Doza de cafea

Iau din asta de 500 de mg cu b-uri. La mine functioneaza tratamentul asta de ani de zile dat de doctor care imi cunoaste metehnele si problemele. Nu e luat dupa ureche ca am citit eu diverse pe net. Nu am ce sa-i reprosez si nici schimbari nu ma apuc sa fac la el pentru ca nu am chef de surprize. Oboseala vine si de la vremea asta care imi termina un pic sistemul. Ma indoiesc ca exista solutii sau pastile care sa te faca sa te simti energic cand iti ploua in cap si e bezna 29 de zile din 30. Cam cum a fost de mai bine de jumaā€™ de an aici.

Plus ca nu pricep de ce doar 20 de zile magneziu si in loc sa il iei cu supradyn nu il iei pe el din prima cu complex de b-uri.

Asa a spus doctorul.

Pai daca iei magneziu cu b-uri la ce mai iei supradyn? Indopatul cu vitamine nu e chiar ceva util.

Eu iau magneziu 400 cu complex de b-uri, de la doppel hertz si lecitina. Dar nu iau 20 de zile si gata. Pur si simplu iau 1-2 luni in perioade stresante si apoi fac pauza.

Dupa cum ziceam, este o un tratament dat de un doctor ff bun acum fff multi ani. Nu il iau in fiecare luna - de vreo 2 ori pe an.
Este singurul tratament care a reusit sa imi tina sub control niste stari nasoale. Nu ma apuc sa schimb si sa investighez supradynul si magneziul.
Doar ma plangeam de vreme si de starea pe care mi-o da soarele :slight_smile:

Si cred ca daca cineva poate evalua eficienta aia sunt eu :joy: adica io am cunoscut si faza lesin de oboseala si vertij 12 ore care a impus tot atata stat la orizontala.

Nu vreau sa schimb nimic, tocmai pentru ca stiu cum este cu lesinurile. Daca asta functioneaza si ma simt bine si m-a pus pe picioare acum niste ani, zau ca nu vreau sa dezbat problema. Mi-e bine asa si nu vreau alte experimente.

Oricum, iti recomand sportul. Nicio vitamina nu ii poate lua locul. Nici nu stii cat de mult ajuta, dar sunt constienta ca oricat ti-as zice eu sau altcineva, nu o sa crezi pana nu incerci tu si o sa folosesti scuza ca nu ai timp. Bine, cu conditia sa nu renunti in prima faza cand e chiar greu.

Ptiu sa nu ma deochi. Nu credeam ca o sa zic vreodata asa ceva :joy:

Aia e :wink: Lucrez la asta :wink:

Era doar o parere si o mentin. Extrem de multe vitamine si nu f util, dar asta nu inseamna ca tre sa renunti. E ok sa urmezi ce zice medicul.

Care mai extrem de multe vitamine, ca nu pricep?! 40 de supradynuri pe an cu 40 de magneziu e mult?

:thinking::thinking::thinking:

Multe pt o zi. Adica daca te uiti pe folie la cat din doza zilnica recomandata inseamna ceea ce contine mg + b-urile pe de o parte si supradinul pe cealalta parte o sa reiasa, dupa mine, un procent mare de b-uri.

Aaahhh, pricepui acum la ce te referi. Stia doctorul ce stia probabil :wink: Si cum nu iau des si cum mi-a prins bine, nu ma tenteaza sa fac alte experimente.

Niste soare si niste sport mi-ar trebui mie acum. Si eventual, alti colegi :smile: Dar cum in viata nu le poti avea pe toate, ma duc sa-mi mai fac un ceai :smile:

Ahh, dupa-amiaza cica am performance review. La cati nervi mi-au facut in ultimele luni si la cat am muncit si m-am agitat ca la cooperativa munca in zadar, daca nu sar cu o marire de salariu serioasa, o sa ii anunt ca voi incepe activ sa imi caut de munca in alta parte. Chestie care va inseamna ca voi munci tot mai mult de acasa. Tough luck.

Eu mi-am facut un control la inima in decembrie, dupa ce toti doctorii i-au zis lui tata ca ce are el poate fi transmis genetic si sa ne controlam si eu si fratimiu. Din fericire nu am nimic la inima, dar cardioloaga m-a trimis sa imi verific nivelul de vitamina D si m-am speriat cand am vazut ca e de scazut. Eram la nivel critic.
Asa ca toata iarna am luat vit D si de o luna iau si calciu.
Si eu ma simt foarte obosita si cred ca e de la vreme. Aici iarna asta au fost perioade in care a ploua zilnic fara oprire 3 saptamani la rand. Chiar nu am realizat pana sa vin aici cat de mult te poate influenta vremea.

Asta cu vit D si implicit cu lipsa de calciu, care calciu e fixat de vit D, e tot o consecinta a corporatismului. Sinteza de vit D este stimulata de expunerea la soare. Cu cat ai o munca mai de birou, cu atat banuiesc ca esti mai expus la carenta de vit D si apoi de calciu.

Daaa, musai trebuie. Nu ai vazut ca pe aici tot timpul pun lumea sa se duca sa se caute de vit D si sa ia suplimente.
Eu daca iau schema asta de ani de zile sunt bine.

Daaaa, eu de la Praga m-am lamurit. Conteaza al dracului de mult. Cel putin pentru mine. Sunt si persoane care sustin ca se simt ok indiferent de vreme.
In Londra chiar mi-a fost bine. Vremea este putin mai ok decat Praga. Insa de vreun an a fost jale mare si aici. Luni intregi de bezna si ploaie. Cum dracu sa nu ma simt de parca am in spate tot pamantul.
Si in timp ce io mai pun un sal gros pe mine, mai fac un ceai si mai trag laptopul intr-o parte, macar sa nu imi mai pice ochii pe fereastra cu cerul asta negruā€¦primesc poze cu magnolii inflorite si soare, mult soare :smile:

Mie cel mai mult imi place cand primesc ridicari suspicioase din spranceana si pufnituri superioare: hai ca nu e chiar asa rau, nu stiu de ce te simti tu nasol ca mie imi place de mor cand ploua.
Comentariile venind de la persoane care nu au locuit o zi intr-o tara din asta si care sunt la o terasa prin Bucuresti la 30 de grade :smile:
Bravoooo mah!!! Nu stiu ce m-as fi facut daca nu mi-ai fi transmis, ferindu-te de soare sub umbrela, ca sunt cam rasfatata si ploaia e misto. :smile:

Pana meaaa si mie imi placea ploaia cand traiam la mine acasa, in Bucuresti. Cum dracu, dupa o canicula, mama, mama ce iubeam ploaia si norul :smile:

Da, asa este, dar cum aici e soare 2 luni pe an si ala cam palid la fata, nu mai conteaza daca muncesc in birou sau afara Tot nu am de unde sa fac rost de vit D altfel decat pastile.

Da, da, I feel you! Nici nu mai incerc sa zic nimic cand mi se spune asa, ca oamenii cred in continuare ca sunt eu mofturoasa.
Si eu iubeam ploaia cand o vedeam de cateva ori pe an.