Doza de cafea

Neata!
Asa era cand a fost matusa lui baby la noi. SI facea baie si lasa dara neagra pe cada. Vreau sa cred ca de la vopsea.
Cada nu si-o curata, dar in schimb mi-a stricat o carpa de praf foarte buna, ca sa stearga pervazul pe exterior. A stat 2 sapt. Am zis ca mor cu ea in casa.
Vase nespalate bine…si d-astea… ehorror!!

Teoretic, soacra veni sa ne ajute. Adica bona mi-e plecata in concediu o saptamana, ma descurcam si fara ca nu traumatizam copilul daca ramanea la program lung la gradi cateva zile, dar soacra tot avea de gand sa vina pe capul nostru sa-si vada nepotul, asa ca am stabilit sa vina saptamana asta si nu acum o luna, cand avea ea planul initial. Deci ia copilul de la gradi din coltul strazii, il culca, ii da gustarea cand se trezeste si-l scoate in parc pana vin eu acasa.

Cu crescutul lui husband, am eu dubiile mele :wink: , pe care de altfel mi le-am si exprimat fata de el. As zice mai degraba ca iesi un om ok, in ciuda ma-sii. To detail:

• de la 7 luni pana la clasa 1 il lasa la maica-sa, in Ucraina, sa i-l creasca ea, chestie care i s-a parut absolut normala, ba se oftica pe mine ca am refuzat sa fac si eu la fel si sa-i dau copilul spre crescut, cu argumentul suplimentar ca “toata lumea creste nepoti, numai eu cresc catei.”

• il crescu cu “bataia-i sfanta”. Prin urmare, lui husband i se pare normal ca-l batea ma-sa cand era mic, fiindca oricum merita si ce mare lucru, tampenie pe care nu ma mai obosesc sa i-o scot din cap. Asa ca i-am explicat foarte clar ca , in cazul copilului nostru, o potentiala palma ar fi deal breaker, s-o ia ca pe o ticneala a mea si sa faca bine s-o respecte.

• il conditiona cu o gramada de rahaturi de genul: daca nu faci asta, inseamna ca nu ma iubesti.

Ar mai fi si altele, da’ ma opresc…

L.E., De la 14 ani, husband veni in Romania, statu la internat in liceu. Asa ca overall, perioada in care maica-sa il crescu n-a fost prea lunga.

Oh shit!!! :joy:

Chiar asa, care e scopul vizitiei? Sa viziteze nepotul sau sa bage in spital nora?

Si ii mai da si o bere, ca nah…e cald afara :fearful:

Soarele asta de Londra i-a zapacit pe toti de creieri :smile:

Cu ce se distreaza colegii de vreo juma de ora:

:joy::joy::joy:

‘ai de capu’ meu, @Mother_Abigail… next step e să-l întâmpine pe fi-su într-o mare de lacrimi și drame că vai, o asuprește nora!

Pe fiul doamnei l-am informat eu aseara ca am asuprit-o pe muma-sa, ea nu-i zise nimic despre incident. De unde putem trage diverse concluzii.

Bai, atat o duce capul pe ea. Mai bine evitati sa locuiti impreuna, ca iese naspa. Eu o inteleg si pe ea, nu cred ca e femeie rea, dar asa stie ea sa aiba grija de copil, si nu e singura din lume. Bunicii in general fac greseli mari ori cu alimentatia( sa zici merci ca nu il indoapa cu portii duble), ori incalca reguli ca sa obtina iubirea nepotilor. Eu te admir ca ai acceptat sa vina, adica bunavointa ai avut. Hai ca mai e un pic si pleaca.

Eu, cum nu stiu multe cand se tot aduna, ad fi dat-o afara. Bagajelu’ si la gara!
Ai atunci noroc ca nu ti-a crescut omul!

ce trist rau mi se pare sa ai atat de multe distruse in tine la o varsta atat de frageda datorita alcoolului…RIP

Imi doresc sa fiu prietena jumatatii fiului meu, nu soacra.
Este de neconceput sa incurajezi un copil sa consume alcool de la varsta frageda, oricare ar fi motivul.
@Mother_Abigail, poate dna are probleme serioase de discernamant, poate are inceput de senilitate, nu prea poti pune baza in ea.
E chiar periculoasa.
Scuze, nu am intentia sa jignesc, dar pare departe de a se comporta ca un adult in care poti sa pui baza.

Noi am crailit cel putin 5 km pe jos, suntem acum acasa precum doua broaste calcate de masina.
Am facut ocolul Lacului Floreasca de la Aviatorilor pana la Promenada Mall.
M-am dus la pomul laudat/ magazinul Notino (aoro) sa prizez parfumuri Rochas, Miller Harris si Amouage, marci cu care se lauda pe site. As, de unde?! Nu aveau absolut nimic.

Ce fain arata! Nu ca ala in descrierea lui @Queen :smile:

Nu iti face iluzii :joy: Ala de ti-l aratai e oraselul copiilor, langa parcul tineretului. Ambele f misto, ingrijite si tot ce vrei, dar cand vine hoarda…vai mama lor. Aia era poza dupa ce hoarda petrecuse de Paste pe acolo.

Iar bulevardul aviatorilor, por favor…in fiecare zi merg pe el. De o parte si de alta spatii verzi cu aranjamente florale. Momentan lalele. Eh, din acele aranjamente vezi cu ochii tai cum tigancile “recolteaza” ca din crescatoria lor flori pt vanzare. Practic poti vedea de la o zi la alta cum se golesc :grin:

Herastrau??? Bifat si ala. la fel de imputit. Cred ca @ChickyG e mai mult entuziasmata de primavara. Jegul asta de oras e la fel de la un cap la altul. Tot hoarda, de Paste, a parcat masinile pe iarba in herastrau, lasand in urma valea plangerii.

Din orice parc din Bucuresi iti pot trimite poze care sa aduca a civilizatie. Realitatea e mult diferita. Sau ma rog…poate sunt eu intr-o pasa proasta si vad numai defectele.

Ok, mi-ai ucis iluziile :grin:
Fara gluma,e mare pacat! Sa fie oare de vina, lipsa de “educatie outdoors”? Or fi trait numai intre betoane?
Eu am crescut, cum s-ar zice, in padure. Acolo imi petreceam orele, de dupa scoala si zilele de vacanta, cap-coada. Si nu stiu niciun loc mai fain, decat padurea si muntele, ca sa-ti petreci timpul liber.

Ete spanac educatie outdoors. E vina faptului ca sunt nesimtiti. Punct! Aceleasi vietati, cand calatoresc sau traiesc in afara, cel mai probabil respecta regulile si nu arunca gunoiul pe jos si nu pt ca ar deveni brusc mai simtiti.

Am facut de curand observatie cuiva, un cunoscut, care a aruncat guma pe jos. Personajul venit din afara. Ma rog, acolo locuieste. Raspunsul: “aaaa pai ce, nu mai e voie nici la noi sa arunci gunoiul pe jos?”

O cunostinta a facut o observatie similara unei “straineze” din anturaj, tot asa, care si-a aruncat tigara pe jos. Raspunsul: “asta imi place mie la noi, faptul ca nu traiesti cu constrangeri de genul asta si imi e dor de asta, asa ca te rog nu imi strica bucuria”

Bai frate, sunteti cu capul??? Serios???

Poftim??? :fearful:
N-am inteles niciodata chestia asta. De ce sa arunci gunoi, in spatiul public?
Presupunand chiar, ca ar fi permis (WTF???), de ce ai face asta?
Da, e nesimtire si nepasare! Sa le fie de cap, gunoaie ce sunt!

Tot asa :fearful: am ramas si eu.

Eu încerc sa mă încarc de energie pozitiva când ies la plimbare, nu caut sa văd bubele, admir natura în sine.
Miroase a verde crud, a liliac și pomi înfloriți, ti-e mai mare dragul sa privești natura renascand.
E adevărat, lacul e în proces de curățare, o parte din parc în renovare, dar asta nu umbrește frumusețea naturii.
IOR in schimb, parcul din Titan, e superb: curat, îngrijit, gazonul e verde în orice perioada a anului, apa lacului curată.
:slight_smile:

A propos, am trecut azi pe laga un grup de străini, se plimbau și ei pe malul Lacului Floreasca. Pe lac, concert de broaște, oracaiau de mama focului.
O tuta zice: what is this, birds?
:smile::smile::smile:
Adică, @Queen, dacă n-ar fi stuf pe lac, am mai ști cum arată și fac broaștele?
Avantajele plaiului mioritic :wink:

Problema mea nu e stuful de pe lac si sunt destul de sigura ca mizeria pe care o vad nu e o exagerare a mea :slight_smile:

Din pacate nu pot sa ma mai amuz de mizeria poporului asta si sa iau partea frumoasa si energia pozitiva a lucrurilor. Mi se pare sincer nedrept ca trebuie sa impart aerul cu plozi invatati ca e ok sa lasi gunoiul in urma, sa nu te apleci sa il ridici ca este cah! Adica serios, sunt doar niste forme de viata care din pacate au dreptul sa existe, nu copii.