Doza de cafea

Sanatate si tie, @Sibipa!
Vai de steaua voastra, acum in prag de weekend, nu raciti si voi, ca oamenii organizati, o luni, un marti…
Baga-te la caldurica si ordona sa te serveasca barbatii casei si sa te oblojeasca bine.
Am incheiat ziua de azi, nu mai am niciun “trebuie”. La joaca!

La multi ani, Ziggy! Sa fii sanatoasa si iubita!

Travelerista, vacanta placuta si soare din belsug!

La multi ani, @Ziggy! M-am trezit si io la spartul targului! :smile: Acu’ am priceput ce e cu atatea “alcooale” pe aici, ca atunci cand ma stalkereati tu si @Samoa pe la PSD, am omis ca ai explicat de ce te afli sub efectu lu’ Bahus!

Sa fii sanatoasa si fericita!

Multumesc.
Nu ma aflu niciodata sub efectul lui Bahus pt ca:

1. Nu beau. Aia a fost o usoara prosteala. Din pacate sau din fericire, mi se face rau inainte sa am ocazia sa ma “inveselesc”.
    Si nici n-a avut legatura cu ziua mea, ci cu durerile f f nasoale, de care n-am scapat nici acum :frowning:
  2. Am doi piscoti in casa si tre sa fiu cu ochii pe ei non stop.

Da ce are soro Bahus. Io nu am nicio problema cu el si chiar socializez cu el ocazional. :smile:

Apropo de Bahus. Eu beau de obicei cu anumite ocazii, asta pt ca socializez intens in scop de business si nah, mi se pare deplasat sa ma dau chiar pocaita cand nu pot sa zic ca imi displace groaznic alcoolul. Si evident mai beau la ocazii personale (o iesire, o cina mai speciala etc).

Baut inseamna ca in medie de 1 - 2 ori pe sapt consum cate 1-2 pahare de vin la un pranz sau o cina (de obicei alb, pt ca f putine vinuri rosii imi plac). Culmea e ca desi beau putin am devenit cat de cat cunoscatoare intr-ale vinurilor :joy:

Bere beau doar cand sunt in afara si in special in tari din astea cu traditii serioase in ale berii, gen Belgia sau Germania. Pentru mine berea tre sa fie cu adevarat speciala sa imi para altceva decat o licoare amara si in acelasi timp trebuie sa nu fie nici porcarioara din aia scarboasa cu aroma de lamaie sau cine stie ce. Cand mai am ocazia, din joi in pasti, mai servesc si cate un cidru.

Tarii nu beau de fel, ca nu le inteleg gustul si mirosul, deci cah, nu imi plac.

In concluzie as putea zice ca nu m-am imbatat niciodata si nu mi-am pierdut niciodata simturile pe motiv de alcool. Ametita am fost, dar nu cat sa ajung vreodata sa imi fie rau sau sa imi pierd simturile.

Mah, dar intr-o vacanta in Grecia, in grup mai mare, mi-am luat o mare teapa. Am intrat noi intr-un pub, mi-am luat un cidru si timp de cateva ore cat am stat acolo ne-au prostit aia cu niste shoturi de uzo, aromate cu ceva, naiba stie cu ce si naiba stie ce a fost in capul meu ca eu cred ca am baut vreo 3. Am ajuns bine mersi la hotel, doar bine dispusa, cu toate simturile la locul lor. Cine sa moara a doua zi dimineata, de parca se trezea din cea mai crunta betie? :smile:

Cred ca as putea zice am suportat consecintele betiei fara sa ma bucur de efecte :joy: Pot sa ii zic tzeapa lui Bahus.

Insanatosire rapida @Daria
Mi-a venit sa arunc din avion o vita de mama, langa ea 2 copii, ai ei, care se distrau cu tablete, cu soundul la max.
Am facut si o fapta buna, in aeroport cautau de zor pe cineva care vorbeste romaneste :grin: Am rezolvat repejor cazul. Si stiti voi cum e cu actiunea si reactia, pe chestia asta ne-au dat locuri mai bune la zborul nostru. Niste draguti.

Pai n-are nimic Bahus, doar ca nu-mi mai intra de vreo 10 ani. Maximum un pahar de bere si ala rar.
Ouzo asa este el, aromat. Am vazut ca grecii pun apa rece in el, se face un alb laptos. Luam din aeroport cate o sticla pt contabila, sotul ei era innebunit. Nu pot nici macar sa-l miros :nauseated_face:
Cel mai bine am rezistat la shoturi de tequila, dar in tinerete, acum nu mai pot.

Nici eu nu beau și nici nu rezist. Jumătate de pahar de vin, mă face extrem de volubilă, vorbesc mult și tare și sunt euforică.
Pot bea maxim două pahare, în câteva ore. După aia, trec pe apă. Și în timp ce beau vinul, beau și apă, aproape 1:1.
Mă simt ca lovită de tren, am anulat antrenamentul și stau cuminte în căsuță.

pe mine m-a lovit trenul in timpul antrenamentului. acum stau linistita in casuta :joy:

sper sa imi treaca pana miercuri, ca miercuri iar “socializez” si o sa fie o fericire sa stau cu nasul in batista. socializarile mele astea dese, sunt cu toate natiile pamantului, sau cel putin nu cred ca e vreuna pe care am ratat-o. astia de miercuri sunt japonezi. ma astept sa ii vad cum isi scot mastile chirurgicale in timpul prezentarii si cinei daca o tin tot asa si nu imi trece raceala pana atunci :joy:

apoi in aprilie tre sa calatoresc in japonia si in taiwan, tot la intalniri cu ei, sa finalizam discutiile si negocierile. mai stii, poate zic oamenii de miercuri ca sunt de acord cu tot ce zic io, numai sa nu ma vada din nou :joy:

numa coana @Nancy sper sa ma ierte, ca si cu ea o sa socializez saptamana asta :grin: dar pt siguranta, sper totusi ca nu citeste ombra pana atunci…

m-a mai lovit o revelatie analizand vocea cu care m-am trezit azi si reflectand la programul saptamanii viitoare. in 99% din cazurile astea socializez in engleza. de fapt, in afara socializarilor astea, cam 50% din activitatea mea zilnica la munca o prestez in engleza.

eh, daca treburile se intamplau in franceza, ar fi sunat chiar sexy vocea mea :grin:

Si in engleza, o sa faci senzatie. O Bonnie Tyler in devenire :smiley:
Insanatosire grabnica!
Mie mi-a trecut :grin:

sunt mai mult fonfaita decat ragusita :smile: am luat la rand toate remediile naturale pe care le stiu. miroase la mine in casa a ceapa de la intrarea in scara :joy:

nu stiu daca e placebo, dar parca ma simt o idee mai bine. cel putin nu mai simt ca lesin cand stau in picioare

La mine functioneaza paracetamol, ceai, mult ceai si stat in paturi, transpirat, schimbat de haine, transpirat, schimbat si tot asa.

Cu scuzele de rigoare, la multi ani fericiți, Ziggynella!
:wine_glass::wine_glass::wine_glass:
@Travelerista, vacanta minunata!
Intrai în rândul credincioșilor, îmi luai candelă :smile:.
Am stricat 3 fitile pana ne-am împrietenit.
Tehnica asta noua mi-e necunoscută.
Ultima data când m-am uitat mai atent la o candela în carne și oase, era cu fitil de bumbac introdus în ulei. A bunica-mii.
Acum, ce sa vezi?
Au niște fitile ca mini-lumânări.
Am nevoie de o tava rotunda argintata acum :smile:
Ați văzut pe undeva una frumos lucrată?
Sa îi dam livingului un aer bizantin.

aia incerc si eu: paracetamol, multa vitamina C, ceai, zacut si ceapa. daca nu am stranutat de 2828827 ori, nu am stranutat deloc. nasul imi e vraiste. statul in picioare e un fel de sport extrem, am impresia ca o sa fac febra musculara de la el :joy:

precis ti-a trecut intr-o singura zi? :smile:

si ca sa fie tacamul complet, astia o tin una si buna cu numarul deceselor in crestere, pe motiv de gripa :smile: ultimul a dat coltul azi. hm, nu stiam ca poti sa mori de gripa.

Parol! Dar transpir mult când mă mișc. Nenatural, de mult, aș zice. Eu am vit C în supliment și mâncăm zilnic câte 2 portocale, toată iarna am ținut-o așa. Plus alte fructe și nelipsitele legume crude.
Am făcut o minunata plimbare, acum stau cu gagicu la o cafea. Ger afară, dar frumos tare!

Și noi am tras o plimbare zdravănă la -4 C simte ca -11 C. Ningea mărunt și mirosea a iarna :heart:
Acum vegetam pe ateliere, la căldură și o cafea cu lapte.
Nu știu cum am reușit, dar până acum nu am răcit.
Poate ca, pentru prima data de când am aterizat în Buh, încălzirea la office se efectuează prin podea, nu cu ajutorul aparatelor de aer condiționat.

nu racesc f usor. probabil pt ca iau suplimente cu vitamina C de 1000 mg. eh, dar acum am comis-o.

in fine, oi vedea eu maine in ce stadiu sunt.