Doza de cafea

Eu am -2.25 si -1.75. De obicei, port lentile de contact zilnice, dar port destul de des si ochelari, imi place ce fatza intelectuala si bitchy am cu ei. Astia sunt ochelarii:

Si azi am fost sa-mi ridic perechea de ochelari nr. 2, +75. In timpul zilei incepusera sa imi oboseasca ochii si cica ar fi recomandabil sa port ochelarii astia peste lentila, la citit si calculator. Asta e noua achizitie:

https://www.oprava.ua/ochki-cacharel--ca1015-171.htm

Iaca peste ce am dat

:joy:
Fix asa mi-am luat si eu (a 2-a pereche), dar sunt Vogue. Ai mei sunt grena cu auriu.
Bag seama, acesta e modelul care se poarta anul acesta si toate firmele l-au produs cu mici diferente.
Eram convinsa ca nu ma prinde, dar colegele spun ca-mi sta mai bine cu forma asta. Hmm, mie-mi plac cei vechi.
Forma asta noua mi se pare retro, din anii ‘50.

Mi-am facut si eu acum cativa ani, am -0,25. Ii port doar dupa raceli urate, cand ametesc la tv sau in masina.

Buna seara! Ce bine e sa nu ai nimic de facut!
Mi-am vopsit ghearele si acum ma rasfat cu ceai si stat degeaba.
Vorbind de unghii, nu stiu cum am trait fara asta, toata viata mea de pana acum, ca e de vis:

https://www.apotea.se/seche-vite-top-coat-14-ml?gclid=Cj0KCQjwnfLVBRCxARIsAPvl82Ey2YFSVRCHC_uLicljud9JfekxBGV-h70t3jiTp5zVpxZStne0PBEaAkuEEALw_wcB

Ce face asa misto, de e de vis? Pe mine am vazut ca m-au dat la final cu un spray, ceva ce pusese daria mai demult pe site, ca sa se usuce mai repede oja.
Azi mi-am facut si eu mani-pedi, trebuie sa imi expun picioarele in weekend si n-am vrut sa oripilez pe nimeni :smiley: Atata m-a gadilat fata aia, valeu, mai aveam putin si o cafteam :slight_smile:

Luceste puternic si se usuca fulgerator. La fel de fulgerator se ingroasa, lucru normal, pt ca toata smecheria sta in solventul extrem de volatil :grin:

@Samoa sper ca iti cumparasi si solventul!

Nu, am un solvent ieftin, la sticloi gigant. Merge minunat.
Deocamdată nu s-a îngroșat, îl am de vreo lună. Lacul, that is. Și dacă se îngroașă, la jumătatea sticlei, dar tot face toți banii.

Cel mai probabil NU o sa mai usuce la fel de bine. Solventul lui e toluen. Nu iti miroase diferit? :grin: Daca vrei sa ii pastrezi proprietatile tre sa ii iei diluantul lui.

Al meu s-a ingrosat destul de repede. Cel putin comprativ cu alte lacuri. L-am abandonat atunci ca nu aveam chef sa comand o sticluta si sa platesc o avere transportul si la noi nu se gasea.

PS: da, face toti banii

Dar eu nu am adăugat solvent în lac și nici n-am intenția s-o fac. Mă gândeam că te referi la curățarea unghiilor.
Cum ziceam, încă nu dă semne de îngroșare, însă trebuie aplicat rapid pe unghii, nu stat cu pensula în aer, că devine cleios, ca mierea.

nu soro, eu ziceam ca ei au la vanzare un produs special pt lacul lor. solventul fiind fff volatil (asa cum ai observat si tu), se ingroasa destul de repede in flacon. eu ajunsesem sa folosesc foarte putin inainte sa devina miere continutul flaconului si sa fie greu de utilizat.

asta e produsul de care iti zic:

nu ziceam de solventul pt lac de unghii, ala cu care stergi oja :grin:

Hello mai fetelor!!!

Am inceput serviciul de o saptamana.
Nu e rau deloc. Avem masaj de 2 ori pe luna. Am fost azi. Este grozav!!
Cica pana la urma imi dau si prima de paste din partea cealalta, o sa fie bine.

Pe 23 aprilie plec in Germania. O luna. Baby probabil ca o sa slabeasca f tare. :slight_smile:

Eu am ochelari doar pentru calculator. Nu am dioptrii la nici un ochi. Vad extraordinar de bine :smiley:

Si mai voiam sa mai zic ceva, dar am uitat…

Ei, habar n-am avut :grin:
Dar cum zisei, încă nu e îngroșat, merge foarte bine. Merci de informație!

@albinuza, să fie într-un ceas bun și să fii fericită es la noua joabă, mulți ani!

Iarna e pe ducă, dar nu se dă dusă de tot. Fost-am la plimbare, la pădure. Frumos tare, dar cam frig.

Ce peisaj frumos! :slightly_smiling_face:

@albinuza, sa fie intr-un ceas bun!

Eu am facut comanda de-o caricatura pt seful vechi, cum v-am spus, azi e party si ma gandeam sa i-o facem cadou asa de farewell, dar artistul pare sa fie neserios, nu mi-a trimis nici macar schita, iar la 1800 o taiem cu mic, cu mare la party. Am facut comanda din 22, avea timp suficient sa ma anunte ca nu poate onora comanda.
Chiar sunt dezamagita.
:confused:
LE: A facut-o si mi-a adus-o la restaurant. A iesit super! Me happy.

E soare, 5°, primăvara vine, dar vine încet, zici că vine târâș. Am fost la plimbare, aș ieși iar, dar vreau să ies cu haine subțiri și balerini. Vreau să alerg în pantaloni scurți și tricou. Primăvară, hai fată, mai repede, că ne-am ofilit de tot!

Azi am avut program de rasfat. Dimineata am fost la sala la o ora de antrenament cu greutati. Am bagat apoi o sauna. Acum sunt la coafor pt vopsit si tuns. Iar diseara imi vine manichiurista pt o manichiura si pedichiura de primavara, asa… simpla de tot. In drum spre casa trec sa imi iau sushi de la japonezii mei preferati. Me happy today! :joy:

Spring is in the air! :heart:

Azi m-am distrat cu copilul, am fost impreuna la Bounty Fair, am targuit chestii: paine cu maia si seminte de negrilica, dulceata de lapte cu vanilie (balaurului ii placu asta si aia cu ananas, da’ vanzatoarea ne zise ca a doua are si coniac, deci a gustat si atat :grin:) si sirop de fructe de padure sa facem cu apa piscacioasa.

Pentru mine, niste cercei cu perlute albastre si un tricou sa-l port cu fusta roz de balerina.

Apoi am plecat la plimbare pe strazi, i-am aratat graffitti-urile de pe Str. A. Verona si am mancat la La Placinte.

Cand am ajuns acasa, eu eram franta, copilul parca e pe speed. L-a luat taica-sau tura 2 la plimbare cu bicicleta in parc, cat sa bag si eu o masina de rufe la spalat si sa fac o baie.

Maine cica ar ploua, avem program de gatit si de gradinarit pe balcon. :wilted_flower:

Si, bineinteles, la targ am pictat un iepuroi pe post de suport de oua de Paste :smirk:

Eu am avut chef de curatenie, mi-am pus jumatatea sa spele balcoanele, sa dea perdelele jos pt spalat, am spalat toate paturile din casa.
A venit fiu-meu in vizita si am servit pranzul impreuna.
Acum am bibilit florile din dotare, iar maine iesim de Florii la o plimbare si cumparat seminte sau flori noi :heart:
22 C au fost in Buh azi :slightly_smiling_face: