Democratia este o continua lupta/PSD ciuma rosie!

si ca sa fie treaba treaba, vad ca cea mai de soi mustata a tarii, s-a afisat la congresul vietii cu mangafaua din dotare, adica cu pitipoanca care ar putea fi fiica-sa dupa varsta, o mica parasuta care avea si ea nevoie de un daddy care sa o intretina :joy:

pariu ca in curand o sa incerce sa ne distraga atentia de la jaful din tara cu declaratii de amor ghebos si scarbos cu prospatura :joy:

PS: va rog, nu va deranjati sa ma apostrofati pt superficialitate sau sa imi dati exmeple de vreun love story adevarat intre tutankamoni si prospaturi. doresc sa raman superficiala :grin: mi se pare la fel de gretos cuplul psd-ist cum mi se pareau si girafa monica cu cimpanzeul de columbeanu. si daca avea nevoie si de tichie de margaritar marele congres, apoi hai ca i-au pus-o si pe asta: partidul are si prima doamna.

Nu cred că există nimeni, cu o jumătate de creier funcțional, care să creadă că Dragnea și adolescenta aia, au fost loviți de Cupidon legat la ochi!
Așa că poți să te revolți, să fii vocală și să ne amuzi și pe noi! :grin:

soro, nu intentionam sa devin bufonul curtii :grin: dar zau, nu am putut sa ma abtin cand am vazut paginile ziarelor pline de imagini cu cei doi. mi-au trecut asa prin minte si imaginile cu dragnea care isi afiseaza pe sub mustata pupatoarea cariata. ce sa zic … precis e amor :joy:

Cam da. Desi la faza cu Regele eu nu sunt de acord in totalitatea. Nu i-au facut viata usoara nemernicii dar sincer, nici el nu s-a agitat mai mult decat este cazul.
Asta apropo si de atitudinea lui Iohannis. Cam la fel de linistit si mutulica a fost si nenea Regele. Exil, exil, dar nici macar verbal sau in scris nu s-a agitat. In fond, de ce ar fi facut-o? Viata calduta si confortabila.

Regele nu prea a avut viata confortabila. Cand a murit au aparut filmari despre cum a fost tratat cand a incercat sa se intoarca in tara in 90. Au incercat inclusiv sa il lichideze oamenii lui Iliescu si l-au umilit intr-un fel greu de imaginat. Eu cel putin nu aveam idee despre cum a fost tratat atunci si m-a impresionat felul in care el a indurat umilintele alea si felul in care putea sa ii priveasca in momentele alea.

Altfel, din pozitia de neica nimeni, cum a avut grija Iliescu sa il tina, nu avea ce sa faca pt Romania. Era un oarecare si atat. Chiar iti recomand sa vezi filmarile alea.

Acum sincer, nici aia de la Europa Libera nu prea aveau ce face pentru Romania. Mai se duceau aia de la Securitate peste ei, prin Paris: o bataie, o otravire, o mama ramasa in tara aruncata de vie la morga. Din astea subtirele. Ehh, dar ce sa vezi, tot dadeau din gura oamenii. Tot tipau si strigau si scriau despre Romania. Asa doar cu scrisul si cu gura si tot au reusit sa tina speranta aprinsa in milioane de romani.

Deci zau ca nu ma impresioneaza prea tare sacrificiul tacut si extrem de confortabil al regelui.

Stiu la ce te referi cu Iliescu si restul. Si iti dau dreptate. Absolut grotesc ce au facut oamenii. Dar nici pe rege nu il vad drept vreun exemplu de dizidenta.
Pe bune, macar limba romana sa fie vorbita fluent in familia lui :wink: ceea ce nu e cazul.

Hai ca si-au batut comunstii joc de rege cum le-a placut. Magarii il lasau sa vina doar cu viza de cateva zile sau deloc. Cate incercari a avut de a se intoarce in tara, vreo 10? Bine ca s-au inghesuit sa ii puna coroane la mormant :frowning:
Eu nu imi fac probleme ca nu ar fi vorbit limba corect, daca ar fi revenit in tara pe mai mult timp s-ar fi rezolvat si cu asta.

Mai hai sa nu facem asta o dezbatere intre pro-comunism, pro-Rege ca nu cred ca e cazul.

Cel putin din cele care ne obosim sa tastam, nu am vazut vreo comunista sau psd-ista :smiley: Deci zic ca suntem in siguranta.

Eu tot ce spun este ca nu imi vine sa il fac erou. Stiu ce i-au facut nemernicii. Dar mai stiu si cate sperante si-au pus romanii in el si in institutia lui. Dupa parerea mea, Europa Libera a facut mai mult pentru romani decat a facut el din exil. Cat despre Casa Regala, sau ce a mai ramas din acea institutie, alt mit care s-a dus pe Dambovita.
Pe bune, eu chiar cred ca Regele putea mai mult. Da-o incolo, avem noi pe aici mai mult patos si nationalism cand ne incingem. Si noi chiar suntem niste ilustre anonime fara nici cea mai mica putere sau influenta.
Nu imi spuneti ca saracul din cauza ca nu avea piciorul pe taram romanesc nu putea macar verbal sau in scris sa se agite?!
Oamenii oricum si-au impartit ciolanul cu psd-ul asa ca nu mi-as mai pierde vremea sa fiu melancolica.
Cat despre limba romana, sa zicem ca eu nu prea vad mare dragoste de tara cand nu te obosesti sa iti educi copiii in limba respectiva :wink:
Cum poti sa vii sa imi spui ca te-ai tavalit de dor si de durere cand eu te vad si pe tine si pe neamul tau ca nu poti lega doua vorbe coerente in LIMBA ROMANA?!? Mai ales Rege din care multi romani si-au facut icoana?
De asta zic ca eu cred ca a fost multa durere in bascheti :wink:

Hai sa ne uitam la ambasadorul Marii Britanii in Romania :wink: Omul vorbeste absolut impecabil in limba romana.
Da, am si eu piticii mei. Dar cred ca in anumite cazuri “detaliile” astea sunt ffff importante.

Nu cred ca e corect sa il comparam pe regele Mihai cu un post de radio, n-au nimic in comun. Apoi, stiu ca regele a facut lobby ani de zile pentru Romania atunci cand a fost cazul , aici in US dar si in Europa.

Se poate sa ai dreptate. Eu personal insa, asta simt. Simt ca nu s-a agitat prea tare. Tocmai de asta am adus in discutie Europa Libera. Pentru ca mai mult am auzit si citit de sacrificiile astora decat de ale Regelui care a trait si a murind, mancand totusi dintr-o paine romaneasca.

Dar pentru că veni vorba de Rege - din ce știți voi, e adevărat că a depus eforturi - pe canalele accesibile lui - pentru ca România să fie admisă în NATO și UE?
Așa auzisem niște vorbe și cred că ar însemna ceva - dacă a făcut-o într-adevăr…

Eu nu am auzit si n-am citit nimic pe tema asta. Daca e asa, da, poti spune cu inima mai usoara ca a pus si el o caramida buna la constructia democratiei :slight_smile:

Europa Libera era postul pe care il ascultam seara cu toata familia, bruiat-nebruiat, ne strangeam cu totii si il ascultam, era o gura de aer proaspat fata de ce ni se servea la televizor de tovarasul Ceausescu. Sa nu uitam totusi ca acest post de propaganda anti-comunista a fost finant de US, direct de CIA, si sincer nu inteleg de ce Regele Mihai nu a fost mereu invitat la acest post de radio. Pare-mi-se ca se adresa poporului roman doar de Anul Nou si atat. Eu nu l-am auzit niciodata, de sarbatori eram ocupati cu colinde si petreceri. Asa ca, intreb de ce nu a fost mediatizata prezenta regelui? Alta soarta am fi avut daca traia regele in timpul FB si internetului. Nu credeti?

S-au facut eforturi mari pentru a minimiza eforturile regelui pentru includerea Romaniei in UE si NATO.

http://www.romaniaregala.ro/atitudini/zece-ani-de-la-aderarea-romaniei-in-nato-rolul-familiei-regale/

Eu cred ca ce se putea face a facut. Ma rog, din pozitia lui de rege, doar pe hartie. Chiar si faptul ca a incercat sa revina de atatea ori, mai ales dupa ce la prima revenire i s-a dat clar de inteles ca si moartea este o alternativa.
Bine, nu zic ca ce a ramas acum din casa regala mai e o alternativa. Dar regele da, el ar fi fost. Doar ca iliescu nu ar fi permis in veci asa ceva. Peste cadavrul lui ar fi permis asta. Asa cum a incercat in plin camp sa il lichideze, cum nu s-a dat in laturi de la mineriade, nici nu ar fi clipit ca in caz de iesire in strada pt sustinerea regelui sa ii masacreze pe cei care ar fi iesit.

Uite, eu nu il plac pe Constantinescu pentru ca a dat impresia ca e invins de sistemul comunist de acasa, nu asta trebuie sa faca un lider de tara. Dar, a fost geniala miscarea lui de a-l chema pe rege sa ne reprezinte in strainatate, lucru care nu s-ar fi intamplat in veci sub domnia lui Iliescu. Regele Mihai a cucerit tarile monarhice pentru noi, pentru romani, practic aia nu au avut de ales decat sa ne accepte, altfel vai mama noastra cine stie ce soarta amarata am fi avut.

Azi ma gandeam ca este fffff probabil sa existe situatii in care sa renunt la a merge la vot :grin: De exemplu, sa zicem ca ar exista scenariul:

• iohannis isi pune palma in fund si pleaca la ce
  • dragnea candideaza din partea psd, ca nah…scroafa vrea in copac, sus de tot
  • ponta decide sa nu mai amane candidatura pt 2024 si sa intre si el in hora in 2019
  • restul candidatilor, inutil sa mentionam, vor fi de umplutura
  • ponta va parea de departe cea mai decenta alternativa

Ei bine, eu nu ma duc frate sa il votez pe ponta nici daca stiu ca dragnea ne spanzura de limba imediat ce castiga. Nu ma duc sa votez, pur si simplu! Nimic mai penibil decat sa ajungem sa il votam cu amandoua mainile pe ala pe care in urma cu cativa ani il injuram, il scuipam si caruia ii ardeam afisele electorale in semn de protest.

Io in halul asta nu m-as prostitua sub nicio forma! Imi bag picioarele in el de drept de vot! Atat de rau nu accept sa decad.

Cred ca s-au dus vremurile in care vom avea de ales dintre un Iliescu mare si unul mai mic, PNL-ul, USR-ul, ba si PMP-ul cred ca vor veni cu o alternativa, pro-Europa, de acolo o sa avem de ales pe cineva.

De acord, acum o sa avem de ales intre un rau mare si un alt rau la fel de mare. Eu zic ca sa o vedem cum cu @Queen are gura aurita.
Nu stiu de unde iti vine optimismul @Sibipa dar eu chiar nu vad cu ce alternativa ar putea veni opozitia. Mai este un pic pana la alegeri. Trebuie scos un personaj la inaintare de pe acum daca isi doresc sa aiba sanse.
Eu zic ca ne indreptam spre dezastru. Imi este din ce in ce mai clar.

va avea tupeul (căci îl va avea) să candideze la Preşedinţia României anul viitor. Şi atunci România va urma modelul Rusiei lui Putin. Să nu spuneţi că nu aţi fost avertizaţi.