Democratia noastra cea de toate zilele

Pt festivitatea Simonei de pe arena națională, pe pagina lor de fb.

Tanti Firea are treaba multa de ieri. Nuuu, nu cu vreo reparatie, nu cu vreun loc de parcare nou, nuuu, nu cu vreo curatenie. Are treaba cu Fb-ul.

Radem de nu mai putem, dar asta altceva nici ca mai presteaza. Nu ca pana la faza asta ar fi muncit prea mult. Ca doar nu degeaba au luat-o in furci romanii. Dar nene, nici macar de aparenta nu te chinui sa te faci ca muncesti?!

Auzisem ca l-a închis. Iar se lupta?

Ce vorbesti mai. Coana Joitica in toata regula. A sters si a repostat aceeasi postare de vreo 3 ori :smile:
Valul de furie, injuraturi, caterinca si trollajul tot acolo :smile:

Daca le zici ca sunt mai prosti si mai incompetenti decat prevede legea, cica esti dusmanul poporului.

S-a declarat surprinsa ca sute de autobuz nu sunt pe stoc, ca la mega image, asa…

Deci m-am trezit cu noaptea-n cap si primul gand a fost ca azi tre sa-i urez lui Dragnea “la multi ani!”

Inca procesez demisia Siminei Tanasescu. Doamnei Simina Tanasescu, sa fim acurati. Adica ai si tu in tara asta de incompetenta cvasigeneralizata un om supersmart si priceput pe patratica lui - dreptul constitutional - care se intampla sa fie unul dintre domeniile critice pentru tine in secunda asta si tu ce naibii faci?Sacrifici regina si-o arunci in gura pionilor si nebunilor ca asta iti mai asigura cateva zile de liniste? M-a dezamagit din nou Klaus la faza asta…

Da’ in schimb, nu pot plange sentinta primita de Sova. Adevarul e ca o secunda ti-e suficienta sa pui eticheta unui om. Sau cel putin mie imi e. Ei, in capul meu secunda “dan sova” fu acu douaj de ani, cand el era proaspat seminarist si am aflat din surse sigure ca avea competitie cu un alt seminarist din facultate, pe tema care reuseste sa ciocane mai multe studente. Acu’, poa sa zica oricine ca poate n-avea multa minte la varsta aia or smth, da’ asa mi se pare ca iti defineste o chestie d-asta profilul uman…

Lui Dragnea ii urez si io la fel. Avand in vedere ca aniversarea lui Sova a fost ieri, astuia ii zic “multi inainte”. Cat despre Tanaseasca, o fi ea o doamna si o fi desteapta, dar s-a bagat singura in rahat. Adica chiar nu inteleg de ce a mancat-o sa se intalneasca cu judecatorul CCR. Oricum, am remarcat ca nici ea nu are prea multe de zis pe tema asta si mi se pare cam dubios. Iohannis m-a dezamagit si pe mine cu multe chestii, dar cu asta as putea zice ca m-a lasat rece. Nici nu m-a dezamagit, nici nu m-a facut sa sar in sus de bucurie. Totusi, tind sa cred ca Tanaseasca a calcat pe bec si oricat de regina a dreptului constitutional ar fi ea, nah…

Nush de ce, da’ eu n-as paria toti banii pe varianta lui Lazaroiu in povestea asta. Mai degraba cred ca toata circoteca a fost usor orchestrata - mvaaai, s-au pus presiuni pe onor judecator. Presiuni ca ce?! Ca i se inceteaza mandatul de judecator CCR?! Hai ca nu e angajat la negru la shaormerie si Klaus patronul sa-i zica: bai, daca nu faci asa, de maine nu mai vii la serviciu…

desigur, toata chestie e un fel de rahat imprastiat. evident, nu imi imaginez ca i-ar fi transmis klaus lui lazaroiu ca tre sa paraseasca shaormeria daca nu executa shaorma conform indicatiilor lui. cert este ca tanaseasca s-a bagat singura in circul asta. ok, nu a fost trimisa de klaus sa ameninte shaormarul, dar totusi s-a intalnit cu el, au avut o discutie care e clar ca nu trebuia sa aiba loc si pe care nici nu o dezminte.

intr-o astfel de situatie, eu nu as fi prea impresionata daca klaus ar trage batista pe tambal. opinia publica are nevoie de informatii clare. de ce s-a intalnit cu lazaroiu, ce au discutat, cum s-a ajuns la situatia asta. doar ca e tare in drept constitutional tanaseasca, daca nu are nimic de zis in apararea ei, mi se pare normal sa isi ia bagajul si sa plece.

Iete fix asta e partea legat de care eu nu pot sa am certitudini. :grin: ca au vorbit admit amandoi, dar statul de vorba nu e o infractiune si sa nu uitam ca astia-s doi oameni care se cunosc de ani de zile. Acu, el zice ca au vorbit de mere, ea zice c-au vorbit de pere, de ce sa-i dau lui credit?!