Democratia noastra cea de toate zilele

daria asta e propaganda antenei 3, presedintele si kovesi sunt vinovati pentru tot raul din tara. Presedintele se grabeste la vacanta, tot de la ei vine, daca ai rabdare sa te uiti, nu exista emisiune sa nu fie bombardat.
Demisia lui Dancila o sa fie un mare partz, urmat de un alt idiot de ministru, daca opozitia nu se coaguleaza, daca nu e gata de guvernare si se fofileaza in spatele declaratiilor politice. Unde le e propunerea de ministru?

@Sibipa Ti-am spus, nu contest propaganda alora.

Insa cred ca am tot dreptul sa il critic daca imi pare ceva in neregula. Nu inteleg de ce suntem noi romanii atat de speriati de critica.
Are si critica rolul ei: doar asa evoluezi!

Deci, revenind la subiect, presedintele pleaca si a plecat mult prea des in vacante. In fiecare weekend el este la Sibiu.
Ultima vacanta a fost in Tenerife. Asta in timp ce astia fac ce fac. Nu zice nimeni de aici ca gata, el este de vina pentru tot.
Tot ce spun eu este ca a tratat functia de presedinte cu mult prea relaxare. De ce? Asta doar el o stie si cel mai probabil vom afla cu totii mai devreme sau mai tarziu.

Dar refuz sa consider ca este o blasfemie sa il critic. Refuz sa cred ca trebuie sa ne purtam cu el, cu USR, cu PNL ca-n Biserica, doar ca ce au statut de opozanti ai psd-ului.

Nu frate, esti depasit de situatie din punctul meu de vedere. Foarte depasit!

Ohhh joy! A aparut paiatza-n lume :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:

Presedintele nu se manifesta asa cum o fac celelalte modele de politicieni din Romania, nu e hop-top in toate emisiunile, nu e peste tot, cum e Dragnea si armata lui de pesedei. Eu il vad ca nu se angajeaza intr-o lupta daca nu o poate castiga, nu explica de ce nu se angajeaza si asta cred ca deranjeaza foarte mult, asta e stilul lui.

Daca in loc sa faca ski intr-un loc public ar face muntele ala propietatea lui si l-ar inchide, precum a facut Dragnea cu Belina, daca ar ascunde bani si ar cumpara propietati in Tenerife cu banii romanilor, cum a facut Dragnea in Brazilia, daca s-ar afisa cu interlopi pe strada sau la Dubai, auleuuuuuu, asta m-ar scoate din minti si l-as trimite la necuratul si al lui, imediat. Dar pentru ca a mers in vacanta, sa fim seriosi, si sper ca nu te superi ca ti-am zis adevarul despre ce se intampla in latrina 3. Vacanta la Tenerife este mentionata in fiecare emiusiune antena 3, si nu doar acolo, am vazut si cativa pesedisti la digi care ii baga cu vacanta lui Iohannis in Tenerife. Inainte era cu 6 case si faptul ca nu are copii, ba a si vandut copii.
Iohannis nu a iesit sa comenteze nici un subiect din asta, putea sa zica si el de dragnea si de hotiile lui, ca alea sunt la vedere, putea sa faca misto de el la infinit, dar nu se baga in discutii de genul asta, omul isi vede de ale lui. Si uite eu, desi mi-ar place sa vad mai multa actiune din partea lui, ii respect alegerile, nu te bagi in scandal si mahala cu atacuri la viata personala.

Ah, plecatul lui la Sibiu in fiecare weekend sa isi vada sotia. OK, ceva ma deranjeaza aici, dar nu pentru ca pleaca la nevasta. Am inteles ca asta e terapia lui ca sa isi revina, nu o sa comentez nimic la faza asta.
Insa altceva ma pune pe ganduri, daca presedintele nu are sprijinul sotiei si nu accepta sa se mute la Bucuresti cu el sau sa fie de acord cu relatia asta de weekend inca 4 ani, uite, atunci o belim. Cred sincer asta. Depinde foarte mult de ea cum vor decurge lucurile.

Ok, nu stiu care e reactia voastra la nebunia asta dar mi-e imi canta in cap : Brace for impact!
Unde e opozitia, pe bune, unde e? Ce fac?

Sa isi revina din ce? :smile: Saracul mah, e obosit rau.

@Sibipa Cred ca am eu o problema de comunicare. Nu sunt chiar ff fresh la ora asta, recunosc.

Insa, de ce tot punem antena 3 pe tapet?

Daca Antena 3 a zis X si Y, asta inseamna ca automat nu mai avem voie sa aducem aceleasi critici?

Ok, am inteles Antena 3 il critica pe asta ca pleaca. Asa si? E problema mea ca acelasi lucru ma deranjeaza pe mine (si pe multi altii care l-au votat)?! Sau nu cumva asta chiar o fi problema lui, pe care ar trebui sa aiba bunul simt sa o remedieze?

Ma durea in cur pana acum de concediile si weekendurile lui. Sa stea unde vrea si cat vrea. Dar frate, cand am ajuns unde am ajuns, mie PERSONAL mi se pare rusinos ca il vad ca e mai interesat, ce sa vezi, de inca o VACANTA si de inca un weekend.

Si a ne mai scuti cu nevasta-sa si Sibiul. E presedintele TARII si nu al ardealului mandru. Ca si asta e alta manie: domne, e ardeleannnn!!! Uggghhhh, vaiiii, e miezul.
Pana una alta si ardealul si ardelenii sunt in aceeasi mizerie de tara. A ne mai scuti cu mitul asta al ardeleanului = omul PERFECT.
Tot astept frate sa isi faca ardeleanul de la putere, treaba. Si intre timp, eventual ma trezesc cu stampila de antenista pentru ca mi se pare rusinos ce face invididul.

Am inteles, nu vrem Base, nu vrem golani, nu vrem mitici, nu vrem olteni, doamne fereste moldoveni. Suntem smecheri, conduce ardeleanul tara. BRACE!!! Vine prosperitatea in tara!!
Dar totusi, sa luam ardeleanul mai usor ca nah…tre sa ii fac un ceiut, sa-i dau niste saruri pe la nas, niste papuci comozi…

Hai mai…

Dupa cum imi dau seama, esti mai antenista decat noi, din moment ce stii ce spun aia in fiecare emisiune :))))
Pe bune acum, de ce-ti umpli capul de nervi cu elucubratiile tampitilor?
dupa cum spune si Daria, il criticam pt ceea ce vedem cu ochiul liber, n-avem nevoie de apocalipticii aia sa ne spuna ce si cum.

Toata furia si nervii vin pentru ca m-am saturat sa vad cum se pisa toti pe el cu mareeee bolta. Probabil de ardelean mandru ce e, toti hotii aia il trateaza numai de la unspe metri.

“Eu nu știu dacă președintele - cu care recunosc că am fost mult prea binevoitor în ultimele luni de zile, tot din dorința de a nu crea conflicte - sau nu am auzit ca înainte de a merge la vreun Consiliu European sau la alte întâlniri și-a luat mandat de la Parlament (…) Nu poți să ieși să ceri unor oficiali din România să îți ceară aprobarea să meargă la niște întâlniri”, a susținut Dragnea.

Da, sunt mandra ca presedintele meu a ajuns sa fie luat in halul asta la unspe metri. Dar e ok, are el un plan si nu ii place sa dea replica pentru ca nu e mitic needucat.

@Daria te rog sa nu imi pui cuvinte in gura, cine a zis ca ardelenii sunt modelul perfect ? Sunt politicosi dar domoli, enerveaza plin miscarile si reactiile incete.
Eu sunt uimita de faptul ca manipularile latrinei 3 intra in mainstrem, asta e tot. Prinde tot ce spun aia pe acolo. Reusesc sa explice ca modelul Dragnea este de preferat modelului Iohannis, si intorc pe toata lumea, nu doar antenisti, impotriva lui Iohannis, wow! Sunt buni, fooooarte buni! Chapeau!

@Sibipa, scuze daca o sa ti se para ca te interoghez, dar zau nu e asta. e mai mult sa inteleg de ce ne contram.

inteleg de la tine ca e admirabil tot ce face iohannis in ultima perioada, nu? si aici ma refer la reactia cand dancila nu i-a raspuns la telefon, la reactia cand a aflat ca cei doi au plecat in israel si la reactia prin care ii solicita demisia lui dancia.

sa inteleg ca nu ti se pare o chestie penibilia solicitarea demisiei in conditiile in care dancila nu va demisiona de buna voie, iar el nu are nicio unealta sa o demita?

dupa parerea noastra, e luat la 11 metri pt ca e un pacalici si e o maxima dezamagire. daca stiam ca se ajunge asa, il votam pe ponta de la inceput. de bine de rau, ca prim ministru ponta merita premiul de excelenta pe langa ce face acum cuplul dragnea/dancila si ce a facut pana acum dragnea din spatele unor prim ministri marioneta gen tudose si grindeanu, care au fost decapitati cand nu au mai vrut sa se miste la comanda.

dar tu, noi ne crucim de el de vreo 3 ani, nu e ceva nou!

Stiu mai ca nu ai zis tu. Dar tot aud asta ca scuze absolute la adresa mutalaului asta.

Cum indraznesti sa critici eroul zilei, cum gataaaa frateeee, dusmanul poporului.

Incep usor, usor sa ma enervez de-a binelea.

Intelege ca nu e vorba de mainstream si de antena 3. E vorba de FAPTE! Factual mamelucul asta sta mai mult plecat decat la munca.

Ghinion ca nu stie sa se ascunda mai bine ca sa nu mai intre in mainstream faptul ca mai mult sta decat munceste.

@Sibipa si inca ceva.

ok, inteleg ca nu se duce la televiziuni cat e ziua de lunga, nu se balacarest basescu style, dar pe bune…e atitudine normala sa fii asa un fel de luceafar pt cetateni? adica din certcul tau stramt nu dai explicatii ca ai tu mai strategii in tine. lasa sa se uite fraierii si sa spere ca tampitii ca precis ai tu strategia in maneca.

si asta e normal? adica iese lumea in strada, toata lumea tipa si ragneste, toti se uita stanga dreapta doar doar vad vreun semn de la tine si tu ca retardatul atata poti? serios? adica este cazul ca fata de cetateni sa aiba atitudinea asta…chipurile eleganta???

OK, ca ma uitam la ce am zis, ca curca-n lemne.

Da, uite ca nu face asta, nu se face ca munceste cand merge in vacanta, e pacatul lui ca a iesit din tiparul romanesc: vezi, sa ai ceva hartii la tine, sa zica lumea ca muncesti din greu :))))

@Sibipa observ ca refuzi sa imi raspunzi, ceea ce e perfect ok. nu o sa mai insist. dar in incheiere o sa iti amintesc ca ai fost extrem de impertinenta cand ai afirmat ca noi avem chiar obligatia sa protestam civilizat 4 ani, daca vrem sa ne aliniem la lumea civilizata, ca doar 4 ani intr-o viata de om reprezinta o nimica toata.

eh, macar atunci puteai tine pt tine remarcile astea despre cum pot sa imi fut eu 4 ani din viata sa le arat unora care traiesc bine mersi in afara, ce civilizat se lupta lumea in romania. iaca nu am chef sa imi fut nicio zi in plus pt sustinerea unui pacalici ca iohannis sau pt admiratia diasporei.

PS: @Daria, daca nu ai vreo autocenzura, sa stii sa eu nu ma cenzurez si nu editez niciun cuvant :smiley:

O ducem la extrem de dragul metaforei?

Din cate am vazut si tu esti de acord ca acea tara este in criza. CRIZA MARE!

In aceste conditii, opinia mea este ca omul nu munceste indeajuns de mult. Da, muncit inseamna sa mai iasa si la TV, sa mai tina si un discurs in forta, sa mai arate ca ISI FACE TREABA!

Are nejustificat de multe vacante! PAREREA MEA…si nu antena 3.

Si stii de ce zic asta? Pentru ca, la fel ca si tine, stau in alta tara. Politicienii de aici…mai subtireanu cu vacante luxoase.

A NU SE INTELEGE CA M_AM DAT CU ANTENA 3 SI CU DRAGNEA!!!

si pe tata si pe barbat ii critic cand o comit!

Hai sa incetam sa ne facem icoana din oameni.

Nici măcar Trump nu se duce una-două la Mar-a-Lago, și dacă nici el nu e un președinte puturos…

Si, hai ca daca tot m-am enervat de-a binelea, mai zic ceva la adresa mamelucului:

• crize de citostatice, mor copii de rujeola, mor ca lipseste X sau Y. CRIZE pe toate planurile! PE TOATE!!!

Si lui ii e lene mah sa tina un mic discurs??? Sa le mai atraga atentia alora, sa mai educe un pic populatia. Sa creeze awarenessul ala atata de necesar!!!
Ok, nu ai puteri prea multe…dar gura, gura aia ti-o poti folosi ca sa oferi mesajele corecte?! Repet, macar pe temele unde chiar mor cu zile oameni. Poti???
Nu poti!!

Habar nu aveam ce kkt vorbesc aia de la Antena 3. Si cred ca ai observat ca nu m-am luat de el pe aici. Am tacut, am ignorat, mi-am vazut de treaba mea.
Dar pentru ca nu inteleg totusi de ce ar trebui sa il laud si sa il respect, iti spun si ca mi s-a parut jignitoare ultima lui plecare in Tenerife si sincer, nu am vazut nici cea mai mica diferenta intre el si restul hahalerelor din politica.

Langa stirea cu Tenerife - era stirea ca lumea inca moare pentru ca ministerul sanatatii tot nu a rezolvat criza imunoglobulinei.

Nu am comentat, nu am pus nici macar pe aici vreun link, nimic. Am zis asta e, da-l dracu, o alta dezamagire.

Dar hai sa nu incercam totusi sa ne convingem reciproc ca e soare afara cand e noapte.

Am inteles, dupa parerea ta omul face o treaba brici si e un om politic bun si respectabil. Ti-o accept.

Dar accepta-mi si tu parerile si nu ma jigni, mai mult sau mai putin subtil, sugerand ca vorbeste Antena 3 in locul meu.

Ok , raspund, dar am mai zis chestiile astea.
Eu ma crucesc de ce se intampla in societatea romaneasca, via media, cum se propaga anumite chestii , cum ar fi ca statutul de mafiot/interlop este normal si cetatean obisnuit care isi plateste taxele si isi vede de treaba e anormal, ba chiar are eticheta de fraier ca nu s-a descurcat. Asa ca, ce este normal in societatea romaneasca?

Acum, pe fondul asta de gri-inchis, in societate, ce model e normal in politica romaneasca: basescu, ponta, iliescu , constantinescu sau iohannis? Fiecare a avut buba lui si a scos lumea din minti prin actiunile si declaratiile lui ciudate.
PS: Daca nu ma insel a avut si Base un ministru care a facut ceva declaratii despre retragerea trupelor noastre din Irak sau ceva in genul asta, nu mai tin minte cum a rezolvat Base situatia.

Lumea a iesit in strada cu un mesaj clar impotriva a oug 13, legile justitiei. Mesajul cu ‘jos psd-ul’ si guvernul s-a pierdut, si pentru ca , dupa pararea mea, opozitia nu s-a coalizat pentru un nou guvern, asa ca a cazut iohannis de fraier ca nu a ales alt premier. Iohannis a zis foarte putin despre asta, doar ca au venit nepregatiti, doar nu era sa ii faca de bascalie pe penelisti, si nici pe useristi, punea in pericol opozitia, si asa vai de mama ei. Nu a avut premier ca pnl si usr au venit cu cearta si scandal.
A iesit un rahat atunci si o sa iasa si acum daca astia nu fac o coalitie sa sprijine un nou guvern. Mari sperante va zic ca nu imi pun, pentru ca impresia mea e ca pnl si usr nu sunt pregatiti si nu vor sa preia conducerea.