Doza de cafea

Buna dimineata!

E foarte frumos, la noi, o placere sa deschizi ochii dimineata, desi nu e cald. Sunt vreo 6 grade si urca azi, pana pe la 14-15.
Am zi relativ scurta, inmormantare, dupa pranz si apoi cosmetica. Dupa aia, o roiesc pe-afara.
Si-am ajuns la weekend mai dragelor, sper sa-l aveti asa cum il doriti!

Pe drumuri…

Neata, neata! A dat Domnu’ si e vineri.

@Zambareata spor la treburi si toate cele :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

Aha, deci esti bine. Ok, atat am vrut sa stiu :slight_smile:

Nu stiu voi, dar eu simt ca am venit la munca, anul trecut si n-am mai plecat, de-atunci. Si sunt numai 2 ore, de cand am inceput azi :roll_eyes:
Mi-e foame si vreau peste. La un restaurant langa mine, au azi somon, cu sfecla galbena, morcovi albi si maioneza de marar. Intr-o ora jumate, prostesc de foame!

ia sa vedem, voi cate bifati :smiley:

e mai simplu sa raspund cate nu bifez…doar vreo 3 :)))

Hahahahaha @snowdrop :smile: La asta ma gandeam si eu :smile:

Eu nu ma consider introvertita, dar numai cat mi-au zburat foarte repede ochii peste patratelele alea, am gasit f repede 3 de bifat.
@albinuza, sa fie bine, intr-un fel sau altul!

20°!!! :heart::heart::heart:
Am alergat în parc, suedezii în extaz, au invadat terasele, băncile din parc și orice petecuț de iarbă. Și e plin de brândușe înflorite.

La noi a fost o atmosfera deosebita, se vedea cum dispare foehnul

Muntii aia sunt la peste 100 km departare, se vad asa aproape numai cand e foehn.

Ajung asta seara acasa si ma suna bona, care era in parc cu copilul. Balaurul simtea nevoia sa ma consulte: mami, putem lua capsuni sa mananc eu cu tine? Mancam si cu ciocolata, ne facem de cap! :grin:

Mai devreme o pusese pe bona sa-i presteze “creveciori”, cica ii era pofta si, de Paste, la masa, m-a chestionat usor revoltat: icre rosii n-avem?! :roll_eyes:

Deci creca am reusit sa defectez copilul, o sa ma felicite viitoarea nora cand o sa i-o zica p-aia cu “la muma-ta numai d-astea mancai?” si el o sa raspunda: “DA” :innocent:

Nora ca nora, dar când te-o auzi madam votre belle mère…

Taci! :stuck_out_tongue_closed_eyes: Duminica dimineata vine socrelle in vizita, 9 zile, ca bona pleca in vacanta in Tenerife…

BTW, v-am spus ca duminica am program de mall toata ziua cu pitic, am descoperit fix zilele astea ca nu mai are copilul haine suficiente si i-am comunicat trista veste si lui husband: pai daca el creste asa repede, ce sa fac?! Nu-i mai vin alea de anul trecut! Tre’ sa merg sa-i cumpar, doar n-o sa-l tin in 3 tricouri pana pleaca maica-ta… :face_with_raised_eyebrow:

Neata cu albinutza harnicutza! :slightly_smiling_face:

Ma bate gandul sa fac maine o excursie de o zi la Brasov cu ocazia sarbatorii Junilor Brasovului, dar nu gasesc niciun doritor :face_with_raised_eyebrow:
Azi bagam plimbare, gradinarit si musafiri dupa 1600 incolo.
O sambata minunata!

Am fost la pădure, la liniște și frumusețe.

Azi trebuia sa mergem cu un grup sa vizitam Garnish Island. Din pacate, pana pe la pranz a ploua foarte tare si a batut vantul, asa ca s-a anulat.
Acum s-a oprit ploaia si merg sa caut niste materiale. O prietena buna vrea sa faca o Bai Jia Bei (sau 100 Good Wishes Quilt) pentru fetita ei de 4 luni, asa ca aduna materiale de la toti prietenii. M-am gandit sa ii cumpar 2: una colorata si una simpla pe care sa ii cos numele fetitei.

Ploua.
Am deschis balconul, sa aud ploaia si ma joc, pfoai ce fain e! :heart_eyes:

Iar mi-e Fb-ul plin de revolutionari de carton.

Toata lumea e inflamata nevoie mare de episodul asta:

http://m.adevarul.ro/news/eveniment/video-barbat-fost-arestat--proiectat-mesajul-rezist-cladire-timpul-festivalului-spotlight-1_5ad190a4df52022f75cf8610/index.html

Vai mie, noua rezistentilor ni se baga pumnul in gura, ne incatuseaza politia, vai sariti! Bai frate, chiar ne-am pierdut in asa fel ratiunea?

In timpul unui festival ce presupune proiectia de imagini pe cladiri din Bucuresti, te trezesti si tu Ghitza de la franarie, rezistentul, sa proiectezi pe o cladire ca #rezisti. Te identifica politia, refuzi sa te legitimezi si apoi mare circ ca tu pasnic ai fost hartzuit de barbarii de la politia romana si vorba aia…hai repede cu toNtii la un protest. Serios frate??? Chiar asa ne-am pierdut orice urma de bun simt si de ratiune? Chiar nu vedem ridicolul si nu mai facem diferenta intre realitate si harfele de revolutionari din capul nostru?

La noi bate grindina de ieri dimineata, s-a depus pe strada un strat frumusel de zapada, n-am iesit nici macar in gradina, numai ne-am uitat pe geam si am inceput cumparaturile online. Vreau sa plec in Romania anul asta, doar eu cu fii-miu, bilet de avion inca nu mi-am luat dar am inceput shoppingul pentru nepoate si cumnata, am primit comenzi de pantofi, sandale, balerini, posete, lenjerie si costume de baie :)).
Sunt reduceri la thebay, Aldo si La Senza, asa ca au picat numai bine. In seara asta, pe la 6, cand am terminat si cu ultimele cumparaturi, imi zice sotul ca nu a vorbit cu mine de doua zile, nu va zic ca el m-a ajutat si cu gatitul, ca eu nu am apucat. Valeu, a fost greu sa fac match la ce vroiau fetele cu promotiile, 2 sutiene la $40 , doua sutiene la $ 30 si 8 chiloti la $32 :))) Siiii, bineintele ca nu am rezistat si mi-am cumparat si eu cateva, jale ce ma ustura ochii!
PS: Cand ziceam ca am scapat, imi scrie nepoata mai mare ca ar vrea sa schimbe geanta de la Aldo :smiley: doar ca ce vrea ea inca nu e in reducere, trebuie sa mai asteptam.