Doza de cafea

Doamne fereste! Au luat-o razna de tot! :hushed::hushed::hushed::hushed::hushed:

Si aici aplic aceeasi metoda: miros si ma uit. Si, nu stiu cum se face, dar asa, bazandu-ma doar pe nas si pe ochi, niciodata nu am imbolnavit pe cineva.

http://andreicismaru.ro/cat-de-iresponsabil-sa-fii-ca-parinte-cat-de-multa-incredere-sa-ai-intr-o-aplicatie/
:open_mouth::open_mouth::open_mouth:

Puteti sa nu ma bagati in seama, scriu ca sa ma victimizez. :grin: Duminica la prima ora ajunse soacra.

Day 1
Soacra avu mana rupta, si-a scos-o din ghips cu doua zile inainte sa vina la noi, deci acu nu poate face nimic. Anul trecut si-o rupse p-ailalta, cica inca sufera. Veni cu gaini in traista. Sa punem de-o ciorba, zic. Io aveam program de mall, dupa cum v-am anticipat. Am tocat deci tot zarzavatul, am disecat gaina, am pus apa in oala si oala pe aragaz. Ea ramase sa puna ingredientele. Seara a comentat subiectul: azi v-am facut ciorba, mama!

Ma intorc de la mall cu jde pungi. Ma ia din usa: Ia sa vad ce i-ai luat copilului. I le-am scos si i le-am aratat pe toate, mai putin alea dintr-o punga. Si in punga aia ce e? Mi-am luat mie una-alta. Pai parca ai zis ca te duci sa iei pentru copil! Ia sa vad, ce ti-ai luat? SAY WHAAAT!? :astonished: I-am raspuns sec: doua maieuri! desi se vedea ca-i ditamai punga de hantze, si-am inchis subiectul. Pai pe banii munciti de mine nu prea am obiceiul sa justific in fata nimanui nimanui ce-mi cumpar si-asta de vreo douaj de ani, nici husband nu ma-ntreaba ce mi-am luat, eventual mai probez cate o carpitza cand vin de la cumparaturi si-l intreb cum imi sta, dar cam atat.

Ii zise husband de frumosul inel, cel mai probabil saptamana trecuta. Ma aborda mieros si pe subiectul asta: Mama, am inteles ca ai primit cadou de Paste… Eu, poker face: Da. Am primit. :no_mouth:

Shit. 9 zile ziceai că stă? Sper că nervii tăi au 9 vieți.

Day 2
Maruntisuri. Cea mai notabila discutie fu seara, la masa. Desfac un Peroni mie, unul ei. Copilul, sa bage deshtele in paharul meu, vazu acu vreo luna un drac care facea chestia asta si i s-a parut notabil, mai ales ca i-am cerut ca el sa nu faca asta. Asa ca profita de compania soacra-mii, ca sa-mi testeze din nou reactia. Ii zic, ferm, NU. Ii mai explic inca o tura, pe scurt, cum e cu copiii-adultii-alcoolul.

Sare soacra-mea: Daca mami nu-ti da, uite, iti da buni! Zic: nu, nu-i da buni, ca nu o sa mearga cu buni la restaurant si-o sa vrea sa se spele pe maini in paharul ei.
Pitic se pune pe chirait – evident, fara lacrimi, uitandu-se in ochii mei. Eu mancam aparent linistita. Dupa un minut, cand asta micu’ era intre chiraiala si hai-sa-incercam-sa-nu-radem, sare din nou soacra-mea: Hai, mama, fie-ti mila de el si da-i, nu vezi cum plange?! Zic: nu-i dau, pentru ca tot ce va intelege e ca, daca miorlaie suficient, obtine ce vrea.

Mai stam un minut, copilul inca se chinuia sa miorlaie si nu prea ii iesea, eu eram in continuare calma, sare din nou soacra-mea: hai, ca daca mami nu vrea sa-ti dea bere, iti da buni suc de portocale. Zic: nu-i dai niciun suc, daca vrea suc, cere el. Ca nu e cazul sa creada ca daca nu obtine ce vrea el, e obligatoriu sa primeasca ceva ii compensare.

A mormait socrela ceva despre ea care a vrut sa-l ajute da’ daca mami nu ne lasa… si io-mi scrasneam in gand dintii de ce dracului mestecam juma de ora un non-issue: accesul la bere al unui copil de nici 4 ani.

Day 3
Asta e azi, inca nu stiu. Deocamdata ies la cina cu un prieten, sa-mi povesteasca cum a divortat. Pana la sfarsitul saptamanii anticipez ca o sa onorez toate invitatiile restante din ultima jumatate de an.

pe mine fosta m-a intrebat de ce-mi cumpar carti
fiisu muncea din ani in paste si salariul meu era baza
restul tampenilor nici nu le mai tin minte ca uit orice ma supara dupa un timp
dar asta chiar m-a socat ;)))))

De cate ori te citesc scuip in san amintindu-mi de fosta soacra :joy:

Pe mine de ce cumpar apa minerala!

Beat that! :joy:

Da…husbandul de ce simti nevoia sa o actualizeze pe aceasta tema? Simtea ca nu o sa aveti subiecte de discutie? :joy:

Da’ de ce nu? Poate omul era mandru ca si-a cadorisit nevasta!
@Mother_Abigail, cand te citesc imi aduc aminte de ce ma bucur ca nu am soacra. Stiu, suna oribil, dar ce sa fac, daca asa simt?

Nah, ma gandesc ca nu e ca si cum nu stie ce ii poate pielea doamnei maman. In locul lui m-as fi scutit de a ma mandri ca mi-am cadorisit nevasta :grin: Am io asa un sentiment ca nu va pleca coana soacra doar cu remarca asta si va mai aduce vorba despre cadou si zilele urmatoare.

Referitor la soacre, nu e musai sa fie toate la fel. Io am cunoscut varianta care aproape pot sa pariez ca ii dadea clasa soacrei lui @Mother_Abigail si cunosc si varianta actuala careia chiar nu am ce sa ii reprosez, ca nu imi greseste cu nimic femeia si nu mi-a zis nici macar o singura vorba care sa ma scoata din zona de confort sau sa ma faca sa scot ghearele. Si cea mai mare calitate a ei e ca nu isi inchipuie ca ma poate face sa ii zic “mama” sau sa o consider mama. Ma ia ca atare si nu are pretentii de genul asta de la mine, pretentii care pe mine m-ar irita rau de tot.

Am pielea sensibila pe fata si pe maini , unele ma afecteaza pe loc, carnea, cosmeticele si sapunurile, altele dupa cateva minute/ore, doar apa curata nu imi face rau, asta pentru ca am pus un filtru pe toata casa si nu avem prea mult clor in ea. Nu mai tin minte daca pe voi va bateam la cap ca nu pot balaci oriunde, ci doar la piscinele care au filtre cu sare. Am observat insa ca in timpul verii sunt mult mai bine, nu am nici un fel de eruptii pe piele, deci lipsa soarelui si aerul uscat ma pun pe butuci.

LE: @Mother_Abigail Naspa atatea zile cu o soacra cicalitoare, of! Nu o poti pasa sotului? Sa o scoata seara la plimbare, la restaurant, la cinema, la cumparaturi, sunt atatea locuri in care pot petrece timp impreuna, ba si la un bazin sa faca pluta pe spate, sa poti sta si tu linistita seara acasa.
Fosta soacra nu ne batea la cap cand era vorba sa dam bani pe cursuri sau carti, in schimb era cu ochii, si gura, pe noi cand ne cumparam haine noi :)))

Oh, Doamne! Cum sa pui copilul de 4 ani in masina cu un sofer pe care nu il cunosti? Sa nu verifici adresa la care il duce? Si cum de cei de la Uber accepta sa ia copii asa mici in masina?

Pai nici husband nu se prea da in vant sa petreaca timp in compania ei :grin: Adica e ma-sa, are niste conditionari si vinovatii infipte-n creier din copilarie, da’ cand e la o adica evita cu succes orice context care ar putea rezulta in vreo confruntare. De exemplu, duminica seara pe la cinci juma, zise husband ca se duce pana la birou sa verifice o solutie intr-un dosar (biroul e pe acelasi palier). Se intoarse acasa dupa vreo 5 ore, pun pariu ca intai a verificat pe camera sa vada daca ne-am culcat toti :rofl::rofl::rofl:

Cu inelul e simplu, soacra e experta in intrebat chestii: pe unde ati fost, cine a venit in vizita, cum era imbracat, ce v-a adus, cand v-a sunat ultima oara Z, ce cadou a primit X cu ocazia Y, etc. etc. asa ca nu ma mira faptul ca stia de cado. :joy:

Buna dimineata!
Ni se promit 12 grade si soare, pentru moment e gri umed si cald.
Si iaca e miercuri si de maine se simte aer de weekend.

Buna dimineata! Soareeeee, soareeeee!!! :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Si cica toata saptamana o sa fie la fel de cald si frumos :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Vai ce mi-as pune geanta pe umar si m-as duce la iarba verde.

Doamne, cand va citesc pe voi, nu pot sa nu ma gandesc ce norocoasa sunt. Nici socrosenia mea nu e perfecta: ne enerveaza maxim cu naturismele si diverse fixisme din aceeasi categorie.
Dar altfel, pe cuvant daca am ce sa ii reprosez. Acum vreo cateva luni, a reusit sa il enerveze rau de tot pe musiu. I-am zis clar sa nu trimita pachet cu nimic. Cu toate astea, ei i s-a parut o idee buna sa faca pe dos si sa ne puna in fata faptului implinit.
Si, ia uite ce ne trezim, pe la ora 9 seara cu telefon, ca vine nu stiu ce Costica/Georgica/Vasilica/nen-tu Stelica sa ne aduca pachet.
Poftim?!? Dada, ajunge baiatu pe la 11-12. Say what?!?!? Ce baiat? Unde l-ai gasit?! In primul rand ti-am zis ca nu vrem pachet, in al doilea rand daca voiam, stii ca folosim o companie serioasa. De ce faci prostii?!
Ea o tinea pe a ei, mister obosit si nervos de la birou n-a mai avut rabdare si a tipat la ea.
Evident ca baiatul gasit a venit pe la ora 1 noaptea, la fel de evident ca s-a ratoit la mine sa ma duc jos sa iau coletul - cum adica il intreb daca nu urca la usa?! Combinatii romanesti luate cate 4. Ma rog, am lamurit-o si a promis ca nu mai face tampenii de genul asta.

Ideea este ca dupa circ, ma suna femeia ff ingrijorata: draga mea, sper ca nu e la fel de nervos si cu tine :joy::joy::joy::joy::joy:
Pai ti-a zis de vreo 5 ori: NU PUNE PACHET!!! Ti-a zis de alte mii de ori ca ne ocupam noi daca vrem ceva si aranjam sa vina curier serios. Si tu, faci lucrurile pe dos si ne mai trimiti si diverse neamuri proaste pe cap, in miez de noapte.
Buddha sa fii sa nu te enervezi.

Am ALERGIE! fix ce imi lipsea…tichie de margritar. Nu stiu inca de ce la ce am, ca niciodata nu am avut o forma atat de agresiva, dar de o saptamana ma dispera. Cel mai probabil e vorba de polen, flori de rapita ceva.

Ai mai avut alergii pana acum @Queen?

nu. doar chestii usoare, gen un stranut de acomodare si atata tot.

Antihistaminice? Cred ca se gasesc acum de diferite potente, poate merita sa incerci cu cele mai usoare, alea de se dau fara reteta. Zic si eu…