Doza de cafea

Bai, oi fi eu defecta, dar mie chiar imi place ploaia! Daca nu e combinata cu vant.
Si pe mine nu ma puteti acuza de ignoranta, in ale vremii imputite! :smile:
In 7 ani de cand sunt aici ( nu-mi vine sa cred ca sunt asa multi), am invatat ca nu pot afecta vremea, asa ca nu mai necajesc, traiesc cu ea, asa cum e.

Eu iau suplimente, cu pumnul. Vit D e de baza, magneziu la fel si Omega 3. Apoi, dupa niste analize amanuntite, am primit recomandarea sa fac cure de cate 2 luni cu 2 luni pauza, cuZn, Cu, K, Se.
In afara de cazurile cu bolesnite, sunt vioaie si ma doare in spitz de vreme!

Sper sa ajung si eu la nivelul asta de intelepciune. Nu sunt ironica cand zic :blush: poate o sa ma obisnuiesc dupa mai multi ani aici.

Mai nici mie-mi nu-mi displace total ploaia sau frigul. Chiar apreciez o zi ploioasa sub patura cu o carte.
Bezna insa, bezna si mohoreala ma termina. Pur si simplu ma lesina fizic. Cred ca imi scade si tensiunea, nu stiu. Dar ideea este ca dupa cateva luni de Voldermort sunt fleashca :))))))

Pai asa mi-ar placea si mie, sa ploua rar si bine si cand am eu chef sa stau in casa. Din nefericire, ploua 9 luni pe an si e deprimant de gri si cetos si bate si nemernicul de vant. Am cizme de cauciuc, rosii, geci de ploaie, casti bune, imi pun muzica cu energie si ies la murat, ca tre sa ma prezint la munca. :roll_eyes:
Dar, azi e frumos si e caldut, eu plec imediat sa-mi antrenez cracanele si apoi acasa, sa stau degeaba. Yay!

Antrenament placut doamna :slight_smile:

Eu astept discutia de la 4 :smile: Pana atunci nu prea ma trage ata sa ma agit mai mult decat este cazul.

Bafta! Daca stii ca ti-ai lasat pielea acolo, nu cred eu ca o sa aiba opinii!
Tin pumnii, sa fie darnici :smile:

Bafta, Daria! Sa iti dea o marire babana :slight_smile:

Am dat live pe euronews sa ascult sesiunea de audieri a lui Zuckerberg. Imi arunc un ochi pe comentarii (e live pe fb) si imi pica ochii pe romanca fara pastile:

xxxxx: https://doxologia.ro/puncte-de-vedere/la-judecata-finala-se-vor-deschide-cartile-constiintei-fiecaruia 41. Bărbaţii din Ninive se vor scula la judecată cu neamul acesta şi-l vor osândi, că s-au pocăit la propovăduirea lui Iona; iată aici este mai mult decât Iona.
42. Regina de la miazăzi se va scula la judecată cu neamul acesta şi-l va osândi, căci a venit de la marginile pământului ca să asculte înţelepciunea lui Solomon, şi iată aici este mai mult decât Solomon. Matei 12.

Nu e de joaca. Nu e de joaca deloc cu sistemul de sanatate de la noi. Am ras in prima faza…dar nu prea e amuzant.

Băi, unde e @Zambareata? De ce tace atât de adânc?

• Probabil a contat foarte mult ca si-a baut cuminte apa si nu si-a pierdut cumpatul.
  • Unii senatori pareau depasiti de situatie pentru ca nu s-au putut face intelesi, Zuchi s-a plans ca nu pricepe intrebarea si asa a ramas, fara raspuns.
  • Valoarea datelor pe care Zuchi le are despre noi este mult mai mare decat a putut estima cineva, acum ca incep sa iasa unele lucruri la iveala, isi poate da seama toata lumea cat costa de fapt toata big data pe care o are asta despre fiecare om care acceseaza netul pe planeta, utilizator de FB sau nu.

Facebook nu e free, nimic pe net nu e free, toate app-urile colecteaza date despre noi, suntem clienti, chiar daca stam acasa si nu mergem la magazin sa cumparam nic, vine magazinul la noi si ne vinde tot ce ne doreste inimioara. Daca FB face chestia asta si nu iti vinde datele la magazine, nu ma deranjeaza foarte tare, ca nu sunt singurii care fura date din browser si fac remarketing ca sa te castige de client.

Ce mi se pare foarte naspa:

Scurgerea de date in afara FB si influentarea alegerilor.
Amentitarile FB-lui la adresa celor de la The Guardian, daca publica povestea cu Cambridge Analitica.
Colectarea de date a utilizatorilor care nu au cont pe FB, pe motive de ‘securitate’ !
Colectarea de date medicale, care ar trebui sa fie absolut private!
Milionele de app-uri care au accesat datele pe FB fara nici un control din partea FB, nu pot fi audiate in cateva luni, cum zicea, nu la misto, dnul Zuchi : sper ca nu o sa ne ia cativa ani .

Mda, ce sa zic, auditul asta al FB-ului sper sa fie inceputul unui Metoo pentru toate agentiile si brokerajele de date, marele Google inclus, care te urmaresc pas cu pas, fara sa te instiinteze ca fac asta, chiar si atunci cand esti offline, iti fac log si cu pasii pe care i-ai facut in afara casei :)))

Zuchi e un tip tech, dar puiii mei, mi se pare ca e tare ratacit si vorbeste foarte usor despre scurgerile de informatie si ne tot bate la cap cu AI-urile lui care o sa-i optimizeze aplicatia lui.
Eu nu am incredere in AI-uri facute de el, mi se pare de o neglijenta crasa ca sa dai pe mana unor AI-uri bilioane de info despre omenire. O sa ne f**a bine de tot si apoi o sa isi ceara scuze.

Buna dimineata!
SI eu iau vit. D. Tre sa mai iau vreo 2 luni si sa refac analizele. Pe care nu stiu daca le mai refac deocamdata.

Ieri am fost la control de trompe, sa vedem de unde se trage esecul in insamantare.
De la mine se trage. Is infundata toata. O trompa e infundata in totalitate, cealalta ar mai avea o sansa. Mica, dar exista.
La sfarsitul lui mai o sa fac o laparoscopie sa vedem care e treaba, daca se poate face ceva. Daca nu, asta e. Ceasul rau pisica 13.

Si ieri am primit si prima zi de concediu medical. De cand muncesc :smiley:

Zi faina ma fetelor :smiley:

Neata! Daria, vezi ca vine vara la tine saptamana viitoare, o sa fie mai cald decat in Grecia :).

Google iti citeste documentele primite in mail. La o simpla cautare, nu mai stiu daca cu nr zborului sau aeroportul de destinatie, mi-a afisat detaliile biletului, cu nume, prenume si nr. rezervare, de unde pana unde si ore. Toate luate din biletul atasat in mail.
Am mai zis asta, cand era discutie despre telefoane, dar chiar mi-a creat o senzatie f f nasoala.

De asta am abandonat planul de a trece la android. M-am enervat cand Apple m-a fortat practic sa schimb telefonul pt ca nu ma mai puteam folosi de el. Aveam un iphone 6 si chiar nu aveam in plan sa il schimb, dar au avut astia grija sa imi forteze mana.

La nervi am zis ca imi bag picioarele si mi-am luat un Samsung S8. In afara de faptul ca ma deranja ingrozitor ca toate erau invers decat la iphone, a aparut si chestia asta cu google, extrem de invaziva. Ok, nu sunt naiva sa cred ca apple nu se joaca cu informatiile mele, dar macar nu ma simt violata si anuntata ca am fost violata. Inca putin si imi spunea ce cumparaturi am facut din supermarketul in care am stat 30 de minute.

Asa ca am decis ca asta e prea mult pt nervii mei, plus ca in cele din urma am realizat ca si Samsung face chestia asta cu fortat mana sa iti schimbi telefonul si sa tii pasul cu lansarile lor repetate. Deci am revenit la iphone. Chit ca stiu ca nu e totul confidential, macar nu am starea asta de intrat cu bocancii peste mine.

Exact, nu poti face un pas fara sa te intrebe daca ti-a placut au ba in cutare loc. Asta se poate dezactiva, de la istoricul locatiilor. Insa treaba cu mailul n-am gasit-o nicaieri in setari, o exista, dar e ff bine ascunsa.
Nu doar pe Samsung, mr. are Huawei, si e la fel de bombardat.

The Google app on your phone, for example, knows when your next flight is leaving, and whether or not it has been delayed, based on emails you get from airlines and travel booking sites. Similarly, Google Calendar has begun to automatically add restaurant reservations and similar events to your schedule based on the emails you are getting.

*as corecta, nu doar biletele primite de la agentii si companii aeriene…

Da, e chestie care tine de google si android. Samsung are in plus si tampenia aia a lor, care te tampeste suplimentar in caz ca iti faci cont.

Buna ziua!

Sedinta la 8:30, sedinta la 10:00, n-am muncit nimic azi. Nimic! Soare si frig, dar se incalzeste, bine ca nu ploua.
Hai sa muncim ceva, sa ne meritam banii!

Salutare lume!

Nici sa respir nu am avut timp.

@albinuza bafta si sanatate multa! :wink:

E dubioasa si complexa rau toata discutia cu FB si cu restul companiilor de tipul asta. Pe de o parte exista riscul sa se bage statul cu bocancii in al nostru internet. Pe partea cealalta insa, nu prea este corect ca nu au parte de prea multe reguli. In alte industrii companiile au parte de un milion de frecusuri si legi. Astia momentan sunt cam sat fara caini.

La fel de adevarat este ca si omul trebuie sa fie responsabil. Nu poti sa ai pretentia sa te tina statul de manuta, daca tu singur nu esti in stare sa citesti niste termeni si conditii.
Pe partea cealalta, de cele mai multe ori degeaba citesti, au ei grija sa iasa pasentele tot ca ei.

Mie cel mai periculos mi se pare monopolul. Cine e concurentul Google?! Bing?! hahaha, ce gluma.
Deci ca individ si ca business esti obligat sa colaborezi cu baietii. FB la fel…nu are competitor direct.
E mult de discutat si dezbatut pe tema.

Ah, nu folosesc gmailul lor pentru corespondenta, deci nu cred ca imi citesc mailurile, si nici nu ma intreaba daca imi place ceva sau nu. Dar asta nu inseamna ca providerul meu nu poate fi hacked. Eu cred ca nimic din ceea ce pui online nu e safe, orice poate fi hackuit.
Ceea ce ma enerveaza la gigantii astia care au pus stapanire pe internet, este ca fac niste chestii cu datele tale personale fara ca tu sa ai habar, si fara ca tu sa ai control sa poti sa opreste featurile astea noi. As prefera ca providerul meu de internet sa faca un deal cu FB sau alt social media, ca o parte din abonamentul meu de internet sa includa si app-urile astea, dar cu privacy included.