Democratia noastra cea de toate zilele

Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, mi-am exprimat bucuria ca omul asta o sa reprezinte Romania asa cum trebuie. Imi place mult de el, asta e!

Asta daca va primi voturile necesare. Daca iese tot PSD-ul la numaratoare, nu va reprezenta Ciolos nici cea mai mica Romanie.

Eu nu am nici cea mai mica parere. Mi-a placut si imi place Ciolos, imi place Voiculescu si restul oamenilor facuti din acelasi aluat.
Din pacate, populatia nu isi doreste astfel de oameni la putere. Eu m-am convins de tot anul asta: nu sunt de vina psdistii si coruptii. De vina sunt milioanele de romani carora chiar le convine sistemul.

Asa ca lupta mi se pare inegala. Evident, sper din tot sufletul sa aiba cat mai multa putere si Ciolos si USR-ul si altii care incearca sa faca si altceva in afara de furat. Dar sunt realista si nu imi mai fac sperante. Nu mai am fiere si stomac pentru mai mult de atat.

In orice caz, opozitia nu mai are timp de pierdut. Nu mai are timp pentru cacaturi si certuri ei intre ei.

Si, pentru ca viata insista sa imi confirme kktul de cinism, tocmai am mai primit o palma. Vorbesc cu un om apropiat. Foarte apropiat.
Om care imi spune fff vesel si fericit ca, citez: “Ne da si Doamna Gabi de la primarie niste bani pentru casatorie si primul copil?”

Ce face mah?!??! Va da, DOAMNA GABI?!??!?!

Discutam de hipsterime, 30+, venituri medii, educatie decenta, pasiuni progresiste, calatorii etc

Hai, mai spuneti-mi ca e tara asta cum e doar din cauza PSD-ului si ca Ciolos va fi salvarea.

Am avut o discutie similara cu ai mei, cica : hai ca se maresc salariile si la noi si intram in normal, parca de asta am iesit in strada, ca nu le marea salariul cu 5 % sau cat au facut-o astia. Nu ma supar pe ei, Ii simt ca vor sa iasa din showuri, sunt satui de iesit in strada, de scandaluri, e si normal, nu poti trai in tensiunea asta. Si oricum, nu ii bat la cap, niciunii din familia mea nu sunt psd-isti, unchi , matusi , veri si nepoti voteaza impotriva lor. Nu stiu daca Ciolos e salvarea, dar e o varianta foarte buna la urmatoarele alegeri, iar pana atunci sa nu ne alarmam ca nu toata lumea il primeste cu bratele deschise. Omul poate face treaba buna si va face, chestia e ca e cinstit si de aici foarte multa neincredere in el, nu mai crede nimeni in politicieni cinstiti.

Dar pana la alegeri, sa vedem acum daca se mobilizeaza lumea si se strang semnaturile sa nu mai avem Penali in functii publice.

Alte valori romanesti :wink:

Hahahahah, dosarele de coruptie ne fac de ras si nu hotiile ordinare :smile:

Ahh, it gets better :smile: :smile:

Pai tinere Tiriac, ne hotaram si noi? Sau se cheama hotie si coruptie doar cand suntem noi pagubitii?! Altfel, ne place stupul de miere si ne cam incurca dosarele de coruptie care ne fac de ras in lume, nu?!

Superba natiune.

Pai da frate, normal ca ii deranjeaza dosarele de coruptie, sunt dezorientati domnii , ca pana acum au furat in cardasie.
Ce tare, la o investie 3.5 milioane, daca nu a dat spaga, oamenii s-au servit singuri cu 15%. Sau a dat si spaga si i-au furat si o parte din bani?

Este printre putinii care mai fac ceva baze sportive. Nu stiu daca mai da si spaga pt asta. Din cate inteleg, constructorul i-a ridicat pretul fara justificari.

Tot pe banii altora :wink: Dar da, sa zicem ca macar mai vezi ceva frumos din hotie :smile: Nu e chiar de colea sa construiesti baze sportive de lux, in timp ce un copil sarac nu mai are nici un club sportiv la care sa se duca.

Crezi ca degeaba da el din gurita cu spor pe teme de genul: “dosarele de coruptie ne fac de ras”?!

În iunie 2013, aceeași Avitech CO primește un contract de echipare tehnologică a complexului rezidențial de lux Stejarii. Sursa: fonduri UE. Fuseseră alocate proiectului imobiliar din Băneasa, cu doi ani înainte, de Ministerul Dezvoltării condus atunci de Elena Udrea. Avitech CO intră în schemă, fiind angajată de grupul magnatului Ion Țiriac, dezvoltatorul complexului rezidențial.

Grupul Țiriac primise opt milioane de euro pentru „îmbunătățirea și diversificarea serviciilor turistice prin creșterea numărului de turiști la nivelul municipiului București”. Ministerul Dezvoltării era ordonator de credite. La câteva luni de la semnarea acestui contract, Elena Udrea s-a mutat în complexul Stejarii. Acolo locuiește și azi, acolo, de exemplu, și-a ispășit arestul la domiciliu în dosarul Gala Bute.

Procurorii DNA au demarat, la începutul anului 2015, procedura de urmărire penală in rem pentru această afacere. Principala acuzație: banii nu au fost folosiți pentru turiști, ci pentru miliardarii care trăiesc în complexul exclusivist.

Deși magnatul Țiriac a negat legăturile cu firma Medusa Hotel Internațional, beneficiarul fondurilor europene date de Udrea, societatea figurează printre entitățile afiliate Grupului Țiriac într-un raport emis de UniCredit Țiriac Bank.

Nu stiu mare lucru si, vorba ta, am ajuns in punctul in care nu mai pot sa-mi toc nervii si sa-mi scuip fierea.
Faza cu numirea individei m-a cam lecuit. N-am incotro. Fac cat pot, adica merg la vot, si asta este.

Asa au facut peste tot in Romania, doar pentru ei, cei care ne conduc, nimic pentru cetateni, pentru comunitati.
Eu locuiesc intr-un oras mic cu vreo 200.000 de locuitori, ei, avem 5 comunity centre mari dotate cu sali de sport, de gym, patinoare si bazine de inot. Sunt 7 patinoare de interior, sunt imense, mai mult de jumatate din ele au fiecare 4 arene de patinaj, biblioteci sunt vreo 7, multe au si mici locuri de joaca pentru copii mici. Parcuri sunt multe, unele imense, paduri de-abinelea, la coltul strazii am parc cu splash-pad, sunt multe astfel de parcuri in oras, iar langa lac e unul mare mult mai fain, cu porti si tunuri de apa, se joaca astia mici la greu. Terenuri de tenis, nu as putea sa zic, multe, doar in mica mea vecinatate sunt 3, la distanta de 10 minute de mers pe jos de casa. Asta inseamna sa construiesti pentru comunitate.

PSD-ul si Europa sunt ca apa si uleiul, nu se amesteca nicicum, de unde afirmatia ministrului ca va avea o abordare europeana, logica si normala?

Pe cat pariati ca iohannis o revoca pe kovesi? :grin:

Dancila cica vrea sa demisioneze :joy:

E o sansa de fifty-fifty ca sa plece dna Viorica :)))))))

@Queen nu prea imi place sa fac pariuri si am si o oaresce presimtire ca raman fara bani de data asta.

Intre timp insa, tara chiar are probleme importante.

Se intampla ceva cu familia in Romania? Eu una, nu am auzit sa fie haituiti familistii si tinerii care vor cununie si act de la primarie. Cine nu lasa familiile sa isi vada de treaba lor?! Miting pentru ce?

Iohannis nu are nici un motiv sa o revoce pe Kovesi.
Dragnea intelege puterea iesirilor in masa in strada, vrea si el manifestatie, nah!

Mda, inteleg strategia si praful pe care il arunca in ochii fraierilor. Dar zau ca tot mai am momente in care stau, precum vitzica la poarta noua, si ma intreb: oare chiar am ajuns atat de jos?!?
Chiar nu mai exista nici o alta strategie de luat ochii romanilor, decat o discutie demna de secolul trecut?!

Pai, daca in jurul acestei teme, familia, s-au strans milioane, normal ca e loc si de un meeting pro-PSD, Dragnea isi cunoaste bine alegatorii.