diferenta e ca ne-o tragea asa …mai elegant, nu ne viola in stilul dragnea, dar rezultatul era fix acelasi.
  3. fratilor, asa e in democratie. ne convine, nu ne convine, respectam rezultatul votului majoritar si inghitim in sec, pt ca rezultatul este mai bun sau mai rau in functie de cat de cretina e natia, iar natia romana este fffff cretina.

asa ca stau frumos la caldurica si butonez telecomanda sa vad si eu cam cum se desfasoara lucrurile. nu ma mai impresioneaza “iesiti din casa daca va pasa”. am fost in piata, dar am renunat de ceva vreme sa ma mai duc. imi pasa, dar iaca ca nu am chef sa ies din casa. am de gand sa fac altceva cu timpul meu liber. cum ar fi sa ma duc la sala, sa ma intalnesc cu prietenele la o brafa in cafenea, nu sa degeram in piata victoriei sau pur si simplu sa stau degeaba.

Sincer, chiar ma bucur sa vad ca multi inca mai cred ca e doar aceeasi vesnica lupta politica damboviteana. Lupta presarata cu blaturi si din care va avea toata lumea ceva de castigat.
Mai stii, poate chiar o mai fi pe acolo o luminita de speranta.

Din punctul meu de vedere insa, chiar v-as sfatui sa va bucurati mai putin de cafele si sa va faceti un plan B. O sa vina o vreme in care protestul va fi un lux pe care doar sinucigasii si-l vor permite. Sa nu uitam de unde am plecat, sa nu uitam in ce zona este pozitionata tara noastra si mai ales, sa nu uitam ca tot politica de dambovita a dus la multe nenorociri istorice.
Sa nu uitam ce vecini avem si in ce directie s-au dus si se tot duc.

Dadadada, stiu e doar paranoia, teorii ale conspiratiei, ce dracu avem pasapoarte de UE, Nato e la noi in tara.
Dumnezeu/Alah/Buddha/Einstein/Hannah Arendt sa ajute sa fie doar paranoia si doar acelasi joc balcanic.

O fi vreo luminta de speranta, dar ia sa ma motiveze ea sa ies din casa. Chiar nu am in plan sa renunt la mersul la sala pt piata victoriei :smile:

Stiu ca de la voi se vede ca din tarile civilizate. Si e normal sa fie asa. Va rog sa ma credeti ca ce e aici nu mai are legatura cu civilizatia

https://www.reddit.com/r/Romania/comments/7zm701/discuții_din_cealaltă_bulă/?st=JDZS65ZV&sh=cb3c5f13

In tarile civilizate, un an si ceva de proteste insemna ceva. In tarile civilizate se schimba ceva intr-un an si ceva de proteste. In tarile civilizate nu este normala o guvernare de 4 ani flancata de proteste.

Nu am nicidecum in plan sa imi petrec urmatorii ani din viata protestand.

Tu ai impresia ca de la distanta se vede ceva roz? Crezi ca as trece de la isterie la depresie daca as vedea macar o singura luminita de speranta?!
De la distanta se vede si mai rau dezastrul, crede-ma. Pentru ca eu ma duc la NHS, in timp ce vorbesc cu parinti si prieteni care se chinuie cu sistemul de sanatate de la noi, sau care pun ban pe ban si fac eforturi sa mearga la privat. Unde ce sa vezi, nici acolo nu au vreo garantie.

Faptul ca sustin protestele nu vine dintr-o naivitate occidentala. Vine din convingerea ca protestul e singura unealta legala pe care o mai avem in ramasita aia de democratie.
Nicaieri in lumea nu rezolva protestele vreo problema peste noapte.

In orice caz, nu stiu totusi de ce dezbatem ideea de protest. Fiecare e liber sa actioneze cum doreste. Unii protesteaza, altii doneaza bani, altii aleg sa fie cinstiti si sa nu fure un pai. Si asta tot un lux al democratiei este. Dar hai sa ii lasam in pace pe aia care protesteaza. Poate or stii ei ce-or stii. Chit ca stiutul asta al lor poate sa insemne doar “am facut ce am simtit si macar stiu ca eu am incercat sa fac ceva”.

Nu, nu, nu se vede roz. Dar se vede normala o abordare civilizata, gen: oameni buni protestati, ca protestul e semn de democratie civilizata si se obtin rezultate.

Deja aici e: da-i mah in ma-sa pe fiecare, las’ ca le aratam noi ca ne doar in cur de proteste si ne vedem de treaba. Nu inseamna absolut nimic pt ei protestele, iar protestatarii nu mai au pe nimeni de partea lor. Incep sa cred ca nici pe Iohannis. Si da, fara cineva de parea lor tot demersul e inutil. Adica vrei sa plece cine si sa vina cine?

Sa zicem ca ei dispar brusc. Ce ar urma? Il punem presedinte pe terminatul ala de Tudor Chirila sau ce facem?

Aaaa stai, l-a lovit iar pe Ciolos patriotismul si cica isi asuma el guvernarea. Eeee ma lasi? Adica ti-ai pus palma in fund si ai plecat, ca nah tu nu te bagi in lupta politica, asta fix atunci cand esti pe val si ai succesul asigurar, dar te apuca fix acum ca vrei iar la guvernare. Unde era mantuitorul si nu il vedeam…

Scarba e cuvantul car defineste cel mai bine ceea ce simt.

Cum am zis. Nu sunt dispusa la 4 ani de proteste. Mai am si altceva de facut, inclusiv sa stau degeaba. Ti se pare normal un an de proteste aproape permanente cu rezultat zero?

Ca doar nu consideri rezultat ca a picat ordonanta 13, dar continua sa reapara sub diferite forme si la pachet cu alte si alte probleme si dubiosenii.

Daca consideram asta rezultat inseamna ca intelegem ca e normal sa traimi protestand fix cat traiesc astia guvernand.

Iti dau dreptate, in mod evident la noi astia se pisa fix cu bolta pe tot: de la protestatari si pana la amaratii aia de pensionari.
Inteleg perfect de ce oamenii sunt dezamagiti. Si au cu totii joburi, familii, pasiuni, probleme si griji.

Dar raman la parerea mea: protestul este un lux pe care inca il avem. Cu rost, fara rost, e ultima unealta civilizata si legala de care dispunem.

O sa incepem sa suspinam ca vrem ajutor de la UE, Nato etc. Presiunea publica va conta si conteaza pentru imaginea unei tari. Deci chiar dc nu il vedem pe Dragnea schimbat maine, niste efecte bune tot exista.
Dar nah, asta e doar parerea mea.

Pe mine ma uimeste maxim, ca madam @Queen, e acasa, la ora asta, intr-o vineri.
Esti libera, cherie? :smile:
Ce sa fac, daca n-am si eu o viata sociala, te stalker-esc pe tine si orice iesire din rutina, ma baga in confuzie!
Explica-te, de indata!

Hahahahaha, lasa mah omul in pace :smile: Ia la ea, pisica curioasa :smile: