Democratia noastra cea de toate zilele

O bucata de istorie, in caz ca o sa ne intrebam peste alti ani, de ce dracu suntem tot intr-o mare vidanja:

Eh, investitii pesediste, adica furaciuni, ca trebuie sa recunoastem, sunt foarte buni la bagat mana adanc in buzunarul statului.

Si pentru asta iti mai trebuie ceva neuron functional :smile: :smile:

Daca mai stam mult cu gaina asta in fruntea tarii, o sa ajungem sa ne rugam inclusiv de Dragnea: tinere, vino tu in fruntea tarii :smile: :smile:

Hai sa va zic. V-am povestit ca mi-am petrecut ultima saptamana in Asia, cu diverse. Una dintre intalniri fuse in Japonia cu unul dintre oamenii de afaceri care au vizitat Romania impreuna cu primul ministru japonez si care au gasit lacatul pus pe Guvern :grin:
Delegatia a fost mica, de numai 3 persoane cu mine cu tot, deci nu as fi avut unde sa ma ascund la glumele pe tema asta. Asa ca nu am putut decat sa admit ca bine ca a fost asa, ca se putea si mai rau…sa ii primeasca Dancila :joy:

Păi detaliază, madam, căz doar nu-i secret diplomatic. Ce-au zis?

Și degeaba zici, au ratat o strașnică ocazie de-a primi semințe de castravete cu ţepi Tempus și ardei iute lung Decebal, deci iată :smiley:

Pai nu au zis mare lucru. A fost o discutie tangentiala asa, gen:

El: si care e mai e situatia in Romania, ca am venit am si noi in vizita la Guvern si nu aveati prim ministru. Ati angajat unul intre timp?

Eu: da. e in perioada de proba, dar ar fi intelept sa nu programati totusi o noua vizita, ca daca avem noroc se termina curand perioada de proba.

Am aflat cu ocazia asta si ca de fapt nu au vrut sa mai vina, dar era prea tarziu dpdv logistic pt astfel de schimbari.

Hait, ca penelistii i-au facut lui ‘orice om’ aka prim ministru, plangere penala pentru inalta tradare.

Nu te entuziasma prea tare, ca e subtire rau plangerea. Ah ce bine ar fi daca, in loc sa se ocupe de bazaconii populiste si fara noima, Orban si restul inutililor in pnl, ar demara o negociere pt unirea fortelor pe dreapta, inclusiv cu oameni din alde, si ar concepe un program de guvernare. Ei, asta ar fi o treaba laudabila, nu mazgalitul pe genunchi a unei plangeri care mai mult ca sigur va primi NUP. Ce naiba ma, zici ca Orban s-a bagat in cursa cu astia, care-i mai prostovan?!?
Dar stai, ei nu au avut program de guvernare nici in campania electorala, vad ca o tin pe aceeasi linie. Si fraieru’ insista! e bine… e ff bine…

Acum citesc si reactii, se pare ca nu este inutila plangerea, ci le-a dat DIN PLIN apa la moara sa urle ca asta e tentativa de lovitura de staaaat, fortele oculteeee etc samd.
In plus, Turcanca a zis ca nu s-a discutat in pnl treaba asta, dar ca ar fi fapt cu IZ penal bla bla. Cred ca daca dau pe antena acum, sunt toti stransi sa faca spume indignati. Ce sa faci, daca Orban le-a dat ocazia sa mai puna de-un show paranoid pt prostime? Cum sa rateze ocazia? :))) Dar nu dau, ca e mai interesant la tenis :))))
Ai de fundu’ nostru.

L-am prins pe Base in direct pe tema asta, am ras cu lacrimi. E destept omul asta, ce sa mai.

Băsescu l-a atacat în termeni duri pe Ludovic Orban.

„Văd prostia afișată pe toți pereții politici. Înainte să ăi faci o plângere penală primului ministru, trebuie să te uiți în Constituție, măcar puțin. Nu e ca atunci când Sică Mandolină cântă după ureche”.

„Să nu mai vorbim de faptul că am intrat într-o zonă propagandistică, luând în seamă plângerea făcută slugarnic de președintele PNL deși în mod clar nu poate avea efect. El a vrut să fie slugă pentru Iohannis dacă s-a declarat premier, ca și cum cineva ar avea încredere să îi dea unuia ca Sică Mandolină guvernarea.

El nu poate cere urmărirea penală. Putea să facă cel mult o seziare. Am convingerea ca preș nu va intra într-un asemenea joc (…) S-ar compromite”

Bine, a zis el mai multe, dar doar atat am gasit citat. Pe scurt, a zis ca astia toti ne-au bagat in ridicol, ca politica la noi nu e mocirla, ca de aia te mai speli, e direct hazna, Tare omul :)))

Naspa daca Orban a facut una moale. Base le zice, dar cam morcovit, vad ca ii paraseste lumea barca.

Care umbli, ma, cu modus operandi? arata-te, al dreacu’ de ocult. :rofl::rofl:
Dancilo, te crezi mai proasta ca mine??!? ia d’acilea

E clar că am ajuns într-un moment în care nivelul de compromis pe care din păcate îl forţează preşedintele României arată, iată, încă o dată, că ne întoarcem într-un moment în care anomalii de tip ‘modus operandi’ sunt, de fapt, cele care conduc fără echivoc România.

Microfonul din priza era de ajuns, dar vad ca insista sa primeasca coronita idiotilor la sfarsitul anului :)))

mai avem una, dn seria "Gura pacatosului… ":rofl::rofl:

în cadrul deschiderii conferinței „Connecting Europe through Innovation”, spunându-le invitaților că este „primarul general al României.”

„În calitate de primar general al României, le transmit și eu invitaților noștri speciali un bun venit la București, un bun venit în România,