Democratia noastra cea de toate zilele

Si din atata empatie, se naste ironie, la adresa unei femei batute!
Intr-o tara care se vrea civilizata, genul ala de comentarii, te descalifica automat, în competiția “cel mai empatic cetățean din scara noastră”!
Pentru că oamenii trebuie să facă parte dintr-o anumită categorie, ca să merite empatia. Unii merită, alții nu! Ea nu merită, e din categoria Caligula, Stalin și Pol Pot.

@Queen, nu toată lumea e deșteaptă și animată de idealuri înalte. Tot nu merită bătaie de pentru lipsa de inteligență!

Mno, cam asta!

Nici nu deschid link-ul. Aia nu e publicație, e o budă și nu le fac trafic, indiferent ce-ar publica.

Era acolo în calitate de jandarm. A luat bătaie un jandarm. Între jandarmul Ștefania și alte sute, poate mii de femei gazate și agresate, îmi îndrept empatia, fără sa am nevoie de prea multa inteligenta, către cele din urma.

Eu nu dezbat beneficiarii empatiei tale. Ci ai rautatii gratuite!
Femeia aia, nu e de vina, ca profesorii sunt umiliti si ca tu-ti strici pantofii in noroaie.
Calitatea de jandarm, n-o anuleaza pe aia de om, ca nu devin toti niste Robocop-i imuni.

Inca o data, nu politicienii ucid in masa, ci oamenii “normali”!

Bun. Hai sa presupunem ca era un bărbat în locul ei, își lua câteva peste ceafa și ajungea în spital cu doua cucuie. Discuția asta nu ar mai fi existat. Lipsa mea de empatie, răutatea mea și inteligenta utilizata la subcapacitate, iar nu ar fi fost aduse în discuție, cel puțin în contextul asta.
Adaug ca nu sunt nici îndeajuns de feminista. Sau stai, ca e fix opusul feminismului, ca și asta a devenit o noțiune neclara. Deci dacă eu, femeie, plec sa ma lupt, trebuie sa fiu tratata cu mănuși și sa se facă gol în jurul meu, sa beneficiez de simpatie/empatie/protecție whatever, sau sa fiu tratata fix la fel ca și camarazii mei bărbați?
Corect, nu ai discutat beneficiarii empatiei mele, ci chiar existenta ei în sine. Și asta doar pt ca nu i-o acord jandarmului Ștefania. Nu-i bai, primesc bastoane în continuare, ma ofilesc destul de greu.

Dar eu nu am zis ca merita bataie, mah. Am zis ca si-a luat-o si case closed. Prea se rezuma episodul 10 august la o cacacioasa care si-a cautat-o. Pai pe principiul ca jandarmul e om si reactioneaza impulsiv in functie de context, fii sigura ca o sa ma tin departe de orice proteste mult si bine. Chiar nu tin musai sa fiu intre cei care inspira mila ca au luat-o pe coaja degeaba.

Eu am zis în mod repetat, că nu e o femeie, ci un om. Discuția ar fi existat, pentru că nu pot fi de acord cu ideea “ai lor s-o ia, ai noștri să scape!”, indiferent dacă e vorba de un bărbat sau o femeie.
Feminismul îmi provoacă silă, în afara ăluia care militează pentru educația și emanciparea femeilor. În rest, o gașcă de muieri, lipsite de ocupație, care fac scandal că un nerd apare cu un tricou cu pin-up girls! Cum dracu să iei în serios, o așa mișcare și pe membri ei?

Stai asa, dacă nu empatizez cu ea, înseamnă automat că mă bucur? Am zis clar ca nu am simțit absolut nimic pt ea. Eu nu am privit mitingul asta ca pe o lupta între ai noștri și ai lor, nu am făcut galerie ca la meci. Nici măcar nu a fost o lupta, a fost un atac unilateral și total disproporționat cu capacitatea de apărare măcar, nicidecum de riposta.
Și cred ca au mai fost vreo 2 jandarmi ajunși în spital, nu face nimeni caz.

Asta.

Ok, vinovata. Nu-mi pasa deloc de jandarmul Ștefania, nici de ala de lângă ea. Da’ chiar, pe ala de ce nu-l văicarim?
Poate părea ciudat dar, realizând acum ca nu simt empatie chiar pt orice, ma binedispun. Thug life ce mai am și eu :sweat_smile:

Mno, suntem liberi să ne simțim bine, cu ceea ce ne face să ne simțim bine.
Pe mine comentariile tale, m-au întristat! Și mi-am adus aminte, cât de câinoși pot fi oamenii, fără motiv!

Raportul evenimentelor din 10 August din piata este secretizat. Vai de noi!

Hai ca ati avut ceva activitate zilele astea :smile:

Eu am vazut live toata faza cu madam Stefania si pe mine personal m-a luat lesinul. Da, recunosc ca m-am cacat pe mine cand am vazut-o la un pas de a fi calcata in picioare. Si m-am bucurat pana la cer si inapoi ca o mana de oameni de bun simt au protejat-o.

Insa, de aici si pana la circoteca media care s-a facut pe tema ei este cale lunga. Si da, poate ca verbal suntem mult prea dure uneori, dar nah, ne-au mai ramas doar vorbele pe post de arma.
Pe partea cealalta, muierea a fost dusa pe PICIOARELE ei la colegii care au lasat-o prada multimii :wink: Aceeasi donsoara si-a lasat sefii sa apara la TV a doua zi si sa ii planga de mila ca este paralizata.
Da, se cam duce si mama empatiei cand vezi asemenea lipsa de moralitate si bun simt.

Cat despre psihologia maselor, jandarmii nostri stiu fff bine cum si cand sa actioneze corect. De data asta nu s-a dorit asta. E atat de simplu.

In weekend a fost circoteca mare in Londra. Injunghieri, betivi, oameni violenti cu politia. Mai si culmea dracului dar nimeni nu s-a pus cu bataie pe populatie sau pe agitatori si nimeni nu le plange de mila politistilor.

Nu am văzut în direct dar chiar și-asa nu bag mana în foc ca as fi reacționat ca tine. Dar tot nu mi se pare ok datul cu un om de pământ, un om cu care într-un fel sau altul, ai mai schimbat doua vorbe, pt un x absolut, care făcea parte dintr-un aparat de opresiune, și și-a luat furat câteva. Pe mine asta ma întristează, incapacitatea de a accepta, nu neapărat înțelege, ca celalalt vede lucrurile altfel, ca celalalt are alte sentimente și trăiri etc. Analogii cu nazi, cu Stalin și toate nenorocirile pământului pt ca tu ai un sentiment iar celalalt nu, într-o chestiune care nu suporta comparație cu ororile acelea.

Motive sa fiu rea, cainoasa, lipsita de empatie pt ea, eu zic ca am avut vreo suta de mii, printre ei și cei mai apropiați prieteni de familie, care erau acolo cu băiețelul lor de 8 ani, și ne povesteau de la ora 17 ca sunt li se da cu gaze la un anumit interval de timp. Noroc ca au placat la timp și nu au pățit nimic. I-am urmărit tot timpul pe fb și am vb pe mess.

Am găsit găsit contextul acestui atac al jandarmilor, filmat chiar din una dintre mașinile polițiștilor pe care brutele trebuiau chipurile sa le salveze de mulțimea furioasa. Băieții de la politie, SIAS, gestionau excelent situația cu manifestanții pașnici, aveau culoar de retragere și vorbeau omenește cu oamenii, cu geamurile lăsate. Dar asta pana au apărut jandarmii, aruncând cu gaze, bastoane și grenade in toate direcțiile. Chiar și polițiștii sunt șocați de apariția lor și transmit prin stație sa stea potoliți jandarmii. Jos pălăria pt SIAS, oameni pregătiți, capabili sa gândească și sa gestioneze situația

Hear, hear!!!

Stii care a fost primul gand cand au picat pe jos cei doi jandarmi?!?! “Iese macel daca nu sunt scosi din multime ASAP”.
Si da, iesea macel daca aia doi pateau ceva. Deci practic empatia a fost pentru toti cei din piata, da, madama included. Dupa ce ca ma cacasem pe mine la ideea de ce o sa iasa DACA, m-a mai luat si lesinul cand am vazut-o pe aia bagata in garduri si la un pas de a fi calcata in picioare.
Am gura mare si spurcata dar la origini sunt o mare cacacioasa :smile:
Si tocmai pt ca am gura spurcata nici nu iau in serios si nu pun baza ff mare pe vorbe spuse la nervi. Si sunt nervi acum, sunt ffff multi nervi si furie. Si toti, toti suntem oameni.
Aia cu furia maselor se aplica si pentru momente cand ai vrea sa injuri de toti dumnezeii si nah, nu te lasa educatia sau PC-ul modernist.
Cred ca multe agresiuni s-ar atenua daca am mai stii si sa ne dam dracului direct fara prea multe ofiliri.

Si daca tot discutam despre care bataie a fost sau nu meritata: cei care au aparat-o pe cucoana nu sunt de plans de mila?!
Pt ca daca e sa analizez situatia la modul cinic: aia si-a luat bataie protejata de echipamente. Cei care au scos-o din multime, si-au luat omor, pumni si picioare, imbracati fiind in tricouri si pantaloni scurti.
A zis coana stefania macar un multumesc? :wink: Si, uite asa se duce empatia…pentru ca nah, cu totii suntem oameni.

@Daria, exact, toti suntem oameni. Pe mine m-a durut carnea pe mine, pentru fiecare om gazat si batut, dar si pentru ea. Indiferent ce-a manat-o sa se angajeze acolo, ce-a tinut-o sa-si dea demisia, imediat (cine sunt eu sa-i stiu motivatiile?), oamenii nu trebuie sa ia bataie!
Si eu raman la parerea mea, ca daca te lasa rece, ca un om ia bataie, numai pentru ca NU face parte din tabara ta, sa ma ierti, esti cainos!
Iti imparti empatia cum vrei si esti liber s-o faci. Eu sunt de asemenea libera sa am o parere. Si s-o exprim, for that matter!

Ce vreau sa spun este ca nu mi se pare asa soc si groaza ca sunt unii care o spurca pe gagica. Aia e, cand vezi oameni calcati in picioare si gazati, cand vezi plozi de-o schioapa ca se sufoca pentru ca niste hahalere au indeplinit ordinele penalilor…nah, se cam duce sufletului inteligenta aia emotionala.

Am avut si eu amici cu copii mici in piata. Cel mai mare noroc a fost ca majoritatea protestatarilor au fost oameni cu capul pe umeri. Nu s-au lasat prada panicii si se opreau sa ajute oameni cazuti pe jos etc. Altfel, se facea un ditai stampedul de faceam parastase 10 ani de acu-nainte.
O amica cu copil de 3 ani mi-a zis ca s-a speriat ingrozitor de tare cand pustiul incepuse sa se sufoce. S-au oprit oameni si au ajutat-o. Ba cu apa, ba alta gagica i-a dat repede un pampers sa ii puna copilului pe fata etc.
Cand vezi imagini cu copii sufocandu-se, cand vezi imagini cu oameni care isi iau pumni in cap pe la spate, cand vezi imagini cu oameni in tricou care ridica mainile pasnici si sunt cacati cu bataia…pot intelege, chiar pot intelege si reactia inversa in care consideri jandarmul dusmanul. Si nu, parca nu as compara oamenii furiosi pe o nedreptate evident de crunta cu nazisti sau stalnisti.
Da, raul e facut de noi toti dar nu mereu poti opri raul cu flori si zambete. Ochiul pentru ochi va fi mereu la putere.

In aceste conditii, jandarmii au avut mare, mare noroc ca psihologia maselor a fost la noi usor mai apatica. In Londra pt astfel de abuzuri ale politiei urma un riot de nici Regina nu cred ca mai reusea sa scoata politia din mainile cetatenilor.

Nu cred totusi ca lucrurile sunt atat de simple.

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie: ma duceam la protest, aveam si un copil mic cu mine. Si ma gaseam in situatia in care riscam sa fiu calcata in picioare, in care imi luam pulane pe spinare gratuit si in care imi vedeam copilul tumefiat la fata de la gaze.
Cu mana pe inima iti spun ca nu am un suflet atat de mare incat sa nu imi doresc sa calc vreo cateva testoase in picioare.

Sa zicem merci ca romanii sunt doar rai de gura. Pt ca daca raspundeau cu adevarat la provocarile nemernicilor (pt ca asta au fost, provocari.Datul cu gaz incontinuuuuu ore in sir inseamna empatie, nu?) mancam multa coliva.
De asta zic, nu as face atata caz pe vorbe. Faptele vorbesc de la sine. Si, din punctul meu de vedere, faptele spun ca a existat al dracului de mult bun simt si empatia in seara aceea.

Nu acelasi lucru as putea spune despre “uniforme”. :wink:

Daria, eu nu vorbesc de oameni care au fost in piata si care s-au dovdit a fi, multi dintre ei, deosebit de lucizi si saritori, ci de telespectatori, ca mine, ca tine, ca altii.
Nu stiu altii, dar eu stiu cum e sa iei bataie. In general. Si de la autoritati (intr-un caz special) si mi-e mila. Ma doare pe mine, cand altii sunt batuti!

Total de acord. Dar mai stiu si ca personal, nu as varsa prea multe lacrimi daca propriul abuzator ar fi ciufulit un picut. :wink:
Cainoasa stiu, dar dupa cum ziceam, sunt om. Ma gazezi gratuit, dai cu pulanul in mine aiurea-n tramvai si te astepti sa am lacrimi in coltul ochiului dc se schimba roata?! Nope. Cel mult, pot sa aleg sa fiu om educat si sa sustin in continuare ca dreptatea se face doar cu legea-n mana.
Dar n-as putea totusi sa fiu ipocrita si sa spun ca vaiiii m-as sufoca de durere si empatie pentru abuzator.

La fel cum nu am reactionat taman educat cand am fost atacata pe Fainari sau in alte dati. Nu mi-am facut dreptate cu legea-n mana ci cu cele doua maini din dotare. Am avut lacrimi pentru ca a trebuit sa dau cu creatura de pamant? Nope. Aveam lacrimi pentru mine stiind ca riscam sa fiu si batuta si cu geanta furata.

Delicata si complexa situatia. In orice caz, zic din nou, nimic nu e doar alb sau doar negru.

Ma rog, ce incerc eu sa spun este ca nu as pune musai stampila de cainos pe cineva care are curajul sa afirme ca n-a fost empatic in acel context, cu jandarmii.
Cunosc prea multi oameni “empatici” si numai cu vorbe dulci la purtator care nu s-ar da in loc sa ii dea in cap pana si ma-sii pentru bani, functie sau o viata mai usoara.