Democratia noastra cea de toate zilele

Adica daca eu ma revolt si plange sufletul in mine de la distanta inseamna ca ciocu mic pt ca nu am fost pe bdul Mihalache vineri seara?
Adica nu pot sa fiu revoltat sincer???

Da, comparat cu romanii care lesina la un muie si care se grabesc sa faca ore de dirigentie cand tara arde, da, ala a avut coaie.
Avand in vedere ca lesinam cand unul iese din front si e mai obraznic, da ala a avut coaie. Comparat cu nivelul nostru de lasitate si puritanism comunism, da uite ca eu zic ca ala a avut coaie.
Si cu cat se insista sa mi se demonstreze ca diva romaneasca Halep e perfecta, cu atat incep si eu sa ma incapatez sa zic “sa se rezume la tenis”.

Nu e treaba nimanui de ce insista Serena sa traga de ea si sa isi depaseasca limitele. Se pune in lumina reflectoarelor ca sa avem motiv sa o luam la unspe metri, deci da, pt mine ala e civism. Indiferent ca acea cauza ni se pare penibila sau nu.

Comparat cu Halep care a zis ca ea se multumeste si cu scarile de la Arena, da Serena are coaie iar Halep e doar o sportiva si atat.

Singurul care poate da jos acest guvern este Dragnea. Singurul care ne putea scuti de asta a fost strategul. M-a înțepat fierea și pe mine o săptămână când a numit o pe asta și a acceptat iar guvern PSD, am țipat și am urlat. Poate și atunci era nevoie de putina presiune pusa pe el sa nu o accepte. Ar fi fost mult mai bine.

Ma, dar te compari tu cu ala?? Uite ca eu nu cred ca te as fi auzit la Wimbledon urlând muie psd

Si sper ca stii ca nu ma cert cu tine @Ziggy dar nu mai pot mah. Nu mai pot!
Cum i-am zis soacra-mii, faza cu muie e nimic fata de ce am in cap si in suflet.

O tai spre casa :-* Tu da cu mine de pereti acolo dar raspund maine, sa nu crezi ca te bag pe ignore. :kissing_heart:

Ai paria tu toti banishorii tai?? In weekendul ala cu mana pe inima iti spun ca da, as fi facut si eu acelasi lucru, indiferent cat de obraznic si de nefacut ar fi fost gestul!
Nu ma face a dracu ca ma duc la anul la Wimbledon numai sa ma vezi si sa ma auzi la tv. Mai ales ca stiu ca englezii nu sunt puritani si nu au nici cea mai mica problema cu genul asta de protest.
In cel mai rau caz, ma vor da afara din tribuna daca depasesc limita. Dar pentru 3 muie psd bagate in momente cheie voi face putin awarness iar eu concret nu voi pati nimic.
Cel mult o sa ma intrebe englezii “What does MUIE PSD mean?” :smile:

Haha, facem asta de vreo 7-8 ani cred și daaaa, uite ca ma ofilesc toată acum și te blochez și te banez eventual. Pot sa fac asta aici, pot pot pot?

Pai tipi și in engleza, blow me, PSD! Sau give me head PSD! Sau cum? Ai o misiune acum. Trebuie sa afli.

Iar Serena nu are depresie post partum. “săptămâna trecuta am fost în depresie”. Depresia post partum nu apare o săptămână și dispare în următoarea. Apoi, trebuie tratata. Nu a ridicat niciun awareness, și-a justificat cafteala luata. Ok, excelent ca vrea sa joace, dreptul ei dar sa își asume și riscul de a lua bătaie pt ca nu mai este în forma. Acum ce sa facă Konta, Petra, Kerber și restul jucătoarelor care o vor bate de acum înainte. Nope, eu cred ca depresia ei a fost provocata de faptul ca a pierdut Wimbledon. Nu are diagnostic. Dacă ar fi avut diagnostic ar fi avut și tratament. Și atunci ma îndoiesc ca ar fi intrat în turnee cu diverse substanțe în corp. De asemenea, se pare ca depresia ei este temporara “săptămâna trecută am fost în depresie”. Și o sa mai fiu, dar pana la Cincinnati, adaug eu, malițioasa.
De fapt nici nu a folosit expresia depresie post partum, ci emoțiile post partum. Pe care și le “tratează” cu mama, sora și prietenii.
Și mai e o chestie, unii jucători sunt tulburați dacă au în fata un adversar accidentat sau despre care știu ca au o suferință, le scade nivelul de joc. Nu este puțin aiurea pt viitoarele adversare, poate e una mai slaba de înger și nu o lasa gândul ca are în fata o mami deprimata.
Ah da, ca presa a preluat asta ca pe o mare vitejie, i-a pus diagnosticul și o aplaudă frenetic, e firesc. Ne trebuie subiecte, ne trebuie aww moments. Citește cu atenție postarea ei de pe instagram, nicăieri nu a menționat boala asta.

@Daria si @Ziggy, eu sunt de acord cu amandoua :joy:

Ce are contractul cu Rexona? Crezi ca Steffi Graf a suferit făcând reclame pt Rexona vreo doua decenii?!?
Crezi ca Serena nu face reclama la toate minunile? Inclusiv Avon.
Oricum, f simpatica reclama și o campanie pt mișcare, totodată.

Eu tot nu pricep de ce ne certam pe tema Halep iar acum incepem sa ne dam cu parerea despre Serena daca are sau nu depresie.
Nu se dau pastile la orice semn de depresie si simtit rau. A ridicat o problema REALA indiferent daca ea e afectata la modul ff nasol sau nu.
Dar nu despre asta discutam totusi.

Eu discutam despre faptul ca pierdem prea mult timp luandu-i apararea zeitei Halep in fata mitocanilor. Asta in timp ce tara aia chiar arde.
Eu am spus ca nu trebuia facuta albie de porci pe tema pt ca nu vad de ce am fi avut pretentii de civism de la ea. Nu a demonstrat pana acum ca ii pasa concret de tara. Si da, nici nu este obligata sa faca asta.

Contractele platite cu Rexona, Dorna, Vodafone, Dedeman nu sunt acte de civism ci sunt fix atat: contracte.

Act de civism si dovada ca iti pasa de grupul de care apartii (ei ii place sa se bata cu pumnii in piept ca apartine de romani si Romania) este asta:

Si sunt un milion de articole si de exemple pe tema. Asta e civism. Din postura de vedeta, de nr 1 sustii cu voce tare si hotarare oamenii de care apartii. Asa cum e Serena penibila pt noi romanii, are coaie sa deschida gura TARE si CLAR cand ceva (orice) nu ii convine.
Halep e ok, e de-a noastra din popor de oameni cu capul plecat, e om modest, se multumeste si cu scarile Arenei Nationale :wink:

Intr-o concluzie: romanii care i-au stricat meciul de tenis au gresit. Insa din punctul meu de vedere, zau ca nu cred ca e momentul sa ii plangem acum de mila pt alti hateri.
In fond, nici pe ea nu o vad cu vreo lacrima in coltul ochiului sau avand macar o minima parere pe tema bataii luate de romanii ei dragi si iubiti.

Ahhhh, stai ca mi-am adus aminte de memoria scurta a romanilor.

Cand a facut prietenul ei Nastase circoteca de cocalar pe terenul de tenis, nu mai era asa valoroasa INCAPEREA aia pt ea si fanii ei?! Atunci nu mai respectam cu atata patos terenul de tenis?!
Ce usor uitam :wink: si ce usor ne dam principiali si perfecti numai cand ne convine noua. In fond, atunci fusese injurata doar o unguroaica si o englezoaica, nu? Deci erau permise injuraturile lui Nastase.

Aham, si aia haituiti si alergati printre stradute tot vinovati sunt pentru ca nu s-au delimitat de dracu stie cine?!
Hahalere platite din bani publici.

Suteeeee de persoane violente am zis. De asta jucau miutza cu o mana de derbedei care erau in primul rand in timp ce ei dadeau cu gaz in toata lumea.
Nu v-ar fi rusine obrazului de mincinosi ordinari. In 2018 cand suntem live si vedem tot, sa ai astfel de tupeu…asta inseamna sa fii barosan in slujba tatucului de teleorman.

Scriu pe fuga ca is prinsa in dat tutoriale unui avocat cu o vânzare mai complicata :)))) Dar la faza aia de la fed up a luat atitudine, a luat microfonul sa potolească fanii. Citesc pe îndelete mai târziu.

Atitudine diferita, ff diferita :wink: Si a luat atitudine pt ca fusese impinsa de la spate pt ca reusise Nastase sa duca lucrurile atat de departe incat chiar era acolo atmosfera de Ghencea.

Dar repet nu ea este problema si nu ma intereseaza ce face sau nu face in afara de tenis. Mi-am adus aminte de Nastase pt ca este fix aceeasi situatie de nerespectat incaperea. Numai ca atunci majoritar romanii l-au ridicat in slavi pe Nastase si nu li s-a parut mare lucru ca ala a injurat doua sportive si a avut atitudine de cocalar.

Ehh, de data asta, aceeasi romani si-au adus brusc aminte cat de sfanta e arena de tenis. Ne deranjeaza injuratura si mitocania numai dc vreo feblete de-a noastra are de suferit. Altfel, suntem ok cu orice derapaje.

La romanii din tribuna pe de alta parte ar trebui sa avem mai putine pretentii. La unul gen Nastase si din pozitia lui, sa zicem ca atunci ar fi trebuit sa ne crape obrazul mai cu spor. In schimb lesinam de rusine acum la un muie psd :wink:

Imi pare rau, din punctul meu de vedere este o dubla masura strigatoare la cer.

Pai ia uite cine a adus-o in discuție pe Serena. Și ala nu a fost niciun awareness. Era despre feelings port partum, nu depresie post partum. Feelings despre care a citit ea ca pot dura chiar și 3 ani. Am o veste proasta pt ea, feelings port partum durează cam o viata.

Mereu i-am luat apararea lui Halep si consider ca suntem jalnici cu ura pe care i-o aratam.

Insa nici nu pot sa spun ca nu am o mareee dezamagire in suflet ca nu vad nene nici un pic de civism si personalitate.
E ok, e un sentiment pur personal. Dar nah, mi-as dori si eu sa vad mai multe simboluri curajoase in tara in care m-am nascut.
Mi-as dori sa vad oameni de succes si cu vizibilitate majora ca lasa la o parte rahatul asta pur comunist: “nu ma intereseaza politica”.
Politica e doctorul de familie la care te duci sa te faci bine si care iti spune ca nici luna asta nu au bani pt analize.

Da, am adus-o in discutie pt ca discutam despre spirit civic la vedete. Si pentru ca si Serena joaca tenis. Si am spus ca Halep are de invatat.
Rexona nu e civism. Si nici Dorna cu donatii pentru incubatoare la prematuri.

Cand o sa vad ca are gura ca Serena, ca Ibramovich etc etc etc atunci sa o admir si pe partea cealalta.
Pana atunci ea e doar o sportiva si o vedeta ca oricare alta.

Pai și ce ma cerți pe mine ca am ajuns sa discutam despre ea? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Nu te cert pe tine. Eu doar am afirmat ca nu mi se pare firesc sa ii plangem asteia atata de mila. In fond, chiar nu i-a luat nimeni boii de bicicleta.

Am mai afirmat ca ea (ca multe alte vedete made in Romania) nu au nici cea mai mica treaba cu civismul si ce inseamna de fapt sa te implici pt un greater good.
Am mai afirmat ca este ok, nimeni nu este obligat sa fie politic sau civic. Am mai afirmat insa ca e f dezamagitor sa vezi batut cu pumnii in piept si pishat de ochi pe stadioane pe altarul patriotismului dar la chestiuni concrete nexammm, zero barat.

Da, mi-as dori mai multe vedete implicate. Mi-as dori sa am o tara in care oamenilor sa nu li se pare atat de gretos si de prostesc sa te implici civic si politic. Da, mi-as dori alte vedete.

Ai sarit sa imi spui ca nuuuu, Serena nu face civism pt ca se da bolnava de depresie. Si ti-am zis ca nu, Serena are gura cat o shura pe o multime de alte cauze. In principiu cauze care tin de grupul ei: negri, femei, mame.
Hai zi ca daca erau vreo 450 de negri batuti si ametiti de gaz, in orasul unde traieste Serena in SUA, ca asta ar fi tacut ca pestele?! Ba mai mult, eventual s-ar fi apucat sa le faca si observatie in fata clasei ca “Baieti, chiar nu este momentul pentru BlackLivesMatter”.
De asta ti-am dat un articol la intamplare. Cauta aceleasi articole (pe diverse cauze) care sa aiba in rol principal vedete sau sportivi romani :joy::joy::joy::joy:

E vorba de opinii personale dar nu cred ca putem contesta faptul ca stam prost, fffff prost la valori reale pt societate.