Democratia noastra cea de toate zilele

Ce va ziceam mai sus, proști făcuți grămadă. Nu am chef sa caut acum, dar pare reala poza. De la mitingul pt susținere jandarmeriei. :laughing:

https://www.reddit.com/r/Romania/comments/9adfyi/cum_vor_specimenele_astea_să_dea_labele_jos/?utm_source=reddit-android

Eu nu deschideam neapărat o dezbatere, însă e nevoie de discuții în contradictoriu, măcar de dragul unei alte perspective

Florile date jandarmilor, gest simbolic, nici măcar nu e nou și comunică pacifism. Protestul, adică răcnitul lozincile anti whatever, poate fi perceput drept agresiune. Dacă ți se oferă o floare, nu e tot aia, nu-ți vine să-i rupi oasele ofertantului.

Că UNII jandarmi sunt niște animale în uniformă, nu contest. Să-ți fie egal, când o femeie e bătută, “fiindcă i-a plăcut cu handralai (wtf???) și să fie smardoaica” (serios mă???), venind din partea cuiva care s-a bucuat de o viata (macar relativ) normala si ceva educatie, ce pretentii sa ai la plebe?

Stiu cum arata protestele in alte tari si nu o data lucrurile au scapat de sub control si aiurea, nu numai in Romania.

Vina, insa, nu e doar a jandarmilor, care pana la urma, urmeaza niste ordine, asa cum fiecare din noi, face la joaba lui/ei.
In final, daca cineva isi imagineaza ca Ponta ar fi fost o optiune viabila, permiteti sa ma pis pe mine de ras! :rofl: :rofl: :rofl:
Ca vine acum cu mutra de morga si pozeaza in criticul gafelor PSD, a se slabi!
El a fost parte din magma aia gretoasa, de borfasi, cu pretentii intelectuale. Si Dragnea e diabolic, dar prost, se impusca singur in genunchi, Ponta insa, e de 10 ori mai periculos, pentru ca e destept. Si instruit, nu ca palmasul Dragnea!

Îmi poți da un alt motiv pt care o fata de 20 de ani și 50 de kg, sta în prima linie în fata huliganilor? Cariera?!? Visul ei din copilărie?!? Chiar ieri am văzut un reportaj făcut la admiterea la academia de politie, secția jandarmi. Să-i auzi numa pe mucosii de 19 ani ce spun, de ce vor ei sa fie jandarmi. Și aia sunt cei care vor ieși ofițeri, nu personal contractant cu cred ca este d-ra luptacioasa.
Da, sunt și s-au comportat ca niște handralai. Asa cum oamenii pașnici au fost luat la pachet cu câțiva huligani, tot asa e și ea în aceeași oala cu brutele fără creier care au gazat și atacat femei, copii etc.
Ai văzut turiștii israelieni bătuți?
Sa am vreo mila pt ea doar pt ca este femeie? În primul rand ea trebuia sa se gândească ca este femeie și nu prea avea ce sa caute acolo. Și tot asa, pt ca este femeie, nu a încercat-o niciun sentiment de empatie când a văzut cum is gazare alte femei, cu tot cu copii? Au trecut ore bune de când s-a început aruncatul cu gaze și momentul în care a fost prinsa în mijlocul huliganilor. Timp suficient sa ii fi spus șefului ca-și baga picioarele și pleacă acasă, cu orice risc.
Nu am ce sa simt pt ea decât ceea ce simt pt restul, dezgust. Pt ca de la o femeie am mai multe așteptări pe partea de inteligenta emoțională.
Dragnea, cu guvernul lui de prosti fuduli, care a primit încă o șansă de la mărinimosul și civilizatul, ne baga în colaps. De fapt suntem deja cu un picior în el. Primul guvern care deja întra în banii de trezorerie, pt salarii și pensii.

Eu iti inteleg punctul de vedere, dar cel putin ce am zis eu ai inteles gresit:

• daca Ponta iesea nu se ajungea in situatia asta nu pt ca era o alternativa ci pt ca sub el Dragnea nu misca in front
  • daca l-as vota pe Ponta l-as vota de nervi
  • Iohannis ma scoate din minti cu aerele astea de nemtzalau. Adica pana acum era mut ca un peste ca deh, asa face un nemtzalau si acum isi pune poalele in cap la rand cu Dragnea in declaratii care mai de care mai jenante. Acum nu mai este mut cum era cand a acceptat-o pe Dancila fara sa clipeasca. Si nici nu cred ca trebuia sa faca altceva decat a o accepta, pt ca imi dau seama ca PSD avea un plan clar, cu sau fara Dancila, dar ce sa vezi…a acceptat-o scurt si dupa aia ne-a intors fundul lui de neamtz elegant ca deh, presedintele nu da cu subsemnatul pt tot ce face si nu e obligat sa justifice tot. Ce a urmat a fost o tacere de cateva luni, luni in care se complimenta reciproc cu Dragnea, evident, tot ca un nemtzalau stilat. Si ce face acum? E mai circar decat a fost Basescu vreodata.

Cat despre duduia jandarm, sunt oarecum de acord cu @Ziggy.

Nu pot sa lesin de parere de rau la adresa ei sau sa am intelegere cand totusi sunt lucruri de neinteles:

• toti veniti in echipament de lupta de la inceput
  • o cacacioasa de 20 de ani in prima linie la gazat si imprastiat bastoane celor agresivi
  • aceeasi cacacioasa caftita in altercatii de niste unii, dar salvata tot de cei pe care trebuia sa ii ia la maciuci, nu de huliganii ei cu bastoane
  • nu imi amintesc daca a plecat pe targa de acolo (desi as tinde sa cred ca nu), insa din spital a plecat zburdand pe piciorusele proprii desi in noaptea cu pricina se faceau niste declaratii de ti se rupea inima, de genul vai sarmana ramane paralizata…

A plecat pe picioare, e filmarea aia cu “unde m-ați băgat, fraților?” buuuna întrebare…

Pai si atunci ce spanac intelegere as putea avea fata de situatia ei daca s-au facut declaratii cum ca ramane fufa paralizata in conditiile in care ea a plecat pe picioare din piata si mai apoi din spital.

Ah si inca ceva. Mie daca la munca mi se spune sa sar in cap, sa comit o frada sau sa agresez pe cineva, nu o sa o fac, nici ca sarcina de serviciu.

Iar in cazul lor e clar ca stiau ca ce va urma e planuit. Nu a fost un protest oarecare ce a degenerat. Asa ca de la mine se vede nu ca au executat sarcina de la job ci ca au fost complici.

A fost o minciuna grosolana, oficiala!!! Iar f dubios mi se pare faptul ca au fost lăsați singuri acolo, ea și pampalaul de langa. Și, dacă tot e sa sacrificam unul doi de-ai noștri, pt efectul emoțional, atunci hai sa folosim o femeie. Care-i tuta de serviciu? “Unde m-ați băgat, fraților?”

Da, cu orice risc, cand nu ni le asumam noi! E foarte usori sa cerem altora sa fie eroi, de-aia nu se schimba nimic in Romania! Oricum ar fi, e foarte urat sa spui asa ceva despre un um batut. Un om, femeie, sau nu, protestant sau jandarm, nu conteaza, eun om!

@Queen, nu trebuie sa lesini de parere de rau, dar faceti doar o parelela, daca oamenilor nu le pasa de un om batut, de ce le-ar pasa politicienilor, ca oamenii nu au conditii europene. Serios acum!
Motorul oricarei societati sanatoase, e spiritul civic si interesul pentru bunastarea celuilalt.
Nu e doar vina politicienilor, ca Romania e, unde e, politicienii aia, dintre noi s-au ridicat si gandesc exact ca restul populatiei “mie mi-e bine, restul, n-au decat sa-si aranjeze vietile cum vor”!

De unde reiese, ca desi imbracati de lupta, fata aia, n-a stiut ca urma sa se lase cu bumbaceala.
Minciunile oficiale, sunt nenumarate, asa ca asta se pierde in noianul de gogosi!

Legea spune ca militarii pot refuza executarea ordinelor ilicite. Iar executarea lor nu înlătură răspunderea personala.
Dar e nevoie de discernământ, și de unde vrem noi asa ceva?

Exact, in momentele alea, iti scoti legea din buzunar si citesti daca ordinul e licit sau nu!

@Ziggy, esti mai inteligenta de-atat! Oamenii actioneaza DE FRICA! Stii, reptilianul, fugi sau lupta. Unii fug, altii lupta, de-aia se lasa cu batai in masa.

Stai ca nu inteleg. Adica jandarmii au dreptul sa actioneze din reflex? :fearful:

Dupa parerea mea…nu, nu au niciun drept sa faca asta.

Nu a știut ca va fi bumbacita ea, de acord. De faptul ca oamenii pașnici sunt gazati și agresați, a avut timp multe ore sa se lămurească.
Ba uite ca știu, sunt căsătorită cu fost militar, care și-a dat demisia din sistem în momentul în care a aflat ca va fi oarecum obligat sa facă ceva ce nu-și dorea și era și oarecum ilegal, având în vedere ca participarea în teatrele de operațiuni din afgh/Iraq Era și este optionala.
Pt dzeu, nu suntem în razboi sa între în pușcărie pt dezertare. Poate printre asistentele medicale de la smurd, gazate și ele, au fost fete de vârstă ei.

Sunt anumite meserii in care esti obligat sa o incasezi daca altii reactioneaza din reflex sau chiar sa mori, lasand pe altii sa se salveze inaintea ta. Asa ca da, am pretentia de la un jandarm ca inainte de a pune mana pe bata la comanda sa se intrebe daca ordinul e legal, indiferent de contextul in care trebuie sa faca asta.

:joy: :joy: :joy:
Dreptul? Acolo nu e vorba de ratiune, sunt poate 5% din toti oamenii aia de-acolo, care au rationalul pe “ON”, in conditiile alea. Restul, fie la comanda, fie in inertie. Iar frica e mai puternica, decat empatia, in situatiile alea! Ca tu ai pretentii, ok. Eu nu am! Asta ar insemna sa am si ceva incredere ca oamenii aia, o sa fie suficient de puternici, mental, sa nu se lase dusi de adrenalina (in cazul in car enu exista ordin dat). Iar eu nu am atata incredere in oameni!

@Ziggy, sotul tau e UN OM, el nu e sablonul dupa care s-a creat lumea! Eu nu caut sa disculp pe nimeni, insa refuz sa trec cu vederea, pacatele ambelor tabere.

Si in final, sa stiti ca exterminarea evereilor, in Germania nazista, sau a opozantilor comunismului, in Gulag sau in inschisorile comuniste, nu s-a facut de catre politicieni, ci de catre oameni, ca mine, ca voi…
Asta raspunde la niste intrebari, referitoare la psihologia omului si a maselor, stiti?

Pai atunci ne intoarcem fix in punctul despre care zicea si Ziggy. Nu cred ca e cazul sa ii fie cuiva mila ca a luat bataie duduia jandarm. Asta e…o mai si iei pe coaja. Si o mai si meriti daca te-a mancat in fund ca tu femeie sa te duci in prima linie echipata de lupta.

Aaaa nu stiai ca se va lasa cu naspa? Pai tu nu ti-ai folosit singurul neuron sa te intrebi de ce pleci echipata asa la protestele unora pasnici de luni de zile? Nu ti l-ai folosit ca ti s-a parut misto sa iti pui echipament de testoasa si masca pe figura.

De asta eu ma oripilez mai putin la treaba cu “smardoiaca si handralaii” ca nu e departe de adevar.

Mie mi-e mila! La fel de mult, cat de protestantii batuti. Si nu e o femeie, e un om, e un angajat, cara e fie a simtit chemare, catre munca aia, fie a facut-o din nevoie, fie din dorinta de “prestigiu”. Ca oricare alt om! Si daca nu e la fel de inteligenta ca tine, sau ca mine, asta nu-i anuleaza dreptul la viata. Si la fel oricarui protestant, indiferent de IQ.

Eu nu dezbat cine anume a gresit, ca asta e mai mult decat clar, dar mi se pare trist, ca e atata lipsa de empatie. E teren perfect, pentru violente, ca alea din timpul nazistilor, sau sub regimul lui Stalin. Cand oamenilor nu le pasa de ceilalti, acolo se ajunge!

@Samoa, pai hai sa ne întrebam cum ar reacționa în cazul unui riot adevărat, pe model civilizat european, ca tot am pus filmulețe. Ai văzut polițiștii din Grecia? Aia sunt atacați cu bate, cu cocktail Molotov, cu vorbe nu mai zic, ca ne întrec grecii la înjurături. Li se pune camera în fata și tot nu este gazat cel care doar filmează, la noi gazeaza jurnaliștii de la televiziuni și ziare importante.
Frica pe naiba, de ce sa le fie frica, de oameni pașnici cu stegulețe? Aia 50 max de huligani, înclin sa cred ca tocmiti de ei, puteau fi extrași chirurgical. 1000 de jandarmi nu au fost în stare? Sau aveau nevoie de ei, mai bine zis. Au ofițeri infiltrati printre ei, nu e niciun secret.

Sa știi, Sam, ca empatia este una dintre cele mai mari “defecte” ale mele, sunt extrem de empatica, pana în punctul în care mi se face foarte rau. Cu toate astea, nu pot arunca cu ea în stânga și în dreapta. Emoatizez cu părinții și copiii care suferă în spitalele din România, empatizez cu copiii care merg 15 km dus întors prin noroi sa meargă la școală, empatizez cu oamenii gazati și bătuți mișelește în Pta Victoriei. Empatizez cu copiii mei care cresc în tara asta și sunt nevoiți sa între în școală pe poarta din dos, pt ca cea din fata, a elevilor, a fost închisă ca asa dorește o directoare comunista căreia ii place sa umilească elevii, fără sa le ofere nimic. Empatizez cu învățătoarele lor, puse acum iar în situația jenanta, umilitoare, sa ceara parintilor iar diverse lucruri pt a-și putea desfășura activitatea la clasa cât de cât normal, pt ca nu au nici măcar un copiator decent în școală.
Empatizez chiar și cu mine și încălțămintea mea stricata prin noroaiele prin care sunt nevoita sa îmi duc copiii la școală pt ca un individ, susținut politic, strica zeci de metri de trotuar pavat din impozitele plătite de mine și de alții, pt ca are de 2 ani un ansamblu de locuințe în construcție.
Vezi tu, în România avem multe chestii cu care sa empatizam, pana sa ajungem la proasta aia.

Ma rog, netul e plin acum de porcarioare ce o vizeaza:

Da, stiu, e un site de 2 lei. Dar spanac…chiar pare tampitica asta vreuna animata de idealuri inalte sau care sa fi simtit vreo chemare? Alta decat a se da grozava cu bastonul in mana, in echipament de lupta, crezand ca e aparata de trogloditii ce o insoteau?