Democratia noastra cea de toate zilele

De la Ioahannis citire:
”Am avut o discuție destul de lungă (n.r. cu premierul). I-am explicat doamnei Dăncilă câteva chestiuni. Cred că a înţeles un pic mai bine care sunt probleme trebuie luate în considerare. Înțeleg că Guvernul a vrut să creeze o platformă de discuție în jurul acestei teme. E o discuție exploratorie, nu e greșit. De acolo până la o mutare efectivă e cale lungă. Respectăm legislația internațională. Există tratatele internaționale, noi suntem parte, suntem membri ONU.“

Serios nenea preshu??? Atat ai de zis? Ca vorbeau si guvernantii ca baietii, iar asta nu e gresit. Explorau…

Ma scuzati, dar lesin de emotie.

Iohannis nu o sa reactioneze niciodata ca Basescu, Ponta sau alti clapaitori de buze, n-a facut-o nici in cele mai complicate momente, cum a fost campania electorala, cand s-a aruncat in el cu cele mai mari mizerii. O sa vedem care vor fi urmarile declaratiilor iresponsabile ale lui Dragnea si Dancila, nu vor ramane lucrurile asa, si nici nu pot baga mizeria sub pres, poate doar picioarele in gips, ca asta am inteles ca a facut Melescanu, nu? O adunatura de idioti!

Cum am zis, din bula aia a voastra, pe care o invidiez profund in momentele astea, e usor sa zici mai-mai ce mumos face cavalerul Iohannis, nu ca marinarul de Basescu. Eh, eu il preferam de mii de ori pe Basescu.

Sa o zicem altfel: Basescu era un golan, Ponta unu cu aere de educat. Ok! Basescu si Ponta au coabitat, s-au incaierat si apoi iar au coabitat. Culmea, cat timp Basescu era in fotoliul de presedinte, Ponta nu si-ar fi permis niciodata astfel de golanisme, Dragnea style.

Iesirile lui Basescu erau bleah, dar nah, le zicea ca la birt in timp ce era la brat cu Udrea, de doua ori bleah! Dnul Iohannis a facut-o de rahat altfel pe dna prim ministru, nu vezi, i-a explicat ca sunt niste tratate de care trebuie sa tinem cont, ca la prosti!
Anyway, vad ca Basescu strange semnaturi pentru doua tururi de scrutin, o idee excelenta, sper sa aiba succes.

Realitatea e ca fiecaruia trebuie sa ii vb pe masura calitatii lui. Toanta aia de Dancila nu cred ca are capacitatea de a sesiza penibilul sau de a se rusina de discursul lui iohannis. Forma de viata mai proasta ca ea, nu cred ca exista. Eh, eu nu pot sa apreciez ca iohannis a incercat cavalereste sa apostrofeze o terminata.

Si nu pot sa inteleg cum tot ce ai de zis ca presedinte in situatia asta e ca na nah, era vb doar de o discutie exploratorie si nu s-a decis nimic.

Imi pare rau, dar eu preferam de 100 de ori abordarile dlui Basescu.

Va aduceti aminte de episodul asta?

Eh, Iohannis nu o sa aiba niciodata capacitatea unei astfel de abordari. Atitudinea lui de mameluc cu staif nu mi se pare admirabila.

Da, memorabila discutia, imi amintesc ca va intrebam pe voi daca e adevarata scena, sau e o facatura. Basescu pare stapan pe situatie, Ponta pe dinafara. Situatia nu s-a schimbat nici astazi, presedintele vorbeste si doveste ca stie despre ce e vorba, prim ministrul de astazi e total aerian, minus spectacolul basescian.

Nu e facatura. E 100% reala. Si repet, daca e sa te iei dupa unu si altul, actorii sunt un fost marinar si un fost procuror.

Pfua, ce îmi place s-o revăd. Ar fi trebuit să ceară bani pe bilete, frate, Caragiale ar fi fost invidios pe sceneta asta :))))

Mai stiti, dupa ce Base nu a mai fost presedinte cum isi smulgea lumea parul din cap: valeeeeu!!! Daca il pune vreunul prim ministru??? Aoleeee, sariti!!! Fugiti!!!

Ce vorbesti frate, cu Base prim ministru fluieram, nu eram in rahatul de acum, ingropati pana in gat.

Majestate, nu-i poti compara pe cei doi. Iohannis e genul cu care iesi in lume, Basescu te face de kkt, ca injura tare si scuipa pe jos.
Basescu, la ora asta, era suspendat!
Dragnea i-a dat tarcoale lui Iohannis, ca motanul, oalei cu smantana, dar nu prea-i da mana sa faca miscari bruste, ca-i sta dulaul Europa in ceafa.
Iohannis nu-i Basescu si nici Drgnea nu-i Ponta, care a avut oarece manusi, ca tinea la imaginea lui de om politic. Nu uita ca Basescu a avut niste consilieri, care s-au carat rand pe rand. Si nu erau niste martafoi, asta ar trebui sa spuna totusi cate ceva.
Poate bula, din care privim noi da avantajul de-a nu reactiona intru totul emotional.

Daca io, care l-am urat pe Base din ficati, zic de ceva vreme il vreau inapoi. Era acolo, era prezent, stia tot ce misca si reactiona pe masura, iesea si explica punct cu punct tot, pe romaneste, indiferent daca ne placea sau nu. Pe Ponta il tinea bine in frau, nu-si permitea toate mizeriile. Dranea il sfideaza fara fara jena pe Ioha, si pe noi toti dealtfel. Suntem prizonieri in mainile unor infractori, amabilitatea lui Iohannis nu ne incalzeste cu nimic. Nu-i iert in veci numirea inaptei fara sa respire, a stat drepti fix ca un mameluc in fata lui dragnea. Asta ma scarbeste, muuuult mai mult decat “golaneala” lui Base.

Eu nu cred ca vreuna dintre noi isi doreste un alt meltean pe post de presedinte. Si mai cred ca stim sa apreciem eleganta, diplomatia, educatia etc.
Insa in cazul de fata lucrurile au mers si continua sa mearga prea departe. Nu e vorba aici de comparatie intre Iohannis si Basescu/Constantinescu/Iliescu.

Este vorba ca niste talhari trag de geanta mea, de rochia mea, imi dau una peste ceafa, ma mai injura, imi baga mana in chiloti. Ce sa mai, abuz pe toate planurile.
Si, apare un nene care e platit sa ma apere si care spune: “lasati domnisoara ca le-am zis eu vreo doua, le-am aratat ca in legea 547362872 scrie clar nu ai voie sa faci ce au facut ei. Dar gata, cred ca au inteles.”
Si in timp ce iti zambeste elegant, iti intoarce curul si pleaca, lasandu-te tot in mijlocul descreieratilor.

Dupa cum ziceam, bataie de joc pe fata! Deci nu, mai sunt si unii plecati care nu mai il vad de mult pe mameluc pe post de presedinte salvator.

Personal, eu simt ca ma ia la cel mai golanesc misto cu declaratia asta.

Ahh, si in timp ce noi ne dam de ceasul mortii, omul pozeaza.

Serios, serios?! Captain Obvious much?!

Din reactiile si aparitiile astuia, ai crede ca Romania chiar are probleme extrem de minore.
Pana mea, poate chiar o fi reala treaba cu statul paralel si suntem unii dintre noi dusi cu cercul si vedem probleme unde nu sunt.

Intre un golan destept si un fandosit stilat si elegant care imi zice ca o menajeaza pe toanta de dancila ca e o doamna, il prefer pe golan. Nu zic ca iohannis e prost, dar imi pare rau…nu mi-e deloc rusine cu basescu din filmuletul intalnirii cu ponta si tuta de la finante de pe vremea aia. Basescu este un tip destept. O fi el marinar si golan, dar este un tip destept.

Si stii ce e mai rau? Ca o sa ne trebuiasca zeci de ani sa revenim la nivelul la care ne-a lasat basescu. Asa ca nah, nu stiu cat de ne-emotional pot vedea asta. Ma cam doare in cot de finetea lui iohannis. Crede-ma ca e greu sa iti imaginezi in ce stadiu e tara acum.

Si mai este o chestiune de la care incepe sa mi se puna pata si pe asta grav de tot.

Ok, am inteles si mi se pare ffff normal ca nu e genul Basescu. In fond, si de asta a primit stampila pe buletinul de vot. Mai pot intelege ca nu are diverse puteri si ca legea nu ii permite sa faca vrute si nevrute.
Pot chiar accepta existenta vreunui plan ascuns si a unor asi in maneca. Tot ce se poate. Acceptam, rabdam, speram.

Dar!! In conditiile in care ai o tara in care educatia oamenilor este sub nivelul marii. In conditiile in care ai o tara in care Antena 3 da tonul in tara. In conditiile in care geo-politic treaba e delicata, fff delicata (toate tarile est-europene se reintorc la un nationalism anti-UE/Occident periculos) tu ce faci?!

Vii cu discursuri extrem de tolerante din care aia deja manipulati de antena 3 ce inteleg? Inteleg ca “ia uite ca nici Domnu Presedinte nu a zis ca ar fi asa rau. Deci de ce se agita mana aia de handicapati din ong-uri, rezist, rahat la tava?!”.
“Nuuu, ca are dreptate domnu’ Gadea cu statu paralel si cu Soros care vrea doar sa agite spiritele”.

Ok, nu poti face mare lucru. Dar macar in discurs, poti sa tragi niste semnale de alarma populatiei??
Aaah, nu poti. Si atunci eu ma intreb de ce. Pentru ca nu, vesnica scuza ca nu e Basescu chiar nu mai functioneaza. Nu zice nimeni sa iasa si sa dea o flegma sau sa se apuce sa ii ia la morti pe nemernici.
Dar elegant si diplomatic, daca vrei cu adevarat, poti sa dai niste mesaje puternice. Ideea este ca nu vrea. De ce?! Vom vedea :wink: Dar am asa un sentiment ca ce urmeaza sa vedem nu ne va placea.

O sa ajungem sa votam Ponta cu ambele maini. Karma is a bitch!

Oh daaaa!! Si inca cu ce maini. Si ce fericiti o sa fim. De cand a inceput Ponta sa ii tot comenteze lui Dragnea, mi-a fost clar ca ne intoarcem de unde am plecat.

Bai, pe bune??? Asa arata??? Va rog sa imi iertati uimirea (care e de fapt, soc absolut), insa eu asa, n-am vazut decat in filme! JUR!
:fearful: :fearful: :scream:

http://adevarul.ro/news/politica/ferentari-politica-1_5ac1a4dadf52022f75510c75/index.html