Democratia noastra cea de toate zilele

Ma las la mana mea!
Eu am incercat in ultima vreme sa nu am decat opinii personale, fara sa folosesc “ar fi bine sa” “poate ar trebui” etc.
Si nu mai folosesc “noi” cand vorbesc de Romania. Pentru ca eu nu mai sunt acolo si stiu ca nu voi mai fi. Dar doare rau, rau de tot, sa vezi cum tara aia se duce de rapa! :worried:
Nu stiu daca am sperante, poate ca nici nu ar fi relevant, insa ii dau dreptate lui @Queen.
Ce sa-i explic eu, cum vine treaba, cand eu ma duc cantand, la munca , intr-un oras in care se face curatenie exemplara, in fiecare dimineata, unde aerul e curat si e liniste, nu cad tencuieli, turturi, sau cabluri, oamenii isi cer scuze zambind, daca se calca pe picior, sau te imping fara voie, iar scuzele se accepta tot zambind.
Medicii te trateaza ca pe o fiinta umana si nu ca pe otrepe, functionarii iti zambesc si iti dau explicatii suplimentare, pentru orice nimic, transportul in comun, e curat si punctual, in parcuri esti in siguranta si nu te impiedici in gunoaie.
Are dreptate, avem ochelari roz si ii explicam ei, ce frumos e la ea in tara!

Am vrut sa evit exemplele personale si sa combat neutru, dar daca ai deschis cutia Pandorei … :slight_smile:

Pana si eu am ochelari de cal, sau un fel de ochelari, pt ca ma bucur de niste privilegii care imi permit sa respir un aer mult mai curat decat al majoritatii romanilor. De multe ori aleg inadins sa imi dau ochelarii astia jos.

Sa vedem:

• am fost la spital PRIVAT la urgente. De ce? Vorba aia…pt ca pot. Am card de sanatate dar ma joc cu el de colo colo. Am ales sa ma scutesc de statul la coada cu lumea saraca, ore in sir si de placerea de a scoate un ban pe care sa il indes discret in buzunarul unui halat alb. Poate ma trata bine, poate ma trata rau, dar de cele de mai sus precis nu eram scutita si in general pe la urgente nu ajungi cu atitudine razboinica si chef de revolutie. Oare ce cred cei de la usile alea despre cei ca mine? Sa le zic ca e ghinionul lor ca nu au avut norocul meu? Sau ca acea Intorero, o duda pesedista care a concluzionat ca romanii traiesc rau ca sunt puturorsi pt ca altfel si-ar lua 2-3 joburi?

• am solicitat loc de parcare in luna oct 2017. Ghici ce! Nu am nici pana acum! Imi bag picioarele in el de loc. Cum am parcat golaneste pana acum o sa parcam si de acum incolo, pe principiul care vine primul, al lui e locul. Dar am fost curioasa ce se intampla daca te duci si le bati virtual in usa, cu mainile si picioarele, cu legea in mana. Nu e locul si nici cazul sa detaliez, dar am ajuns la niste situatii de un ridicol si un penibil in care din pozitia mea ma amuz, dar daca as depinde de ele m/as simtit umilita, frustrata, batjocorita…nu am destule cuvinte sa descriu. Si nu bat campii, coana @Nancy stie.

• traiesc intr-un oras in care transportul in comun e vis urat, iar traficul cosmar si biciclitul imposibil. Ghici ce! Primarita da vouchere pt biciclete si pune gazon pe acoperisul statiilor ratb!

Asa ca da, cam a se scuti cu “mah da hai recunoasteti, ca iohannis a facut frumos, fix ca un presedinte european stilat. I-a dojenit elegat pe aia, de s-au bagat sub masa! Muahaha ce le-a facut-o! Go go go Iohannis!”

Si da, am si eu ochi sa vad relaxarea de pe chipul celor din afara (al localnicilor), relaxare care nu o sa fie in 1000 de ani pe chipul romanilor. Deci discursurile astea pompoase despre politichia civilizata a la Iohannis, nu golaneasca a la Base, mi se par de natura de a persifla cand sunt argumentate chiar pana in panzele albe. Scuze, dar nu pot evita asta!

Uite aici si altii care gandesc ca nu e de loc in regula ce se intampla. Nu e deloc de admirat moliciunea asta. Ba din contra.
Acum nah, dupa cum ziceam, sa speram ca ni se va demonstra ca am fost paranoici.

Dacă Klaus Iohannis pierde încă de la debutul luptei, când nici nu s-a urcat bine pe bicicleta de campanie, toate instituțiile pe care PSD încă nu le controlează se vor preda necondiționat, fără să mai tragă un foc. Dacă însă președintele coboară de pe bicicletă și, în loc de poze cu el prin oraș, găsește răspunsul adecvat la situația gravissimă în care se află statul, atunci mai are o mică șansă în competiția de anul viitor care a început în forță, cu Dragnea epuizând, în direcția Cotroceniului, toată muniția din dotare.

Nu mai are însă prea mult timp la dispoziție pentru a dovedi că încă mai este președintele României. Dacă modificarea legislației n-o poate opri, ci doar întârzia, cel puțin la nivel simbolic și-ar putea recupera autoritatea prin gestul și cuvintele potrivite pentru acest tip de agresiuni fără precedent la funcția prezidenţială și, mai mult, la întreaga arhitectură de putere din statul român.

Latrina 3 a pus tunurile pe el incontinuu, guvernul e adunatura de toape cu gura plina de ceapa si injuraturi, Dragnea un descreierat, dar stai, ca presa nu e gura pe astia ci pe presedinte, si ii ironizeaza aparitiile luandu-i boii de la bicicleta. Bravo bravo, sus pe val toti, asa nu va lasati. Intr-un univers paralel o sa cred si eu ca Dancila sterge pe jos cu presedintele.
Sigur, daca era basescu acum, ii lua la injuraturi pe toti, hahaha. Mda, o sa le raspunda si Iohannis, pe rand, ca-s multi mai fratica si plini de bale.

Putea, cu orice risc, sa nu o accepte pe dancila, si apoi sa respinga si urmatoarea propunere psdista, pe motiv ca nu sunt capabili sa guverneze, din moment ce si-au dat singuri doua guverne jos. Putea, cu orice risc, sa accepte una dintre propunerile lui Base. Parlamentul, de teama dizolvarii, ar fi votat un nou guvern. Exista sansa ca dreapta sa stranga randurile, sa-si imparta portofoliile intr-un guvern de dreapta. psd-ul nu a avut majoritate absoluta in 2016, astfel incat sa fie obligat de Constitutie sa inghita pm de la ei. In plus, din coalitia psd-alde, s-au mai carat cativa la ponta si ala mai tanar care a plecat din alde.
Era o mica sansa… dar era! Asa, a demonstrat ca este doar un pacalici preocupat de vacante si dat bine la tv.
Asa, rahat cu perje, ne-a oferit o stabilitate de nu mai stim ce sa facem cu ea de misto ce e.

Ieri și azi m-am frăsunit prin Frankfurt și pe tren v-am tot citit.

@Sibipa, cu toată simpatia ți-o spun, în calitate de diasporeancă: eu te cred, serios că te cred că ești bine intenționată, dar atitudinea ta devine ușor-ușor sfidătoare față de toate fetele din Ro. Mă uitam în ce condiții am călătorit aproape 600 de km în două zile - Intercity Express, micul dejun în vagon-restaurant care arată ca-n filme, clătite, suc de portocale și cafea, trenul mergea cu 150/h și cafeaua mea abia dacă ”vălurea” puțin în cană, trenuri punctuale și controlori foarte amabili. La hotel - upgrade gratuit pentru că eram prima dată la ei și deci avea rol de ”welcome”, mers pe jos în centru și găsit foarte ușor ce căutam pentru că obiectivele sunt semnalizate de trebuie să ai orbul găinii să nu le vezi, străzile curate la maniera că pe kilometri întregi n-am văzut măcar un muc de țigară, șoferul de taxi de-o politețe desăvârșită, practic totul e făcut așa încât să fie nu doar funcțional, ci aproape de perfecțiune.

Asta după ce-n februarie, la Dâmbovița fiind, a trebuit să sar, efectiv, dintr-un tren care oprise pe-o altă linie decât trebuia pentru că… pitong, vorba poetului și apoi se defectase și ne-au zorit ca pe oi să ne mutăm în alt tren care tocmai venea. A, și primul tren era și neîncălzit, februarie zic, și conductorul a ridicat din umeri ”ce vreți doamnă, să repar eu căldura?”.

Ei, cum ar fi ca după experiențele astea să m-apuc să spun că e totul ok în România și ce bine că Iohannis i-a dat nana la palmă lu’ vita aia sinistră de Dăncilă?

Noi avem norocul de-a trăi în altă lume. Avem drept de vot și ni-l exercităm, dar nu mai știm cum e traiul acolo. Și-ar trebui să nu le mai spunem celor de acasă că luna e albastră, fiindcă văd și ei că nu e.

Taceti mah ca e INGRIJORAT omul!!!

E ingrijorat!!! Urla presa pe tema asta de vreo cateva zile. S-a trezit si-al nostru din somn. Dar nu pentru mult timp. Cu un 1 Mai muncitoresc printr-un alt Tenerife suntem cu totii datori.

Nu, chiar nu imi propun sa il toc pe Iohannis, ba mai mult, cand a pus-o pe Dancila premier, m-am contrat si cu @Ziggy si am impresia ca si cu @Queen.
Mai aveam rabdare si ziceam ca statiii mahhhh, ca poate n-o fi omul asa rupt de realitatea din teren.

Dar da, mi s-a pus pata grav de ceva vreme. Pentru ca purceaua deja e acolo sus in duplexul din zgarie nori si chiar simt ca asta ma ia la misto gravvvvv cu declaratiile astea.

Si da, daca incepe sa miste si sa faca ceva concret, o sa incep sa il laud. Dar cand mi se pare ca nu e ce trebuie, n-am nici cea mai mica problema sa il toc.

Nu, nu critic doar psd-ul asa din principiu si de amorul artei. Si nici nu il vad pe asta pe post de martir ca are tunurile pe el.

Ca antena 3 sare sa il faca de rahat…nimic nou. Aia asta stiu sa faca. Ca restul lumii incepe sa il critice…ohh well, pai poate sunt motive.

IAR e îngrijorat? :joy: Mă iertați că râd, dar de-acum și curcile se știți-voi-ce pe ele de râs.

Ahh, deci stati asa. L-au luat jurnalistii la intrebari ca altfel omul cred ca nici nu se sesiza. Da, exagerez evident, dar pana mea, asta pare din atitudinea lui

M-a îngrijorat secretomania în care s-a organizat această plecare”, a declarat Iohannis, la Bacău, întrebat de jurnaliști dacă a avut discuții cu premierul Dăncilă înainte de plecarea acesteia în Israel.

Iohannis a mai spus că nu s-a mai pomenit ca un premier să anunțe cu o seară înainte că pleacă într-o deplasare, fără să spună care este scopul vizitei. El a adăugat că secretomania a fost și mai mare în cazul președintelui Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, despre a cărui vizită s-a aflat abia după ce a ajuns la Tel Aviv. ”Nu știu care sunt dedesupturile acestei abordări, cine știe ce înțelegeri face acolo cu evrei. Sper că după revenire să aibă bunul-simț să explice românilor ce au făcut acolo”, a comentat șeful statului.

Mai fratilor, serios intreb: sunt eu nebuna daca zic ca asta efectiv ne ia pe toti la misto?!?!?!

Bai baiatule!!! SPERI SA AIBA BUNUL SIMT!!! :roll_eyes::hushed::hushed::hushed::hushed::hushed::hushed::hushed::hushed:

Acum, in aceste conditii (care sunt din punctul meu de vedere extrem de grave) asta nu trebuia sa fie deja cu o conferinta de presa programata?! Nu trebuia sa iasa la Cotroceni si sa vorbeasca cum stie el mai bine despre abuzurile pe care le face vita-ncaltata cu viitorul dictator?!

Băi, omul ăsta e o glumă de la un cap la altul. Înțelegeri cu evrei =)))))))))))))))))))))))))))

Eu am zis ca totul e OK in Romania? Unde am scris asa ceva?

Contextul fiind că-l tot aperi pe președinte, în ciuda faptului că devine tot mai evident că sfidează pe toată lumea (că nu cred că e chiar atât de prost).

Imi pare rau dar din punctul meu de vedere, reactiile/declaratiile astuia nu arata decat ca a sarit de mult din barca.

Cine stie ce intelegeri face cu evrei?!?!?

Nu stiu, pai poate tu ar trebui sa stii?! Poate trebuia sa deschizi gura si sa zici ceva de cand s-a aflat ca astia doi pleaca de nebuni!? Poate ar trebui sa pui mai multa gravitate in declaratiile astea facute parca in sila, cu ciunga-n coltul gurii?!

Mda. Nu-mi vine să cred ce dezamăgire e omul ăsta, sincer. După Constantinescu, e al doilea mare șut ”in your face” pe care și-l iau românii.

e un pacalici jenant iohannis. diferenta intre el si constantinescu va fi ca el se va aranja pe undeva pe la UE, in timp ce constantinescu s-a retras cu coada intre picioare declarand ca l-a infrant sistemul.

eh si daca iohannis oricum are planuri sa se aranjeze pe la ue, normal ca tre sa faca niste circulet din asta ieftin, gen uite ce civilizat lupt io pt tara mea. bleah!!! :face_vomiting:

normal ca nu poate sta cu mana in san si sa strige la aia de la UE: va rog sa ma scapati de aici mai repede!!!

Putea sa o refuze, dar nu a facut-o, putea sa inceapa scandalul. Da. Nu l-a inceput, nu a crezut ca va reusi, nu a avut cu cine, a si zis omul, opozitia USR si PNL in loc sa colaboreze, se sfasiau.
Sa intelegem bine situatia, nici PNL si nici USR nu vor sa vina in momentul de fata la guvernare, una la mana ca li se vor sparge toate in cap, doi la mana PNL merge pe o victorie sigura urmatoarele alegeri, nu vor sa riste acum.
Hai sa ne uitam la cifre, daca voi credeti ca vorbesc pe langa, sondajele arata ca PNL-ul creste, a depasit pe ici pe colo PSD-ul, deci oamenii merg spre o izbanda sigura.
Asta e parerea mea. Si de asta nu vreau sa ii dau lui Iohannis in cap pentru alegerea lui Dancila.

nu draga, nu auzi ca el nu e basescu? plus ca e implicata si o dUamna, deci nu se poate da in stamba marinareste. cica e civilizat, nu auzi ce zice o parte din diaspora? ardelean civilizat! mi-e scarba!

De n-o ajunge Firea președinte, atâta rău. Cu Dăncilă președintele Senatului și Mulguța premier.

hai bai frate, bine, asa e…e roz totul si noi interpretam si nu vedem civilizatie in ecuatia asta. rahat pe batz!