Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Am vrut sa va intreb, ce credeti despre interventia lui Tiimmermans in Romania, ieri, catre Antena 3: O sa va raspund foarte precaut, sa fiu sigur ca intelegeti mesajul :))))))))

dar si despre actiunile lui Malin Bot, care promoveaza in tara protestul de pe 6 Martie.

stiti cand v-am oripilat zilele trecute spunand ca nu ma mai duc la niciun protest? eh, va oripilez din nou! deci NU MA MAI DUC LA VREUN PROTEST nici daca dragnea decide sa mute capitala la teleorman, sa ne scoata din UE si sa ne converteasca in cel mai trist stat de mana a 3-a.

toata lumea aplauda marele rahat, pseudo-victoriile din meciul revocarii dintre kovesi-toader. toti aplauda ce succes fratioare la CSM, ce l-a pus kovesi in fund pe tudorica! ce succes la prezentarea raportului DNA si ce sustinator se arata iohannis!

BLAT-BLAT-BLAT! blat kovesi-dragnea-iohannis! un circ de 2 lei.

si ca sa aiba si motz rahatul, cred ca am inceput sa inteleg de unde blatul asta din care toti castiga: dragnea apare in fata electoratului si partidului ca marele luptator anti-dna, iohannis apare si el in fata unor fraieri care #rezista cu naivitate si in fata capilor UE, ca aparatorul dreptatii si mare luptator anticoruptie, iar kovesi eroina care a infrant in lupta cu coruptia si a luptat pt dreptate pana la finalul mandatului! YEY!!!

si ca sa vezi intamplare, nimeni nu mai ameninta cu suspendarea, iohannis isi vede de treaba pana la finalul mandatului, fara suspendare si fara durere de cap intr-o coabitare-blat cu dragnea pt ca, ce sa vezi, nici nu il mai intereseaza un al doilea mandat. ce il mai intereseaza este doar sa dea bine in mandatul asta, nu atat in fata naivilor #rezist cat in fata capilor UE care se gandesc sa il incoroneze si pe el si sa prinda un ciolanas mult mai interesant decat cel de presedinte in Romania, cum ar fi cel de presedinte al consiliului european.

asa ca dupa atata #rezistat vom ajunge la alegerile din 2019 ca fraierii cu ochii in soare, la un remake al alegerilor din 2000 cand aveam de ales intre iliescu si vadim! :joy::joy::joy::joy:

asa ca ce ziceati? ca protestele sunt bune? ca e o forma de aparare civilizata a drepturilor? o fi…in alte lumi. dar atunci cand faci parte dintr-o masa de fraieri si la conducere toti au interesele lor, pt ce protestezi? de care parte mai esti cand nimeni nu e de partea ta? cum am zis…in inscaunezi pe terminatul ala de chirila sau ce faci? guvernul ne violeaza pe toti, opozitia e vraiste, o adunatura de lichele si hiene care vor fiecare pt el ciolanul, in niciun caz sa faca front pentru ceva interese comune, iar presedintele se pregateste sa isi puna palma in fund si sa plece in zari mai luminoase :smile: pariu ca daca o face ne va explica cum va lupta de acolo pt romania. adica un fel de …praf in ochi tampitilor!

daca scenariul se confirma si iohannis isi pune coada pe spinare si accepta sa plece la consiliul europeni, nici ca exista o forma mai nasoala in care sa imi irosesc votul!

mi-e dor de basescu presedinte si de ponta prim ministru!

Stii de cate ori am zis treaba asta in ultima vreme? wow…
@Daria e martor!
Exact cum zici, cand ai zis prima oara de blat, nu cunosteam miza… acum e limpede.

Nici vorba, nu ne mai intoarcem la Ponta si show-ul din clica Basestilor si a doamnei Udrea de CostaRica :)))
Stati putin, sa nu ne ambalam, eu consider ca e o onoare ca presedintele nostru sa devina presedinte al Consiliului European, ne poate reprezenta cu demnitate si da , da, da vreau ca romanii sa fie mot in frunte in Europa cu acest om. Apoi, sa nu uitam, ca nu ramanem pe mana PSD-istilor, vine Ciolos din spate cu Romania 100 plus nebunii de USR-isti :))
Bai, trebuie sa stam in Europa, trebuie!

Onoare??? Pai nu vrei tu sa vii in Romania sa traiesti onoarea asta? De la mine are un mare sictir!
Mare rahat oanoare. La alegeri o sa avem de ales intre Dragnea sau Firea si cine stie ce alt pacalici. O sa avem aproape sigur presedinte PSD si tu imi zici tu mie de onoare??? Nu simt nicio onoare daca Iohannis paraseste barca si pleaca la CE ci doar o mare flegma pe votul meu.

Si nu, nu vreau sa fim motz in frunte in europa cat timp in romania rahatul are motz si ii mai punem unul. Ce sa iti povestesc, sa vezi ce ne mai impieptosam: bah…pe smecherul asta il cunosc, a fost presedintele nostru! Love! Love! Love! :face_vomiting:

Un nesimtit si un oportunist ca toti ceilalti daca asta era ceea ce urmarea si renunta la al doilea mandat pt asta. Un Constantinescu de nimic!

Vine Ciolos din spate cu un rahat. Un trepanat de doi lei. Iar USR e o mare voma. Daca Ciolos se mai carduieste si cu aia e clara treaba :smile: Votul meu sigur nu il va avea.

Si da, chiar il preferam pe Basescu si pe Ponta.

Oricum, stiu ca momentan e doar zvon neconfirmat si nu inseamna nimic in momentul de fata. Dar am inceput sa nu mai apreciez deloc politica asta tacita a lui Iohannis. Frate, cand niste idioti ies in strada cu miile pe vant si ploaie si cred ca tu esti de partea lor, ok…nu iti cere nimeni tie ca presedinte sa iesi in strada, dat iti mai si motivezi deciziile, mai confirmi si mai dezminti una-alta, mai ai o atitudine transanta. Nu te porti de parca esti luceafarul si apari la tv privind superior de la inaltimea celor 2 metri si arunci doua vorbe cu miez european, dupa care iti dai pleata pe spate si pleci. Pana una alta, o fi el zvon, dar nu e deloc genul de zvon fara fundament si cat timp adminiatratia prezidentiala tace, am toate motivele sa cred ca tace pt ca nu e doar un zvon.

Doar zvonuri, dar nu au fost negate. Si de-ar fi adevarat, nici nu ma astept sa refuze politicos, motivand ca are treaba in tara.
Am asteptat sa o refuze pe cumatra aia prim min, nici nu s-a obosit sa motiveze, ca pt binele tari, stabilitate, asta este, pa! Serios ma, accepti orice vanzatoare de aprozar pt binele noostru? La fel o sa mearga si acolo, daca e pe bune treaba, pt binele si mandria noastra de romani!

Macar de ar fi luat exemplu de la Base, care fix pe el l-a refuzat, fara nicio greata. M-am ofticat rau atunci, am zis ca ia uite ce om misto, ca e neamt, ca e frumos la Sibiu, ca sigur o sa fie tare ca pm. Si totusi, Base l-a refuzat. Iar el nu a putut sa o refuze pe cumatra asta!

Ei, fix de replica asta mi-e mie lehamite: aaaaa sa vezi mah ce o sa apere interesele romaniei, sa vezi mah ce frumos ne reprezinta la nivel de UE, sa vezi mah ce creste pipota in noi cand ne-om uita la tv si zicem “uite mah dragu de el a fost presedintele nostru, uite mah ce frumos face”, toate astea in timp ce noua o sa ne puna jugul de gat un presedinte ca dragnea. Cel putin asa meritam. Zau de nu meritam presedinte pe dragnea sau pe firea.

Total de acord!! Si asta este unul dintre motivele pentru care mi-am propus sa ma enervez din ce in ce mai putin.
In fond, de ce dracu sa imi frec eu nervii de la departare?! Din punctul meu de vedere pentru toate matracucele care au ajuns in fruntea tarii, pentru toate hotiile, pentru toti oamenii care mor cu zile, romanii trebuiau sa fie cu totii in strada, cu furca-n mana.

Cum presedintele tace si isi mai ia cate un concediu si cum romanii, majoritar nu se agita, exista doua variante:

• este mult mai bine decat vad eu iar oamenilor le place viata din tara si personajele de la putere
  • cartile sunt deja facute, ciolanul si zonele de influenta impartite.

Deci chiar imi propun sa fac ulcer pe tema Romaniei cat mai rar cu putinta. In fond, de ce dracu atata consum nervos ca sa convingi oamenii ca nu e ok sa fie furati, ca nu e ok sa fie umiliti?!
Fiecare pasare pe limba ei piere.

Ziceati voi de strategie, ca sigur are una. Strategia asta ne cam ustura, daca exista. Repet, rupeam mata in doua, refuzam orice propunere psd, pe motiv ca isi cam bat putza de noi, cu guverne peste guverne date jos, si le bagam pe gat celelate propuneri, pe rand, Pica o data ok, pica a doua oara, dizolva parlamentul, cu orice risc. Ce credea, ca va pierde un eventual referendum in caz de suspendare? Atata incredere are in “romanii lui”?
Azi am vazut-o pe intzepata de firea cum vrea sa faca curat prin ministere, sa dea afara (indirect, desigur) pe acei directori si consilieri ramasi de pe vremea tehnocratilor, vinovati, in opinia madamei, de toate nerealizarile ei! Nu-i asa ca stiam cine conduce de fapt?

Am trait sa il vad si pe Adrian Severin afirmand ca e Gulag la noi.

Nu, imi pare rau dar nu mai suport sa vad atata impostura.
A ajuns un puscarias sa ne trimita poze de pe plaja din Cuba si sa ne recomande vacante acolo.

Eu nu mai pot sa privesc acest ev mediu. Nu mai pot! Pentru ca prea mi se pare ca doar o mana de oameni se agita. Deci inseamna ca e bine. E foarte bine.

Si inca o chestie: la modul serios, nu ma astept ca toata lumea sa fie in strada zi de zi. Toti avem joburi, familii, pasiuni, probleme, o viata.
Dar in schimb ma astept, ca macar atunci cand vezi ca iti mor copiii, cand vezi ca tara a fost castigata la belciuge si ca niste mafioti te fura, macar atunci as vrea sa vad macar o DEZBATERE!

Si eu vad bloggerite pentru care nimic nu e schimbat sau persoane cu pozitii si cariere bune care dau din mana cu dezgust: “nu ma bag eu draga sa discut politica”.
Nici macar acum, cand efectiv iti arde casa, tie nu iti pasa. De ce mi-ar pasa mie?!

Ohh, vaiiii, ne murdarim pe la gura daca discutam politica. Iti incarci neuronul mult prea pretios daca citesti macar trei stiri?!
Atunci e ok, lasa-i pe aia care casca gura la antena 3 sa fie informati.

Romania nu e bine reprezentata in CE in functii de conducere si asta e total naspa, practic nu avem nici o influenta la nivel inalt ci doar niste catei care latra pe acolo si mananca rahat cu polonicul, uniii citesc dupa fise (EBA) ca niste muste fara cap, ne fac de rusine, asta e adevarul. Apoi, daca nu ma insel si Base era la un moment dat in carti pentru presedentia CE dar a fost luat la mustata de polonez.
Iohannis comunica prea putin tinand cont de situatia tensionata de acasa, ultima aparitie pro-DNA a fost OK, in rest e prea liniste in partea lui. Iar faptul ca a consimtit sa o avem pe dna Viorica in fruntea guvernului e un mister de neinteles si un pumn in stomacul sustinatorilor lui, nu a fost explicata cum trebuie decizia sa, nu stim ce ar fi urmat sau cine ar fi fost urmatorul pe lista PSD-istilor sau ce ar fi avut de gand sa faca ticalosii.
Si @Daria ai dreptate, nici eu nu vreau sa ma consum cu cei care se plang incontinuu, dar sustin PSD-ul de ani de zile iar votul meu o sa fie intotdeauna anti-PSD si pro-Europa.

exact, "lasa-ma, draga, cu politica’! Mor cand aud asta, mi se ridica parul! Politica era cand il lua Base la suturi pe Ponta! Acum e razboi, e care pe care, e chestiune de supravieturire, nu mai are nicio legatura cu politica si ideologiile!

“Lasa-ma draga cu politica” si pe urma vad hoti care vin sa ne tina lectii in ale stiintelor politice. Auzi tu, Gulag! Pai sa nu iti bagi mah toate cele si sa ii dai dracu pe toti?!?

Oh, Doamne! Am vazut postarea lui Severin si dnei Udrea de la tejgheaua unui bar, incredibil cat de mult tupeu au oamenii astia, ti se face rau de la stomac.

Nu stiu, nu prea li se face rau de la stomac din cate observ.
Unii pe plaja, altii se plang de Gulag, altul ne ameninta cu mitraliera…de-ale romanilor, subtire de vara.

vad pe dracu, habar n-au cine-i ala. Daca nu-i vad pe astia din prim plan, te astepti sa-i afecteze ce fac personaje din trecut?
Daa, sta Udrea fara stres la beach bar, noi stam si-i numaram dosarele. Si te intrebi, ca prostul, dar de ce nu avea interdictie sa iasa din tara?!? Din cate stiu are o condamnare in prima insstanta, ceva masuri asiguratorii???