Doza de cafea

Eu in ultima vreme am folosit Airbnb si am fost foarte multumita. Caut sa fie apartamente sau daca e la casa sa fie cumva separat, nu sa stau cu proprietarul in casa.
Am fost in Irlanda de Nord acum 2 saptamani si am stat cu 50 eur pe noapte la o tipa care avea un fel de studio contruit lipit de casa ei. Foarte modern mobilat, totul nou si curat, intrare separata, baie si chicineta separata, nici nu am intalnit proprietara, am tinut legatura doar prin mesaje.

La sfarsitul lunii plecam 4 fete in Alicante si am inchiriat un apartament tot prin airbnb pt toate 4. Am platit 300 eur pe 4 nopti (cu totul, nu de persoana).

Da, este si asta o solutie. Insa eu am oaresce pitici pe creier si refuz cu indarjire airbnb-ul.

Eu nu am prea multe constante in viata mea, dar joaba e definitiv, una din ele. Si Gagicu. Pentru moment :smile:
La mine nu merge sa fiu spontana, iar daca sunt, cum ziceam, pe langa casa. Si voi aveti zone faine, cu casute de-alea B&B, in peisaje pitoresti, cu semineu si alte chestiute cozy, poate ar merita incercat, in loc de Paris si Milano…

Nu ma ploua destul in cap tot anul? Sunt zone dragute dar daca mi se face de duca, parca nu as sta tot la ploaie si vreme mizerabila.
Nu de ifose aleg destinatiile astea. In primul rand pentru vreme m-am dus mereu in Italia.

Buna dimineata!

Ploua si bats vantul aici de parca e sfarsitul lumii. Am facut greseala sa deschid umbrela pe care mi-a luat-o vantul instant desi era mare si mai rezistenta si nu ma gandeam ca o sa o rupa dar mi-a facut-o praf dupa 20m. M-am si intors la masina sa o las inauntru ca nu era niciun cos de gunoi mare prin preajma. Asa ca sunt fleasca din cap pana in picioare.
De ce trebuie sa fie asa vreme naspa pe insulita asta asa frumoasa?
Sper sa nu fie asa tot weekendul, desi cam asta e prognoza.

Si la mine tot asa e vremea :disappointed_relieved: Si, cum caldura in cladire e in continuare stricata, ma simt extrem de fericita si incantata de viata.
Ce-i drept, ne-au adus niste calorifere electrice. Ohhh tuuu, dulce copilarie in comunism la bloc, ce dor nu imi era de tine.

Am concluzionat ca nu am nici timp si nici energie sa fac o masa de Paste ca la carte. Asa ca e weekend liber la odihna si somn. Mai recuperez niste citit si somn pentru ca imi cam atarna un pic cearcanele.

Nici eu nu o sa fac mari pregatiri de Pastele asta. Cred ca vopsesc doar oua diseara sa ciocnim.
Daca e vremea asta in continuate, nu stiu daca mai mergem nici la slujba de Inviere.

Buna dimineata!
La noi e un soare mare si 5 grade, dar senzatia termica e de 0 grade,. Macar e lumina si e o placere sa iesi afara.
De pastele ortodox, nu fac nimic, cum nu am facut nici de pastele catolic. Maine, dupa antrenament, ne ducem la outletul favorit, duminica iesim in oras, la masa.

Ninge marunt si direct perpendicular pe pamant, strop de vant nu e afara, ah, o minune, as iesi, copilul insa e bolnav, o sa stam in casa. Cica o sa ninga toata luna, cam de doua ori pe saptamana :smiley:
L.E: Am terminat de vopsit ouale, mai mult asta mic decat eu, apoi s-a jucat cu ele , sus in cos, jos din cos, mare minune ca nu le-a spart. Repede am sters ferestrele si l-am pus sa le picteze. Eh, daca l-am lasat de capul lui, am sfarsit cu desene de iepurasi si oua Emoji :))) Zarzavatul de salata bouef sta la racit, din zeama a iesit o supa cu taitei, maine trecem la cozonac si drob. Curatenia, nu stiu, pe ici pe colo, fac cate putin, fara sa ma agit prea tare ca o sa fuga copii prin casa sa caute oula de ciocolata ascunse, mda, minunatul egg hunt la mine in casa. Pentru asta am de bagat vreo 50 de oua de cioco in altele mari de plastic, pe care o sa le ascund prin casa, pff, munca de chinez, nu alta.

Paste fericit!

Nu stiu cum face @Samoa, dar eu folosesc doar booking. Sunt membru genius datorita celor nspe rezervari facute de cand sunt membru. Caut destinatia, selectez tot ce are note mai mari de 8 (rezultate dintr-un nr cat mai mare de reviewuri), aranjez dupa pret si le iau la puricat :slight_smile: Nu tin musai sa fie 4 stele. Daca nu sunt 4 nu am nicio problema. Am stat la 2 stele mai bune decat 4. Nu ma intereseaza numarul de stele in mod special.

Nu sunt vreun exemplu de rabdare in general, dar cand vine vb banii si nervii mei obisnuiesc sa am rabdare :grin:

Mai sunt si alte trucuri, dar e de investit destul de mult timp ca sa dai de ele. De ex. bookingul indian a avut niste oferte fenomenale. Noi suntem Hiltonisti, astia au un sistem de bonus cam ca la firmele de zbor, in plus actiuni pt membrii de aur, diamant etc.
Spor la treburi si Paste fericit!
Eu am terminat saptamana trecuta cu asta, azi voi petrece ziua cu Nina intr-un orasel cochet din apropiere, niste shopping, apoi din gradina unui restaurant in cea a unei cafenele, poate ajungem sa ne plimbam si prin padure, pe langa un lac, iar seara mergem la film.

Eu nu am o pagină favorită, jonglez cu Booking, Skyscanner (pentru pachete zbor+hotel), Ving și Tui, pentru vacanțele de o săptămână sau mai lungi și Hotwire. Mai am Secret Escapes și Last minute, pentru city breaks, pe care le-am folosit foarte puțin, în ultimii ani, că destinațiile majore, le-am vizitat deja, însă primesc în continuare oferte.
Mă cazez la 4 stele sau mai mult, din motive obiective, știu ce trebuie să primesc, la categoria respectivă și nu dau niciun milimetru înapoi, dacă am senzația că sunt fentată. Negociez la sânge și scot tot ce se poate scoate.
Ultimul exemplu, Tenerife, rezervasem junior suite, am primit camera, într-un colț de clădire, cu vedere la piscina copiilor. Am explicat calm că nu intenționez să supraveghez picimea, vreau cameră cu vedere la mare și liniște, pentru că aia mi se arătase la rezervare. Am primit în final o cameră dublă (mai mică, deci, însă mai mult decât suficient de mare ), la etajul 5, cu balcon imens s vedere la mare și un card de acces la Spa.

am prestat ciorba, drobul, ouale impreuna cu artistul mic

si cartofi noi cu usturoi, rozmarin si grasime de rața

Friptura, maine la 6 se trezeste husband sa o bage la cuptor. Pasca, de cumparat si cozonac de fitze primit de la clienti. Am chemat tot familionul la masa, nu prea se intampla de sarbatori sa stam pe-acasa, asa ca profit…

Sarbatori linistite si pline de bucurii la toata lumea!

@Mother_Abigail, asa s-a impamantenit obiceiul si la noi, daca de Paste si Craciun suntem acasa, la noi se aduna familia si are loc masa “oficiala”.
Sarbatoriti frumos si cu multa veselie!

Hristos a Inviat! :slight_smile:
Vreme superbă de plimbare, am făcut un traseu de 2-3hrs de la P Unirii pana la Parcul Carol, am prins și schimbarea gărzii la Mausoleu, acum așteptăm să se mai răcească cotletele de miel ca sa trecem la atac.

La cine a venit iepurasul?! :grin: (a se ignora zgarietura de pe deget, accident de munca cu ocazia sfintei mese de Paste)

Si descrierea oficiala, ghinionul lui husband ca sunt buna la research :innocent:

Buna dimineata si Christos a inviat!

@Mother_Abigail, foarte frumos, felicitari lu’ husband, ca se pricepe si tie, ca meriti!

Am venit la munci, pe jos, ca sunt 6 grade si soare si e fain de nu se poate. In 25 de minute de cand sunt aici, am ras deja ditamai stacana de cafea, ma duc imediat sa-mi iau alta (intre timp am luat alta).
Saptamana asta incepe usor, vedem cum se incheie.
Zi faina sa aveti, gagici!

Imi place inelul de numa :heart_eyes: , sa-l porti cu placere! @Mother_Abigail
Sa-ti fie de bine preumblarea @ChickyG
Noi ne-am apucat ieri de balcon si din pas in pas s-a ajuns la o pregatire pentru renovare, acum totu-i cu curu-n sus, inclusiv sufrageria :roll_eyes: Sper sa terminam repede.
Azi zic astia ca ne dau 23 de grade, sunt la balerini si bluza varateca.

Neata de pe baricadele uzinei.
La mine ploua torential de ieri de la pranz. Canta sufletul in mine :smile: