Democratia noastra cea de toate zilele

Pai nu stiu, ce fac ei de obicei, faina si ulei, din astea autohtone.

@Sibipa cred ca nu intelegi ce incercam sa spunem. Atat iohannis cat si dragnea sunt intr-o campanie electorala neoficiala. Fiecare face ce crede ca vor alegatorii lui sa vada. Dragnea a dat tonul cu sfidarea lui iohannis, pt ca asta vor sa vada alegatorii lui, cum se bate el cu iohannis dupa refuzul revocarii lui kovesi. Iar iohannis a fost nevoit sa contra atace si s-a apucat si el sa latre despre demisia lui dancila, ca trebuia sa zica ceva. nu m-as mira ca acum sa il vad pe penibilul de iohannis ca iese si in strada (de data asta cu tricoul rosu, ca geaca rosie e cam groasa pt vremea de afara)

am impresia ca stii fffff putine despre politica. fara suparare. adica sincer, cum ai putut intelge ca poate fi vorba despre dat ulei si faina intr-o campanie electorala timpurie?

Era o gluma la practica pesedeilor sa umble cu sacosele de faina pe la usile oamenilor. Nu nu ma asteptam la fluturasi sau nimic de genul asta, insa mi se pare ca declaratia de a muta ambasada, e prea mult doar ca sa ii dea peste nas presedintelui. Stie foarte bine ca nu poate face nimic fara acordul presedintelui si cum poate sa atraga sustinatori implicandu-se intr-un scandal intr-o zona tensionata. Sunt pesedeii amatori de teroristi?

Ce teroristi? Palestinienii? N-au saracii nicio treaba cu terorismul.

Dacă asta e pe bune, Iohannis tocmai a devenit caricatura absolută. Oricum, ce ziceam mai sus? Numai peste cadavrul lui Dragnea ar demisiona vaca asta.

”Categoric nu demisionez. Nu văd niciun motiv, atâta timp cât am susținerea coaliției, am avut rezultate bune în cele 3 luni. Nu mă afetează retragerea încrederi, e un gest și o declarație care nu își aveau locul acum. O slăbire pe plan extern, nu trebuia făcut. Dincolo de supărări, trebuie să dăm dovadă de responsabilitate, România trebuie să fie partener de încredere pentru orice stat.

M-au jignit aprecierile lui, dar nu doar ce a zis azi. M-a jignit. Din acest motiv nu am mers la Cotroceni. Am încercat să îi spun că nu merg la Cotroceni. Am sunat azi, mi s-a spus că nu poate răspunde. Am comunicat că nu o să mă prezint. Am sperat că o să sune și o să discutăm.”, a spus Dăncilă.

Nu doar de palestinieni, ci de te toti cei din zona araba vorbesc. Nu i-am auzit ca au ajuns la un acord cu mutarea ambasadelor la Ierusalem.

Da, e pe bune. Am vazut declaratia in direct, din gura proastei Romaniei.

Ce vorbesti frate…pai si-ar fi permis Ponta, camiponul marlaniilor, sa faca astfel de fente cu Basescu? :joy:

si repet, Ponta era fost procuror, presedintele PSD si prim ministru, iar pe Base il considera lumea un simplu marinar. Dancila e fosta profesoara de lucru manual, marioneta lui Dragnea (un taranoi, infractor, care conduce cel mai puternic PSD), iar Iohannis se vrea a fi mare om de stat, cu stofa de 'telectual stilat.

dar au statele arabe ambasade pe teriotoriul Israelului? Recunosc ca nu stiu, dar tare m-ar mira. Pe mr. l-au luat la interogat si scotocit si’n fund doar pt ca au vazut pe valiza un rahat de hartie de la Qatar. Au sarit ca arsii cu intebari, ce ai cautat acolo etc samd. Trecuse omul in tranzit, dar e o problema. Valabil si viceversa, cu stampila de Israel in pasaport, nu pui piciorul in tara araba.

Splendid. Sunt convinsă că Iohannis privește cu îngrijorare atitudinea ”ba pe-a mă-tii” a prim-ministrului țării.

sa vezi tu de nu iese in strada cu tricoul rosu si se uda toata lumea de emotie. uite mah…nene presedintele a iesit in stradaaaaa :joy:

Da, exact cum am zis, nicio tara din zona araba nu are ambasada in Israel. Umbla barfa ca ar deschide Qatarul, dar nimic oficial. Pe bune, aia se hateresc de moarte, de unde atatea ambasade??

Băi, dar acuma că-mi amintii, toanta asta parcă era neconflictuală :smirk:

Ma exprim aiurea, vorbesc de mutarea ambasadei americane in Ierusalem. Liga araba din zona a anuntat deja ca o astfel de mutare o sa duca la violente in zona, si nu numai.

Dat din gura aiurea, cand ei se au ca fratii. Gandeste-te numa cum sauditii, care’s fooaaaarte in zona, ataca in draci Yemenul, sustinut de fratele american. Dar despre nenorocirile de acolo nu vb nimeni, ca doar iau bani buni de la arabi pe armele vandute.
Tot americanul are si baza militara in Qatar, folosita recent in atacul asupra Siriei.

Nu vrei sa stii in ce concedii se duce Trudeau. E si el UN fel de Johanis :)))

Iohannis vorbeste codat, puii lui, ce vrea sa spuna prin ^vulnerabilitatea dnei Dancila? Gata, dosar penal pentru toapa ispasitoare?

Tensiunea din zona, arabii cu israelienii.

Ouch, p-asta nu am vazut-o. Parca lamurisem discutia asta cu samoa la un loc. Viitorul Romaniei e sumbru, ticalosii nu se vor opri cu atacurile asupra presedintiei, justitiei, etc . Nimeni nu este obligat sa faca nimic, vorbesc in numele meu si al familiei mele, daca noi credem ca iesitul in strada ajuta, vom iesi in continuare. Am mai zis si mai repet, daca familia de acasa striga: ajutor, sariti si voi . Daca asta e o impertinenta din partea mea, nu stiu ce sa zic, vorbim de lucruri complet diferite.

Stiu ca tu si @Samoa ati incercat sa imi explicati ceva atunci, dar faptul ca nu am combatut nu a insemnat ca am fost convinsa sau am acceptat explicatia. Pur si simplu am renuntat la discutie, dar contextul a facut sa mi-o reamintesc. In continuare cred ca este cel putin deplasat sa iti permiti sa spui, indiferent sub ce forma, ca ce inseamna 4 ani intr-o viata de om, daca se impun proteste civilizate. De la adapostul unei vieti mult mai bune decat cea din Romania, cred in continuare ca este destul de confortabil sa aplauzi idei de genul: protestati si 4 ani daca e nevoie, noi de aici din diaspora va aplaudam.

Am mai avut suprize si printre amici si colegi care isi imaginau ca eu as putea fi de acord sa ne traim viata la proteste sau in functie de proteste. Eu am renuntat destul de repede si nu simt nicio apasare. Nu mi se pare normal sa imi pierd luni de zile asa, deci iese din discutie sa imi irosesc 4 ani si ma deranjeaza insinuarea ca a petrece 4 ani asa poate fi normal in vreun context. Initial m-am enervat ca imi explicau ca trebuie sa amanam diverse pt ca…proteste, dupa care am ripostat eu refuzand sa fiu disponibila cand nu erau proteste, chiar daca in realitate eram disponibila si nu am ascuns asta. Intre timp, din fericire, au inteles unul cate unul ca viata nu e pt protestele lui peste prajit. Doamne fereste, sa nu se inteleaga ca a renuntat cineva la proteste pt ilustra mea prietenie sau prezenta. Pur si simplu, oamenii care traiesc realitatea asta mizerabila renunta mai usor la aplaudat cai verzi pe pereti, decat cei care o privesc de la caldurica, din diaspora.

Stiu ca nu e de natura sa incalzeasca pe cineva, dar e amuznat cum inclusiv ponta si basescu platesc pretul prostiei de a se fi inhaitat cu dragnea :grin:

Acum sunt amandoi cu mainile pe sus si milogesc la PNL motiune de cenzura, ca ei voteaza caderea guvernului dancila :joy: