Democratia noastra cea de toate zilele

Slava domnului ca il mai avem pe Ponta care abia asteapta sa intre pe usa din fata! :grin: si va intra! culmea, noi cei care l-am impiedicat sa castige in fata lui iohannis o sa ii deschidem larg usa de data asta :joy:

Eu am expus punctul meu de vedere, unde vedeti voi roz, sincer nu stiu.

Word.

Fii convinsa. Putem paria de pe acum.

Hai sa vedem rozul din Romania, inflatie, atmosfera de scandal, proteste civice, sindicatele in strada, pesedeii ataca tot pe toate fronturile. Opozitia e sparta bucati, se sfasie intre ei ca niste caini turbati, lupta pentru un procent mai mare la urmatoarele alegeri. Opozitia nu vrea la guvernare acum. Puteau sa faca o alianta dupa protestele masive, dar nu vor, din motivele pe care le-am expus mai sus, astea cat de cat vizibile, ca mai sunt si altele legate de afacerile lor, e fooooarte posibil. Tot ce vad eu ca se poate face in momentul asta este blocarea actiunilor pesedeilor , iar pe plan extern sa stam in UE si Nato.

Pana acum doua persoane mi-au zis ca vad lucrurile roz, o sa mai recitesc si maine ce am scris pe aici, poate astazi nu imi dau seama ca asa prezint lucrurile.

Eu nu mai votez! De cand am cetatenie suedeza, votez aici. Si chiar daca n-o aveam, acasa nu mai votam, ca pentru cat mai traiesc ai mei, n-are rost!
Opinii am, insa nu e musai sa mi le exprim, iar dac-o fac, sunt gata sa-mi asum eventuale bobarnace.

Nici eu nu am votat în 2014, dar atunci pentru că n-am putut. În 2019 n-o să votez pentru că n-o să vreau. Dar aici am votat conștiincioasă anul trecut, e țara mea și aici simt că nu-și bate nimeni joc de votul meu.

Eu nici dac-as vrea, n-as mai putea. Card de identitate romanesc, nu mai am din 2010, iar pasaportul a expirat in 2016. N-am decat documente suedeze, ca nu mi-as face de lucru cu consulatul roman, nici sa ploua cu carnati, la ei in curte! Am sunat la ei, prin 2014, am vrut sa intreb oarece, legat de pasaport si mi-a raspuns o fleoarta, plina de ea, cu un ton gretos, de parca o intrebasem daca vrea ne exploram anatomic!

Daca familia de acasa va roaga sa votati, va reinnoiti pasaportul romanesc si mergeti la vot?

Nope!
Eu una, sigur n-am s-o fac. Nu am practic niciun interes, odata ce ai mei parinti se duc, eu nu mai am pe nimeni acolo, in afara de niste prieteni vechi si o droaie de neamuri, cu care nu am contact. Ce m-ar mai mana pe mine, in lupta?

Pai tocmai ce am zis mai sus, un strigat de ajutor de acasa.

Pai zisei, acasa nu mai e mai nimeni…

OK, inteleg. Ai mei sunt acasa, in Romania.

Eu cred ca o sa aiba grija oamenii sa termine si cu votul asta din diaspora. Cumva, cumva, vor gasi ei o solutie.

Da, vor incerca cu siguranta sa blocheze votul diasporei, pentru ca nu le-a mers sa ne dezbine. Ultima oara cand au incercat asta le-a explodat in nas. Diaspora e familia din afara tarii si Romania e familia ramasa acasa.

Iohannis nu are cel mai bun discurs, nici vorba, cateodata e prins pe picior gresit si ah, se poticneste si da, enerveaza multa lume.

Nu (mai) e vorba de cum vorbește, ci de cum.
Și nici măcar de asta, ci de ceea ce face. Momentan nu face nimic, iar ăia doi joacă tontoroiul și basically fac cam ce doresc, sfidându-l pe față.
Mâine-poimâine își face Dăncilă un hairdo la stilist și-i trimite lui Iohannis factura pentru servicii de imagine sau ceva. El va privi asta cu îngrijorare și va plăti.

Nu. Pașaportul a expirat și refuz să mă mai supun la cazna birocratică de a-l înlocui și nici la coada aia nu mai stau. Am făcut-o când nu am avut de ales, acum mă rezum la pașaportul german, pe care l-am făcut în 10 minute: vreo 7 pentru depunerea cererii, că a fost de completat oarece și trei pentru ridicare (confirmată prin poștă).

Vad ca te incapatanezi sa-l vezi un fel de superman. Omul, in afara de poleiala, nu are nimic. O forma fara fond. Imbatranim sau ajungem la nebuni tot asteptand marea mutare a strategului inchipuit.
A acceptat-o rapid pe dancila pt ca era deja cu gandul la ski, nici nu s-a obosit sa mimeze o minima preocupare, o zi-doua in care sa se prefaca macar ca analizeaza problema. In 40 de minute de cand a intrat pupaza la Cotroceni, a iesit si ne-a pus pe tava cred ca cel mai ridicol pm de la revolutie incoace.
Este dezinteresat, autosuficient, comod.

Da, aia doi il sfideaza, dar eu cred ca o sa iasa sifonati, Dragnea si Dancila, cu aceasta vizita in Israel, au plecat ca sa aiba de unde veni. O sa vedem zilele astea cum vor decurge lucurile

Cum zicea un scriitor, dacă ăia doi suportă vreo consecință pentru porcăria asta, eu îmi înghit pălăria.
Nu se va întâmpla nimic. Mark my words, vorba americanilor: nimic.