Democratia noastra cea de toate zilele

Inca o data, eu nu am pretentia ca restul lumii sa simta ce simt eu, insa, mi se pare urat, sa dai cu rautacisme gratuite, cand un om e batut. In plus, as vrea sa stiu, cum ar reactiona, toti cavalerii astia ai dreptatii, care stiu exact cine si cum trebuie sa se comporte, in situatiile alea. Adica in care ei ar fi imbracati in testoase!
Plus explicatii de genul " a vrut sa fie smardoaica, o cacacioasa de 20 de ani, intre handralai", bai voi glumiti?
Femeia aia, era la munca, o munca precis ca oricare alta. Daca spala geamuri la etajul 45 si cadea, sa fi vazut atunci, jale, ca iete, biata, castiga si ea o paine, nu se ducea la videochat!
Daca cocea pita si-si ardea fata si bratele, la fel, era scandal, ca biata fata, la anii aia…Ah, dar cine pizda ma-sii se credea ea sa lucreze ca jandarm? Am vazut noi la televizor, cine sunt cacatii aia de 19, care dau admitere la politie!
Mda…
Noi n-am avut 19 ani si gargauni in cap, am crescut maturi si cu intelepciune de bunic bonom! Nici n-am crezut la un moment dat, ca am inteles cum stau lucrurile, ca mai apoi viata sa ne arate cat de necopti am fost, asa ca de unde intelegere, pentru o cacacioasa de 20, care s-a dat smardoaica intre handralai. Ce cauta acolo? Trebuia sa fie in Bamboo, sorbind cocktailuri, in cautare de-un sugar daddy!

Atunci nu-s empatici, ci niste prefacuti, prin urmare, nu avem un obiect al discutiei.

Ce am incercat eu sa spun este ca verbal ff multi dintre noi suntem cainosi uneori. La fel cum un om poate fi empatic in general, dar dc contextul se schimba poate deveni cel mai al dracului individ.
Nu exista om 100% empatic sau om 100% evil. Sau cel putin asta e parerea mea.

@Samoa, in mod cert e o neintelegere la mijloc. Noi cand am tot spus ca ce cauta acolo o cacacioasa de 20 de ani nu ne refeream la faptul ca ea la munca ar fi zis “hai mah ca merg si eu cu voi sa ii incing pe aia”. si nici nu se gandea careva ca vai, cum i-a dat prin cap sa se faca jandarm in loc sa se faca pitipoanca profesionista sau femeie de serviciu.

unul dintre cele mai dubioase lucruri la mitingul respectiv, asa cum am spus, a fost organizarea jandarmilor. dupa luni intregi de mitinguri pasnice, la care au venit in numar rezonabil, echipati in uniforme simple, deodata la un miting al acelorasi oameni (ca doar nu isi imagina cineva ca diaspora e reprezentata de niste huligani) au venit in echipament de lupta. e clar ca s-a stiut de la inceput ce urmeaza si precis si ei au stiut ce urmeaza. nu exista varianta ca au primit ordin sa ia cu ei toata munitia si sa se echipeze pana in dinti in caz de ceva, iar ei fara sa stie ce si cum s-au executat cu toti.

ok, se stie ce urmeaza sau ma rog…sa presupunem prin absurd ca nu se stie, dar se cere o astfel de pregatire. pai frate, in primele randuri se pun cei cu experienta, cei bine dotati fizic. culmea, la protestul asta toti cacaciosii cu chef de incaierare erau in primele randuri. si iarasi, o femeie jandarm, de varsta si cu experienta ei in primele randuri? nu ti se pare ceva in neregula cand ti se cere asta? adica te executi asa la o chestie care stii ca e neuzuala si care la naiba, e impotriva a ceea ce ar trebui sa ti se aplice tie ca angajat tanar si femeie pe deasupra? sa fim seriosi, nu cred ca jandarmii actioneaza la hei rup. modul in care sunt asezati este sigur prestabilit si exista niste reguli pt asta. incalcarea lor sau acceptarea incalcarii lor nu se poate scuza cu "pai si ce voiati sa faca? sa zica ca nu vrea? pai era la munca!"eh, daca era la munca, munca lor presupune si o cafteala. asa ca nu a facut decat sa primeasca obiectul muncii.

de asta fetele au tot spus ca si-a cautat-o. cu siguranta ea stia ce cauta acolo.

Eu nu am afirmat niciodata ca si-a cautat-o. Ba din contra, era sa prestez un maxim lesin pe parchet. Sincer, am avut discutie in contradictoriu cu @Ziggy pe tema “ordinului”. Ea sustine ca tine @Queen ca poti sa ai liberul arbitru. True. Sunt total de acord.

Sa zicem ca la faza asta sunt usor mai toleranta pentru ca multora le tremura chilotii ca raman fara job sau un venit stabil. Sa nu uitam ca Romania nu sta chiar roz la oportunitati. Deci sincer, chiar pot intelege ca unii tineri fac pe dracu in patru sa ramana intr-o pozitie.

Eu dezbat ideea ca un limbaj mai dur nu vine la pachet cu o inima de caine.
Dezbat ideea ca la cata frustrate si furie am acumulat, macar libertatea sa ii mai trimitem la origini pe anumiti indivizi sa o avem.

Daca e sa intram in dezbateri concrete cu ce cauta tipa acolo, cu organizarea jandarmilor…ajungem, zic eu, la aceeasi concluzie: si-au batut joc organizat, au stiut toti ce fac.

Sa nu uitam ca duduia a intrat in multime purtand arma. Arma care i-a disparut. Sa nu uitam ca jandarmii nu aveau ce sa caute inarmati pana in dinti. etc etc.

Sunt atatea chestiuni dubioase si au fost atatea abuzuri incat da, zau daca pot intelege unde e rautatea aia absoluta ca sunt luate la perpulis cateva din personajele cu pulanele in dotare.

Empatia mea pentru duduie s-a dus definitv a doua zi. Cand i-au iesit sefuletii la interval sa declare la tv cum ca: vaiiii, nu stiu cum sa ii anunte parintii ca paralizie/risc de paralizie.
Plecase pe picioare noaptea!!! PE PICIOARE. Ehh, in conditiile de imoralitate generalizata, zau daca eticheta de smardoaica mi se pare asa de soc si groaza.

Mi-ar crapa obrazul de rusine sa particip la asemenea mascarada. Nu m-as mai putea uita la parintii mei si in oglinda sa iau parte la asemenea ipocrizie si dementa. Tu si familia ta, ati oferit credit un regim comunist care se apropie cu pasi repezi de dictatura.
Epitetul de smardoaica poate parea chiar blajin in context.

Eu nu am treaba, cu circumstantele care au adus-o acolo. Nici ce-au declarat sefii ei, nu are relevanta, pentru mine.
Faptul ca un om, femeie, mai degraba copil, lua bataie si lumea, urmand firul logicii “era inarmata, stia la ce vine, nu a protestat impotriva ordinului, etc” considera ca e ok, ba mai mult, ca si-a cautat-o, bai oameni buni, eu nu pot sa inteleg!
Si mie se pare urat sa spui asa ceva, foarte urat!
E la fel de urat pe cat au spus cacatii aia de la guvernare, ca jandarmii au actionat legal si in legitima aparare!
Cu alte cuvinte, aia batuti, meritau.
Restul dramoletei, cu risc de paralizie si alte artificii, ce sa zici? Evident ca au incercat sa umfle gogoasa, iar daca ea n-a iesit (din nou) sa contrazica sefimea, iata, e o scarba!
Poate, dar asta tot nu inseamna ca merita batuta!

Dap, intr-adevar, fix asa este. Dar este doar o alta scarba dintre multele care au dus societatea aia pe cele mai infioratoare culmi ale obscenitatii, mitocaniei si dezastrului.

Asta e o urma de speranta si lumina in tot dezastrul asta. Faptul ca atatia romani au facut plangeri penale e un mare semn de normalitate! Jos palaria!!!

Hai sa vorbim totusi si despre faptul ca mandrutele astea pot fi si niste scarbulite care o merita peste bot.

Ok, posibil ca aceasta Stefania sa fie nevinovata. Mi-au trecut oricum nervii pe ea.
Ok, bataia e ceva ce nu merita nimeni. Nici nu promovez violenta.

Dar frate nu ma simt chiar asa rusinata cand gandesc la adresa lor chestii de genul: ce palme peste ochi sau suturi in fund merita. Si nu, asta nu inseamna ca intr-adevar le vreau batute.

Mai citesc uneori chestii de genul:
https://m.adevarul.ro/locale/vaslui/mesajul-politistei-i-a-numit-pulifrici-cei-care-i-platesc-leafa-rog-contribuabilii-sa-mi-accepte-scuzele-1_5b681d47df52022f75129e7b/index.html

Cate o cacacioasa din asta in uniforma descopera Fb-ul si mai citesti si chestii de genul.

Ma scuzati, dar eu nu sunt asa bisericoasa sa gandesc “eh, e caz izolat, e si ea tinerica”. Io sunt mai de la tara si nesimtita si gandesc “ce pumni in cap meriti tu”. Acum chiar sa ne ingrozim de la atata lucru…vai cum se poate, parca e usor deplasat.

Ei, dacă un om bătut, îmi atinge coarda umanității, genul ăsta de declarații, îmi face sângele să fiarbă!
Pentru că vezi tu, una e să te prezinți în piață, la serviciu, alta e să faci declarații private, cu epitete la adresa pulimii, care îți plătește leafa!
Acolo, n-aș avea milă, aș da-o afară, c-a mâncat-o în dinți!

Pe mine nu ma mai impresioneaza niciun subiect politic. Acu’ se face o luna de la protestul vietii. Nu s-a intamplat nimic dupa, dar ni se pare cool sa citim, sa comentam, sa ne agitam, sa ne feisbucim pe tema asta.

Avem pesta porcina. Cui ii pasa? Daea oricum e cu oaia asa ca poate fi in continuare ministr agriculturii pe fondul intregului circ.

Presedintele este bufonul guvernului. O dam cu rectificarea bugetara in sus si in jos. Nimic nu se mai intampla in tara asta ca a cerut iohannis avizul csat.

Se termina si povestea cu asteptarea csat. Indiferent ce va urma dupa va fi motiv de circ.

Asa ca cine are chef de hipstereala din asta gen noi luptam, nu ne lasam, nu are decat.

Psd guvernează și face și opoziție totodată, asta da performanta.
Firea în conflict cu dragnea, sa vedem cine scăpa.

De fapt, reiese din grafic ca sta cel mai bine dintre tarile alea.

Da, intr-un anturaj cu adevarat de invidiat langa fratii nostri rusii. O statistica cu tari exclusiv UE ar fi fost si mai dramatica.
Da, avem probleme mai grave de atat. Dar tot din categoria “human rights” si “democratie” sunt. Stam prost, fff prost.

Cat despre ce mai fac baietii…nu mai are sens sa mai tocesc tastatura. Potopul.

Cu tupeu mai baieti, cu tupeu, ca doar la asta va pricepeti cel mai bine. Duceti planul pana la capat, ce dracu.

In caz ca va mirati ca veorica nu s-a mai facut de ras de ceva vreme si in caz ca inca nu ati aflat, please be informed ca maine veorica il viziteaza pe regele spaniei :joy:

Eu ajung sa cred ca s-a dus vorba despre veorica si au inceput sa o invite astia sa o cunoasca si sa se distreze si ei ca nu le vine sa creada ca exista asa o proasta cum au auzit prin presa sau pe la tv.

Muy bien! :rofl:

Muy…