Doza de cafea

Ohhhhh…Tartarul este favoritul meu! Carnea de vita, evident, o mananc in sange :grin:

Iar sushi e cea mai inocenta forma de carne cruda pe care o consum. La capitolul peste crud, sashimi este in topul preferintelor.

Comentam, chiar daca ne intindem cam mult. Ce sa facem, nu ne putem abtine.
Da, au si chestia asta cu contaminatul, dar tipele de care vorbeam eu, pur si simplu nu mai suporta carnea de pui/vita/porc, nici sa o atinga nici sa o manance.
Sushi e alta treaba, nu e chiar carne cruda, e peste tratat cu ceva si apoi vine in niste cantitati mici, nu te ingretoseaza.

Eu zic in special de sashimi, care e peste crud, PUNCT. Sushi si sashimi nu sunt tratate cu nimic. Le-am mancat inclusiv facute pe loc in faimoasa piata de peste din tokyo. Sunt destul de sigura ca sushi adevarat nu e tratat cu nimic :grin:

Asta cu sushi tratat e ca aia cu tiramisu fara oua crude :joy: Ala cu peste tratat nu e sushi si ala fara oua crude nu e tiramisu. Toate astea sunt prosteli

La astea ma refer eu cand zic sashimi:

Trust me…e crud!

WHAT?
Tratat cu ce? Adica mirodenii sau sos de soia, sau la ce te referi? Mie mi se pare ca pestele ala e crud, crud. Adica il taie oamenii aia, de pe niste peste, care e putin mort, adica foarte proaspat.
Orezul, in schimb, e posibil sa aiba niste zahar, personal prefer pestele, gol :smiley:

Sibipa, ai discutat cu medicul despre iritatia aia care iti apare? Dar restul tipelor cu care ai tu contact? Ar fi interesant de stiut, punctul de vedere al unui medic, ce anume provoaca chestia aia? E de ordin fizic, gen substante folosite pentru “umflatul” animalului, sau e psihic?

Sushi e crud! Sashimi la fel! Foarte crud :grin:

Mah voi ce mancati acolo si numiti sushi?

Si asta numesc eu sushi:

Eu crude le mananc, bre!
Restaurantul favorit:

Pai asta e sashimi. Buuuuun!!! :heart_eyes:

Da bre, dar mananc si sushi, numai ca nu halesc tot gogoloiul ala de orez, cel mult doua muscaturi, de printesa, asa…In rest, peste crud, ca Mos Martin!

Tre sa ma duc la ei, curand, ca m-a luat o poftaaaaaaaaaaa

Tartar si sashimi :grin:

Pestele care urmeaza sa fie consumat raw trebuie sa fie congelat in prealabil la anumite temperaturi pentru a-i distruge parazitii. Am inteles ca asta se face de obicei pe vapor cum a fost prins pestele.
Altii fac pestele cured cu diverse solutii, tot in acelasi scop, de a-l deparazita.
Salmonul e destul de periculos, a fost un caz al unui tip care s-a apucat sa manance salmon crud facut acasa, a ajuns la spital cu niste viermi atasati de stomac. Dar de alte cazuri nu am auzit, deci calitatea cred ca e destul de OK in restaurante.

Azi fii-miu a stat acasa pe motiv de inghet, mda, n-a fost nici un inghet ci doar o ploaie urata toata ziua. Nici nu am reusit sa dau zapada din fata casei, tot sper ca ploaia o va spala usor-usor :))
Samoa iritatiile nu le fac doar de la carne, ci si la unele fructe si legume, nu stiu daca e pe fond nervos sau daca e de la solutiile cu care imbalsameaza carnea, poate sa fie din ambele motive, medicul nu si-a dat seama, m-a trimis acasa cu niste creme si gata, a rezolvat problema. Port manusi, iar cateodata sunt alergica si la manusi :)))))
LE: Unele din tipele cu care am discutat considera o cruzime felul in care animalele sunt crescute aici pentru consum, altele pur si simplu nu mai simt nevoia sa consume carne, ci doar putin peste, cu toate astea, gatesc pentru copii, cand acestia o cer.

Buna dimineata!
@Sibipa, eu nu m-as fi lasat pana nu stiam care e cauza si ce anume pot sa fac, ca sa nu ma afecetze atat de tare.
Pestele inghetat pe vas, e doar atat, inghetat si isi pastraza absolut toate proprietatile.
Nu am de gand sa judec ceva ce nu inteleg, adica iritatiile si disconfortul cauzat de manevrarea carnii, insa, cred ca adaosul de plastic, ar trebui sa fie o chestie optionala. Adica cei care au astfel de probleme sa ceara si eventual sa plateasca in plus, pentru nitel plastic, sau ce li se da lor acolo. Nu sa platim toti, pentru ceva ce NU ne trebuie.

E foarte urat la noi, gri si umed, dar tot am venit pe jos la munca. Mi s-a incretit parul :frowning: si-l urasc, dar il rezolv eu diseara, dupa sala.
Mai dragelor, sa va fie ziua usoara!

Neata!
Si eu sunt mare fan carne si peste crud :heart_eyes::heart_eyes:

Nu stiu, mie mi se par multe din chestiunile astea niste ifose venite din prea mult rasfat si prea mult banet in buzunar. Pana si asta cu contaminatul incepe sa ma plictiseasca extrem de tare.
Pe bune, chiar nu te-a invatat maica-ta sa te speli pe maini si sa cureti locul unde gatesti?! Chiar avem nevoie sa invatam indivizii din societate si cum trebuie sa respire ca sa nu se sufoce?

Acelasi lucru e valabil si la termenele de valabilitate. Fructe, legume aruncate la gunoi pentru ca data de pe ambalaj spune ca nu mai sunt ok pentru mancat. Nu ai nas sa mirosi? Nu ai ochi sa analizezi daca lamaia aia mai e buna sau nu?

Pe bune, mi se pare ca am ajuns la niste rupturi intre societati absolut halucinante. Unii nu au ce manca iar altii isi ridica probleme care mai de care mai aberante.

Aratau de dimineata la BBC un reportaj din Siria. Reporter englez, se bagase printre oamenii care se impingeau sa primeasca ajutoare…mancare/paine. Englezul era usor socat de disperarea oamenilor.

Bai, nu uita ca ne confruntam cu o problema, adolescentii care mananca detergent, pe Youtube.
Zau, ce asteptari sa ai?

ohhhh daaaaaaaa. si asta mi se pare un grad maxim de stupizenie. eu nici laptele nu il arunc daca scrie pe el ca a expirat 7-5-10 zile :joy: frate, bagi nasul in sticla si mirosi. cum naiba sa nu te duca capul la asa ceva. si cum sa arunci fructele si legumele din motivul asta.

Poftim? Traiesc in bezna ignorantei. De asa ceva nu am auzit.

Same here! Nu arunc nimic pana nu miros si gust.

E deja veche, faza, producatorii de detergent, au introdus in reclame, avertismentul referitor la pericolele ingerarii etc. LAME!

Same here, nu arunc nimic, daca nu pute. Mi s-a intamplat sa pun laptele in cafea si sa se faca branza.
Un amic bucatar, mi-a recomandat sa gatesc carnea, o zi- doua, dupa data “Best before” scrisa pe pachet.