Democratia noastra cea de toate zilele

Fix asa arata. Si asta nu de ieri, de azi. Sa nu mai discutam la ce distanta este Ferentariul de buricul targului :wink:
Si asta nu e singurul cartier care arata in halul asta. Gasesti astfel de gropi de gunoi peste tot. Mai micute, intr-adevar, dar le vezi indiferent de zona. Capitala europeana 2018…

:nauseated_face:

Eu facusem ochii cat cepele, la pozele astea, anul trecut. Zona e cea mai naspa din Sibiu, insa asa jegoasa, n-a fost niciodata!

Il intreb si pe barbata-miu ce zice de iesirea cu bicicleta la intalnirea cu ziaristii si de interviu. Aceiasi reactie: Bai, ce tare s-a luat Iohannis de Dragnea si Viorica. OK, poate sunt intr-o bula de ardeleni si de asta reactiile sunt asa cum sunt, nu e vorba de lipsa de emotie, din contra, cei cu care discut nu au o reactie pasiva, ci se umfla si inrosesc la fata de nervi.

Cum am zis, e ok sa aveti parerea voastra. De departe, dintr-un mediu civilizat, se vede cool ce a facut iohannis. Aici si pt cei ce planuiesc sa se intoarca aici, lucrurile arata altfel: un fel de bataie de joc pt fraierii care protesteaza civiliat.

@Sibipa cred ca vorbim de lucruri diferite.

Pe mine una nu ma intereseaza sa reactioneze ca un bucurestean sau ca un oltean coleric. Nu vreau sa ridice tonul, nu vreau sa arunce nici cu marlanii, nici cu ironii si nici macar nu vreau le zica ceva alora - fie ca e Dragnea sau Viorica.

Eu una, vreau sa vad concret ca ridica niste semnale de alarma, vreau sa vad ca are un plan de actiune, vreau sa vad ca se lupta (atat cat poate si cu ce poate) sa pastram totusi un stat democratic in tara aia.
Nu, faptul ca vine cu bicla si tranteste 3 fraze ironice: i-as fi zis eu ceva dar noroc ca e doamna…nu mi se pare ff ok.

Si mai e o chestiune: care e diferenta intre ce a afirmat Iohannis si deraierile misogine si sexiste ale lui Basescu?!
Pentru ca sincer, daca sunt mai catolica decat papa, este extrem de puerila si sexista declaratia lui. Nu, eu nu o iau ca pe o politete a unui gentleman. O iau ca pe “e femeie, ce sa-i ceri?! E femeie si nu ii zic nimic, ca altfel ii ziceam si ma dezbracam de caracter. E femeie si nici nu ma obosesc sa o critic serios ca nu se lipeste nimic”.

Putem interpreta in muuuulteee feluri declaratiile si reactiile lui. Iar ca sa nu mai fie loc de comentarii pe text, ar fi recomandat sa inceapa sa fie mai implicat si mai PREZENT!

Mai nene, noua ne mor copiii in spitale - la propriu, cu zile. Nu e nici cea mai mica metafora!!!

In conditiile astea, sa mor eu daca pot sa fiu happy ca i-a zis-o Iohannis. Noi realizam ca astia isi zic asa chestii la misto pentru amuzamentul nostru, iar tara aia continua sa pice?!?!?

Ma doare fix in cotul cotului de meme-uri, de glume, de rezist, de ironia lui Iohannis sau de golania lui Basescu. M-am saturat de distractii si de metafore. Vreau sa vad ceva concret.

Vreau sa il vad pe asta caruia i-am pus stampila ca iese si declara: Dragi romani, pica tara pe voi. Dragi PSDISTI puneti manaaaa si faceti treburile repede si corect ACUM pentru ca mor oameni. Vreau actiune si URGENTA!!!
Pentru ca acum e nevoie de action plan. Ca in corporatie. Deja esti cu piciorul in groapa dar nah, se mai incearca salvarea cu un action plan.

Glumite pe bicle si kkturi…prea tarziu, mult prea tarziu pentru astfel de defilari.

Iar daca chiar atat poate el ca ardelean si presedinte…sa se duca la UE, CE, unde-o stii si sa ne lase dracu in pace.
Ne resemnam cu dictatorul Dragnea si cu asta basta. Macar stim o socoteala.

@Daria cat ai urmarit din interviul lui Iohannis?

Crezi ca a inteles gresit sau pe la sfarsitul interviului ii batea la palma?

@Sibipa, nu stiu cum sa zic, dar prefer un presedinte cu cartile pe fata. Ok, daca vrei, un Basescu stilat. Unul care iese in fata, bate cu pumnul in masa si lupta cu toate armele. De asta intre Baseascu si Iohannis il preferam pe Basescu. Iar daca americanii sunt bine mersi cu Trump, chiar nu mi se pare Basescu mai penibil. Sau noi stai…suntem crema Europei, avem presedinte stilat, mut, care cand si cand le mai arunca o ironie de fac aia in izmene, nu?

Ia te uita aici ce de duamne:

Sunt asa impresionate de cavalerismul si finetea lui Iohannis de zici ce e aia.

Chit ca te superi, raman la parerea ca din bula voastra e usor de aplaudat atitudinea stilata a unui presedinte de tot rahatul.

Am intrebat pentru ca eu dupa ce am urmarit in direct interviul presedintelui, nu l-am mai gasit apoi integral, ci doar trunchiat, unde fiecare a scos in evidenta ceea ce a vrut. Concret din ce am inteles eu, urmeaza sa medieze intalnirea cu cei de la BNR si Guvern pentru ca e scandal acolo, iar cu idiotenia pe care au scos-o PSD-istii cu Israelul, o sa revina dupa ce ajunge la el un document, deocamdata a scos in evidenta ca sunt cretini si a zis clar ca pun in pericol eforturile Romaniei de zeci de ani de diplomatie in zona.

Doamnele din poza sunt alesele poporului, si nu, nu o sa vina nici un Iohannis, si nici macar un Basescu, pe cal alb sa le dea jos de pe tron.

@Sibipa cu toata sinceritatea iti spun, eu mi-am consumat resursele rabdarii.

Din bula mea, eu nu vad decat ca tara aia pica cu totul. E pe targa si i se face resuscitarea.
Mi se rupe sufletul pentru plozii oamenilor dragi, pentru copiii prietenilor care trebuie sa apara pe lume si de cei ramasi acolo care isi doresc ceva mai mult decat o groapa de gunoi pe post de tara.

Noi realizam macar un pic ce gogomanii fac aia?! Realizam ca au distrus intr-un an si jumatate cat nu o sa reuseasca altii in 10 ani sa repare?!

Nu am nimic cu Iohannis doar spun ca trebuie ceva mai multa forta si prezenta!

E nevoie de asa ceva pentru ca:

• poate mai trezeste la realitate si alti romani
  • diplomatic ofera niste semnale ca Romania este reprezentata si de oameni corecti care se opun dezmatului facut de psd.

Cand tu apari din an in Paste sa spui 3 vorbe si alea moi si caldut-ironice, care este imaginea pe care o transmiti?!

Ca astia care se agita sunt paranoici, tflisti, sorosisi si panicarzi. Ca per total tie parca nu ti se pare asa grav pentru ca nah, lasa ca i-ai explicat tu femeii…poate va intelege. Cu alte cuvinte, nici daca nu pricepe nu e drama atat de mare.

Iar cand competitia e antena 3 :wink: ce sa zic, e tare bun domnu presedinte. Ma simt usor mai bine ca i-a zis-o el. Ce dracu, dorm mai bine la noapte.

De cel putin de doua-trei ne putea scuti, daca nu accepta nici in ruptul capului prim ministru de la psd.

Cred ca ar trebui sa vezi tot interviul, ca asa, scoasa doar o vorba din context e apa de ploaie.

Al doilea guvern tehnocrat nu se va mai intampla prea curand, PSD-istii si acum se zgarie pe ochi ca au acceptat pe Ciolos pe fondul de la Colectiv, poate de asta nici opozitia nu a venit cu o propunere de prim-ministru.

Dar nu tehnocrat, Base a dus doua propuneri! In cazul in care Ioha ar fi acceptat, sigur dreapta ar fi strans randurile sa puna de-un guvern. Era o sansa sa-i adune pe bezmeticii aia si sa-i puna pe-o directie. asa…pana mea, mai da INCA o sansa, si inca o sansa, de dragul stabilitatii minunate din Romania, nu?

PSD-ul nu va da ciolanul din mana, acum ca au castigat alegerile si au majoritate sa voteze cum vor muschii lor, no way.

Stai putin, ca noi am iesit la protest civilizat, nu ne simtim nicicum luati in bataie de joc, nu am auzit pe nimeni sa se ia de presedinte, niciodata, ci am ajuns la concluzia ca e o struto-camila cu actiuni limitate, adica naspa, oricum am da-o.

Pai nu zic ca va simtit voi luati la misto. Noi ne simtim. Si cred ca e mai important cum se simt cei ce traiesc mizeria asta zilnic, decat cei cu statut de “refugiati” in loc caldut.

De la Constitutie citire.
Preşedintele României
ARTICOLUL 89

Dizolvarea Parlamentului

(1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.

(2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.

(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.

Nu lasa nimeni locul caldut, asa ca ar fi votat cu totii un guvern din opozitie cu doua maini, stai linistita.