Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Si in momentele astea, nu-i asa ca parca incepem sa ii dam dreptate lui @Queen cand se isterizeaza pe teme de “blat”?!
Ma cert si dezbat cu ea cu placere…dar realitatea vad ca tot insista sa imi futa una peste ochi in fiecare zi.

Presedintele CE nu e pus acolo sa faca figuratie pt tara din care provine. Asa ca in afara de ramas in fundul gol nu ne alegem cu nimic.

pai inca cred ca are una. fix asta care ne ustura.

Circul politicienilor, asta e normalitatea :frowning:
@Queen o sa vedem daca Iohannis reuseste sa faca lobby in numirea directorilor, caci acum nu imi este clar de ce noi suntem intr-o pozitie atat de naspa, mai naspa decat Grecia :frowning:

pe mine ma doare in cot ce face iohannis la CE. de la mine are fix o flegma daca se adevereste treaba asta.

Nici cand am fost noi cel mai bine, n-am fost peste greci in cea mai grea situatie a lor. Chiar stiu ce vorbesc, trecand de talentul lor nativ de a se da cu fundul de pamant.
Ce se intampla la noi nu e circul politicienilor, tocmai ce am zis mai sus.

mi se pare ca se bate prea mult campii cu reprezentarea in UE si cu toate cele. pana acum, in lumina acestui zvon cu CE, mi se pare ca iohannis a avut un singur tel: sa isi construiasca imaginea, a lui, nu a romaniei. a dat bine prin SUA, a dat bine si pe la bruxelles, da bine pe la intalirile cu marile puteri gen franta si germania si pozeaza in fata tuturor astora ca un individ vertical, omul vorbelor putine (la propriu), transant, luptator anti coruptie.

in conditiile in care ajungem sa avem o reluare a meciului electoral iliescu-vadim, daca ajungem sa avem de ales intre dragnea si naiba stie cine, zau de nu ma duc sa il votez pe dragnea. macar stiu dracului ca ma sinuncid si gata.

si nu vreau sa aud de niciun ciolos (care e o hahalera de politicinan din punctul meu de vedere si nu l-as vota sub nicio forma) si mai ales de niciun USR (o gloata de trepanati care s-au trezit partid politic si au impresia ca sunt in parlament ca la protestele rosia montana).

fix la asta ma gandeam. pai pe greci ne-am gandit noi sa ii desconsideram? noi nu am fost niciodata la nivelul grecilor si nici nu ne paste vreun pericol ca macar sa ii egalam :joy:

Exact! Si cand le spun asta grecilor da vaaai, cum asa ceva? da frate, fix asa! Ce, va supara capital controlul, ca nu puteti scoate mai mult de 420 euro pe saptamana din atm-uri pe bucata de account holder din casa?? Cand la noi sunt oameni care nu pupa suma asta pe luna?? Deci atentie, nu limita de cheltuiala, la comercianti pot plati bine mersi cu cardul, vorbim de cash! Uite suparare la ei!
Chiar asa, macar de am ajunge sa-i egalam :)))))

Grecia are directori generali la Emigratie si la Sport. Din forecastul european inteleg ca iese din criza, in afara de cea a refugiatilor. Apoi, noi avem milioane de emigranti in ultimii ani, adica aici nu e criza - criza? N-avem nici macar un adjunct acolo?
Noi avem un adjunct la Agricultura si unul la Strategie Politica, of, doar atat, deci inexistenti.

Sunt poate subiectivă, însă nu cred că sasu, a căutat să-și construiască imaginea, pe barba românilor. Dar, în timp, treaba s-a împuțit din ce în ce mai rău, romanii, au votat în majoritate, PSD, opoziție nu e, el își încheie în curând mandatul și pe ce să mizeze, pentru un alt mandat? Pe sprijinul cui? Al meu și al nostru, pe forum? Pe al flămânzilor din politica de divizie C, care abia așteaptă să mănâncă și gura lor o chiftea, pe banii contribuabililor?
Păi în situația asta, ce am face noi? Eu, tu, restul… Am sta să ne ardă Dragnea în bostan, sau am căuta societăți mai prietenoase? Personal, nu posed vocație de martir și cel mai probabil aș gândi “votați ca niște cizme, praf de voi, ca de Floarea Cioacă, stați aici, aplecați înainte, eu îmi prețuiesc bostanul!”.

dupa cum am zis, nu ma intereseaza ce ar face sau ar promite ca face iohannis la CE. la noi in tara e jaf la drumul mare si pe noi ne preocupa sa dam bine la nivel de UE. yes, right!

daca se adevereste scenariul cu CE pt mine ramane doar un vot irosit pe un oportunist. pur si simplu nu dau doi bani pe nicio promisiune sau orice rahat de-al lui facut la CE pt Romania. mai ales ca e o tampenie sa imi imaginez ca si daca m-ar interesa asta, el ar face ceva pt romania.

cand esti in pozitia aia esti acolo pt toate statele si pt alte interese nu sa tragi spuza pe turta statului din care vii.

si cum a zis si @Ziggy, ar trebui probabil sa ma intreb de ce i-a dat Base un sut in fund cand a aspirat la fotoliul de premier. cel mai probabil, nu de minunat ce era.

Daca nu este presedintele imaginea Romaniei, atunci cine este?

Omul ăla, a fost primarul unui oraș, pe care l-a scos practic în lume. E un bun manager, atâta timp cât are susținere politică, face treabă, serioasă, ca sasu.
Política națională, nu-l coafează, nu are vână, nu e suficient de țață, lui îi merge bine cu oameni calmi, diplomați, deschiși la dialog, nu la mahala.

Atunci sictir de la mine. Trebuia sa imi zica din prima ca nu il coafeaza politica nationala sa nu ma deranjez sa il votez. Ma indoiesc ca dupa o cea mai mizerabila campanie electorala la care s-a dedat daca a acceptat sa candideze, si-a dat seama la cativa ani dupa ca ii pute politica nationala si vrea sa respire aer european. Eh ma lasi!!! Putin imi pasa ce a facut cu Sibiu. Nu ma intereseaza. Nu a facut mare lucru ce nu a mai fost facut cu alte orase. Sunt si alte orase la fel de misto. Si daca atata putea trebuia sa ramana la sibiu. Dar staaaai, ii era de nitica lansare. Ce poate sa faca un primaras? Daca se adevereste scenariul e doar un oportunist nesimtit.

Pentru ca nu era propus de PDL, nu stiu daca a avut vreo legatura cu persoana lui. Eu asta am zis, stia ca poate respinge, doar a trait-o pe pielea lui. Nu i-a bagat-o nimeni pe gat, a avut alternative. Placa cu partidul cu majoritate absoluta a fost praf in ochi, niciun partid din Ro nu are majoritate absoluta. psd si alde au candidat ca entitati separate, alianta lor este doar politica, nu este inregistrata legal. Total diferit fata de sit din 2012, cand alianta psd pnl, numita usl, a ocupat o singura patratica pe buletinele de vot, a luat peste 50% si a avut majoritate absoluta.
Cand l-am auzit cu treaba asta mi-am dat seama ca ceva miroase rau rau, prosteala, minciuna crasa.
@Samoa Sibiul era misto si inainte de el. acum na, nu-i neg calitatile in administratia locala, dar nu pot sa-i dau toti laurii. Sibiul a beneficiat de oarece sprijin cand a fost desemnat capitala culturala. In 2005 lucrau ca furnicile sa-l aranjeze pe banii guvernului.

E ca si cum as zice: care e problema cu trump? Ca doar e un bun business man, un bun manager. Fratele meu, o tara nu e nici afacerea ta si nici primaria ta si nici multinationala la care lucrezi.

Ai decis ca te bagi in asta ramai in ea pana la capat. Nu ma lua pe mine cu texte din astea. Nu e cu nimic mai bun decat Constantinescu care si-a pus palma in fund declarand ca l-a invins sistemul. Eh, nu…oportunistul asta a gasit o cale si mai misto. Nu mai bine face el sistemul sa il propulseze direct la CE? Asa scapa si el de sistem si sistemul de el.

@Queen, a fost primar niște ani mulți, dacă era oportunist, se înființa în capitală, mult mai devreme. Omul a încercat, nu-l tine cureaua și asta e!
Nu toți se nasc învingători, nu toți reușesc în tot ce-si doresc.
Că își va atrage antipatia unei părți a electoratului, cred că e conștient. Dar dacă omului i s-a luat, salut, se cară. Au făcut-o și alții!