Democratia noastra cea de toate zilele

Clasa politica este fix produsul societății noastre, nu i-au adus extratereștrii. Deci da, rădăcină problemei în oamenii de rand se afla. Și în mine, ca doar nu is specie superioara. Pătrațica mea e frumoasa, în pătrațica mea e bine. Las ca merge și asa.

Daaa, toti am gresit mult si gresim in continuare. Eu am gresit si am incurajat sistemul saptamana asta! Am facut asta si o spun cu mana pe inima.
Da, sunt lasa, da, nu imi pot vedea oamenii dragi suferind. Nu pot! Puteam sa fiu principiala cand stiam deja preturile si care unde trebuie dat?! Nu, nu puteam…am pus si io inca o caramida la dezastrul de acolo. Mi-o asum.

Tu ai fost șantajata sa îl “încurajezi”, e o chestiune diferita.

Nu am fost santajata. Nu au fost discutii de genul “n-o operam pe ma-ta”. Si probabil ca nu conditioneaza actul medical.
De asta zic, am partea mea de vina si mi-o asum. Dar pe partea cealalta cand asta vomita si alea nu ridicau un pai…io nu mi-am putut asuma sa fiu principiala.
Ca pana la urma s-a dovedit ca le-am facut burtile mari degeaba…ca tot io am facut job de asistenta, asta e partea a doua.
Dar psihologic, nu am putut sa nu ma asigur ca macar ce tinea de mine am facut. Dar, omenia nu se poate cumpara.

Scarbele noastre castiga mai multi bani pe luna decat castiga o asistenta medicala aici. Pt ca repet, indiferent de ce ar spune unii si altii, se baga bani la greu in buzunare. Doar ca acum soptesc pacientii “am dat, dar nu vrea domnu doctor sa se afle, am dat dar mi-a zis asistenta sa nu vorbesc cu nimeni despre asta”. Diferenta este ca aici asistentele ma tin de mana si cand imi iau sange…acolo…rad ca niste hiene in timp ce iti mai sparg inca o vena si timp ce te iau la unspe metri “haideti doamna ce sunteti asa emotiva”.

Șantajata între ghilimele și asta, subliminal :laughing:. Adică ai înțeles clar ca trebuie dat, altfel mama suferă. Asistentele au grija sa tina fenomenul în viata. Tot un șantaj îl vad.

Dap, la furia asta am renuntat si eu de multa vreme. La asta, la revolta ca iohannis e un mameluc care ne-a pricopsit cu Veorica, la amuzamentul pe tema tutei de Veorica. Avem fix rahatul pe care ni-l meritam, iar psd nu face decat sa speculeze ceea ce speculeaza si alte partide, propria lor masa de manevra. Suntem un neam de tampiti si ne meritam soarta. Acum cred ca intelegi si mai bine ce vreau sa zic cand zic ca eu nu ies la proteste, nu imi mai pierd vremea cu dezbateri politice, cu urmarit toti pulifricii “rezistenti” care de atata amar de vreme au impresia ca ei dovedesc maxima preocupare si implicare cu protestele lor hipsteresti si cu activitatea lor pe Fb. Si tot din acelasi motiv le transmit un mare sictir celor care mai nou se kk pe ei ca vaaaai tineretul sa se implice in politica…asta e salvarea. Yes, right! Ce era sa mai fac si eu, cu ce era sa imi mai pierd vremea si eu :joy:

Securistul care ma tot hartuia in spital pe tema statutului marital al chirurgului, mi-a zis ca generatia mea, a celor nascuti dupa '80 este inceata si de asta merge tara prost. Asa ca din partea mea, le doresc o moarte cat mai dulce in spitalele si in tara aia care merge bine dupa parerea lor. E perfect mah totul, ce-ai?! Pt ce sa lupte tinerii?!
Iar asta dupa ce isi permisese sa ma ia la pertu si sa ma intrebe din senin, cate tigari fumez pe zi. Asa e la noi acasa, orice pulifrici isi permite sa se bage in seama si sa puna intrebari personale precum facea la ma-sa in ograda.

Aoleu, la câți nervi am eu pe ăștia, de nu mi-ar ieși unul în cale ca mușc din el. Generație înceată la minte, ma?!?

Nu, eu cred ca de data asta, m-am vindecat de tot de orice urma de revolutionar avuta in mine. Pentru ca nu esti prost de-a binelea sa iti futi nervii pt unii care zic ca e totul fff bine pt ca uite, ai cearsaf spalat in spital?!
Unul nu simte ca nu e ok sa tipe la tine o asistenta sau un doctor. Unul nu simte ca e tratat precum un caine de unii care sunt platiti cu bani multi (hai sictir cu plansul ca sunt sarace cadrele medicale) din bani publici si la negru.
A ajuns Bucurestiul ala o mizerie de oras. Gropi, gunoaie peste tot, galagie ca la balamuc, oameni rai si neamuri proaste tot mai multe. Nu stiu de unde dracu au aterizat frate toti acolo dar e calitatea umana tot mai proasta!
Si atunci pt ce dracu sa mai lupti?! Nu cumva ai rol de prostea familiei?! Ba ai. Pt ca este ca in cazul ala cu iei baba si o treci cu forta strada.
Pai daca baba se simte bine in hazna, de ce sa nu o lasi mai acolo?!

Boul cred ca a stat si a tras cu urechea la ce vorbeam eu cu tipa care il astepta pe taica-su. Aia era pe stilul nostru - tflista obosita si aia, ce sa facem.
Se facuse ora 14, mama nu mai iesea la de reanimare. Eram in picioare de la 9 pazind acea usa.
Doamne fereste, nuuuu, chiar nu aveam pretentii de spital/clinica de Londra sau Praga unde are mereu grija cineva sa anunte prostul sau proasta care sta dupa un pacient. “gicule vezi ca ma-ta e bine, stai linistit.” “Maricico, vezi ca barbatul este ok”. Ce dracu mah, doar sunt din Romania, mai lasam ifosele astea la o parte?! Stai sclavule acolo si asteapta si ploconeste-te. Du-te dracu de vierme, ca nu meriti mai mult.

La 6 dimineata se dusese deja tata la spital ca sa se asigure ca mama e ok dupa noaptea la reanimare. Intreba stanga-dreapta doar atat: “e bine?”. A intrat o scarba de asistenta in plina reanimare si a urlat in gura mare, citez: “cine pula mea e doamna Daria ca e barba-su agitat la usa”. Evident, isi luase deja banii, ce dracu…vrei sa isi inceapa ziua fara mocaciune de la prosti?!
Si nu-i asa ca pacientii de la reanimare fix de un urlat de acest gen aveau nevoie la ora 6?! Si nu-i asa ca tot tu sfarseai in puscarie daca o bateai pe aia de sa manance cu paiul o luna?!

Revenind la securist. Am sunat chirurgul la un moment dat sa intreb de ce totusi nu mai iese din reanimare. Omul a fost sincer: e totul ok insa nu avem paturi.
Pai nu avem un sistem ff bun si tare misto?! Hai mai ca nu mai e atat de naspa. Ce mare lucru sa atarni asa ca prostul.
Cand am auzit ca e ok, dar asteptam pat, am rugat-o pe tipa sa tina ochii mai departe pe usa de la ATI ca voiam sa fumez o tigara.
Cand ma intorc si dau sa termin de urcat scarile, imi rasare securistul in fata si ma ia direct: “cate tigari fumezi pe zi?”
De acolo…s-a ajuns la generatia mea care este inceata. La faptul ca noi am distrus si distrugem tara pt ca vrem capitalism si democratie si dam nas la perversi etc.
Si nu, nu m-am certat si nu i-am comentat decat “va rog sa va vedeti de treaba dumneavoastra”…pentru ca nu mai aveam energie pentru retardati de genul asta. In schimb tflista cealalta nu a mai avut nervi :joy:
Pt ca nu prea mai ai nervi cand tac-tu sta in spital de peste o luna, cand frati-tu e pe dializa si statul ii da muie in fiecare zi, cand maica-ta e si aia prin alte spitale etc.

@Daria multa sanatate mamei tale, of, prin cate a trebuit sa treci.
Ai mei au stat an de an prin spitale caci nepoata a trebuit sa inceapa dializa de la varsta de doi ani. Acelasi lucru mi-au spus si ei, comportamentul personalului medical din spitatele de stat lasa de dorit, cu exceptia Clujului unde au avut un tratament foarte fain si unde merg in continuare. Ce au cei din Cluj in plus fata de Bucuresti, ca doar si acolo vin oameni din toata tara? Banui ca un management mai bun, ca altceva nu vad, doar bugetari sunt si aia, iar managementul e politic …

Am o prietena care se pregateste sa dea un concurs pentru postul de asistenta, intr-un oras din Moldova mea draga, si mi-a zis clar ca se va prezenta dar probabil ca nu va intra pentru ca doar cei cu pile de la pesede au sanse. Asta desi o plac colegele, sefa la fel, ca a facut aici multe luni de voluntariat!

Foame mare :smile: :joy::joy::joy::joy:

Ideea nu e rea, însă, venind de la snapanii ăștia, nu ma trage inima sa pun nici 10 lei în conturile statului. Pt ca puf! și banii dispar!

Mie nu mi se pare o idee buna indiferent de la ce guvern ar veni. Mi se pare fix metoda de umplut buzunarele aparatului de stat.
Oamenii trebuie sa economiseasca/investeasca singuri.

Asta mi se pare din aceeasi categorie cu mizeriile de programe gen “prima casa”. Cum au si astia in UK. Statul care isi baga coada aiurea-n tramvai. Si uite asa ajungi sa ai preturi crescute pt niste mizerii de 30 de mp. Pt ca da, lasa ca garanteaza statul.

Asa si cu metoda asta de a pune bani deoparte.

Aici trebuie sa te contrazic :grin: Eu am cumparat casa prin programul asta, atunci cand a aparut el si era intr-o forma mult diferita de cea de acum. A fost fffff ok din toate punctele de vedere, inclusiv conditiile care priveau statul.

Acum din ce vad la altii lucrurile s-au imputit. Cea mai mizerabila chestie fiind aia cum ca nu se mai fac credite in euro ci in lei, evident indicele fix nu mai este euribor ci robor. Cei care iau acum, chit ca iau un imprumut mult mai mic fata de ce am luat eu, platesc o rata aproape cat a mea.

Asa ca nu as zice din principiu ca nu ma bag la prima casa pt ca e vb de stat. Lucrurile trebuiesc analizate de la caz la caz.

nu este nici asta chiar asa. dintr-un motiv pe care nu il inteleg neaparat, proprietarii chiar evita sa vanda celor care vin sa cumpere prin prima casa.

Nu am spus ca nu a fost program bun pt cei care si-au luat casa asa. Ce spun eu este ca aceste programe duc la cresteri artificiale de preturi.
Deci personal as prefera ca statul sa isi bage coada cat mai putin in astfel de chestiuni.

In uk preturile au crescut din cauza asta pt ca “dezvoltatori imobiliari” isteti. Mi-e greu de crezut ca in Romania nu s-a intamplat acelasi lucru si ca baietii destepti nu au profitat de statul ff dragut si darnic.

Mai mult timp de asteptare pt aprobarea programului din cate am inteles eu.

in cazul caselor nu a fost asa. prima casa nu a dus la cresterea preturilor. nu mai zic de faptul ca acum nici nu mai poti cumpara prin prima casa altceva decat locuinte de maxim 5 ani. cu cat e mai veche cu atat e mai complicata treaba.

eu cand am luat chestiile erau destul de simple. credit in lei, cu avans mic si conditii avantajoase. preturile scazusera mult, pt ca tocmai cazuse zdravan piata imobiliara. adica in aceiasi bani in urma cu 2-3 ani nici nu visam sa pot cumpara ceva, orice…care sa fie cat de cat decent. si cel putin la inceput, cam nimeni nu voia sa le vanda celor prin prima casa.