Democratia noastra cea de toate zilele

Pai asta zic. Sa nu ne mai arunce asta peste ochi! Eu, am fost sau nu am fost, nici nu mai contează. Sa nu o mai arunce pe noi pt impotenta lor.

Ficus a scris și el vreo doi vorbe pe fb. Minunat. Dar de ce rahat nu ieși ma la tv sa tipi la nenorociți??

Nu ca ar trebui sa se intample la noi, dar este o discrepanta uriașă între 20 de tâmpiți care ataca jandarmii cu peturi la noi și grecii care arunca ploaie de cocktailuri Molotov si reacția jandarmilor greci. Declarația aia a lor de dimineață a atins un nou nivel al penibilului și a minciunii.

https://youtu.be/mZIPLLdA92w

Vineri 10 August 2018 - Am gustat un starter de dictatura.
M-am uitat in paralel la digi si la vreo doua live-uri online. Nu mai am cuvinte. Daca nici acum, daca nici dupa filmarile si marturiile oamenilor de acolo, romanii nu realizeaza spre ce ne indreptam…

Băi… simt nevoia să scriu asta aici, altfel o iau razna. M-am certat (pe FeBe) cu o grămadă de oameni în ultimele zile și mi-am auzit tot felul de apelative ”duioase”, inclusiv ”fanatică”. Voi cum vedeți ceea ce s-a întâmplat la discursul Simonei de la premiere, respectiv acea admonestare la adresa celor care au strigat ”muie PSD” în repetate rânduri, pe durata partidei?

Ca să-mi clarific poziția - mie mi s-a părut o mârlănie fără seamăn și o lipsă de respect. Nu ragi orice, oriunde, doar fiindcă ai plătit bilet.

Am dat câteva unfriend-uri pe tema asta, pentru că nu mai suportam să văd cum Simona e făcută ”panseluță falsă”, ”prețioasă ridicolă” și ”mironosiță”, doar fiindcă i-a admonestat pe-ăia. Mulți par să considere că, dacă ai plătit bilet, ai voie să urli ce vrei și unde-ți vine.
Sunt atât de nervoasă că nici să dorm nu pot. Simona mironosiță, auzi. Eu fanatică pentru că-s de altă părere, poftim cultură.

Tenis - de toate, pentru toti :)

La fel mi s-a parut si mie. Adica o chestie cam la acelasi nivel cu ce a facut Firea pe stadionul national. Ca esti de dreapta, deci cu aia buni chipurile, nu iti da dreptul sa tarasti in mocirla politica un sportiv ca Simona, care nu vrea astfel de lucruri si un sport cum este tenisul.

Sunt de parere ca lipsa celor 7 ani de-acasa ne caracterizeaza. Mai avem mult de invatat. Nu te duci la tenis ca pe stadionul de fotbal. Punct!

Nu am inteles si nu am fost de acord de la bun inceput cu valurile de ura care se revarsa in capul asteia. Acum, au gasit alt motiv sa o faca albie de porci.

DAR in acelasi timp nu pot sa nu ma gandesc ca inca o data se demonstreaza ca stam prost, ffff prost la spirit civic. Stam prost, foarte prost la capitolul VALORI! La capitolul oameni faimosi care deschid gura!

Sa zicem ca in momentul in care suporterii si romanii (aia dupa care lesini sa te aclame pe stadioane), isi iau bataie ca la Valea Calugareasca si sunt gazati ca-n Kabul, parca-parca puteai macar sa iti tii gura.

Mah, mie de Simona in sine putin imi pasa. Nu ma deranjeaza cum o fac aia si nu sufar absolut deloc ca e jignita. Poate ca era totusi mai bine sa aiba aceeasi atitudine de la episodul cu Firea, adica sa nu comenteze de niciun fel subiectul. Ok, a deranjat-o, dar se vrea departe de treburile astea si ar fi fost bine sa nu comenteze in niciun fel.

Dar, asta nu inseamna ca nu pot sa imi folosesc bunul simt sa constat ca lucrurile au o limita si daca o iei razna, chit ca tu te crezi de partea ok a baricadei, nu faci decat sa cobori in mocirla “adversarului”.
De multa vreme mi se pare ca ideea protestelor astea s-a denaturat. Mai ales de cand tot felul de terminati gen aia de la “coruptia ucide” pozeaza oarecum in lideri si formatori de opinie. Asta este si motivul pt care nu am de gand sa mai particip pa asa ceva. Si mai ales dupa episodul de la protestul din 10 august. Nu am frate stofa de revolutionar asa ca nu am in plan sa ma duc sa ma cafteasca ceva scandalagii sau chiar jandarmii. E trist ce se intampla in tara, dar la nivelul la care vad ca evolueaza lucrurile de ambale parti, nu am nicio tragere de inima sa imi pun pielea in bat pt un neam de idioti.

Pai stai linistita ca nu vei mai avea oricum voie sa te bati si sa iesi pe strazi. Do not worry :wink:

Dar sa revenim la Simona, de la faza cu Firea mi-a lasat un gust amar. Asa ca nu mai am nici cea mai mica asteptare de la ea pe teme “civice”.
Insa in acelasi timp mi-ar placea sa o lase mai moale cu patriotismul de carton si sa isi vada de turneele si “incaperea” ei speciala.

Insa daca tot admira sportivi straini de valoare, poate casca si ochii sa vada cam cum procedeaza ei in cazuri de “civism” “patrie” “sport care educa mase” etc :wink:

Mie ala mi s-a părut un bufon, a vrut sa apară și el viteaz pe fb. Un caraghios și un penibil, sunt convinsa ca nu spiritul civic și durerea pt tarisoara i-au împins sa facă treaba asta. Au țipat ca prostii între serviciile lui Sloane, dar ce vina avea aia sa audă porcarii in timp ce juca? Au strigat obscenități, chiar dacă erau adresate pesedeului, tot nu au justificare.
E prinsa aiurea între doua tabere oportuniste. Da, nici rezistenții nu aveau ce cauta cu circ pe arena națională, nici ciumpalacii aia nu aveau ce cauta sa urle ca descreieratii în timpul unui meci, nici firea sa se agate de ea.
A reacționat asa din respect pt adversara și pt public, pt turneu și pt tenis. Este destul de implicata în alte campanii, mult mai importante și mai eficiente decât rezist.

Ce dracu de treaba are mah rezistul?? Nu de alta dar incepe sa ma enerveze chestiunea asta tot mai tare. Una, doua (mai nou) nu mai poti in pm, spune nimic contra imbecililor de la putere ca esti luat drept partizan in gashca “rezist”.
Dar chiar nu mai avem pic de ratiune sa pricepem ca un om se poate revolta fara a fi parte dintr-un grup sau ideologie? Chiar e asa de greu de priceput ca le-a ajuns oamenilor cutitul la os?!
Stim noi cu siguranta cine este bufon, cine vrea faima, cine e Rezist, cine e Securist?! Stim noi asa cu certitudine ce e in sufletul oamenilor???!

Bucurestenii de pe stadion care au huiduit-o pe Firea erau toti “rezist”?
Deci toate rudele, prietenii si cunostintele, din mizeria aia de oras, au devenit “rezist” mai nou pt ca fac crize de nervi pe tema orasului condus de Pandelica. Am inteles. Daca nu ar face parte din gashca “rezist” de fapt ar vedea in ce oras minunat traiesc si ce primar competent e Firea. Dar da, faptul ca au ideologia REZIST in frunte ii face negativisti. De fapt e totul ff roz si misto, sunt ei chiori, da-i dracu.

Muie, muie PSD! Nah, uite pe topic pe tenis. Ia sa vedem, nu o sa ne mai uitam la tenis cu aceeasi placere din cauza unei mui sanatoase pe care ne-am dori simbolic sa le-o dam hahalerelor??

Am zis-o, ne lipsesc cei 7 ani de acasa, trebuie sa muncim la cizelarea noastra, avem multe de recuperat. Dar hai acum sa nu o facem pe Halep ingerul in alb, sifonata pana la lacrimi ca au fost 2 needucati in tribuna.

In loc dracu sa ne trezim la realitate, macar acum in al 1436458436598 lea ceas, cand chiar am inceput sa ne luam bataie ca hotii de cai, noi apelam la batistute de matase ca s-a ofilit mititica de Halep de la o “muie PSD”.
Cand se hlizea cu de-alea Firea si restul analfabetilor si cocalarilor nu mai era asa zana sensibila.

Nu am pretentia de la ea sa se bage in politica. Stim prea bine ce natie de lasi suntem. Ar fi absurd sa avem pretentie de la putinele simboluri romanesti sa aiba coaie. Dar macar nu da impresia ca “incaperea” ta e mai importanta decat ce rahat se intampla in tara aia. Nu cand pishi ochi pe stadioane, emotionata pana la lesin ca esti aclamata si aplaudata. Ahh, patriotismul e misto numai ca iti tremura tie chilotii de emotie?!
Nu de alta, dar s-ar putea sa ramai fara suporteri care sa iti tina galerie in “incapere” pt ca vor fi si mai saraci, si mai batuti si mai asupriti ca sa le mai arda de mingea ta.

Si, hai sa mai spun ceva daca tot m-ati starnit de-a binelea cu subiectul. Am evitat si am stat departe de orice discutie pe tema. Pt ca am considerat ca si romanii cu strigatul au gresit enorm.
Dar uite ca mie mi-au dat niste idei prin cap. Asta asa, ca sa o dau de-a binelea pe partea de “Rezist”. Cum se face ca ea, care nu misca in front si vorbeste exclusiv cand e intrebata, brusc a devenit vocala si cu pasiune pentru ore de dirigentie?!
Nu, nu vreau sa o suspectez de partizanat. Vreau doar sa subliniez ca asa cum unii vad “rezist” in orice, si pe partea cealalta e usor sa scoti chestiuni din context si sa pui etichete.

Avea tot dreptul din lume sa se enerveze, era un moment important, la tenis nu se face asa ceva etc etc. Nu contest chestiunile astea.
Ce contest eu este exprimarea ei prin care a dat de inteles ca “incaperea” ei este mai importanta decat ce rahat se intamplase cu o noapte inainte in tarisoara aia de unde vrea aplauze la scena deschisa.

Asa ca nu le iau aparerea romanilor obraznici dar nici nu consider ca Halep e vreo mare patrioata asa cum ii tot place sa para. Sa isi vada de turneee, dupa cum am zis, dar sa se abtina pe viitor de la batutul cu pumnii in piept pentru “romanii ei”.

Nicidecum nu erau toți cei de la arena rezist erau câțiva, plecați cu ce le trebuie după ei căci fuck halep, dacă noi vrem sa huiduim, huiduim și ne punem pe fb.
Nu au fost mai mișto decât firea.
Ala de la meci era plin de suferință, sunt sigura.
Acum cred ca ne este clar ca o sa rămânem cu ăștia pana la alegeri.
Totuși, ma întreb și eu, dacă iei gaze, batai etc, ce cauți a doua zi flower power? Unde sunt măștile de gaze, molotoavele și bâtele?!?

Lasa-ma sa rad cu lacrimi.
Dupa cum ziceam, sa caste gura la alti sportivi care cu adevarat stiu ce sunt alea campanii pt tara lor sau pt cauzele in care ei cred cu adevarat.

Daaa, inclusiv Serena pe care o luam vesnic la 11 metri ca e grasa, ca e negresa, ca e mare, ca pe dracu. Asa penibila cum le pare unora, nu se da in laturi sa joace cartea acelui penibil ca sa ridice niste awarness. Da, inclusiv faza cu jucatul si vorbitul despre viata de mama.
Mai stii, poate uite asa aude si Tzatza Floarea ca dupa nastere poti avea depresie. Mai alessss ca am fost asaaaa revoltati ca era asta penibila si grasa dupa nastere.

Dar lasa ca ne invata Halep cum e cu civismul si patriotismul la brat cu Firea si in contractul cu Rexona.

Ahhh, ok, deci daca mamele nu s-au intors a doua zi inarmate si gata de razboi inseamna ca de fapt nu s-a intamplat nimic si e doar isterie REZIST?!
Serios mai??

Nu toti care huiduie si injura si au tupeul sa faca circ in PUBLIC, cerandu-si drepturile sunt partizanii unei ideologii sau unui grup!!!

Putem intelege ca unii chiar nu mai suporta si ca da, nu considera ca ar fi ceva anormal in tipat si injurat?!?!

Dar e ok, hai sa o dam mai departe criticandu-i pe putinii oameni cu coaie. Sunt bufoni, vor atentie. Doamneeee fereste sa te vada romanii ca indraznesti sa iesi din front si sa fii obraznic.
Lasa mah, e mai important sa iti iei bataie avand o atitudine corespunzatoare si respectand “incaperi” si stadioane.
Fiti voi in continuare respectuosi si educati. Oricum asta va ramane singura optiune. Batistuta si unghia taiata :wink:

Nu mamele. Bărbații lor.
Ce are depresia post partum cu patriotismul? Eu știu asa, ca dacă ai o buba, ți-o tratezi. Nu mergi sa faci ceva ce nu te obliga nimeni sa faci, făcând caz ca ai buba și ești eroina. Nu justifici cu asta un meci pierdut la un scor mai nașpa. În rest ce mai face, Serena? S-a luat de gat cu Trump? S-o fi luat și nu știu eu.

Adică ala din Montreal a avut oua. Oua trebuiau în piață, sâmbătă, cu dotările enumerate mai sus.
Asa se cer drepturi, dacă cu frumosul s-a demonstrat ca nu se poate.

Iar toata faza asta cu muia a devenit de fapt asul din maneca al PSD-ului. Pt ca brusc toti puritanii iau apararea psd-ului pe principiul “vaiii mamaaaaa, nu se vorbeste asa”.

Aoleuuuu, nu se vorbeste asa??? Dar nu te ia lesinul, mai mama, cand te duci la spital si colcaie gandacii?
Nu te ia cu palpitatii cand nu ai medicamente in farmacii?
Nu te mai ia cu aceeasi stare de greata la stomac de la furaciunile si mizeriile din tara aia??? Ahhh, muia mah, muia aia ne tine pe noi in loc.

Dupa cum ziceam, am evitat subiectul pt ca numai eu stiu cat am putut sa plang in weekend. Este a doua oara cand ma face mizeria aia de tara sa plang in hohote si sa zac la propriu, zile intregi de rau. Si pentru ce??? Pt ce dracu pana la urma???
Sa aud ca de fapt singurul, dar singurul motiv de revolta romaneasca este ca: “nu se vorbeste asa”.
Sa vad ca lesinam si vrem saruri doar pentru ca micuta Halep a auzit cuvantul interzis. Aha, bataia crunta prinsa live nu ne face sa plangem si sa lesinam.
Ciudata scara de valori romaneasca mai avem. Dar probabil ca mi se trage si mie de la “Rezist” si nu mai vad care e adevarata problema.

O sa ma mai gandesc la asta, insa pana atunci MUIE, MUIE PSD din tot sufletul meu!!