Doza de cafea

Whhhoaaaa :scream:
Ce mai de-a bănet! Dar ce standard au, mă rog? De Burj al Arab?

Cred ca e mai ieftin un pic la Burj al Arab :smile:

Nici vorba, un hotel obisnuit, pe la 4 stele, curatel, aranjat ca o cabana de munte, mancarea de familie, bufet sau fast food, ca in parcurile de distractii pentru copii. Dar au parcul de apa interior, cel mai fain de prin zona, si va ziceam ca au aranjate holurile cu treasure hunt iar la fiecare 2-3 ore, in holul imens de la intrare, au teatru pentru copii si seara petrecere in pijamale. Asa ca, ii distreaza pe astia mici non-stop, pretul insa m-a dat pe spate, nu mai zic, plus activarea baghetei magice inca vreo 60$. Apoi, asta mic cerea diverse prin magazin, stuffy lup si urechi de lup :)) ca toti angajatii din hotel sunt costumati, ori au cel putin urechi de lup :slight_smile:

La Burj al Arab e peste 3000 pe noapte, hahahaha. O caruta de bani fara distractie, fara copiii uzi cu prosoapele in jurul corpului viermuind prin tot hotelul, eiiiii?
Stati, ca am facut acum o estimare pentru Disneyland, 7 zile cazare la hotel si 5 zile acces la parcurile de distractie ne costa 5000 CAD, scurt, fara mancare, care e si aia cel putin 100 pe zi, ah, si fara avion, o sa inotam pana acolo :)))))

La Burj al Arab am dat noi cam 1500 pe noapte, acum vreo 15 ani. Amarati cum suntem, numai o noapte am pupat acolo, dar mi-a placut. Si oaspetii hotelului au intrare libera la Water Parkul de peste pod (asta apropo de distrat copiii).

Băi, mie mi se pare foarte mult 600 de dolari pe noapte, fie ei și canadieni.
Eu am o regulă, de la care nu mă abat. Hotelul, 4 stele, nu are voie să coste peste 90 € pe noapte. Și nu mă duc la Căcata în Deal, vreau să fiu în miez, ok?
Dacă e mai scump, mai caut, aștept, eventual negociez și încerc să obțin o sumedenie de “extras”. Însă, asta în cazuri extreme, când mor, dacă nu stau la hotelul X, dar, de obicei, mă asigur că sunt opțiuni în zonă, concurență, adică.

Si mie mi se pare enorm de mult 600 pe noapte, camera ar fi 300 iar pass-urile la parcul de apa sunt cam 100 de caciula, deci inca 300. Preturi de Disneyland. Prietena mea a avut un mic discount deci ne-a iesit un pic mai ieftin, si cu toate astea tot mi se pare mult :))))
@Travelerista foarte fain ca ati reusit sa mergeti macar o noapte, acum preturile s-au dublat.

600 de euro pe noapte? :scream:

Frate, cea mai scumpa cazare platita de mine a fost 125 de euro/noapte. Si a fost o exceptie. Altfel, ca si @Samoa, mai mult de 90 pe noapte la 4 stele, nu concep.

Da, cu ocazia deplasarilor pe care le fac, altii mi-au platit cazari si de cateva sute de euro pe noapte. Dar eu personal refuz sa scot din buzunar banetul ala pt o cazare.

Hotelul asta e cu mot, are nu stiu ce waterslide smecher, pe care nu il gasesti la alte parcuri. Nah, i-am facut hatarul lui fii-miu, sa nu zica ca nu l-am dus.
La noi e furtuna, cod rosu de vant, adica bate si cu 90km/h. Vecinului din dreapta i-a cazut o parte din gard, iar celui din stanga ii zboara din acoperis :fearful: au cazut foarte multe bucati in tronsonul din spatele garajului, am vazut tarziu desi auzeam ceva bubuituri, nu stiam unde cade si ce cade, in gradina nu se vedea nimic. Bai, si cum ma uitam eu pe geam la bucatarie, zbam, o bucata cade chiar in fata casei. Am fugit repede sa mut masina sa nu imi cada si pe ea, garajul e magazie cu de toate, nu am loc sa o pun.

Buna dimineata!!

Eu nu prea am pretentii la cazari. Curat sa fie. Si la mai mult de 3 stele nu am fost niciodata. Dar eu cu 600 de euro imi fac un mini concediu de veo 2-3 zile . CU tot cu mancare. :smiley:
Ma adaptez binisor aici…Me gusta.
Dar in mod evident tre sa fie si acele persoane care nu sunt pe placul meu.
Lunea asta au mai venit 2. UN el si o ea. Ma scot din minti amandoi. Foarte plini de ei asa, si se dau tare experimentati. Dar pun niste intrebari in Autocad de ti se naruie universul. Si o persoana care deschide prima oara programul s-ar descurca.
Avem programele in germana. Si una din intrebari a fost… nu stiu unde este " options" ca e in germana. Mmmm ce zici sa incerci “optionen”?
Cu asa ceva ma confrunt. :smiley:
Aaa si azi vb intre ei si ea ii spune lui ca google maps iti da timpul estimativ de la un punct la altul, ca si cum ar fi autostrazi intre puncte. De aia tu in real life faci mai mult. Pentru ca nu sunt autostrazi…
Say whaaaT???

Mean while io fac o impresie buna. Sefu e multumit de mine :smiley: Yeyyy!!
Va mai zic mai incolo. Muncesc acum :smiley:
Zi faina ma fetelor fainelor! :smiley:

Buna dimineata!

@Queen si @Samoa cum faceti de reusiti sa mai gasiti 4 stele la maxim 100 de euro?!

Acum ceva ani asa plateam si noi. In jur de 100 de euro cazare buna la 4 stele. Dar de peste 3 ani, eu nu am mai reusit sa gasesc nimic la pretul asta. Intr-adevar, nu stau sa caut si sa fac rezervari cu luni de zile inainte. Cum nici inainte nu faceam asta.

Exemplu recent: hotel din Milano unde am fost de nu stiu cate ori si unde am platit maxim 125 de euro fara sa facem macar o data rezervare. Acum e 230 de lire pe noapte camera. Am cautat in weekend pentru sfarsitul lui mai, apoi iunie - sub 230 de lire nu mai gasesti camera.
Paris: hoteluri de 4 stele la 100 de euro nu gasesti nici daca intorci bookingul cu susul in jos. Nici nu mai are sens sa discut ce preturi sunt la un hotel decent de 4 stele care sa fie mai central.
Astea sunt doua exemple pe care le-am cautat in weekend. Aceeasi poveste si cu alte destinatii unde am mai fost de nu stiu cate ori si unde acum, nu prea te mai apropii.

Apropo de hoteluri, in Belgrad am stat la mult vestitul Moscova (adevaru-i ca-i si peste drum de firma, nici 1 minut nu-ti trebuie pe jos, deci nah, mare bila alba pentru asta), cam 100 € pe noapte a fost. Mai, o camera si baie asa mica ca acolo, mai rar. Au ingramadit si o masuta in camera, de ea nu puteai deschide tot dulapul. Sau daca o dadeam mai incolo, nu mai puteam ajunge la geam. Pe masuta era pus telefonul si o veioza, in rest mai era atata loc de nici laptopul meu, care nu-i mare, n-avea loc. :joy: S-apoi la sarbi 100 € sunt bani grei si nici nu se poate spune ca-i una dintre destinatiile turistice cele mai populare.
@albinuza, las’ ca-i bine pentru tine daca aia-s asa batuti in cap. Succes in continuare!
Apropo de hoteluri, v-am zis ca ma duc in iunie la Erevan? Prin Georgia. De-abia astept!

De asta le-am intrebat si eu pe fete. Pentru ca eu una, de peste 3-4 ani nu mai reusesc sa gasesc hotel de 4 stele la pret decent. Si ma joc cu datele si le invart ca la Ploiesti. Nope, e un vis frumos asta cu 100 de euro 4 stele.

Dar repet, nici nu mi-am schimbat stilul de calatorit si planificat. Presupun ca gasesti si preturi bune daca faci rezervare din timp, daca colaborezi cu vreo agentie etc.

Ma uitasem de Paris pentru vreo 3 nopti. Cand am facut un calcul superficial: avion, hotel 3 nopti - am realizat ca numai cazarea si hotelul ma costa in jur de 1500 de lire. Iar asta avand aceleasi criterii si conditii de ani de zile. Diferenta este ca acum conditiile astea devin tot mai obscen de scumpe.

:joy::joy::joy:

Nu stiu in ce perioade vrei tu sa te duci, uite un exemplu de plan, am luat ca exemplu Milano, de care nu mi-e foarte dor, ca am trait acolo, dar nah…

http://www.hotelnascomilano.it/en/- 80€ pe noapte in perioada 24-27 mai, cu dejun inclus.

https://en.admiralhotel.it/- 94 € pe noapte, aceeasi perioada, cu dejun inclus.

Pe Booking.com

Ok, hai ca m-am mai jucat putin. Daca rezervi cu vreo doua luni inainte, da, te mai apropii de un pret realist la unele locatii. Unele, nu toate. Daca chiar iei la puricat si devii si mai pretentios, cam greu, f greu. Mai ales ca stim cu totii cum e si la italieni cu stelele astea. Am tras multe friguri prin hoteluri de 4 stele fara caldura.
La fel cum am stat la hotel de fite in Venetia si 2 zile nu am avut apa calda.
Deci nu ma ghidez doar dupa XXX stele si gata. Nu mi se pare ca mai e de mult un standard batut in cuie. Vezi 4 stele si cand ii iei la bani marunti iese leopardul.

Raman la parerea mea, au crescut preturile ffff mult si nu prea iti mai permiti sa iei geanta si sa pleci doar pentru ca asa ai chef. Trebuie organizat, puricat internetul, rezervat cu X timp inainte etc.

Am avut ani de zile in care efectiv luam avionul de pe o saptamana pe alta si ne luam camera la ce hotel ne parea mai ok, cand ajungeam la fata locului. De fiecare data bugetul maxim era 100 de euro pe noapte.

De prin 2012/2013 si pana in prezent, s-a inchis la paine. In primul rand pentru ca e tot mai multa lume si totul incepe sa fie fully booked. Evident si asta e un motiv pentru care preturile urca tot mai sus.

Cel mai probabil va trebui sa incep sa traiesc mai planificat si sa ne hotaram cu mult mai mult timp inainte unde si cum vrem sa mergem. Asta daca vreau sa ma incadrez intr-un buget.
Insa nah, mi se pare usor trist ca daca vreau sa plec weekendul viitor 3 zile pe undeva trebuie sa scot din buzunar buget de vacanta lunga.
Eheeee, bine mai era in tinerete cand hotaram luni ca vineri luam easy-jet-ul spre xxxxxx loc :smile:

Eu nu-mi permit in general sa-mi iau geanta si sa plec in orice caz, nu la distanta, ca deh, obligatii si angajamente, care cer planificare.
In privinta calitatii, Tripadvisor rulz, dar si acolo tre sa iei recenziile cu putina sare, ca dai de niste snobisme absolut gretoase.
Iti trebuie putina rabdare si ochi vigilent, sigur gasesti ceva fain la pret convenabil.

Eu fac mici escapade pe langa casa, unde stiu sigur ce gasesc, ca suedezii sunt foarte misto la capitolul calitate. Cred ca cel putin o data pe saptamana, vanez oferte.

Cam asta e problema si la noi. Joburile sunt destul de solicitante si dubioase insa, si nu imi permit sa ne facem multe planuri pe termen lung. Cel putin nu pentru escapade de scurta durata. Pe care sincer, nici nu mi le doresc planificate cu luni de zile inainte.
Am avut cateva dati in care am ramas cu banii dati pe biletele de avion pentru ca efectiv nu mai puteam pleca. Si asta e un motiv pentru care suntem pe stilul: avem doua zile mai libere saptamana viitoare si ne putem lua concediu, plecam si noi pe undeva? DAAAA. Hai.
Si apoi iau netul la puricat si piere entuziasmul. Pentru ca asa cum ati zis si voi, mi se pare aiurea sa platesc o avere pentru doar doua-trei zile de plimbare.

V-am zis cat i-as bate pe astia de la birou?! Au avut 3 saptamani la dispozitie sa lucreze si sa termine niste kkturi. Au tras matza de coada pana nu au mai putut. Au realizat acum, la ora 14.00 ca maine au deadline-ul.
Darrrrrrrriaaaaaaaaaaaaaaa, would you be able to help?!?!

Evident ca ii ajut, dar jur ca mi se pare usor deranjant sa suflec eu manecile, sa las treaba MEA si sa ma apuc sa bag ca mig-ul ca sa isi respecte ei obligatiile profesionale.