Democratia noastra cea de toate zilele

Caldurica asta din diaspora, cu familie despartite, ascunde multa durere. 4 ani de proteste e cosmar, dar sunt anii nostri, ai mei si a lui barbata-miu, facem ce credem ca e de cuviinta cu ei.
Eu nu am insistat ca nimeni din grupul meu sa vina la proteste, unii nici nu au stiut, ca lucrau oamenii de dimineata pana noaptea tarziu. Cativa m-au si apostrofat: De ce n-ai zis, sa iesim si noi? Altii au fost prea obositi si stresati ca sa iasa sau pur si simplu nu cred ca protestele vor rezolva ceva.

O sa iasa scandal la fii-miu la scoala, ma pregatesc pentru intalnirea de maine cu resource team, n-am vazut azi nici o stire, nimic. Acus ma uit.

Se pare ca tot nu ai inteles. Sau poate nici nu vrei sa intelegi.

Tu, familia sau prietenii tai, puteti protesta si 10 ani, nu doar 4, atat aici cat si in diaspora.

Ce m-a iritat pe mine a fost ca atunci cand ai zis-o ai generalizat si ai explicat ca de fapt asa arata normalitatea in situatia in care e tara acum.

Ok, nu e vorba de generalizare ci doar despre mine si familion.

Eu zic ca nu trec legile de Iohannis, fondurile europene vor fi conditionate, pesedeii nu au ce face, decat sa bombane.

Suficiente rezerve de mici si bere de la PESEDE, dar numai pe baza de invitatie :)))

http://www.striblea.ro/liviu-ne-a-adus-hotii-pe-cap/#more-8878

Nu mai este nici de joaca, nici de gluma si nici de meme-uri. Satul fara caini care e condus de hoti si analfabeti, incepe sa isi arate coltii.

Episodul acesta de haiducie, de tâlhărie la drumul mare dispăruse din memoria noastră colectivă. Ce mai știam la jumătatea anilor 90 era faptul că din când în când asta li se mai întâmpla camioanelor în mers pe autostradă. Dar România ultimilor ani a fost un tărâm liniștit

.

Știu că mai marii zilei și-au făcut socoteala că toate înlesnirile sunt pentru ei, dar de fapt ne transformă în țara hoților. Ele au scos la iveală și-au adus la televizor personaje uluitoare, care într-o societate normală doar noaptea pe la colțuri ar umbla. Au dezlegat barierele fricii și le-au lăsat libere pe ale disprețului. Agresiunea asupra omului obișnuit a devenit mult mai complicată.

Yeap, astea sunt efectele pe termen lung a politicilor de protejare, si plata in puscarie, a infractorilor. Oricum, bataia intre psd si opozitie a inceput, e pe bune si e pe fata, fara ascunzisuri.
Basescu in schimb, nu stiu ce carte proasta a jucat, dar, pierdut tooooot tineretul din PMP, si nu oriunde, la PSD, si nu oricand, ci de ziua tineretului, 2 Mai, o zi memorabila, care ii va fi agatata de gat pana il va baga la fund.

:joy::joy::joy::joy::joy:

:joy::joy::joy:
Da’ ce gatita e vasilca, cine o fi murit? :joy:

”Vizita Papei în România.
Nunțiul Apostolic în România, E.S. Miguel Maury Buendía, m-a rugat să fac o precizare pentru presă:
Când se va stabili vizita Papei Francisc în țara noastră, anunțul acesteia va fi făcut simultan de cele două părți: Statul Vatican și Președinția României.
Comunicatul de azi al Sf. Scaun nu face vreo referire la viitoarea vizită”, scrie Francisc Doboș pe Facebook, redând comunicatul Biroului de presă al Vaticanului cu privire la audiența premierului Viorica Dăncilă.

Precizarea vine după ce premierul României, Viorica Dăncilă, a spus, într-un interviu pentru Antena3, că Papa Francisc i-a confirmat faptul că va veni în țară la începutul anului viitor.

Lasă-mă că m-am umplut de draci tot citind despre asta. Numai dacă văd cum povestește tăntăloaica ”Papa a spus, Papa a dres” - fey proasta Europei, niciodată nu te referi la el în public zicându-i ”Papa”, că n-ați păscut curcile împreună! Se folosesc expresii precum ”Sfântul Părinte” sau ”Sanctitatea Sa”, oaie cretină…

Hehe :rage::rage::rage:

O să explodez dacă mai scriu ceva. Dăncilă, you are o imbecilă.

http://adevarul.ro/news/politica/viorica-dancila-vorbit-romgleza-papa-francisc-sfintia-voastra-i-very-glad-for-this-opportunity-guvernul-publicat-imagini-video-sonor-video-1_5af7f77bdf52022f75ea8b86/index.html?utm_source=click&utm_medium=cross

Mie imi crapa obrazul de rusine. Nici nu mai vreau sa aud, sa citesc, sa vad…

Jur ca am impresia ca e mai rau decat cand defilam cu cizmarul Ceausescu. Curge tzarana prin calcai si tine mortis sa arate tuturor ce jeguri analfabete ne-am pus in fruntea tarii.

”Orice om îi este frică de o plângere penală, dar eu sper să nu se ajungă la astfel de lucruri pentru că eu cred în Justiție și cred că toată lumea crede în Justiție.

Băi, pe undeva mie începe să-mi fie milă de Dăncilă. E atât de idioată, încât nu și-a dat seama în ce se bagă.
Pe de altă parte, orice om normal iese din lac dacă vede că nu poate înota.

Atât de devotată i-e sinistrului ăluia de Dragnea?
Sau are niște schelete în dulap care nu trebuie pentru nimic în lume să iasă în lumină, aka e șantajabilă cu ceva greu?

Mie nu mi-e nici cea mai mica mila. Mi-e mila de noi. Pe noi ne face de cel mai maxim rahat.
Nu, nu am avut vreodata greturi cu “gura lumii”. Dar totusi. Un astfel de nivel nu cred ca mai poti gasi la conducerea vreunei tari.

Si da, probabil ca mustaciosul dictator o tine pe asta in sah cu ceva. E atat de mare increngatura de hotii, nepotisme si coruptie incat nu ma mira ca sta pe post de bibelou.

Am inteles ca Dancila si Dragnea au ceva interese comune, investitii prin tari straine, mai degraba decat amenintari.
Dar ce e este cu amenintarile lui Dragnea la adresa jurnalistilor liberi. De ce a cerut sa fie investigat Dan Tapalaga? Gata cu libertatea de exprimare?

Eu chiar sunt curioasa in ce dracu poate investi tampita asta. Este un asemenea monument de prostie incat si simplul cuvant “investitie” pare de SF absolut pentru (in)capacitatea ei intelectuala.

Asta nu stie cum sa se exprime clar si corect nici in limba ma-sii. Ce sa mai discutam de investitii si alte cele. Cine stie ce increngaturi sunt la mijloc, dar mi-as pune mana in foc ca nici una din combinatii nu are la baza neuronii functionali al asteia.

In scoala generala, am vazut copii ramasi repetenti pentru mai putin decat ce scoate pe gura asta.