Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

Eu am acelasi punct de vedere cu samoa, Iohannis nu se agita, nu injura si nu se impunge cu prim ministrul la tv, e prea european pentru Romania, de asta o sa se potriveasca de minune in CE. Eu l-as vrea inca presedinte doar pentru ca in momentul de fata e singurul care bate PSD-ul ca popularitate.

Sibiul NU ERA MIȘTO, înainte de el! Am trăit acolo 32 de ani și crede-mă, era o dărăpănătură. Cu șomaj ridicat, cu o droaie de probleme și cu buget de rahat!

N-am stat, doar am ajuns des, mama a crescut la Medias, avea prieteni in Sibiu… In fiecare an aproape aveam turneu Sibiu Medias Cluj, dar na, eram copil, in ochii mei era minunat. Inca am o slabiciune pt Paltinis si tabara Șanta…

Iohannis a facut un joc mizerabil daca e asa. Adica blatul facut acum cu dragnea si kovesi. Ce sa iti zic, nu te tine cureaua sa continui, dar te tine sa faci blat sa nu ti se strice socotelile :joy:

Pai @Samoa, aduci daca asta e si e de inteles ca nu l-a tinut cureaua, fraierii astia care s-au dus un an de zile in strada de ce sa se mai duca. Eu macar am fost doar de vreo doua ori si acum nu m-as mai duce nici platita. Deci stai, fraierii tre sa fie civilizati…europeni, protestatari…ce frumos. Ce spanac a cautat in piata la inceput sa ii faca pe prosti sa creada ca e de partea lor? Aaa inca nu stia ca nu il tin curelele. Ce sa vezi…

Pai daca nu e nimeni de parte lor, ei ce spanac cauta in strada. Aici se mai rezolva doar cu furcile, cum spunea @Daria, nu flocaiala din asta cu aere de civilizatie.

Eh in cazul asta sper sa i-o traga dragnea inainte sa apuce sa miroasa aer de CE…

Oricum, ca sa va oripilez si mai rau :smile: eu oricum nu am de gand sa mai merg nici la proteste si mai nou nici la alegeri. Nu ma duc sa votez neica nimeni din astia. Nu are decat sa iasa PSD, dragnea, oricine…no me importa.

Oricum, e putin probabil ca eu sa ajung sa fiu afectata financiar la fel cum va fi prostimea, asa ca nu au decat sa protesteze si sa voteze ei.

Pe sistemul daca-i bal, bal sa fie!
@Samoa si @Sibipa , eu va inteleg, dar intelegeti ca si noi suntem zilnic abuzati in toate orificiile, ne cam ia ficatul cand dam la stiri, eu nici acum nu mi-am revenit dupa nonsalanta cu care ne-a anuntat numirea lu’ aia. Doar stiti cat m-am tavalit in chinuri pe aici. Am sperat pana in ultima clipa ca le zice nu, javrelor, plecati cu cumatra de aici! (intr-un mod civilizat, desigur)
Cu ce l-ar fi facut asta mai putin european/civilizat?? A ramas curat ca o icoana ca a inghitit-o pe nerasuflate pe barba noastra?

Eu tocmai asta înțeleg, că toți au fost și sunt zilnic violați în gașcă, de PSD. Inclusiv monsieur le president. Mie mi se pare că scapă cine poate.
Știi, când am plecat, nu de foame am plecat, ci de scârbă! Că mi se cerea șpagă și am refuzat să dau. Și m-am acrit și am plecat, că nu mai suportam. Că m-au ținut 5 săptămâni în spital, pe piafen, că n-am dat șpagă. Și chestia asta, a dus la sterilitate. Așadar, când ți se ia, adio, nu te mai uiți în urmă.
Cine știe, care o fi limita lui?

@Ziggy suntem pe stiri aproape zilnic, nici eu nici barbata-miu nu am putut taia cordonul ombilical cu Romania, n-avem cum, sunt ai nostri acasa.
Eu nu vad ca presedintele a cedat ci eu il vad ca un om care nu face o miscare daca stie ca nu castiga, iar miscarea de a o refuza pe viorica probabil nu era o varianta buna in momentul ala. De ce? Nu stiu, el stie, dar de aici si pana la a-l pune la egal cu dragnea e o cale foarte foarte lunga.

Stiu ca va pasa, stiu ca va informati zilnic.
Doar ca noi mai si suportam direct consecintele guvernarii dezastruoase, in fiecare zi. Poate de asta ne simtim indreptatiti sa cerem mai mult de la el.
Raman la parerea mea ca nu ar fi riscat nimic, sunt convinsa ca multi sustinatori psd sunt scarbiti de clanul asta si l-ar fi sustinut pe Iohannis intr-un referendum, si nici macar nu ar fi fost nevoie de ei pt ca, pe hartie, are mai multi votanti.
" Pt stabilitatea tarii"…care stabilitate? f f serios intreb, care stabilitate? astia si-au dat jos 2 guverne in mai putin de un an, singuri singurei, ce stabilitate vede el?

Asta e atitudinea corecta, cand un politician nu corespunde cu ceea ce te asteptai, trebuie luat la intrebari.
Eu pot doar sa presupun ca presedintele stie si de alte parghii cu care va fi Dragnea strans cu usa. Investigatia OLAF. Vizita lui Timmermans. Mie mi se pare ca Iohannis joaca, dar nu ca Basescu, ci la greseala adversarului.

Inseamna ca, din punctul lui de vedere, adversarul n-a gresit cine stie ce…

Ei Timmermans, a venit, i-a luat la intrebari, astia au zis ca nu noi, nu noi, TT-ul e de vina, nici n-am stiut, sefu!

Nu li se clatina lor scaunele ca le-a raporat olaf magariile, nici ca ii intreaba Timmermans care-i treaba.
Iohannis baga mereu la inaintare dojeneala cu adunatura de penali ce sunteti, dar cand are solutii, nu face absolut nimic!
Uitati “stabilitatea” aleasa de Iohannis, bate coana firea acu din picior la dragnea ca nu mai vrea nu stiu ce ministri care o supara, Dragnea se executa ca deh, nu ne suparam cadanele…si se pune de o remaniere. Ai vazut ca daca firea si carmen dan se supara, rastoarna guverne :stuck_out_tongue:
Pe dancila n-o vor jos, ca e de-a lor, doar cativa ministri o supara.

http://www.ziare.com/gabriela-vranceanu-firea/psd/firea-ameninta-cu-demisia-din-functiile-psd-pentru-ca-e-suparata-pe-guvern-e-momentul-in-care-ministrii-care-se-lasa-dusi-de-nas-sa-plece-1504557

Nu, nu cred asta ci doar ca nu aia a fost ziua in care trebuia sa pice dragnea. Dar latul i se strange, are procese pe rol si OLAF-ul in carca, cand o sa devina slab va fi devorat de partidul mult iubit.

Știu, nici nu mi-aș permite să cred că putem avea aceleași sentimente. Eu după câte o măgărie făcută de Dragnea & Co, mă acidulez, apoi mă duc la culcare și mă trezesc într-o lume, unde scandalul politic, înseamnă o contră civilizată, prin media.
Unde, incompetența vreunui politician se reflectă extrem de puțin, în viața alegătorilor.
Dar îmi pare tare, tare rău, de țara aia! Și de oamenii mișto din ea! :pensive:

pai asta’i planul, asteapta canibalii psd sa-si faca treaba? bun plan, excelent, doar ca o sa mai dureze mult si bine.
Nu ma incalzeste cu nimic ca-i blond si inalt, si european, si civilizat, si vb trei limbi la perfectie, daca atunci, cand a putut sa actioneze, n-a facut-o! Planurile astea marete, de care-l suspectati, sunt mult prea subtile.
Ciolos? Ce mai e de sperat cu el? Pana la urmatoarele alegeri parlamentare dispare de tot.
Poate candideaza Base in 2019 :laughing:

Pai si stai asa, da a scapa cine poate, asta cum se coreleaza cu incurajarea “iesiti la proteste ca asa e civilizat”? Adica, ceva gen, lasa fraierilor, daca nu scapati protestati, fiti civilizati? Ce daca Iohannis s-a saturat si isi pune palma in cur? Plecati si voi sau protestati, ca daca nu sunteti naspa, niste indolenti care nu inteleg civilizatia. Pai eu cand ti-am zis ca nu ma duc la niciun protest, sa ii ia dracu, ca protestele sunt pt tari civilizate, nu pt romania, atunci de ce nu era o pozitie corecta? Nu ma duc frate! Lasa ca si mie imi e bine in romania si nu o sa imi fie cat de rau le e unor fraieri de la proteste. Ce daca unii nu au de niciunele? Ghinion!

Imi pare rau, dar voi de la distanta aveti o parere foarte politicaly corecta si e usor. Cred si eu ca va da mana sa incurajati lumea sa isi iroseasca viata cu proteste inutile in timp ce il intelegeti pe iohannis ca s-a saturat sarmanul. Adica cum se coreleaza asta cu ce zicea @Sibipa, eh…ce sunt 4 ani intr-o viata de om, nu puteti protesta si voi 4 ani?

Din pozitia roz de emigrant cu situatie fericita, ca nah nu sunteti in categoria alora care presteaza munca de jos, cred si eu ca va da mama sa dati lectii despre cum sa iti petreci viata in romania protestand civilizat :grin:

Eh, hai…sa fim seriosi :joy: e misto ca uitandu—te la stiri sa zici: eh asta e, inteleg ca s-a saturat iohannis, ah…uite ce bine ar fi sa stea astia la proteste cativa ani, ca lasa, poate ies si eu cu o mana de romanasi sa parem diaspora preocupata. De la stiri, din fata unui tv aflat departe de romania, cred si eu ca e misto sa te uiti ca la meciul de fotbal al echipei preferate si sa dai sfaturi despre cum poti protesta 4 ani ca doar oi mai avea si alti ani, nu doar astia 4z

E ffff ok ca aveti vieti misto acolo unde sunteti. Doamne fereste, departe gandul ca nu e ok asa ceva. Dar cred ca ar trebui sa o lasati mai moale cu indemnul romanilor la proteste ca asa ati vazut voi acolo ca e civilizat.

Nu a cedat. Isi vede interesul. Si interesul lui pare a fi tiratul la CE, sa respire si el aer european si sa indemne de acolo romanii sa protesteze civilizat, cum altfel :grin:

@Queen am iesit la protest in semn de suport pentru cei de acasa. Cand cei de acasa, familionul si prietenii, au zis ca ies in strada, am iesit si noi. Alteori am iesit pentru ca suntem romani si revoltati , si niciodata nu ne-a pasat ca suntem multi sau doar doi-trei, nu stiu daca ati urmarit, dar aici ies foarte putini, cateodata e doar un tip cu o pancarda …
Si pe Base l-am votat, nu pentru ca suntem fani ai dumnealui, ci pentru ca cei de acasa erau inebuniti si au stat cu gura pe noi pana cand am votat. Asta e situatia noastra aici si nu facem asta pentru ca sa dam bine in fata cuiva, ci pentru ca asa simtim ca trebuie sa facem.