Democratia noastra cea de toate zilele

:rofl: :rofl:
Orice om ii place cu gene lungi ca fetele dă pă Insta! Care esti tu geloasa si frustrata :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Da, sunt verde de ciuda! Mereu mi-am dorit niște parasolare din astea! Fascinant cât de des clipea lângă nen’su Dragnea, de emoții sau o incomodau genele.

Zici ca-s desenate de-un copil, corijent la desen! :smile:

Cred ca sunt din alea false de se pun smoc cu smoc, îndoite cu cleștele de gene și rimelate excesiv.
Cu gene foarte lungi ma pot lauda :grin: Sunt atât de lungi, încât în facultate mi le-am tăiat cu forfecuta pana la juma de cm, îmi lăsau dâre de mascara pe ochelari :laughing:
Au crescut la loc, din fericire.

Eu am zis ca-i pictura naiva :joy:

Ai de capu’ meu. Nici nu era suficient de penibila. Chiar era cazul sa atraga putin mai mult atentia asupra propriei persoane ca nah, a inceput lumea sa puna mana la ochi cand apare ea :hear_no_evil:

Hai sictir!

Lelelelleeee, leeleeeee

Cum mai e cu sobolanii, puricii, spitalele mizerabile, radet-ul si blocurile care vor pica la primul cutremur mai serios?!
Ahh, daaa, s-au rezolvat toate, am uitat. Pai sa o mai punem de un party atunci, ce dracu.

Ies de la sala, care e la 20 de min de mers pe jos de casa. Nu fac 100 m ca jap sare una in fata mea cu un pliant pe care mi-l baga sub nas: stiti de referendumul din 6-7 octombrie?

Eu: da!
Ea: mergeti sa aparati familia traditionala! In pliant aveti toate detaliile!
Eu: NU!
Ea: de ce? Stiti despre ce e vorba?
Eu: pe bune? Chiar vrei sa iti explic de ce nu si sa iti spun eu despre ce e vorba?
Ea: NU!
Eu: tot asa ma gandeam si eu…

Pfuuuuuu, n-as avea parte de o nevertebrata din asta, zilele astea. Si asa am niste draci si stresuri cat casa, mi-ar prinde bine un sac de box.

In alte conditii cred ca o trazneam. Dar asa, proaspat iesita de la sala sunt destul de zen. Mai tare m-a enervat ca isi tot vantura fitzuica pe langa shakeul meu proteic din care sorbeam tacticos.

In schimb da, in fiecare seara cand ma intorc acasa, ma unge la suflet acel “muie psd” scris de romani la metrou. Da, este tot acolo si am mai descoperit vreo inca vreo doua urari de bine pe alte panouri :joy::joy:
Pana nu isi fac astia contractele de publicitate sa acopere panoul cu afise, multi romani care circula prin zona vor avea motive de distractie :smiley:

Mare noroc a avut. Vezi daca se duce femeia la Biserica? O ajuta Dumnezeu, si-i tine diavolul cu limba ascutita la distanta. :joy::joy:

Ati vazut nerusinatii?!? Nu sunt religioasa, dar mi s-a intors stomacul pe dos, aducandu-mi aminte si de bunica-mea draga, care a fost femeie credincioasa…

Acolo unde există liste, pentru că primăriile și instituțiile din subordinea lor nu au întotdeauna chef să respecte legile care impun transparența cheltuielilor bugetare. Unele dintre achizițiile făcute pentru spectacole și concerte nu sunt trecute prin sistemul electronic de achiziții publice (SEAP) și sunt afișate doar pe site-urile instituțiilor. Altele nu sunt afișate nici pe site, nu sunt trecute nici prin SEAP. Altele sunt afișate într-un stil disprețuitor, cu informații evazive. Exemplu: Centrul European, Cultural și de Tineret „Nicolae Bălcescu” (instituție bugetată de Primăria Sectorului 4) face o achiziție de 130.000 de lei pentru servicii culturale, o afișează în SEAP, iar la rubrica „descriere”, acolo unde ar fi trebuit să menționeze pe ce a dat banii, spune doar atât: „achiziție directă”. Un fel de „vreți să știți pe ce-am cheltuit banii? Pe cheltuieli”.

Așa că suma de 6,2 milioane de euro este, în mod sigur, mai mică decât suma reală cheltuită în această vară de primăriile bucureștene pe evenimente stradale. Și administrația Bucureștiului are în continuarea ambiții mari: într-o ședință de consiliu local programată ieri, primarul general Gabriela Firea a hotărât suplimentarea cu aproape 18 milioane de lei (4 milioane de euro) a bugetelor ARCUB și CREART, două dintre instituțiile prin care Primăria Capitalei organizează concerte, târguri și spectacole.

Doamneeeee, ne-om trezi vreodata si noi la realitate?!?!

Hahahahahaah

Daca nu le-a dat baietilor ce trebuie pt costul voturilor. I-a zis tatucul ca e cazul de plece acasa. :joy::joy::joy:

Care credeti ca va fi tendinta la referendumul asta pentru cei care sunt impotriva: sa se boicoteze sau sa se voteze nu?
Ma framanta chestia asta. Cand am inceput sa intreb in jurul meu, am realizat ca sunt o gramada de oameni care nu petrec atat de mult timp pe net si nu prea erau la curent cu boicotul. Si care vor sa mearga sa voteze nu. Cred ca ne-am impartit in 2 tabere.
Cand vad cat de agresivi sunt BOR cu campania pro si cand imi aduc aminte ca Dragnea a mai fost condamnat o data pt fraude la un referendum, imi e teama ca si daca in mod real nu se implineste pragul de 30%, au ei grija sa scoata voturi din palarie daca e nevoie.

Pragul de participare necesar pentru validarea referendumului este de 30% din numarul celor inscrisi pe listele electorale. In plus 25% din cei inscrisi pe listele electorale trebuie sa exprime un vot valabil - restul voturilor pot fi nule. Daca aceste doua conditii sunt indeplinite, referendumul este castigat de acea parte care reuseste sa obtina 50%+1 din voturile valabil exprimate. Adica se poate castiga referendumul cu 12,5%+1 din cei inscrisi pe listele electorale.

Si extras dintr-o decizie CCR ref. neparticiparea la referendum ca modalitate de exprimare a unei optiuni politice

.

Eu stiu asta. Doar ca la ce vad in jurul meu, imi e teama ca oricum o sa se implineasca acei 30% oricum, fiindca sunt destui care sigur voteaza da, in timp ce cei care sunt impotriva sunt impartiti intre boicot si mers si votat nu.

Dafuck, am ascultat-o pe Dăncilă în PE :poop:

Sunt spiciles. Voi?