Documentare

L-am vazut acum vreun an, pe Travel Channel. Mi-a placut, am vazut toată seria, e foarte misto!

Hmm…fix episodul asta l-ai vazut? Ca abia acum pe 20 septembrie a aparut sezonul al 5 lea pe BBC.

Nu, nu fix episodul ala, tipul calatoreste in toată lumea, cu un soi de ghid al cailor ferate. Trece si prin Romania, daca imi aduc bine aminte cu Orient Expres-ul.
De documentar ziceam, nu de episod.

Cauta-l si pe asta ca merita :wink:

Am inceput asta

Musai trebuie sa va uitati la ultimul documentar de Adam Curtis - HyperNormalisation. Absolut genial omul si documentarul pe care l-a scos.
Te ajuta sa intelegi un pic mai bine de ce vechiul sistem politic incepe sa fie zdruncinat de Trump, Brexit etc.
E un documentar lung dar sincer nici nu stiu cand a trecut timpul.

http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/p04b183c/adam-curtis-hypernormalisation

http://www.bbc.co.uk/mediacentre/latestnews/2016/adam-curtis-hypernormalisation

HyperNormalisation tells the extraordinary story of how we got to this strange time of great uncertainty and confusion - where those who are supposed to be in power are paralysed - and have no idea what to do. And, where events keep happening that seem inexplicable and out of control - from Donald Trump to Brexit, the War in Syria, the endless migrant crisis, and random bomb attacks. It explains not only why these chaotic events are happening - but also why we, and our politicians, cannot understand them.

But it wasn’t just those in power. The film shows how this strange world was built by all of us. We all went along with it because the simplicity was reassuring. And that included the left and the radicals who thought they were attacking the system. The film reveals how they too retreated into this make-believe world - which is why their opposition today has no effect, and nothing ever changes.

Sir David Attenborough loveste din nou :slight_smile:

A decade ago, the landmark television series Planet Earth redefined natural history filmmaking, giving us the ultimate portrait of life on Earth. Planet Earth II, narrated by Sir David Attenborough, will reveal our planet from a completely new perspective, using significant advances in both filming technology and our understanding of the natural world.

Ce minunatie :heart_eyes:

Superb a fost primul episod din Planet Earth II :heart_eyes:

Una dintre cele mai tari parti din episod:

Clear Cut Crimes durează 42 de minute și a fost filmat timp de un an în Munții Carpați.

Investigația noastră urmărește banii, trece prin toate etapele tranzacțiilor financiare cu păduri seculare, studiază anatomia acestor afaceri de sute de milioane de euro și localizează corupția sistemică care anunță dezastrul.

Vazut si al doilea episod din Planet Earth. Ce sa spun: mi se pare o minunatie.
Musai e de vazut pentru ca sunt chestii de te lasa cu gura cascata si care nu au mai fost filmate pana acum.
Le dau la anul banii pe licenta BBC-ului cu toata inima :smile:

Am vazut un episod si mi-a placut mult. Documentarul e realizat de 2 romani stabiliti in UK si un jurnalist britanic. Sunt prezentate povestile mai multor romani care locuiesc in UK: cum au ajuns aici, ce fac etc. Sunt numai povesti frumoase despre oameni seriosi, destepti, muncitori.
E exact opusul lui Romanians are coming, daca il mai tineti minte.

In sfarsit cineva face o emisiune si despre lucrurile bune pe care le fac romanii in alte tari.
Il dau si pe Pro TV in weekend, in cadrul emisiunii Romania te iubesc.

Oh, ce tare! Multumesc frumos @Hortensie
Am timp in weekend sa ma uit.

Fain! :heartbeat: Multumesc @Hortensie.

Iar au facut astia de la BBC o minunatie de documentar in natura. Spy in the World
Nu pot sa cred ca au ajuns la asemenea nivel de tehnologie!!! M-am uitat fara sa respir aproape!!

Dacă mai e cineva pasionat de fotografie, recomand. Inventivitate și ingeniozitate, cu rezultate care te lasă… ca la fotograf :grinning:

Am vazut si eu putin din primul episod. Dar l-am lasat pentru momente mai odihnite.
misto rauuu

O poveste foarte interesanta:

Am dat din intamplare peste el, la tv, si acolo am ramas. Eu nici nu stiam de tip, acum sunt fan.

Eu am tot prins pe BBC documentare cu o tipa super-super simpatica. Sau ma rog, mie imi place tipa mult.

Am avut dezbatere pe tema cu un englez. El zicea ca e prea “judgemental” si ca investigatiile sunt facute plecand de la ideile ei preconcepute. Nu mi s-a parut si cred ca de fapt nu o place pentru ca e pe stilul mai direct :smiley: chestie care nu e caracteristica englezilor :smiley: Dar cica nu, nu asta e motivul pentru care il irita :smiley:
Deci e de gust.
Daca aveti insa ocazia, aruncati un ochi pe documentarele ei. Mie cel mai mult mi-a placut episodul in care s-a dus sa stea de vorba cu femeile Yazidi care se bat cu ISIS-ul. Se cam lasa cu plans si muci. Si cu draci…ca despre chestia asta nu se prea discuta. Pentru femeile astea feminismele nu se mai agita.

Asta-noapte, pe la 2, ma duc la buda. Domnul meu se uita inca la tv, imi zice ca-i tare interesant, trag si eu un ochi adormit, mi se pare o moaca cunoscuta, dar ma duc in treaba mea. Era despre Vlad Tepes :grin:
Ancient Black Ops (11) Vlad The Impaler
Asa, si se da de inteles ca frate-sau prea se impaca bine si era prieten cu Mahomed Nr. 2, adica si-o puneau in timpul liber :joy:
Dar au zis ca nu se stie treaba asta exact.

Dar si in cronici apare ca ar fi fost popovici, adica au scris contemporanii lor, despre asta.
E pe Netflix documentarul asta? Voi pentru ca sa-l vad, neaparat!