Democratia noastra cea de toate zilele

Fix asa.

Hahahaha, ce idee mistoooo!
Intr-un an e bun e de competitii Ironman :joy: :joy: :joy:

Intr-un an cred ca poate sa bata toata jandarmeria cu un singur deget :smile:
Mai ales daca e un an cum a fost asta :smile:

Stiti ce gand ma bantuie in ultima vreme? Culmea culmilor si a ironiei, dar daca PSD castiga alegerile si Ponta ajungea presedinte, dezastrul asta ar fi fost evitat. Si nu pt ca Ponta era grozav si facea rahatul praf. Departe de mine gandul sa zic ca ar fi trebuit pusa stampila pe el.

Stii ce e cel mai trist? Ca nici macar nu mi se pare fantezist gandul. Atat de mizerabil am ajuns incat da, cred ca era mai bine cu mamelucul ala.

Nici in visele cele mai negre nu mi-am imaginat porcaria asta de acum.

Exact, mi se pare trist ca am ajuns in situatia asta de a concluziona ca ceva ce candva ni se parea un mare NO WAY, acum pare varianta roz pe care am ratat-o. Acelasi scenariu optimist si daca Ponta nu demisiona dupa Colectiv, urmat de rahatul de guvern tehnocrat cu tembelul ala de Ciolos in frunte.

Dar nu frate, toata hipsterimea #rezist stie una si buna:

1. nu ati fost la alegeri, de aia a iesit asa!
  2. iesiti din casa daca va pasa, protestati!

Si 1 si 2 sunt niste rahaturi pe care nu au decat sa le inghita nemestecate aia care au chef sa o arda hipstereste prin piata victoriei la proteste inutile cu floricele pt jandarmi, luminite si texte smart proiectate pe cladiri.

Ponta era halit deja din interior, Cioloș prim ministru a fost stabilit înainte de Colectiv, dar societatea civila a fost manipulata în asa fel încât sa creadă ca a avut un rol în răsturnarea lui Ponta și numirea lui Cioloș.
Citiți cu mare atenție articolul asta de pe Hotnews, apărut cu fix o săptămână ÎNAINTE de Colectiv. De unde știa Rareș Bogdan? Ma îndoiesc ca are vreun glob de cristal.
http://mobile.hotnews.ro/stire/20524697

Pai nici nu am zis ca Ciolos chiar a fost salvatorul care pretind unii a fi. Si el este la capatul unei sfori. Plus ca nu, mie guvernarea tehnocrata nu mi s-a parut marea minune in materie de guvernare ci doar o mare fasaiala.
Ponta stiu ca incepuse sa fie mancat grav, iar Colectiv a fost momentul pe care el l-a folosit ca scuza si pe care altii l-au invocat ca motiv suficient pt a i se cere demisia, ca daca era de demisionat mai avea si alte momente anterioare Colectiv, la fel de intemeiate si nu a facut-o. Dar una peste alta, concluzia trista de acum, cand suntem in rahat pana in gat, este ca Ponta nu era cea mai naspa alternativa nici ca presedinte si nici ca prim ministru.

Știu ca nu ai zis, a fost un fel de susținere :laughing:

An centenar - mai rupti in fund ca niciodata. La noi pica avioanele ruginite la pamant. Estem ok.

Zilele trecute a fost ceva frământare pe FeBe, în sensul că aceia care nu au ”luat poziție” față de evenimentele de pe 10 august au fost criticați că sunt lamentabili, au ”ignorat”, nu le pasă, huo și la oase.

M-a cam indispus chestiunea, pentru că m-am simțit băgată-n colț aiurea. Mi-am contactat prietenii din țară care au fost la protest, am întrebat cum se simt, am dezbătut, am ascultat. Acum trebuia musai și să scriu pe Facebook muiePSD ca să nu fiu acuzată, ca Simona, de fapte reprobabile, lipsă de patriotism și că oricum n-am șapcă?
(Nu că m-aș compara cu Simona, păcatele mele, e doar un exemplu recent).

Și mă uitam zilele astea pe antemenționatul FeBe și am realizat că aproape toată lumea a plecat pe fenta ”tentativei de asasinat” a lui Dragnea, hahaha și hihihi, meme-uri cu Chuck Norris, Arnold și Stallone și peste întâmplările din 10 august se așterne, încet dar sigur, uitarea.

Așa cum, de fapt, s-a și intenționat. Nu știu cine-l consiliază pe Dragnea, dar e genial pe partea de damage control.

Nici eu nu am postat mai nimic. Memes nici atât, pt ca nu găsesc nimic amuzant. Nu mai rad la gafele lui dancila, la elucubrațiile lui dragnea etc.

@Nancy, eu zic ca nu ai de ce sa te stresezi. Nu ma intereseaza pe mine, care sunt aici, dar pe tine care din fericire nu ai de ce sa mai tolerezi ce se intampla in Romania?

Eu am postat chestii si ma rog…am luat atitudine (daca se poate zice asa) cand au fost primele proteste, cand cu ordonanta 13. Dupa aia m-am mai amuzat de vreo doua ori pe teme gen Daea si Veorica si cam asta a fost tot.

Nu am de gand sa devin o terminata care scrie de 192827726 pe zi pe Fb despre politica si asta nu pt ca nu mi-ar pasa ce se intampla in tara asta ci pt ca, asa cum am mai zis de nenumarate ori, nu dau doi bani pe hipstereala asta politica cu protestele nesfarsite, cu mesajele smart, cu semnaturi adunate, cu luminite si cu alte rahaturi. Deja dupa episodul 10 august nu ma mai intereseaza kkturile astea si nu dau doi bani pe pierde vara aia de care zici tu si pe parerile lor. Acelasi lucru iti recomand sa il faci si tu. Pt mine Fb ul e locul unde pierd vremea, unde mai postez si eu una-alta de amuzament, unde mai fac un misto, asa ca nu ma raportez la terminatii care isi traiesc viata exclusiv pe Fb si care o tin intr-o latrare politica continua si au impresia ca sunt si aia cool, aia buni, aia de referinta :joy:

Cat despre simtul civic sau cum s-o numi el: o sa ma duc la alegeri doar daca am timp si chef si mai ales daca o sa am ce vota (ceea ce e putin probabil) si nu o sa dau doi bani pe parerile unora si altora despre cum ar trebui sa o ard eu prin piete la proteste sau cum ar trebui sa iau eu pozitie online.

@Nancy tu mai traiesti in tara aia? Daca nu, de ce te simti taman tu bagata la colt si cu musca pe caciula?

Da, eu am comentat pe aici ca sunt dezamagita de tacerea absolut revoltatoare a multor romani de la care as avea pretentie.
Nu ma apuc sa rusinez lume pe FB, nu ma apuc sa hartuiesc prieteni sau cunostinte. In fond si la urma urmei, prietena cea mai buna e ff incantata de voucherele pt plod de la Firea. Stie ff bine parerea mea, imi asculta injuraturile si ne vedem mai departe de prietenia noastra. Eu nu o pot convinge sa isi bata capul cu actualitatea romaneasca. Ea nu ma poate convinge sa nu sufar si sa nu fiu furioasa. Nu stric relatia pt ca o doare-n cur de politica. Aflase ca a fost protest in Bucuresti de la mine…luni de dimineata cand am vb la telefon.

Insa nu pot sa nu remarc ca avand in vedere gravitatea situatiei, mult prea multi romani sunt perfect ok.

Si da, mi-am spus parerea: pe mine personal ma doare. Oricum este irelevanta parerea mea pt the greater good. Dar am dreptul sa mi-o strig aici: da, sunt ffff dezamagita.

Da, sunt foarte dezamagita si de Halep. Din pacate indiferent cat de tare imi place tenisul si cat de mult am sustinut-o, in momentul asta nu mai vreau nici sa ii citesc numele si nici sa o vad. Asta e, om sunt pana la urma. Si sunt formata din sentimente si subiectivisme. Sentimental si subiectiv, in acest moment imi doream sa vad altceva.
O sa imi treaca pt ca timpul le rezolva pe toate. O sa ma bucur iar la meciurile ei. Insa momentan, junghiul din inima este extrem de bine infipt.

Asta e, stiu ca sunt din nou antipatica dar nu am nici timp, nici rabdare si nici chef sa imi invelesc opiniile in martipan.
Nici mie nu imi convine ca simt ce simt dar n-am ce face.

Luați de vă minunați, ce afla copiii de clasa 6 din manualele PSD-ului, ca nu degeaba a făcut atâta tămbălău pe tema manualelor, stimabilul analfabet și impertinent ministru al educației, Liviu Pop cum ar veni :laughing:
Au scos manualele lor, pt ca de asta era de fapt vb anul trecut, nu de asa zisa specula cu care a jignit atâția profesori și învățători, viermele împuțit.
Așadar, am găsit mai întâi pe reddit treaba asta. Am zis nu, nu se poate, trebuia sa vadă ochiul meu altfel nu cred. Descarcat manualul de geograf CL a 6 a și hop, chiar asa e.
Deci, sa nu avem vorbe, in Romania e fix la fel de mișto ca în Germania, UK, Franța și ce alte tari mai identificați pe acolo. Ghinionul nostru ca suntem înconjurați de tot felul de triști, în rest suntem bineeeee, bine di tăt! Țepeni!

Ce manipulari grosolane, marca pesede.

Ma așteptam din momentul în care a început sa facă tărăboi pe tema manualelor alternative. Au creat manualul unic, luați de învățați! Deci e f pe bune, am descarcat tot manualul.

Te cred ca e pe bune. Asta e, sunt niste idioti daca au impresia ca mai pot pacali pe cineva.

Știm asta deja. Iar de păcălit, păcălesc mulți, am înțeles ca stau f bine în sondaje. Și apoi de ce sa nu stea, ca materie prima din plin la noi. Învățământul praful și pulberea, sănătatea la fel, cele mai sigure cai sa distrugi o nație. Iar noi dam cuminți flori după ce ne gazeaza. Strategul tarii se cearta cu ei pt ca i-au tăiat bani la buget. Numirea lui Dancila nu o sa i-o iert niciodată. Vot de la mine nu mai pupa, nu mai merg la prezidențiale decât dacă intra cu Ponta in turul doi, și atunci îl voi vota pe ala. S-a dovedit a fi mult sub el. Sa n-avem vorbe.