Doza de cafea

Buna ziua!

Poanta zilei: cand afli ca seara, dupa ce pleci, colegii iti mananca iaurturile, pateurile, biscutii si cam orice altceva mai gasesc bun prin frigider sau pe birou.
De ce? Ca sa nu expire. :joy::joy: Am inteles, deci mi s-a facut un bine cu forta. :smile:

Mi se pare un tupeu fantastic! As incepe sa ling toti biscuitii din pachet, as injecta iaurturile cu zeama de lamaie si alte gretosenii de genul asta, ca sa-i satur de mancare moka, pentru care nici macar n-au cerut voie!
Doamne, cata nesimtire! :rage:

Eu sunt genul care nu poate manca ceva fara sa imparta. Si probabil daca tot am ajuns sa cumpar pateuri pentru tot biroul, s-a concluzionat ca este ok sa nu ne mai formalizam cu cerut permsiunea.
Si-n plus, n-auzi, era vineri seara si venea weekendul, ce rost avea sa le lase sa expire in frigider?! :smile:

Vai ce-as mai pleca acasa, sa fac o baie calda si sa petrec restul zilei la caldura, citind :smiley:

Eu impart cu placere, mancare si alte chestii, atata timp cat EU decid. Cand ti-ai bagat labele in traista mea, am stricat prietenia, fara drept de apel!

Mai am o ora si un pic, ma duc cu gagicu la plimbare si dupa aia, ma pun si ma joc, cel mai frumos joc din lume!

Buna dimineata!
Ninge :sob:
Vreau sa vina primavara sa ies in haine subtiri, sa fie lumina pana la 9 seara si sa miroas a flori!
Marti am negociere de salariu :fearful:
Hai ca am ajuns la jumatate si nici macar nu ne-am dat seama cand. Mai e nitel si-am halit si saptamana asta.

Si eu sunt deprimata pe motiv de vreme cacacioasa. Abia ma bucurasem ca a fost un weekend cu mult soare. Zic, gataaaaa, vine primavara.
Aiurea. De azi iar 1 grad si cica tine frigul pana saptamana viitoare. Evident, entuziasmata ca vine Martisorul, am scos garderoba subtire din dulap. Asa ca cine dardaie azi cu a doua cana de ceai in mana?!?!

Pe bune?! :smile:

Inca nu i-am ajuns pe bulgari sau unguri, mai e loc :joy:
Acum vreo 10 ani ma minunam cate zile libere pot avea grecii, intre timp i-am depasit cu brio! :))))
Mai sunt tari in care este libera vinerea mare, dar nu as compara Romania cu ele :sweat_smile:

Si aici e liber in vinerea mare si eu ma bucur de nu mai pot.
De fapt, toata primavara e intesata de sarbatori legale, cred ca din dorinta suedezilor de-a se bucura de lumina si eventuala caldura.
Din august, pana la Craciun, n-avem nimic.

Bai nene, numai astia au cateva zile mari si late libere :smirk::smirk::smirk:

Buna dimineata!
Minus 6 grade, foarte frig, zau nu-mi era dor de ger :worried:
Iacata e joi, azi plec devreme, avem niste treburi, apoi sala si s-a dus in ma-sa si ziua asta!
Iar maine e vineri, fratilor, abia astept!

4 grade la mine, -1 de dimineata :persevere::persevere:

Sa se duca mai repede ca tare lunga si grea a fost saptamana asta. Mareeee companie, si-a updatat sistemele.
Unul dintre sisteme rotunjeste pretul automat. Le explic boilor ca degeaba se baga manual pretul corect daca sistemul rotunjeste automat pretul total!!!
Pentru o diferenta de 0.12 eurocenti, un client este cu toate sistemele picate. Si marea companie se scobeste in nas si imi dau email: “nu stim ce sa facem”.

LE: dupa ce am dat emailuri cu CC pe la directori, brusc au stiut ce sa faca si s-a rezolvat problema.
Nu mai pot cu prostia omeneasca si cu nesimtirea si lenea duse la extrem.

I feel you sis!
Eu am un manager de calitate, care se ascunde dupa fustele mele. Si i-e frica sa stea in fata personalului si sa explice ce facem si de ce schimbam. Asa ca explic eu.
Apar probleme, trimite mail, cum rezolvam chestia asta? Eu explic. Apoi vaca, incaltata ( bou nu poate fi, ca ii lipsesc testiculele), trimite mass mail cu solutia, ca si cum ar veni de la el! :open_mouth: :astonished:
M-am invatat sa dau solutiile, numai cand sunt si altii in preajma si mi-e o sila de oamenii care-si asuma merite ce nu le apartin, de mor!!! :nauseated_face:
Si ma cauta intr-una si vrea sa ne intalnim, ca sa “discutam situatia”. Iesi ba, gluma proasta, ca nu-mi trebuie nici asistent, nici project leader! :angry:

Am remarcat si eu fix ce spui si tu: frica a de trasa clar sarcinile, termenele limita etc. Nu stiu cand si cum a aparut clivajul asta in corporatii dar cred ca avem o problema.
Fac ca babele alea: dar maica, pe vremea si in lumea mea, jar mancai! Acum/aici, efectiv poti scapa cu basma curata din absolut orice situatie.
Mai putin daca faci vreo gluma rasista sau daca te dai la vreo muiere. Ceea ce e ok, trebuie sa actionam si in directia asta. Dar cu incompetenta si lenea ce facem?
Eu vad angajati care nu au nici o treaba si nu patesc nimic, nimicuta. Cartea de vizita si salariul raman la locul lor.
De trei zile ma rog de un dobitoc si ii explic cu liniuta: avem problema ASTA, e urgent, te rog rezolva sau escaleaza. NIMIC!
A trebuit sa ma enervez si sa incep cu CC-uri la bossi mari. Iar agariciul asta de luni de zile face probleme, si ca el sunt multi. Si cu toate astea eu ii vad luna de luna pe payroll. Nu mai inteleg absolut nimic.
Unde dracu s-a dus meritocratia?!

Noi avem un manager care, primind noi niște potențiali viitori clienți în vizită, a trebuit să le facă turul întregului depozit. Ideea fiind, evident, să-i convingă de imensele noastre posibilități, capacitate, performanțe etc etc etc.

Ce face ăsta în schimb? Unu la mână, le dă informații greșite. ”Avem 3 rampe de încărcare”, zice mândru. Ăia cască ochii: trei??? Și cum puteți deservi toate livrările cu numai 3 rampe?? Alți câțiva șefi de departamente, prezenți și ei, au sughițat. Unul din ei a intervenit: ”… trei aici pe partea asta, apoi 2 dincolo, încă 2 în partea cealaltă și încă 2 sus, în total 9” :smiley: Vizitatorii s-au mai calmat.

Petrecerea continuă, se vizitează secția de primire marfă. ”Ce e aici?”. ”Departamentul de retur”, o trântește ipochimenul (care, vă reamintesc, e manager). Oaspeții se uită cam mirați, mărfurile nou-venite erau stivuite în cutii și baloturi sigilate, nu se vedeau nicăieri colete returnate de clienți… Unul din șefii de departament n-a avut de ales și a zis, dregându-și vocea, hm-îhâmm, aici se primesc livrările, bla bla…

Mai trec două minute, ipochimenul către oaspeți: ”știți, eu am varice și nu pot sta mult în picioare, îl las pe Herr … (cel care menționase numărul corect de rampe) să continue prezentarea, mă scuzați, mă găsiți în biroul meu”. Și pleacă, mah. Pleacă.

Și ăsta e manager. MANAGER. Are de 4 ori salariul meu. Și eu știu câte rampe avem, și cunosc toate secțiile.

Deci angajat care a lasat un client mare fara serviciul pentru care platise. Pierderi mari pentru client, peri albi pentru noi, frigiderul plin si inghitit cu paine. Pentru ca firesc: poti sa ii zici ceva clientului?!?!

Ce se intampla?! Au concluzionat ca daaa, a fost problema de sistem. Ok, a fost problema de sistem, dar in cat timp s-a rezolvat sistemul cand a ajuns povestea la directori? In 5 minute. De ce angajatul nu a escalat problema si a lasat emailurile urgente fara raspuns timp de 48 de ore?! Pentru ca: pantof.
S-a organizat o mica sedinta ca sa discutam despre problemele: TEHNICE!

Aoleuuu, bine ca nu e sedinta astazi. :rage::rage::rage::rage: Pentru ca nu, nu e problema la nici un rahat de sistem. Problema este la oameni care nu sunt trasi la raspundere.

Am exemple nenumarate. Nu doar de puturosi ci si de sefi, care nu numai ca nu iau masuri impotriva lenii, ci din contra, o sustin.
O profa, are de raportat prezenta, digital. Dar n-o face, pentru ca “ei nu-i plac calculatoarele” Say what??? :astonished: :astonished: :astonished:
Sefa ei (rectorul, adica) afla. Si ce face? Ii traseaza sarcina unui tip care e profesoras de IKT si suport pentru platforma digitala, sa raporteze in locul profei, cand e tura lui sa fie suport!
Pentru ca aleaia, nu-i plac calculatoarele, ma-intelegi? :roll_eyes:
Pai meri cucoana si aranjeaza marfa in rafturi, in supermarket, daca nu-ti place ce ai de facut in meseria ta!
Am informat-o despre asta, pe sefa mea (care e si a ei). Iar sefa a clipit putin si rar si a inspirat foaaaaarte adanc. To be continued… :smiley:

La noi s-a concluzionat ca nu merita sa: “throw him under the bus”.

Ok, discutam de aceleasi probleme de luni de zile. Nu a fost azi o intamplare. Am oameni care trag de individ in fiecare zi: poti, fa, da-mi. Intarzieri, greseli etc.
In conditiile astea, ca sef, concluzionezi din nou: lasaaaa, let’s not throw him under the bus".

La ce dracu oi fi muncit si m-am chinuit atatia ani de zile cu targeturi, kpi=uri, manageri care ma frecau ca pe hristos la performance reviewuri etc. Proasta am fost ca n-am venit in UK de cand am terminat facultatea. Proasta.

Same here!! Nu stiu, poate suntem noi defecte.

I-auzi “e o aparare buna”. Nu v-ar fi rusine obrazului. Dar vorba tipei asteia: de acasa sunt certata ca de ce ma mai agit daca am plecat, de aici sunt rusinata ca trimit bani acasa. Haidade, ca ne intrecem cu gluma.