Democratia noastra cea de toate zilele

Tot stau si eu pe FB si pe tot ce pot de vineri noapte.

Fiecare isi vede de treaba lui mai departe. In afara de Chirila - (care oricum e considerat un descreierat) nimeni mah…nimeni nu critica sau nu atrage atentia!!!
Deci chiar e ok totul de fapt? Deci de fapt suntem bine???

Da, pentru urmatorii 45 de ani!
Avem vocatie de iobagi si la revedere! Am fost atat de furioasa si atat de dezamagita, incat mi-a trecut prin cap sa renunt la cetatenie, cu totul. Ca sa nu ma mai intereseze si sa nu ma mai atinga, ce se petrece acolo, sa stiu ca nu pot face nimic, nimic, nimic, sa ma duc (daca si cand m-oi duce), cu statut de turist.

Fix aceleasi ganduri. Si in conditiile astea, da recunosc ca imi creste tensiunea la propriu cand problema noastra e ca doi romani au zis un MUIE PSD la finala Simonei.

Uite ca nah, eu am fost dezamagita de ea. F dezamagita. Daaa, pt ca fusei asa proasta incat sa ma impresioneze pana la lacrimi nevoia ei vesnica de romani, Romania etc. ZIc uite domne, ce fata patrioata si misto.
Eehh, s-a vazut patriotismul si civismul cu varf si indesat.

Acum am citit, minciuni ordinare. Cum se face ca au reținut câțiva, din toate sutele alea.
Încă ceva, citesc ca jandarmerita avea un comportament ciudat și halucinații ca este atacata când a ajuns la spital. Sa fie doar de la bătaie, care nu a fost chiar atât de grava precum au vrut sa para… Oare i-au făcut ceva analize de sânge? Ciudat.

Asta se intreaba toata lumea. La celelalte proteste au actionat la modul chirurgical. Si le-am admirat profesionalismul. Au scos si au izolat huliganii ca la carte.

De data asta insa s-a dorit macel.

Aparent sefii au dat zvon ca au murit doi jandarmi si ca lumea e ff agresiva cu ei toti.

Cred ca este o combinatie de zvonuri/paranoia bagata in ei, rahati abia pusi in uniforma care au vazut capitala pt prima data, lipsa de pregatire, ura de clasa care se tot dezvolta etc.
In orice caz, o mizerie revoltatoare.

Tot astept si reactii de la Bruxelles. Ce am vazut pana acum au fost doar niste spalaturi de picioare.

Sper sa spuna asta la audieri, pt ca vor fi chemați la parchet. Sper, ca printre ei, se vor găsi câțiva cu un dram de conștiința.
Bruxellul ce sa facă, concret, in acest moment. Probabil așteaptă și ei investigații, concluzii oficiale din partea procurorilor.

Nici nu le-au atins dubele!!! În alte tari le dădeau cu rotile în sus după ce ii scoteau din ele, și le dădeau si foc (dubelor). Sa nu mai zic cât m-a putut enerva golanul ala de a ieșit 3 minute sa vorbească exact ca un manelist, despre nimic. Ala, cucos sau cum îl cheamă.

Nu e vorba numai de facut chestii concrete. E vorba de ridicat semnalul de alarma. Aceeasi poveste si in cazul lui Iohannis - presedintele Romaniei.
Ok, nu pot sa faca nimic concret in momentul asta. Dar sa aiba niste declaratii in forta care sa traga alarma aeriana, zic eu ca pot face.

Intrebarea care se pune este de ce nu o fac :wink: Pt ca nu, ce s-a intamplat vineri noapte in Bucuresti - capitala UE - nu e doar un flecushtet intern.
Cica ar trebui sa preluam sefia UE. Aham, in aceste conditii??? Meritam poate sa mai spalam niste cururi de babe nemtoaice (by the way democrata Merkell??? ceva, orice??? ca e za boss la UE) pt ca la sefie in DEMOCRATIE nu avem ce sa cautam.

Da mai, a tunat si i-a adunat. Toate scursurile societatii au fost bagate in pozitii cheie si in uniforma. Mai scapam noi de astia la pulivara.
Sau cum zice @Samoa peste alti 45 de ani cand probabil vreo SUA, Germania o sa realizeze ca iar vor sa retraseze niste granite si zone de influenta.

Mah, eu am niste sentimente asa amestecate despre toate povestile astea (Halepa included) ca probabil v-as oripila pe toate :joy:

In general, vietatile din romania, dar si diaspora, s-au impartit in doua cete: in nebuni (aia de dreapta, aka #rezist) si in misei (aia de stanga, aka PSD). Si au dus lucrurile la asa o extrema incat prea putina lume concepe sa ai o parere nasoala despre una dintre cete si sa nu fii considerat din al celorlalti, asta pe sistemul “cine nu e cu noi e impotriva noastra”.

Eh, daca la inceput stiam ce si cum, in momentul asta eu efectiv nu mai pot fi de nicio parte. Nu stiu care este iesirea din situatia asta. Probabil o revolutie si adevarul e ca revolutiile sunt cu sange, chiar daca eu nu sunt dispusa sa il sacrific pe al meu. Nu exista nicio cale legala prin care balamucul asta sa se opreasca.

Un alt adevar e ca oricum nimeni nu e in stare de revolutie, asa ca asta ar fi un prim motiv pt care eu as alege sa nu mor pt niste rahati care se cred formatori de opinie pe FB, care de cand au inceput protestele o ard hipstereste pe acolo si in rest isi umplu paginile de FB cu live-uri de acolo, cu postari pline strigaturi si injuraturi la fiecare 10 minute, cu share-uri, cu petitii on line, cu strans semnaturi si alte kkturi.

Numai tembel daca esti continui sa o arzi asa hipstereste prin piata victoriei, cu luminite, cu flori aduse jandarmilor, cu asezat pe jos. Si e alegerea mea sa nu o mai fac, fara a avea vreo urma de remuscare.

Apoi toti hipsterasii astia stiu una si buna: nu ati fost la vot! Huooo! De aia am ajuns asa!!!

Eh stiti ce? EU NU AM FOST LA VOT! Si nu am nicio apasare. Am votat la prezidentiale in ambele tururi. Iaca la parlamentare am avut alta treaba decat sa fiu in localitatea de domiciliu moarta coapta in ziua aia ca sa votez. Si cine imi bate mie obrazul pe tema asta si considera ca nu mai am dreptul la opinie, poate sa stea linisit ca nu stau in parerea lui despre mine si nu ma simt deloc vinovata. Nu am nicio apasare ca nu am votat, ca nu am stat in cap pt asta si nu am lasat balta orice altceva. Nu din cauza mea s-a ajuns aici si nici din cauza altora ca mine care poate nu au votat ca nu au avut chef.

Am zis-o si o mai zic. Voma aia de Ciolos pe care il pupa acum toti in fund, merita un mare sut in fund. Nu, nu a fost lapte si miere pe vremea lui asa cum le place unora sa creada, ca vai ce frumos era pe vremea tehnocratilor, dar era pe val si era o alternativa la PSD, probabil sigura ca USR au fost mereu niste penibili (habar nu am ce au vazut unii la ei candva), iar PNL niste sarle atat de ahtiate dupa un ciolan care sa fie doar al lor incat nu au mai stiut cum sa lupte cu PSD. Acum lui Ciolosel i s-a facut de a fi presedinte. Sa astepte parlamentarele nu, ci fix presedinte ca doar ii place sa stea poza ca Iohannis. Asa ca pt mine e fix acelasi jeg care a fugit de raspundere la parlamentare si e principalul vinovat pt situatia de acum. Cine vrea sa il pupe in fund nu are decat. Altfel, nu are decat sa candideze. O sa merg in primul tur sa il votez pe Iohannis. Nu trece in turul 2…nu mai calc la vot! De ce? Uite ca nu am chef! Nu are decat sa iasa Dragnea, ca asa ne trebuie! Eu stampila pe Ciolos nu o pun pt presedinte. Pai cred si eu ca nu ii convine prim ministru ca nah, inevitabil guvernarea lui va deconta dezastrul de acum si i s-ar frange aura de luptator :joy: Pai care o sa fie fraierul care sa vrea sa deconteze pe guvernarea lui dezastrul asta? Nimeni! Cine o sa aiba tupeu sa ia masurile de reduceri pensii, salarii si cheltuieli? Nimeni!

Nu, nu il iert nici pe iohannis pt ce a facut cu dancila. Dancila a vrut, dancila a avut. Iaca a ajuns o marioneta care plimba adrese de colo-colo si nu poate face nimic concret cand Veorica decide cine ramane prim ministru si publica asta in M.Of, cand Veorica si dragnea anunta in gura mare ca muta ambasada din israel, cand i se cere sa demita sefa dna (si aia oricum tot o hahalera, dar nah…erau altele motivele pt care ar fi trebuit sa ramana, nu ca era ea o maaare luptatoare anticoruptie). Acum mi se pare normal sa ramana acolo in postul ala de marioneta si sa continue sa serveasca la rand cu noi rahatul pe care i-l serveste PSD pana cand gaseste o cale de iesire (daca o mai exista una). Cu ce ma ajuta pe mine sa fie terminatul ala de Ciolos presedinte in locul lui? Aaaa ca nu ii mai vad mutra de ceara a lui Iohannis ci pe aia ciuruita de acnee a lui Ciolos. Nu multumesc!

Asa ca ajunge cu vai i-au gazat si caftit jandarmii, vai ne casapeste dragnea, ne ia liberatea, etc! Da, am plans atunci, dar nu de mila lor ci de ciuda si de neputinta.
Mi s-a parut putin ridicol ca dupa asta sa se revina la protestele pasnice, cu floricele si pupaturi pt jandarmi. Ok, nu au iesit cu furci si topoare ci s-au asezat in fund in piata, si-au trimis bezele cu jandarmii si acum ce? Episodul din 10 august va fi uitat si guvernarea PSD va continua nestingherita pana la implinirea celor 4 ani pt ca realitatea este ca nu exista metode legale pt a scapa de ea. Fiecare atrocitate pe care o comite dragnea se lasa cu oripilat si continuat cu protestele chipurile civilizate. Ca sa ce frate? :joy: ah da, stiu…ca e cool!!! :joy:

Asta! :ok_hand:

Yet for all the EU’s words, there is precious little action against the Romanian government. Beyond some wrist-slapping – such as the regular warnings to Romania not to backtrack on its fight against corruption – the EU appears powerless to change things. The EU, already facing fights on several fronts, doesn’t have the stomach for another battle. Romanians fed-up of their power-hungry government are the ones paying the price for the EU’s impotence.

Ca si cum lucrurile nu miroseau suficient a kkt :joy:

https://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3792084

Doamne fereste! Nu ma-intorc, nici sa ploua cu carnati! Mai bine emigrez in Cuba!

https://adevarul.ro/educatie/universitar/hotnews-mircea-beuran-plagiator-nivel-inalt-anchetat-romania-propus-conducerea-institutiei-analizeaza-plagiatele-1_5b7c06c3df52022f75a0d62b/index.html

Ca sa citez un pusti tare istet: “O ADUNATURA DE NATARAI” :wink:
@Ziggy stiu si eu sa plagiez :smile:

Nu, eu refuz sa ma mai imbolnavesc pe tema acelei tari. Pur si simplu, nu mai pot! Iar cand vad pasivitatea unora si altora, ma iau istericalele alea mari.
Dar concluzionez: daca majoritar cei care traiesc acolo sunt de-o pasivitate crunta si nu ridica fruntea din pamant, pana la urma eu de ce mortii mei sa ma consum nervos?!?!?

In fond si la urma urmei, pe mine aici ma suna GP-ul sa ma intrebe cum ma mai simt si nici nu risc sa plec intre patru scanduri de la o simpla internare in spital.

De azi dimineata, primesc de la prieteni link-uri. Ba plagiator pus sef, ba dement de la finante care are pedeapsa cu executare iese si afirma numai aberatii. Secretara de la interne cica s-a uitat la tv noaptea ca sa se informeze. Etc etc etc etc etc

Bai nene, la cate se intampla acolo (si se intampla niste chestiuni pe care nu prea le mai vezi nici in tarile bananiere) chiar ma asteptam (naivaaaa raaaa, da-mi-as una peste ochi) sa vad ceva mai multi oameni/cunostinte/forumiste etc sa aiba un cuvant de spus. Macar un cuvant! Macar acum in al paispelea ceas.
Macar sa vad o parere: “personal nu imi place ce se intampla”. Atat. Macar atat.

Ce vad?! Aceeasi tembeli cu stofa de Don Quijote. Aceeasi oameni se agita. In rest, caldura mare Coane Mitica.
Gusturile chiar nu se discuta. Fiecare cu placerea lui.