Doza de cafea

pai iti dai seama ca m-am repezit direct in farmacie. acum am luat un claritine. pare sa fie mai bine.

Eu nu am avut niciodata alergii. Desi de cand ma stiu, dimineata cand ma trezesc, musai vreo 2-3 minute stau cu nasul in batista.

Anyway, la vreo jumatate de an de cand ma mutasem in Londra m-am trezit ca sunt varza. Stranutat incontinuu, ochii rosii si aposi, nasul numai in batista, mancarimi pe toata fata. Ce sa mai, tacam complet. M-am dus repede la doctor.
Mi-a zis ca de la schimbarea de mediu plus Londra poluata. Zic domne, m-am nascut si am trait in Bucuresti - nu e chiar oras de munte. Ok, ultimii ani au fost petrecuti in Praga - oras mai curat, dar nici acolo nu poti sa zici ca e SPA absolut. Ehh da, dar organismul s-a obisnuit intr-un mediu. O sa treaca pe parcurs. Am plecat destul de sceptica si convinsa ca se cam abereaza doctorul.
Okkkkkk, am luat vreo cateva zile Claritine si apoi, ca prin minune a disparut porcaria. :roll_eyes::roll_eyes: Nu am mai avut probleme de atunci. Deci tind sa cred ca a avut omul dreptate cu organismul - mediu nou etc.

Tin pumnii sa treaca repede porcaria @Queen

N-am avut niciodata, indiferent de locul in care am trait.
Insa, dupa antrenamente foarte, foarte solicitante, in sala, stranut destul de frecvent. Dupa vreo jumatate de ora, trece. Medicul a zis ca ar putea fi o usoara reactie alergica, fie la materialele folosite la echipament, fie la solutiile de curatare.
Amica mea, e alergica la tot ce-o inconjoara,presupun ca si la propria-i persoana! La praf, la polen, la parfum, la animale, mai nou la bere si vin :grin:
Saraca!

mama e campioana la alergii, dar eu pana acum nu am avut probleme majore. detectez f usor mirosurile. unele chestii ma deranjeaza la inceput si stranut, dar cam la asta se reduce tot. ulterior ma obisnuiesc.

eh, dar acum…acum am zis ca o iau razna. initial am zis ca o fi o usoara raceala. ei ti-ai gasit! nasul curgea in disperare, in anumite zone stranutam fara oprire, vorbesc pe nas. am luat claritine si lucrurile s-au mai linistit.

Da, aceeasi poveste a fost si la mine. Poate sunt si momente. Nu te panica deocamdata. Eu zic ca sunt sanse mari sa treaca si la tine povestea, la fel de repede cum a aparut. Mai ales daca nu ai un istoric de genul asta.

Apropo de alergii, 2 colege din Australia - amandoua cu astm. Amandoua imi povestesc ca majoritatea cunoscutilor si rudelor de acasa, sufera de alergii si astm.
Dar astm nasol, nu gluma. Mi se rupe sufletul cand le aud cum se sufoca din senin. Pentru ca da, Londra le inrautateste si mai rau porcaria.
Mi-e si jena naibii, ca eu nu am nici un stres si ma mai duc sa mai pipez si cate o tigara din cand in cand.

O noua cladire de birouri din Londra se promoveaza intens:

And then on the top floor we have some more meeting rooms, an apartment with a sunken bath (seriously) and a members’ bar, again overlooking the river with outdoor terraces and then a full roof garden above this.

:roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes: Doar, doar o pricepe angajatul ca trebuie sa isi mute toata viata in companie.

Stai ca sunt patita, la ultima vizita a bunicului, cumva, a fost doar sarcina mea sa il plimb, sotul nu si-a luat nici macar o zi libera sa mearga cu el undeva. Cumnatul l-a luat de cateva ori pentu o noapte, sambata de obicei, dar ne trezeam cu telefon de duminica dimineata sa venim sa il luam, ca deja era plini de nervi,
Ok, am furat-o atunci, dar dupa ceva timp, cand cumnatul a sugerat sa il aducem in vizita aici, le-am spus clar ca sunt OK doar daca amandoi isi asuma sarcina sa il plimbe, cu randul, nu pot sta o luna de zile cu el pe cap. Mda, m-au boscorodit, dar i-au anulat vizita :slight_smile: Mosul e nesuferit rau si are idei fixe, eu le-am zis sa ii faca un control ca ceva e in neregula cu el, baietii amandoi ca nu si nu, asa afurisit si cu bautura multa a fost intotdeauna. Insa, cum ca l-au controlat la cap au aflat ca are dementa.

Multa sanatate @Queen , poate sa fie o alergie de primavara care dispare in cateva zile.

A venit primăvara, uăi!

Toată lumea, la cafea pe terase :blush:
TOATĂ LUMEA!

Azi nu am avut cea mai minunata zi. De fapt nici nu mai avea cum, din moment ce mi-am inceput ziua calcand la prima ora, cu toata increderea, intr-un mare si proaspat rahat de caine, in mijlocul trotuarului (sa nu credeti ca cine stie pe unde am bantuit), incaltata fiind in tenesi albi (bine naiba ca erau din piele, ca daca erau si din panza eram terminata).

Da, e adevarat, nu ma uitam in jos, aflandu-ma fix in mijlocul trotuarului, intr-un loc care se vrea civilizat. Mi-am permis sa ma uit si eu ca omul dupa ceea ce cautam, nu sa orbecai cu ochii in pamant ca deh, sunt in Bucuresti si este absolut normal sa fac slalom printre rahati de caine. :rage:

Majestate, sezi flexata, ca poate fi mai rau! Mult mai rau! Atat de rau!

Nu vrei sa stii ce primavara e aici. Nici poze nu am mai avut chef sa fac ca dovada :))))

Nu, nu vreau. O prefer pe cea de-aici! :grin:
Buna dimineata! Una calda-una rece, azi e gri si ploua minuscul.
Iar eu am sedinta la 9 si sedinta la 10:30. Ce kkt de planificare!
Urasc sedintele, mai ales dimineata :face_with_symbols_over_mouth:

Buna dimineata! Caldura mare monser :smile: :smile: 26 de grade se anunta astazi. Si tot astazi, pe motiv de 26 de grade, sunt preconizate probleme la metrou, overground si dlr :smile: De la atata caldura li se topesc sinele.
Iar de maine pana marti avem iar greva. Deci cel mai probabil voi presta munca pentru uzina de acasa/din parc.

@Queen :expressionless::expressionless: Zen, zen, zen…E un efort continuu sa te mentii sanatos la cap in orasul ala. Ce ti-ai putea dori mai mult, cu noaptea-n cap decat niste rahat pe incaltamintea alba?! :triumph:

Si la noi caldura :heart_eyes: Ziua trebuie sa stau la birou, dar de cum ies, numai prin Biergarten, terase samd o frec, acasa nu ma vede decat la dormit. Sambata incepem oficial si sezonul de bbq la lac.
Ati observat anul anul asta magnoliile? Aici sunt deja duse majoritatea florilor, tare scurta mi s-a parut perioada in care au fost in floare.

Pe aici inca nu au inflorit ca lumea copacii si florile. In schimb tot imi bucur ochii cu magnoliile de la mama soacra din curte (ce-i mai place cu whatsapp-ul, stiu tot ce misca in curtea aia :smile:) si din Parcul Circului :smile: (si lui tata ii place whatsappul, dar cum ai mei nu au curte, ma tin la curent cu florile din parcuri) :smile:

26 de grade??? Cata nerusinare! Noi avem 9 si ne bucuram maxim, ignoranti ce suntem! :smile:
La noi, abia acum incep sa infloreasca pomii, la magnolii nu m-am uitat, o sa ma uit maine.

Iti dai seama ce soc este aici?! Crezi ca degeaba aproape tot transportul in comun se va duce dracului pana diseara?! :smile: :smile:

Planuiesc si eu ca @Travelerista numai terase cu bere si haleala pentru urmatoarele zile :smile:
Trebuie profitat pentru ca acusica vine din nou Voldermort.

fix asta ma intrebam si eu. ce mi-as putea dori mai mult?

sa nu mai zic ca cineva a avut inspiratia sa imi zica ca e de bine, e treaba norocoasa si tre sa joc la lot, or something. puii mei, nu esti cu mintile pe acasa? cine naiba a putut scoate scoate ineptia ca e de bun augur o astfel de scarbosenie.

Jur ca fix asta am vrut sa intreb :smile: :smile: Daca nu ai auzit ca e semn bun sa te naclaiesti in jeg de la prima ora. :joy::joy:
Nu stiu ce dumnezeu avem in capatanile astea de pe umeri.

You may call me Spiderman :spider: , penca in curand ma urc pe pereti :face_with_symbols_over_mouth:

Azi-dimineata, chioara de somn, ma pieptan frumos in baie si curat peria. Un pumn de fire, vreo doua-trei satene din claia mea si restul, mai lungi si negre, perfect match cu freza soacra-mii :face_vomiting: , citeam acum povestea lui @Queen cu rahatul de catel si ma gandeam daca reactia mea o fi fost numai identica sau si simultana.

Frate, peria de par e obiect de igiena PERSONALA, da-o dracului de treaba, doar nu tre sa pun afis in baie cu enuntul asta… N-am zis nimic, mi-am luat din dulap o alta perie si p-aia o sa o arunc saptamana viitoare. Da’ naiba stie ce surprize mai am zilele astea…