Doza de cafea

Buna dimineata!!
Absolut deloc nu sunt fresh :smile: Am stat pe ganduri de dimineata daca nu ar fi o idee buna sa arunc cu mobilul pe geam :smile: Crunt a fost trezitul la 6 dimineata.

@Travelerista ce tare :smile: :smile: Te-ai plimbat pe la vecini? :slight_smile:

Eu am realizat ca avem saptamana scurta si weekend prelungit. :smile: Viata pare usor mai suportabila in conditiile astea.

M-am mutat la un restaurant, axat pe peste, dar au si alternativa cu carne si vegetariana, ba chiar si niste pizze. Pestele il primesc proaspat, zilnic.
Azi mi-au dat file de cod, cu fasii de bacon crocant, sos de lamaie si radacinoase la cuptor.
O bunatate!

Gata, fetele, eu plec acasa.
Maine si poate si poimaine, lucrez de-acasa.
Pen’ca pot! :wink:

Cladirea in care e biroul de aici e smart, stie sa faca o gramada de chestii. Cu atat mai mult mi se pare amuzant cand se intampla anafalbetisme combinate cu asa ceva :joy:

Buna dimineata!

A nins si zici ca ne pregatim de Craciun! :rage:
V-am zis eu, anul asta nu pupam primavara :disappointed:
Macar lucrez de-acasa si nu ma plimb prin nameti. Azi e marti, cea mai naspa zi. Nu e nici luni, ca s-o urasti, nu e nici miercuri sa-ti dea speranta. E…marti!
Las’ ca trece, mai facem una alta, gata ziua. S-o aveti faina si calda!

da, deci nu stiu cu ce sa incep. ma intreb daca atunci cand faci plod e mai rau cu programul decat acum. sa nu mai zic ca io mi-o fac singura, adica lucru manual.

deci ieri m-am trezit la 4.30, ma durea capul, am luat o pastila, m-am mai foit 30 de min, adio somn. am stat pe la bucatarie cu o cafea pana pe la 7.15 cand s-a trezit si mr queen.

asera am fost la sala de la ora 8, la un antrenament tip circuit. partea buna e ca nu ma mai doare genunchiul. partea proasta e ca am ajuns acasa pe la noua si ceva, am mancat, am facut diverse, m-am culcat pe la vreo 12.30 si m-am trezit la 6.30 cu un minunat vertij. nu mai avusesem de vreo 2 ani si de cand am inceput sa fac sport chiar ca nu mai trageam sperante la asa ceva. cel mai probabil e pe fond de oboseala si stres. acum sunt la birou, cu o stare incredibil de proasta. am luat un betaserc. sper sa ajute.

deci am zis, de acum incolo nu mai depasesc ora 10.30, altfel cred ca o sa clachez.

intre timp, am primit si programul intalnirilor pt o deplasare in asia in luna mai. ma bucuram ca nu mai e in aprilie, cand ar fi trebuit sa plec a 3-a zi de paste spre asia. eh mi-a trecut bucuria dupa ce mi-am vazut viata in avion pt vreo 10 zile, pe traseul japonia-taiwan-china, cu timp liber maxim pt mancat sushi :tired_face:

planuiam sa ma duc si azi la sala, dar daca sunt tot dintr-un perete in altul nu ma duc nicaieri, ca nu sunt masochista. maine ma duc la teatru, la dineu cu prosti si vineri la concert la cargo :grin:

Mai bine sa nu te duci, daca nu esti 100% in regula. Recuperarea, tot un soi de antrenament e :slight_smile:

Eu sunt pe cale sa dau in depresie, din cauza zapezii, dar, in ciuda vremii imputite, o sa-mi pun frumusel hainute calduroase si incaltari senile si ies la plimbare, la pranz!

Partea proasta este ca tinem oboseala pe picioare fara sa ne dam seama. Lipsa somnului se tot acumuleaza si te loveste din senin, de nu mai stii nici cum te cheama.
Ia-o mai usor si incearca sa te odihnesti cat mai mult in perioada asta, de dinainte de agitatia din Asia.

Buna dimineata!

E soare si eu voi iesi la o foarte lunga plimbare, la pranz. Mai e azi si maine si ne mai ostoim si noi, ca tare am mai muncit .
Vreau concediu!

mda, era clar ca o sa se intample, dar ma surprinde cat de repede au aparut
La Costco au aparut de ceva timp afise in care te atentioneaza sa ai grija de geanta etc …nu stiam ce I-a apucat, acum stiu
:frowning:

Am lucrat de acasa azi iar maine voi presta tot de pe canapeaua proprie. Pentru ca: greva la DLR. Le-am zis alora de la birou ca nici moarta nu stau sa caut rute alternative sau sa petrec 2 ore in trafic cu uberul.
Intr-un fel, a fost bine-venita greva lor spontana pentru ca aveam multa treaba si am putut sa o termin, fara sa ma tot intrerupa oameni care au mania vorbariei goale.

Insa un cacanarism ieftin a reusit sa ma enerveze ff tare, asa ca inchid activitatea profesionala pe ziua de azi.
Trebuie sa angajam iar. Le zic, hai sa punem salariul X. Pana mea, e Londra, e competitie mare. In plus, consider ca oamenii de calitate costa. Si cand Google (si nu numai) iti zboara toata crema, nu prea iti mai permiti sa fii Costache Giurgiuveanu.
Solutia directorului Giurgiuveanu: nu punem nici un salariu la job ad si incercam sa negociem cat mai mult. Hai sa mori tu ca imi vii, taman mie cu un astfel de romanism ieftin si gretos.
Asta intr-o tara in care toate salariile sunt la vedere si unde nimeni nu se oboseste sa aplice daca nu stie PENTRU CE aplica. Si e firesc din punctul meu de vedere. Nu stau sa imi pierd vremea cu interviuri daca nu stiu toate datele problemei.

Apropo de ce zice @Daria, mie mi se pare un sistem ff onest și transparent. Știi din start pentru ce salariu aplici, e fair, e deschis.

Nemții? N-ai să vezi. Ba dimpotrivă, în foarte multe anunțuri se cere omului să menționeze în aplicație ce salariu vrea. Băi nene, ce e tâmpenia asta? Tre’ să stai, să cauți, să te documentezi - cum se plătește poziția respectivă în land-ul unde aplici (și aici evident că nu găsești cifre fixe, ci între atât și atât), apoi să aplici asta la tine - ce experiență ai, deci cât poți să te întinzi, să dai o cifră prin care să nu te lăcomești, dar nici să te subevaluezi… te ia capu’, băi nene.

Hello!
Fusei sa-mi iau ochelarii noi de la Optiplaza Pantelimon.
Am dat o caruta de bani pe ei, lentila stanga e cilindrica - in premiera - si, ce sa vezi, ma uit prin ei ca prin cioburi.
:frowning:
Am rezistat eroic cu ei pana acasa, dar la un moment dat, i-am pus pe cei vechi.
Alta viata!:slightly_smiling_face:
Intrebare intrebatoare: ce fac cu ochelarii noi?!!

Te duci cu ei înapoi, evident. Mai ales dacă ai cilindru, trebuie reverificați să nu fi dat cineva vreo chiflă.

Eu am purtat ochelari greșiți (cu cilindru prea mare) de la 21 la 27 de ani. Rezultat: mi-am tufut ochii serios, de am și dioptrii mari (-7) și diferență ff mare între ei (de 2,75).

Ce înseamnă că te uiți ca prin cioburi? Eu când am avut ochelarii greșiți, vedeam numai dâmburi pe asfalt (orice mică denivelare o percepeam ca fiind disproporționat de mare). Până m-am obișnuit, am mers ca-n străchini. Și nu m-am gândit că ar putea fi o problemă cu ei…

Io port lentile de contact. Ochelari am o pereche ratacita de ani de zile, dar nu cred ca sta o ora pe an la mine pe nas. La un moment dat m-au servit si pe mine cu “un mic cilindru”. Asta acum vreo 6-7 ani. Am pus tampeniile alea la ochi si am zis ca o iau razna. Dupa care am decis de la mine putere sa isi bage cilindrul undeva. Port lentile fara cilindru si ochii mei sunt ok. Nu s-au defectat nu nimic.

Sincer nici nu ma prea intereseaza daca am sau ba cilindru. Senzatia a fost ataaaat de naspa inca nu am de gand sa ii aloc nici macar o ora sa ma obisnuiesc cu ea.

Dioptrii aveam -1,75 in liceu si pana in zilele noastre au ajuns la -2,25, dar stau la valoarea asta de fffff multa vreme, asa ca nu am de gand sa iau nicio masura constand in corectii suplimentare. Mie mi se par mari, dar nah…fata de alta lumea stau bine. Adica daca nu am ochelari la ochi nu cad in cap pe strada si nici nu inaintez pe pipaite.

Cilindru nu mai incerc nici daca ma roaga Papa.

Ieși afară că mă 'nervezi cu nervii nervoși :rage::angry::rage:

Vineri si luni e liber, e Pastele catolic. Fii-miu mi-a facut, de cateva saptamani, o lista cu roboti si il tot cauta pe iepuras in fiecare dimineata. Ca urmare, azi m-au lasat nervii si i-am pus cadoul in camera iar pe jos, de la intrare pana la camera lui, urme de labute de iepure. M-am tampit complet :))))
Acu ma suna si barbatu’ suparat ca vreau sa ii dau cadoul mai devreme, eh, lasa, asa numai bine are timp sa il seteze pana de Paste si vreau sa poarte si pantofii de fotbal, ca ii face praf pe cei de basket … Nu mai zic, abia astept sa ma joc si eu cu robotelul, cica prinde viteza mare si poti sa il trantesti de pereti cat vrei, ca tine la tavaleala :slight_smile:
Asta e minunea: Sphero Ollie Darkside. Cica e putin nebun, daca il lasi cuplat la app face jumbuslucuri de capul lui . Are in pachet un card pe care scrie I own you :wink:

De 2 ani port -3.25, a mai scazut dioptria, dar de data aceasta la stangul am -2.50 sferic cu -0.50 cilindric, ax 95.
Culmea e ca la cabinetul oftalmologic vedeam perfect cu lentila cilindrica, dar acum mi se pare imaginea in ceata (ca si cum ar fi lentila stanga cu o dioptrie mai mica - ceea ce si este :joy:), iar pe ansamblu, nu stiu cum sa explic, parca ma uit printr-un tub.
Ieri, dupa ce i-am pus la ochi, am intrat in Cora sa casc ochii la oferta de ciocolata pt Paste. La un moment dat ma gandeam ce mama ma-sii, parca pachetele de ciocolata sunt mai late si mai mari decat de obicei?:joy:
In dimineata asta ba ii pun pe cei vechi, ba pe cei noi si nu ma hotarasc care-s mai ok :joy:
Am reteta si pt ochelarii de calculator, aia sunt -2 acum, iar lentila stanga ar tb schinbata cu -1.25 sferic cu -0.50 cil, ax 95, dar n-am curaj momentan.

Neata fetili, ultima zi de munca, wehheeee…Pe care o servesc de-acasa, ca sa fie si mai fain!

Of, ce belele cu ochelarii! Gagicu poarta numai lentile, dar i-a luat vreme sa dea de alea potrivite. Si a umblat cu ochii iritati si vedea ca prin nisip si of, ce mai chin a tras!
Eu, multam cerului, nu port de niciunele! Am o pereche de ochelari, de-aia de terminal, uitati in vreun sertar, de vreo 3-4 ani. Am 0,75 la stangul si 0,50 la dreptul.
Mama se crizeaza de cate ori vorbim de lucrat la calculator, fara ochelarii aia, ca ea saraca, vede ca o cartita.