Doza de cafea

Mereți bă, și mâncați pește mâine, că musai să găsiți în Bucale. Nici nu mânjiți tingiri, nici nu pute în casă. Și mâncați bine :grin:
Eu puturoșesc cu spor, n-am de făcut curățenie, nici de gătit, că sunt singură, stau și mă hodin.

Am mancat icre si peste la gratar ieri acasa, astazi iesim in oras, Herastrau sau Muzeul Taranului Roman, Muzeul Satului, vedem.

Paste fericit tuturor celor care il sarbatoresc astazi!
La multi ani tuturor celor cu nume de flori!

Eu serbez azi intalnirea cu Cristos, asadar: Cristos a inviat! :hatching_chick:
La multi ani floricelelor forumiste! :tulip:

Paște fericit celor care sărbătoresc azi și să ne trăiți, floricelelor de pe Ombra :slight_smile: :hibiscus: :cherry_blossom::rosette:

Off topic: de ce simt, mah, ateii nevoia să facă tocmai azi mișto de credință și de cei care cred? Și-o să mai simtă aceeași nevoie și duminica viitoare, evident. Că ce e, frate, cu Înviere azi, Înviere săptămâna viitoare?
Păi… e așa pentru că e așa și cu asta basta. Ce i-a apucat? Nu mai au când face mișto? Se cred mai spirituali taman azi? Urâți oameni, zău… De ce nu pot respecta o alegere personală a altora, aceea de a crede?

Ma faci sa zic iar de diverse :joy:

Ti-am mai zis eu ca nu ii inteleg nici pe trepanatii care fac titlu de glorie din cum persifleaza ei pe popa cu botezul, cum lasa bilete pe usa ca vai ce ii deranjeaza si umplu facebookul de tot felul de rahaturi.

Frate nu te obliga nimeni nici sa il primesti pe popa, nici sa te duci la biserica, nici nimic. Chiar nu vad ce mare scofala ti se pare ca faci daca semnalizezi ca esti prost.

Erau niste tute si pe raposatul forum, dupa cum bine stii, care se bateau cu caramida in piept ce grozave sunt ele pe tema asta :grin:

Păi da. Credința e o chestie pur personală și așa trebuie să rămână. La fel și ne-credința. N-o pui pe pereți, nu te lauzi ostentativ că ești credincios sau dimpotrivă, și mai ales, nu râzi de cei care-au ales altfel decât tine.

Asta dacă ai în cap și altceva decât paie ude, evident.

Mmm, ce oraș frumos! Și ziua și noaptea. De la plimbarea de seară. Frigul naibii, cu vânt înghețat și regrete că am ieșit!

Buna dimineata!
Ati parasit forumul, in masa? M-ati lasat pe mine sa imparatesc lumea virtuala, vad.

Aici is. Rupta de oboseala cu renovarea vietii. Mr. cu planuri mari pt bucataria mea, acum si-a luat materiale sa faca un corp de bucatarie pt noul cuptor. Oh joy!

Eu am niste draci de imi vine sa bat pe cineva, de sa-l ascult cu urechea.

Vin la birou, 15 grade. Aceeasi vesnica problema, s-a stricat ceva in cladire. Ca de obicei asteapta o piesa. Am auzit povestea asta de vreo 3-4 ori. Nimic nu ma poate isteriza mai mult decat sa stau in frig de la prima ora.

Dupa ce ca sunt cu capsa pusa de cand am ajuns, am in jurul meu si niste comentarii si dialoguri care ma obliga sa fac un efort major sa imi tin gura inchisa.

Par example: “am fost in Varsovia de Paste. Frumos la polonezi si la Auschwitz, insa cel mai mult mi-a placut la hotelul si restaurantul X de 5 stele. Era pustiu pentru ca astea sunt localuri mult prea scumpe pentru “the Polish standard” dar pentru mine a fost ff ieftin”.

Te-ai gandit poate, idioato, ca a fost Pastele si ca majoritatea oamenilor crestini din Europa stau cu familia de Paste si Craciun?!?!
Ahh, dar intr-adevar, te face sa uiti un pic de saracia in care ai trait, cand te gandesti ca hohooho, iete bahhh saraciiii, nu-si permit sa manance cu mine la 5 stele.

Ptiuuu, ca sila mi-e de oamenii care uita de unde au plecat si care scot prin pori snobism si incultura.

Poftim???
Cum adica, frumos la Auschwitz? :thinking:
Nu merita sa te enervezi, pentru indivizi de genul asta. Pe ei nu-i schimbi, lumea n-o schimbi, da’-ti footi tu zen-ul de pomana!

Azi e cea mai lunga zi din an. AM ZIS!

Hop si eu!
Umblu seara de seara sa fac cumparaturi pt masa de Paste. Ieri am stat o ora la raionul de carne, nu ma hotaram ce sa prestez, coaste de miel sau pulpa de miel la cuptor?
Pana la urma am optat pt cotlete de miel.
Pentru drob, in schimb, zici ca a dat strechea in toata populatia pasareasca: niciun ficatel de pui, nema inimi sau pipote :face_with_raised_eyebrow:
@Daria, marlani. Aia probabil n-au vazut neam de neamul lor o masa de sarbatori in familie.
Eu i-as fi intrebat ce au vazut frumos la Auschwitz.
E vreme de luna mai in Buh, as sta toata ziua l soare, precum o gargarita pe-un chetroi cald :heart:
De abia astept sa ma lafai pe terasa!

Fix asta mi-au povestit si ai mei. Ca au umblat mult sa gaseasca ficatei de pui :thinking::thinking: O fi dat lumea navala sa isi faca stocuri pentru Paste.

Vai ce va invidiez pentru vremea misto :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes: La mine e tot nasol: nor, frig, ploaie. M-am saturat ca de mere acre.
Nu stiu daca o sa pregatesc ceva pentru Paste. Nu e timp :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes: si nici liber nu mai avem pentru Pastele nostru.

Mi-am tinut gura inchisa si am muscat tare de limba! Tensiunea era crescuta rauuu de la faza cu “too expensive for the Polish standard” (mai ales ca nu e prima data cand aud genul asta de comentarii cretine) si daca o deschideam…iesea ratoiala si agresivitatea tipica. Am zis sa nu incep saptamana in focuri.
Cum zice si @Samoa nu schimbam noi lumea, indiferent cat ne-am chinui. Cum il faci pe un om sa inteleaga ca unele chestii pur si simplu nu se spun?! Macar cat sa stii ca nu-i frumos, daca creierasul nu te duce mai departe, sa te gandesti ca nah, mai sunt niste europeni in birou :face_with_raised_eyebrow:

Ultimul comentariu de acum jumatate de ora: “nu stiu ce o sa fac pentru ca aterizez fff devreme in Glasgow si o sa am nevoie de cafea inainte de workshop.”
Pm, iei o cafea din aeroport sau din oras?!?!??!
Raspuns “da, dar o sa fie cafeaua de rahat cel mai probabil, because it’s Glasgow”. :expressionless::expressionless::expressionless::expressionless::expressionless::expressionless::expressionless::expressionless:

Adevarul e ca sunt si mari experti in cafele englezii :joy:

Paste fericit celor care ati serbat, dar si Florii fericite, nu m-am gandit sa va zic inainte de weekend, ca dupa aia a fost totul pe fuga si nu am mai apucat sa scriu nimic. Am avut weekend prelungit de vineri pana luni si am zis sa mergem si noi la mult laudatul Great Wolf Lodge, fii-miu ne bate la cap de mult timp si am zis ca e numai bine mai ales ca o prietena a gasit bilete mai ieftine. Hotelul are un parc de apa cu toate nebuniile pentru copii, dar si un joc de treasure hunt pe holuri, cu diverse cufere cu bani si diamante, cristale si tot felul de tablouri care lumineaza dar si transmit mesaje. Asa ca, dupa ce s-au balacit toata ziua si s-au dat pe tobogane, seara a fost nebunie pe holuri la toate etajele. Copiii inarmati cu niste baghete magice, pe care le activezi in hotel, aleargau ca nebunii ca sa gaseasca comorile. Am obosit urmarindu-i :))

Buna dimineata!
Ploua maruntel si sunt 7 grade, eeee, alta treaba! Nu e cea mai faina vreme, dar decat ger si ninsoare, de care m-am saturat, mai bine ploaie si temperaturi mai umane! Se anunta 11 grade in zilele urmatoare, poate vine si la noi primavara. Una gri si mocirlita, dar tot primavara se cheama!
De azi incep planificarea, pentru semestrul urmator, incetisor asa, sa nu ma ia cu ameteli peste doua luni. Zi faina, sa aveti, frumoase domnite!

Ohhh, a iesit soarele pe insula!!! :heart_eyes::heart_eyes: Si nici asa frig nu mai este! Hai cu primavaraaaaaa, ca putem!

Si la noi e primavara, erau 14 grade cand am venit la serviciu si soare, Doamne, ce bine e! Sunt cu durligele goale-n balerini, eu, friguroasa pamantului!
@Sibipa, ce distractie trebuie sa fi fost pentru copii acolo!

Vaaaaaaaaai de mine, ce incet trece timpul! :weary:
Plec intr-o jumate de ora, abia astept sa-mi iau viteza de-aici!
Incep planificarea, pentru semestrul urmator. Adica abia am avut prima sedinta cu administratia. Bocitoarea no1 a scolii, a inceput deja miorlaie, cat de mult are ea de lucru si cum nu-i ajunge timpul. Acum e la cafea, de o jumatate de ora. Ma asteapta 3 luni de iad!

@Travelerista, e raiul copiilor, dar o sa mai pupe asta mic poate la anul, preturile sunt de Disney, un suite pentru o familie e de la 600 de dolari in sus pe noapte, fara mancare inclusa. Yep.
Aha, soarele la voi era, fericitelor! Am niste bulbi de lalele si de zambile si ma gandeam sa le pun ca deja ca ies cele de anul trecut, liliacul are niste muguri, dar afara bate vantul ca nebunul si dupa amiaza s-a anuntat ninsoare, asa ca, nu o sa pun nimic in gradina. Am stopat shoppingul de sandale, cred ca anul asta vom avea o frumoasa vara de 2-3 saptamani pentru care o sa ma descurc cu ce am de anul trecut.