Democratia noastra cea de toate zilele

si asta a fost cam legenda. cand existau intarzieri erau din cauza bancilor, nu din cauza statului. la mine de ex banca mi-a garantat banii fara sa am apartamentul, pt 3 luni. in timp de 3 luni eu trebuia sa vin cu casa. daca nu veneam reluam procesul care imi mai acorda inca 3 luni.

multe banci in schimb erau niste petarde si se ascundeau dupa povestea cu statul, ca de aia dureaza asa mult, ca de aia te freaca de iti iese untul. nu era deloc asa. era doar din cauza bancilor. dupa ce am avut casa a durat fix 2 saptamani toata tevatura, aboslut toata, cu notari, evaluatori, toate cele.

Aham, si pe cine ajuta cel mai mult si cel mai mult genul asta de ajutor al statului si aceasta obligativitate? Nu cumva pe dezvoltatorii imobiliari care construiesc blocuri peste noapte?! Deci chipurile statul ajuta tinerii dar in acelasi timp ii obliga sa cumpere locuinte noi.

Ahh, asta da. Eu spuneam de ce unii proprietari refuza sa isi vanda casa cand la mijloc este programul prima casa.

eu nu vorbesc de programul de acum. tocmai ce iti ziceam. la inceput prima casa a fost o chestie fffff ok pe care eu nu o regret deloc. acum nici nu as lua prin prima casa si nici nu as economisi pe baza statului.

este cum a zis si @Ziggy. nu este musai ca tot ce vine de la stat sa fie o chestie naspa. pot fi si chestii ok. ca in situatia de acum nu m-as incurca cu statul nici platita, este deja alta discutie.

uite, de ex pt unii oameni iese din discutie sa ia altfel decat prin prima casa pt nu au de unde sa scoata un avans mare, cum este cel al unui credit ipotecar normal. prin prima casa avansul poate fi extrem de mic, in functie de casa pe care o vrei.

apoi actele la notar au preturi preferentiale si cheltuielile notariale nu sunt deloc de neglijat cand vine vb de asa ceva.

adica mi se pare super ok ca oamenii sa beneficieze de astfel de chestii. pt unii chiar reprezinta un ajutor importat.

eu de ex a trebuit sa platesc avans mare ca am depasit destul plafonul maxim prin prima casa si tot ce depaseste acel plafon pui din buzunarul tau. dar pt cei mai multi este suficient de mare plafonul. chiar nu mai sunt preturi aberante la apartamente.

apoi conditiile pe care le am eu de atunci sunt net superioare celor pe care le au cei prin noile programe prima casa.

Nu am spus ca tot ce vine de la stat este rau. Eu zic doar ca aceste programe ajung sa faca mai mult rau decat bine pe termen lung, la nivel de societate. Ok, individual, unul si altul au avut de castigat. Da, in felul asta isi permit tot mai multi sa isi ia o casa a lor. Dar sunt si dezavantaje. In acest caz, cresterea preturilor si o tot mai slaba calitate a locuintelor.
Pana la urma este vorba de cerere si oferta. Un avans mai mic duce la un numar mult mai ridicat de tineri care isi pot face credit pt o casa. Ce se intampla cand este cerere mai mare? Creste pretul, incep sa se construiasca locuinte tot mai proaste. Si uite asa ajungi sa platesti zeci de mii de euro pe apartamente in Popesti Leordeni care nu au nici macar canalizarea facuta.

S-a intamplat aceasta chestiune in UK, mi-e greu sa cred ca in Romania (unde se construiesc blocuri ilegale) dezvoltatorii imobiliari au fost mai simpatici si mai draguti.

Cateva articole pe tema. Am mai citit acum cativa ani pe tema si in financial times dar nu am timp acum sa gasesc articolul. Ce am pus mai jos merge doar cu abonament platit.

https://www.ft.com/content/d763c9fa-7c31-11e7-9108-edda0bcbc928

aici deja sunt chestii colaterale. uite, inainte de prima casa, cand piata imobiliara era la un nivel de ameteai, de ex apartamentul meu de 2 camere, in zona in care e si cu toate celelalte avantaje pe care le are, era probabil undeva peste 150.000 de euro.
si oi sta eu la etaj rezonabil, in bloc relativ nou, langa parc, peste drum de metrou etc etc, dar zau de facea 150.000 de euro.

pe vremea aia, in ciuda chestiilor astea si chiar neexistand prima casa, se intampla un alt fenomen. bancile acceptau un grad de indatorare fantastic. acum nu iti mai accepta nimeni asa ceva. ei, atunci se accepta asa un grad mare de indatorare ca aproape iti permiteau sa te indatorezi 99% din salariu.

asta a avut niste consecinte mult mai dramatice pt societate. multi si-au pierdut casele pt ca dupa perioada aia si toata explozia aia de preturi a urmat criza. atunci preturile au scazut la jumatate sau chiar cu doua treimi. salariile au scazut, in special la stat, iar la privat valuri de disponibilizari. oamenii au ramas cu credite fabuloase pt case care costau ffff putin fata de pretul platit. vanzarea lor nu a mai fost o solutie pt ca nu mai acopereau valoarea creditului. ratele la banca devenisera imposibil de platit si asa si-au pierdut casele.

Da, sunt o gramada de chestiuni care trebuiesc luate in calcul. Ar fi misto daca am avea presa financiara serioasa care sa faca si la noi reportaje pe tema. Cu statistici, cu tot ce trebuie.
Raman insa la parerea mea, statul ar putea ajuta in alt mod tinerii. Nu trebuie sa ajute garantand pt creditul personal al fiecarui individ. In schimb m-ar/i-ar putea ajuta cu o undita.
De exemplu: taxe mai mici, eliminarea sinistrei birocratii romanesti si incurajandu-ma sa imi fac propriul business etc. Imi ia 10 minute dupa ceas sa deschid online o companie aici. In primul an statul englez iti spune sa nu te agiti, ca nu se asteapta sa faci profit deci nexam taxe.
Cum e la noi? Cum se incurajeaza micii antreprenori? De asta spun, as vrea sa vad altceva de la porcaria asta de stat.

mah, imi permiteti sa spun ca sunt P R O S T I cu spume cei care se kk pe ei de doua zile, pe Fb, cum ca “woaaaa, valizaaaaaa, valizaaaa, esti mancat Liviule, valizaaaaaaa, yeeeeee, tremura Liviule, ti-a venit sfarsitul, valizaaaaa, valizaaaa!”

sunt prosti mah, prosti cu spume, o prostie din aia coplesitoare care te face sa ii privesti cu compasiune si sa te bucuri pt ei ca prostie nu doare :joy: daca prostia ar durea, facebookul ar fi un loc mult mai aerisit, dar nope…nu doare :joy:

Il doare in cur pe golanul ala ordinar. Sunt prea multe hahalerele care beneficiaza de pe urma prostilor. Prea mare caracatita, prea ca la tara.
Golanul va continua sa faca legea.

Sunt foarte naivi, în tot cazul. ”Daddy, e belină”, ”Rise i-a ras mustața”, hahaha și hihihi. Meantime ăla-i ia pe toți la, mă scuzați, perp*lis. Încaltea când am văzut glumițele lu’ Cartianu, să-mi pun mâinile-n cap.

Părerea mea e că Dragnea nu doar că nu va face nicio zi de pușcărie, sau ce zic eu, nicio oră.
Și va pleca numai atunci când va dori. Și unde va dori.

Să nu ne amăgim cu Udrea și Bica, alea-s două proaste care au căzut, ca… evident, proastele. Dragnea e cu totul alt aluat.

O sa fie un sir de evenimente interesante in urmatoarele luni de zile. Dragnea face ce stie mai bine, negociaza, santajeaza si daca nu rezolva nimic, exclude din partid pe cei care il incomodeaza.

Kk, vezi sa nu cumva :joy:

Dintre oamenii care mai sunt sanatosi la cap in tara aia si inca in putere - mai sta oare cineva sa dezbata ce face Dragnea, ce face PSD-ul?!
Din cate vad, se fac bagaje intr-un ritm absolut turbat. Nu stiu, dar m-ar ingrijora extrem de tare sa vad ca e potopul in jurul meu si ca risc sa raman doar eu cu pensionarii.
Sunt pe un forum privat unde majoritar sunt doar barbati care muncesc in IT. Multi dintre ei lucreaza pe bani ff multi si au viata de lux in Romania. Nici prin cap nu le trecea sa paraseasca tara.
Intru acum vreo saptamana pe forum si raman masca: - 5 dintre oamenii vechi si de neclintit din ideea “daca ai bani ti-e ff bine in Romania” sunt cu bagajele la usa. Vreo doi deja au venit in plimbare pana in UK pentru ca nah, sutele de euro castigate pe zi din consultanta nu le vor salva copiii daca ajung la vreun doctor in Romania.

Infioratoare timpuri…E bine ca sarbatorim centenarul cand natia s-a dus deja dracului si tara aia in vreo doua generatii va fi populata de alte natii. Trist.

Mafia grupului din jurul lui Dragnea isi intareste pozitia cu orice conflict aparut, incet, dar sigur, distruge orice alt grupulet pesedist care i se opune, eu zic ca nu e de ignorat.

Crezi ca mai interesează pe cineva circariile din psd sau dintre dragnea și Iohannis? Cum se mistocaresc între ei cu dosarele și valizele, cum și le zic ei cu zâmbetul pe buze? Ne umplem de satisfacție, “mama, ce i-a zis-o maaa, mama ce i-a tras-o, maaaa”!!! Telenovela de 2 bani, fix ca protagoniștii, ne-am umple gândurile aiurea cu rahat pe băț sa mai stam sa cascam gura la ei. Stampila pe Ioha nu pun! Din cauza lui și a strategiei lui închipuite, vom prelua președinția UE cu cel mai penibil, execrabil
și analfabet guvern din 89 încoace.

Eu nu ma umplu de nici o satisfactie, circaria ma oboseste, urmaresc doar care tabara castiga sau pierde alegatori, ca doar alegerile pot intoarce roata.

Hai sa îți spun ceva, negru pe alb. Sceleratul asta încă mai este în prim plan mulțumită icoanei de Ioha. Pt ca dacă omul, în ianuarie 2018, și-ar fi cotrobăit puțin în memorie, și-ar fi amintit de ce el însuși a fost respins ca prim ministru de către Base, cu toate ca era susținut de o alianță parlamentara covârșitoare, 65%! Atât aveau PSD, PNL și UDMR, când s-au dus la Base cu Ioha pe tava. Și Base a spus scurt, aceasta alianță este doar parlamentara, nu este înregistrată la tribunal asa ca jet cu Ioha vostru cu tot. Ca sa vezi, fix situația de acum, când PSD și Alde au format o alianță doar Parlamentara! Deci daaaa, constituția ii permitea, dar el ne-a mințit ca pe prosti cu “aritmetica din parlament” my ass, de unde trag următoarele concluzii:

1. L-a lovit roza de nu-și mai amintește momentul 2009
  2. E prost de crapă pietrele de nu a priceput nimic nici atunci, nici acum.
  3. A știut f bine ce face, a știut ca poate evita, dar nu a vrut. Adică rău intenționat. Ce criza a evitat? Ce criza putea provoca, mai rea decât asta, din care nu vom ieși mult și bine?!?
    Deci toată circaria asta, am înțeles ca și astăzi a mai ieșit sceleratul cu valize și filmulețe, i se datorează marelui profund gânditor.
    Da, Base a trebuit sa îl accepte pe ponta in 2012, dar tot constituțional, pt ca venea din partea unei alianțe înregistrate, USL. Înțelegi diferența.
    Dacă Ioha ar fi avut măcar un ou, poate se clatină tara o luna doua, dar nu la nesfârșit. Acum adio șanse, nu va mai repeta dragnea scenariul să-și dea guvernul jos, iar așteptând alegerile alea salvatoare, murim cu speranța în brațe

Iohannis nu e prost dar nu a facut intotdeauna cele mai bune alegeri si nu a explicat bine de ce a facut acele alegeri. Dragnea, e nebun, dar un nebun puternic, nu vezi cum fiecare atac la adresa lui este transformat intr-o oportunitate de a-i elimina pe cei care i se opun . Iesirile lui demente cu valizele sunt aplaudate de pesedei. Sa nu uitam, pesedeul e greu de ucis, sa nu uitam ca Bucurestiul e pesedist, Sudul tarii si Moldova sunt pesedizate. Nimic nu va distruge pesedeul din exterior, opozitie sau presedintele tarii, singura speranta este ca sa faca implozie din interior.