Documentare

Habar n-am si nu cred, l-a prins la nemti. Ha! Am gasit episodul integ:

Cu plecaciune, doamna! :bow:
Sa-ti dea 'mnezeu sanatate! :pray:

Cu drag. Trebuie sa ma uit si eu la el, neaparat.

Am început aseară.

Foarte bun conținut, dar io nu mai pot cu americanii și bombastica lor nesuferită! :angry::rage:
Procesul de “fabricație” al pietrelor prețioase, e prezentat cu ton apocaliptic, de parcă trebuie să mă cutremur când aflu cum s-au format diamantele!
Un chimist, cu retorica lui Savonarola, ne explică de ce ideea ca diamantele sunt veșnice, e vax!
Mare păcat!

A aparut noul documentar made by David Attenborough, Blue Planet II. Ce minunatie!! :heart_eyes::heart_eyes:

Un documentar de istorie (cel de-al doilea razboi mondial) care pare interesant.
L-am pus pe lista in Netflix.

https://inews.co.uk/essentials/culture/television/blue-planet-ii-episode-four/

Superb documentar au facut oamenii astia. :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Mai spun din nou, sa se auda pana in spate: musai, musai sa faceti rost sa va uitati la Blue Planet II.
Asa minunatii filmate, nu se pot povesti si imagina.

Văzut. Și cred că-l văd iar, cât de curând.

Il am pe Plex. Abia astept sa ma cufund in el. Sunt obsedata de Cosmos, am galaxii indepartate si supernove pe desktop, planete pe telefon si galaxia noastra pe ceas.

Si o oda pentru calatorit, mi-a placut.

Aruncati un ochi la Dirty Money, facut de Netflix. In special episodul Volswagen :wink:

Ce Dragnea al nostru :smile: Mic copil. Ageamii astia ai nostri invata de la cei mai buni corupti si hoti.

Sunt bagata pana-n gat in asta si-l urmaresc cu gura cascata. Palpitant! E pe Netflix.

M-am uitat la Icarus aseara dar nu am apucat sa il termin. Misto, misto rau de tot.

Si da, mi se pare ca e un fel de Catch 22 in sport. Ai de ales intre a fi curat si a face sport cinstit, fiind constient ca ramai de caruta. Sau intri in hora dopajului ca sa poti sa tii pasul cu “fruncea”.

World War in Color pe Netflix. Ffff bun. Imi pare rau ca nu am avut mai mult timp liber in weekend.

http://www.imdb.com/title/tt2069688/

https://www.netflix.com/gb/title/70254851

Si pe mine m-a facinat, mai am cateva episoade. F f multe informatii si suspans.
Si ma miram, cuuum? N-am scris de el aici? Ba da, doua postari mai sus :)))

Wild, Wild Country pe Netflix despre Osho, dar mai ales despre mana lui dreapta, o femeie data dracu. Mi-as dori sa citesc mai mult despre ea. Fascinant personajul. Absolut fascinant.

Musai sa va uitati la documentar. In primul rand pentru ca este ca un serial de fff buna calitate si in al doilea rand pentru ca este incredibila toata povestea.

Vazut si placut. E impresionant, cum oamenii se duc ca oile, dupa cate un lider “charismatic”. Si ne mai miram ca au existat Hitler si Stalin si altii ca ei. Omenirea, nu pare sa se vindece de imbecilitate!

Femeia aia e de pus in manuale de tot felul. Apropo de feminism, luati de aici femeie cu coaie :smile: Ce a putut sa faca si cat de mult a dus-o capatana. Practic ea i-a construit domnului Osho imperiul. Asta a fost destept, si-a luat langa el, in prima linie, oameni educati, crema societatii pe care si i-a facut aliati. Apoi el relaxat cu rolls royceurile.
Mai avem vreo 3 episoade. Abia astept sa vad pana unde mai merge panarama. Departe, foarte departe, imi imaginez :smile: :smile:

Nu, omenirea nu se va face bine. Prea multe instincte la mijloc. Fara educatie ffff puternica toti suntem vulnerabili.