Doza de cafea

Da-i peste ochi :smile:

N-am avut succes, era la un curs. O prind mâine la ședința conducerii :grin:

Pe drum spre casă, am întâlnit o fostă elevă, foarte bună, dar extrem de agasantă și nesigură, la un moment dat, a trebuit s-o rog să plece din fața biroului și să aștepte răspuns pe mail.
Indiancă, Purnima o cheamă.
La sfârșitul cursului mi-a adus flori și ciocolată și a mulțumit că n-am tratat-o cu mănuși.
Avea multe inele, faine, pe degete. Și zic “whoa ce inele faine ai!”
Care-ți place? întreabă. Arăt spre unul și îl scoate imediat de pe deget și mi-l dă. Și n-am scăpat de ea, a trebuit să-l iau. Și iată-l:

Io am Ibuprofen 600, pe rețetă :smiley: Am luat 3 când cu mirificul eveniment stomatologic (una în seara respectivă și două în ziua următoare, la interval de vreo 12 ore) și mai am 7 (doar o folie cu 10 se dă, buhuhu).

Le voi consuma cu maximă parcimonie :smiley: că altele nu mai pup. Băi, dar sunt the SHIT, de când înghiți pastila și până simți că începe să cedeze durerea, de care-o fi ea, dacă trec vreo 4-5 minute…

De ce nu se dă așa ceva decât pe rețetă, de ceeeeeee :flushed:

Ai incercat Tramadol? Vai de mine, nu stiu cine l-o fi inventat, ca l-as pune la acatiste! :grin:
Nu stiu voi, dar eu am descoperit niste medicamente, care ma fac sa astept cu placere, urmatoarea doza :smile:
De exemplu Cocillana, suspensie pentru tuse. Cat am fost beteaga, am fost si high!
Tramadol e si ala foarte misto. Iar de la Stilnoct, am avut halucinatii!
Noroc ca aici medicii sunt foarte, foarte zgarciti, cu toate astea, altfel necesitam rehab!

Nu, și ceva-mi spune că nu se administrează decât sub supraveghere medicală.

Nemții sunt paranoici rău când e vorba de medicamente de-astea. Asta deduc eu cel puțin, din experiența mea și mai ales a jupânului, care-a trecut printr-o serie de intervenții chirurgicale la maxilar. Păi era internat, cu maxilarul tăiat și cusut de-o zi și ei nu-i dădeau decât Nurofen. Și pungi de gheață, la discreție. Mvai. Cică pe rezervă nu se administrează nimic mai puternic de atât. Ditamai clinica…

În retrospect, cred că am avut noroc cu Ibu 600. Aparte de asta, unei colege i-au sărit ochii din cap ca popcornu-n tigaie când a auzit de Diazepam. Cică, ”ceeee?? Eu am avut 3 operații și nu mi-au dat nimic”.

Poporul ne vrea dârji :))) Ce să zic, mie-mi place high :smiley:

V-am povestit ca zilele trecute m-au taxat astia 8 lire (pretul maxim din rush hour aplicat cand nu faci touch in sau touch out) pentru ca nu am putut face touch in cand am intrat in statie.
Cum nu era vina mea, m-am enervat si am incercat sa cer banii inapoi la TFL pe site. Site-ul insa nu m-a lasat.
M-am enervat si mai rau, asa ca ieri le-am facut direct reclamatie (prima reclamatie in 3 ani de cand sunt in Londra).
Ieri la ora 15.00 am trimis reclamatia, astazi la ora 7 aveam email:

"Dear Ms …

Thank you for your feedback form of 22 March about your incomplete journey charge.

I’m sorry to hear that you were charged £8 for your journey from xxxx to xxx. Please accept my apology, as a commuter myself I understand just how frustrating this can be.

I’ve looked into this for you and I can confirm that you were charged £8 because of the missing touch. As you mentioned this is not your fault and I apologise for the inconvenience.

The peak single fare for a journey from xxxx to xxxx costs £2.90, so you are due a refund of £5.10. I’ll be more than happy to process this refund for you, however, I’d need to know how you’d like me to process the refund.

I can refund you directly into your Oyster card, alternatively reply back with your contact number and a suitable time, and we’ll call you back to take the banking details so we can transfer the amount into your account.

Please reply back to this email and state how you’d like the refund to be paid. I look forward to your response.

Thanks again for contacting us. If there is anything else we can help you with, please reply to this email. Alternatively, you can call us on 0343 222 1234 and we’ll be happy to help you.

Kind regards

Denzel
Customer Service Adviser
Transport for London Customer Services

Companie de stat, email primit de la un bugetar! :wink: :wink: :wink:

Buna dimineata!
E o zi gri, dar macar nu e chiar asa frig. Ce bine ca e vineri! Dupa pranz, o sterg acasa :smiley:
Sper ca aveti o zi usoara, ladies, o meritati!

@Daria, asa e si aici si asa comunicam si noi, cand o pocim! Si noi tot bugetari suntem si mi se pare absolut normal, nu numai sa-ti ceri scuze ci sa te dai peste cap , sa repari gafa! Bravo lor!

Da mai, inca mi se pare usor de SF. Companiile private nu exceleaza la capitolul “relatii cu clienti”, ba din contra. Personal mi se pare ca sunt de o obraznicie rar intalnita.
Dar tot ce tine de stat, merge absolut impecabil. Nu am dat de vreun bugetar, indiferent de unde ar fi fost (nhs, consiliul local, tfl, politie, home office etc) care sa nu fi avut un comportament demn de angajatul lunii.

Foarte ușoară: am liber :smiley: Daaarrr: meritat! Cine-a fost duminică la serviciu, când se rulau update-uri în sistem și trebuia testat dacă nu s-a bușit șandramaua?

Momentan am pus muzică și deretic. Mai târziu o să mă uit la un episod-două de ”Miss Fisher”. Buahh, ce-mi place săptămâna cu 4 zile lucrătoare!

Weheee, enjoy!
Saptamana viitoare si noi, tot 4 muncim si ailalta, la fel.
De fapt, primavara avem o gramada de sarbatori legale, o placere sa muncesti in Suedia. Toamna si iarna, e alta poveste!

Cat de somn imi poate fi! Abia astept sa se termine ziua.

@Nancy relaxare placuta!

Mi-au si bagat oamenii banii inapoi pe Oyster card. Jos palaria!

Am mancat la pranz, o placinta cu branza si spanac, servita cu samantana si a fost asa de buna…As fi mancat toata tava, dar nah, n-au vrut aia de la restaurant :smile:
Acum trag si eu a somn. Nici nu e de mirare, cu vremea asta.
Peste vreo ora, cred ca-mi iau viteza, e liniste si pace, nu trebuie sa stau aici , pana la noapte.

Vai de capul meu… :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Asadar, imi iau frumusel lucrusoarele si plec acasa. Bag 5,5 km alergare si apoi masaj. Incheiem seara cu mizilic si un pahar de vin rosu.
Va doresc o seara, la fel de faina, cum mi-o doresc mie!

Biroul meu are un perete de sticla, cu o usa de stica, care da pe un mic balcon cu vedere la bulevard.

Eh, azi mi-a iesit pe nas viewul. As fi preferat sa am vedere la un perete de beton sau orice alta priveliste, oricat de plictisitoare, numai nu aia la bulevardul plin de mozoleala, la ninsoarea continua de afara si la stratul de zapada din balcon, care crestea vazand cu ochii.

@Queen si, colac peste pupaza, am mai auzit ca a fost zapada si usor presarata cu niste praf portocaliu de Sahara :smile: :smile: :smile:
Nu stii tu sa apreciezi minunile naturii :smile:

Da, o mizerie de zapada. Nu am remarcat culoarea in timpul ninsorii, daca o fi fost nisipul ala peste tot…dar cand am iesit am dat cu picioarele direct in maza mocirloasa si totul arata sinistru, ca dupa o iarna lunga, cu multe straturi se ninsoare mizerabila unul peste altul :rage:

:open_mouth:

Iaca ceasornicar la sarbi

Si ciocolata

Buna dimineata!
Sper ca sunteti fresh, in ciuda faptului ca ati pierdut ora de somn.
Mi-a fost greu sa plec din pat, dar odata ajunsa aici, a fost ok. Acum tre sa-mi gasesc ceva de facut, sa treaca timpul mai iute.
Pana una-alta, trag de o cafea si caut meniurile restaurantelor, sa vedem ce halesc la pranz.
Zi faina, dragelor!