Doza de cafea

Traficul e o mizerie, transportul in comun o porcarie, cladirile din unele zone centrale cu trafic intens pietonal devin extrem de periculoase iarna si reprezinta un pericol continuu in restul anului. Practic Bucurestiul este un oras amenintare pt locuitorii lui. Nu, parcurile nu sunt oaze de verdeata, fermacatoare, care te scot din haosul urban. Sunt doar o prelungire a haosului asta.

Nu, nu sunt dintre cei care zic ca vai se vor muta la tara ca nu mai suport. Voi ramane in cloaca asta, desi am varianta sa ma mut si in afara orasului, dar nu sunt asa toanta incat sa imi tai craca de sub picioare. Mai rau decat orasul asta sunt imprejurimile lui. Legatura cu orasul este un cosmar, in caz ca te muti. Nu este nimic ce se poate compara cu locuit in afara unei alte capitale europene. O sa raman, dar nu pot sa ma prefac ca nu vad jegul in care traiesc.

@ChickyG, tu crezi că în Europa, a dispărut stuful? :grin:
Și sunt broaște peste tot, acum dacă fimeea aia o fi crescut în bunker, e altă poveste.

In spatele casei am soare si brazii verzi, in fata, cateva mormane de zapada incapatanata.
Si aici mai lasa lumea mizerie pe jos, in general, adolescentii care umbla prin parcuri nesupravegheati. Mamicile au cate o punga in mana si culeg gunoiele de pe jos. Nu sunt multe, dar daca le-am lasa asa aruncate, s-ar strange destule ca sa strice aspectul. Scoala are program de iesit in weekend la curatat imprejurimile de gunoaie, fii-miu are o iesire la curatenie si cu scouts/cercetasii lui. Strangem incontinuu, cred ca asta e secretul,

Si eu culeg din gunoiul cu care ma intalnesc. Daca n-am punga la mine, iau cat imi incape in maini. Fiica-mea isi mai indeasa gunoi gasit si prin buzunare.

Incep sa.mi revin…am branduse inflorite si viorelele incep si ele
am destelenit gradina, am dat frunzele deoparte de pe lalele. Au supravietuit ghetii cu succes
Am vazut si niste boboci de zambile
Mai au Pana infloresc ,dar promit :slight_smile:
Temperaturile sunt destul de coborate, dar muguri apar din ce in ce mai multi.

Mah, nu stiu daca trebuia sa deduc ca in afara de faptul ca eu nu arunc pe jos nicio scama ar trebui totusi sa mai strang din gunoiul altora daca vreau curatenie. Eh, asta nu am sa o fac…

Buna dimineata!
Ploua cu bulbuci, tunete si fulgere. A inceput fix cand am intrat eu in birou! :smile:
In timp ce-mi faceam cafeaua, au venit doi colegi, murati erau, ce bafta am avut. Gagicu e la power walk-ul de dimineata :frowning:
Nu-l vad bine!

La mulți ani tuturor celor care îsi serbează onomastica astăzi de Sf Gheorghe!
51428b30
O zi minunată! :slight_smile:

Musai sa iau câteva buchete de lăcrămioare, au apărut deja. Mi-e dor de mirosul lor.

Am început săptămână triumfal, cu o colonoscopie făcută de fiu-meu :smile:
O sa-mi meargă săptămâna asta ca unsă!

De-aia ziceai tu ieri ca te uiti la mancare ca la muzeu

Buna dimineata! Mi-am incarcat bateriile. Un pic de soare si caldura face alt om din tine. :heart_eyes:Parca si ziua de luni se simte altfel :smile:

Sincer, eu o inteleg pe @Queen si ii dau dreptate in totalitate. Poate e vorba si de personalitate si de stil. Dar nici eu nu reusesc sa fiu inteleapta si sa nu ma enervez.
Chit ca nu mai stau acasa de multi ani, are grija trupa de oameni dragi ramasi acolo, sa ma updateze constant cu poze, impresii si povestiri. Toata lumea imi spune ca Bucurestiul a atins culmi nebanuite si nevazute nici macar pe vremea lui Ceasca.
E misto cand imi trimite tata poza cu magnoliile din Parcul Circului. Dar tot el imi trimite, isterizat, si poze cu kkturile de acolo. Noi radem, glumim, ignoram si ne bucuram cu ce putem. Insa realitatea e dureroasa.
Bucurestiul n-a fost niciodata vreo metropola de invidiat. Insa a avut mereu dragalasenia si farmecul lui si s-a mentinut pe o oaresce linie de plutire.
Lipsa educatiei isi spune insa cuvantul tot mai mult. Incompetenta autoritatilor pune si mai multa sare, pe o rana sangeranda.

Eu am crescut printre betoanele alea si tot ce am auzit, plod fiind, a fost: niciodata sa nu arunci pe jos, nu face asta ca nu-i frumos, nu face asa ca nu e bine etc. Poti sa traiesti in cel mai misto loc de pe lume, daca maica-ta nu iti zice cand esti mic: NU E VOIE, nu se face asa…tot degeaba.

Deci facem groapa de gunoi acasa pentru ca in alte parti ne este frica de amenzi?! Am trait sa o aud si pe asta :hushed::hushed: Pai atunci, nu-i asa ca parca iti vine sa o injuri pe florareasa din fruntea PMB-ului mai putin?

Imi pica ochii aseara pe un reportaj/documentar din India. Niste oameni stateau pe iarba si pe malul unei ape. Prima mea reactie cand am vazut din mers imaginile? “Asta e din Romania?”
Nu, era din India - nu stiu unde exact. Insa eu asa mizerie am vazut doar la noi. - pungi de plastic, ambalaje, sticle…cos de gunoi in toate regula. Oamenii stateau la soare si iarba verde in mizerie. :roll_eyes::roll_eyes:

@ChickyG ce dor imi este de lacramioare :heart_eyes::heart_eyes: Deci ai inceput saptamana in forta?! :smile:

Mda, cine m-o mai prinde la așa ceva sa mă strige Maica Teresa :smile:
A doua oară nema’, am facut-o de gura lui domn dr, cică după 50 de ani e musai sa fac.
Și mi-au facut invitatia pt cea de la 60.
Haha!
După amiaza mi-am programat un control la ortopedie la Sanador.
Prima data m-a întrebat dacă vreau de la 1730 la nu știu ce prof universitar, 500 lei consulatia :fearful:
Dar ce mama ma-sii îmi face profu’ universitar de 500 lei în timpul consultatiei?!
Soțul meu zice: pai atunci mergi gratuit la rezident :smile:

@ChickyG esti un pacient exemplar :slight_smile: Lasa, ff bine ca te duci la control. E mai bine sa previi :wink:
Sa inteleg ca s-au dublat preturile?! Acum un an am platit la Sanador vreo 250 lei pentru o consultatie cu prof dr la dermatologie.

Ahh, si ca tot vorbeam de Bucuresti. Saptamana trecuta au aparut niste poze cu un bloc in constructie.
Soc si groaza ca pot exista asemenea constructii.

Numai eu am vazut cu ochii mei 3 blocuri nou-construite la mine in zona care aratau chiar mai rau decat asta. Si nu, nu exagerez.

Unul din blocuri cica ar trebui demolat acum pentru ca nu a avut aprobari si alte cele. Pusesera blocul fix in spatele scolii pe o bucatica mica de iarba verde.

Cate, cate constructii de acest gen exista in orasul ala?! Realizam pe ce dam banii?! Constientizam oare ca la primul cutremur toate mizeriile astea vor pica?

Cu cat ma gandesc mai mult, cu atat ajung la concluzia ca si in acest caz tot oamenii sunt de vina.
Este fix cum povestea @Queen cu gunoiul si reactiile oamenilor.

Si atunci cand au inceput constructiile astea ma intrebam ce dracu au oamenii astia in cap?! Ba inca naiva, radeam ca proasta ca ehh, astia raman cu apartamentele nevandute.
Ce trebuie sa ai in cap sa iti cumperi un apartament intr-un astfel de bloc?!
Nu ai cum sa explici in cuvinte in ce inghesuiala au construit nemernicii aceste blocuri. Cum sa nu fugi mancand pamantul cand vezi ca blocul unde vrei sa te muti este aproape lipit de restul constructiilor?! Sa nu ai tu nimic impotriva sa locuiesti fereastra in fereastra cu vecinii din blocul de vis-a-vis…Cum oare te poti resemna cu atat de multa mizerie, mediocritate si incompetenta?! Si toate astea pe bani grei.

Deci sincer, daca au vazut ca oamenii se muta oriunde si oricum, ei de ce s-ar agita sa faca lucrurile corect ca pentru niste fiinte umane?!

@Daria in Drumul Taberei au inceput sa construiasca prin 2014 un bloc de 10 etaje lipit de o benzinarie, nerespectand limita minima de distanta ce trebuie pastrata fata de o benzinarie. Locuitorii din zona au protestat vreun an de zile pana cand intr-un final primaria sectorului 6 a retras autorizatia de constructie.
Cat de inconstient sa fii sa cumperi un apartament lipit de pompa de benzina? Daca nici asta nu ii opreste pe unii sa cumpere apartamente in cladiri ridicate ilegal, ce sa ne mai miram ca nu ii deranjeza sa vada in casa vecinului?

@Hortensie exact mai, e strigator la cer, pe cuvant de onoare.

Eu am zis ca innebunesc de nervi cand am vazut cum construiau nemernicii la mine in zona.

Il mai aud si pe tata acum vreo luna: se vinde un apartament cu 3 camere la noi in bloc, te intereseaza?!
Cum dracu mai tata, imediat ma intereseaza sa schimb cafeaua cu aia de vis-a-vis. Cum sa nu-mi doresc sa ma reintorc intr-un loc distrus de melteni si corupti?! Eu zic bogdaproste ca am avut unde sa plec de acasa. Saptamana aia pe an pe care mi-o petrec acolo imi da numai anxietati si nervi. Camera mea a devenit un cosmar. Deschid geamul, vad chilotii vecinilor din dulap.
Dar pana mea, daca lor le-a placut sa isi cumpere o asa casa…presupun ca si noi astia mai vechi pe acolo, ar trebui sa ne obisnuim cu familiaritatea asta.

Mare minune ca inca nu s-a lasat cu vreun bubuit :wink: Ca doar vorba aia, ne place sa avem libertatea sa aruncam gunoaiele si chistoacele de la tigari oriunde vrem.

Pe mine ma doare sufletul cand ma duc acasa si vad cum a ajuns cartierul in care am crescut. Inainte sa plec din tara, am cumparat un apartament in Bucuresti. Anul trecut cand am fost acolo, m-am speriat cand am vazut in ce hal s-a construit in zona. Absolut fara niciun sens. Pe langa faptul ca nu ai loc sa arunci un ac, nu mai e pic de spatiu verde, au construit pana si pe micul parculet pentru copii, s-au facut blocuri langa case, constructii de toate culorile si de toate dimensiunile, este sufocant si fara nicio logica. :scream: