Doza de cafea

Buna dimineata!
Stiti senzatia aia, ca weekendul a fost lung si fain si esti gata sa infrunti o noua saptamana?
Nici eu! :roll_eyes:
E gri si umed, posibil sa ne dea si nitica ploaie, ca prea ne-am rasfatat in ultimele zile, sa nu uitam, unde traim!
Dar sunt 8 grade si eu eu am o geaca mai subtire si bascheti, ceea ce inseamna ca e primavara, asa ca nu e rau de tot.
Acestea fiind spuse, o sa muncesc putin, ca sa nu simt ca insel statul. S-aveti o saptamana faina!

Neaaaataaa!!

Eu ma laud cu un weekend superb. Mi-am incarcat un pic bateriile la soare si iarba verde. Nu imi mai venea sa ma duc acasa.

Si al meu a fost superb, dar nu suficient de lung :weary:
Mi-e foame!

A supermarket is to introduce touch-free packaging to help millennials who are afraid to handle raw meat.

Sainsbury’s will be bringing in pouches that allows customers to place chicken pieces straight into a frying pan without having touch them.

The supermarket chain said the plastic pouches were developed after consumers under the age of 35 said they didn’t like to handle uncooked meat.

Nene, in viata mai faci si ce nu-ti place. Sau daca chiar ai o jena ataaat de mare, nu mai bine mananci tu altceva?!?
Am ajuns sa cumpar mai mult plastic decat produse in tara asta. Acum, alta gaselinta. Asa bataie de joc, mai rar.
Asta in timp ce toata planeta e ingropata in plastic. Nu mai discutam despre dezbaterile si discutiile care sunt aici pe tema: pungi, tacamuri de unica folosinta, cani de plastic la cafea etc.
Si ce facem?! Hai sa mai adaugam niste ambalaje pentru ca nah, sunt oameni care au diverse jene.

Asta e cea mai mare aberatie pe care am citit-o pe ziua de azi. Daca nu suporti sa atingi carnea, cum naiba suporti sa o mananci? Cred ca e cea mai inutila inventie de care am auzit in ultima vreme.

Eu nu suport sa ating carnea, fac o iritatie naspa pe piele, asa ca ma folosesc de unelte sau manusi, solutii sunt destule nu trebuie adaugat plastic la nimic. Of!

Hmm, tare ciudata faza cu iritatiile @Sibipa. Ai idee de la ce este?

Exact, solutii exista. Nu trebuie acum sa ma apuc sa platesc alt plastic pentru ca au unii gargauni la cap. Pentru ca pana la urma tot eu, consumatorul dau cu banul. Ajung sa platesc cartoful si puiul dublu pentru ca: ambalaje la ambalaje. Asta ca sa nu mai intram in discutia: se duce dracului de suflet toata planeta.
In orice caz, mi-e greu sa cred ca toti au alergii sau iritatii. Tind sa cred ca este un alt caz de rasfat generalizat.

Hai ca nu mai e mult si s-a dus si ziua de luni :smile:

Multe chestii imi irita pielea, dar parca nu asa agresiv cum o face carnea, si nu sunt singura, stiu ceva lume pe aici care se plange de asta, ba si de faptul ca sunt ingretosati sa o atinga si sa o gateasca.

Ok si tu fiind una din persoanele afectate, ce parere ai? Ar trebui sa cada in raspunderea ta, manevrarea carnii, fara sa-ti provoace iritatii, sau esti de opinie ca supermarketurile trebuie sa se asigure, ca in momentul in care cumperi carnea, e invelita in material plastic, care te fereste de iritatii?

Am raspuns mai sus, nu ne trebuie mai mult plastic decat avem deja, sunt solutii de a manevra carnea fara sa o atingi.

Da’ sa o manance nu sunt?! :smiley:

Pai nu sunt. Ca astia de la mine. Au o greata in coltul gurii sa gateasca si sa puna mana pe ingrediente. Cu mancatul in schimb, nu avem probleme.

Parca si vad, doua bucatele de piept de pui in ditai casoleta de plastic peste care au mai pus inca un plastic :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:

Si sa o manance, dar gatesc pentru familie.

Fratele meu, cand era copil, a fost rugat de o vecina sa o ajute sa taie o gaina, in spatele blocului. Copil bun si cuminte, nu a refuzat-o, in schimb de atunci nu a mai suportat sa simta miros de gaina parlita sau fiarta in casa. Imi amintesc cum se ingalbenea la fata de cate ori se intampla asta.
Ma gandesc ca ceva asemanator s-a intamplat si cu cei carora li se face greata cand trebuie sa lucreze in bucatarie cu carne.

Daaa, sunt de inteles chestiile astea. Eu nu am participat nici macar o data in viata mea la taierea animalelor. Nici nu am avut unde, pentru ca toate rubedeniile erau la Bucuresti si nici nu sunt atrasa de subiect.
Mie de exemplu mi-e rau cand fac piftie. Noroc ca mister nu are greturi din astea si drept urmare de multi ani el este responsabil cu operatiunea asta.

Dar totusi, de la niste sensibilitati personale, sa te apuci sa ii pui pe toti la plata si sa faci si mai multa poluare…mi se pare aberant.

Mai ales ca aici chiar e circ mare pe tema asta. De la pus taxa pe pungi, reportaje peste reportaje, companii care s-au apucat sa schimbe ceva si sa reduca consumul etc.
Si, in conditiile astea, pac…sunt oameni care au o jena sa puna mana pe carne, asa ca ne-am gandit sa mai adaugam niste bucati de plastic la portia de pui. :open_mouth::open_mouth:

Ce-am vrut eu sa zic, a zis Daria :smiley:

Ma intreb eu in ce categorie intru in conditiile in care sunt mare fan carne cruda: tartar, sushi, sashimi etc. Sigura limita pe care o am e sa nu miste la mine in farfurie.

Nu mi se pare normal ca pt harfele unora care cica nu suporta sa atinga carnea, dar pot sa o manance :roll_eyes: , eu sa trebuiasca sa platesc plastic si tot ce inseamna utilizarea lui.

Sunt satula de cat plastic e in jurul meu, aruncat de nesimtiti pe strada.

Eu nu pricep de Ontario importa fructe de prin alte tari in plastic care nu poate fi reciclat aici, pungile de plastic mai tare, plastic care nu se intinde ( ambalajul de strugurii) si plasticul de culoare neagra (cutii si capace de cafea) - cica masina de reciclare nu distinge culoarea neagra la reciclare. Nu demult nici cutiile de plastic nu erau reciclabile, dar acum vad ca si-au ajustat masinaria.

Sibipa, daca ar fi sa discutam despre nelamuririle pe care le am eu despre ce se intampla pe aici nu cred ca ne-ar ajunge tot forumul :))))

treaba cu atinsul carnii aici e data si de obsesia cu contaminatul
au un fix sa nu se atinga cumva alimentele intre ele ca e grav :)))
cand imi puneau la inceput carnea intr-o punga si legumele in alta eram nedumerita, m-am lamurit intre timp

la fel si eu ca Regina, sunt super fan chestii crude

O mananci, ca vulpea, soro! :fearful:

Sushi e ok, dar tartar… :nauseated_face: